Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Bouřky 9.9. až 11.9.2015

116
# 09.09.2015, 17:47

Dnes se různě po Česku, především v jeho jižní polovině, vyskytují i poměrně intenzivní přeháňky, jejichž součástí je sem tam i několik elektrických výbojů. Situaci u nás totiž ovlivňuje výšková tlaková níže, díky níž k nám proudí poměrně chladný a hlavně vlhký vzduch. Podobná situace se dá očekávat i zítra a v pátek, vypadá to však, že jak přeháněk, tak bouřek bude o něco méně než dnes.

116
# 09.09.2015, 18:19

Ještě doplním dnešní informace z Brna.

Po včerejším polojasném, relativně chladném a klidném dni se dnes očekávalo větší množství oblačnosti a místy i nějaké ty srážky, jak jsem již zmínil. Nakonec to tu dopadlo až nad očekávání. Bouřka se sice nevyskytla, za to nám však pršelo hned několikrát.

Začalo to ráno slabým až mírným občasným deštěm, ten chodil v několika vlnách zhruba od 4:30 do 9:40. Přestávky byly poměrně dlouhé, někdy až desítky minut trvající. Napršelo pouze 0,9 mm srážek. Pak se po zbytek dopoledne nic nedělo, odpoledne ale začala být situace velice zajímavá. Krátce před 14. hodinou prošla Bystrcí, kam chodím do školy, silná přeháňka. Jak jsem zjistil z radaru a posléze i doma, tak sousední Jundrov zasáhla pouze svým slabým okrajem a napršelo tak nejnižší měřitelné množství, tedy 0,1 mm. Cesta ze školy tramvají byla taky velice zajímavá, doslova se střídaly zastávky suché, mokré a ty, na kterých dokonce ještě pršelo. :D

To hlavní přišlo do Jundrova až poté. Ve 14:35 začalo lehce pokapávat, déšť postupně sílil a nakonec pršelo silně, chvílemi až přívalově. Do deště se asi na 2 minuty přidaly i menší kroupy s průměrem okolo 0,5 cm. Až jsem se divil, že tato přeháňka nevyprodukovala ani jeden elektrický výboj. Pršet pak opět přestávalo a definitivní konec byl až v 15:15. Napršelo 5,5 mm srážek.

Další přeháňka byla spíše mírná, ale za to dlouhá, pršelo od 16:15 do 17:05. Napršelo 0,6 mm srážek.

Celkem nám tedy za dnešek spadlo pěkných 7,1 mm srážek, dá se napsat, že jsme na přeháňky měli i trochu štěstí, což letos narozdíl od loňska nebývalo obvyklé. Určitě nám pomohla ohraničenost přeháněk, jejich intenzita a pomalý postup. Protože to již vypadá, že ve zbytku dneška nic nepřijde, mohu pouze konstatovat, že je škoda, že jsme se nedočkali nějaké té byť slabší bouřky. :) :blesk: :prsi:

818
# 09.09.2015, 18:23

Dnes klasické přeháňky z oblaků Cu a někde i Cb v chladném a vlhkém proudění. Na Nymbursku velmi lokální dvě bouřky, ovšem ne v místě mého pozorování. Srážky jsou hodně lokální, dnes jsem jel se sucha do mokra, přes sucho zpět do mokra. ;-)

55
# 09.09.2015, 18:29

U mě na Táborsku dnes bouřka s kroupami kolem 0,5 cm a chvíli bylo i bílo, k tomu několik úderu blesku pod 1 km a spadlo v této bouřce kolem 20 mm srážek. Jedná se letos o nejsilnější a zároveň jedinou bouřku, která nás zasáhla přímo svým jádrem.

1003
# 10.09.2015, 15:50

Lesíček
Jako v zimě. :snih:Pěkná dávka krup. A kousek od nás

182
# 10.09.2015, 17:10

Na nás se právě pásmo těch bouřek blíží ... 1. už nás právě zasáhla. Jinak ty blesky moc nejsou ojedinělý když tak koukám na radar.

106
# 10.09.2015, 17:11

Jako toto už není možné, od začátku týdne v Čechách každý den přeháňky a déšť no a teď ještě do toho i bouřky a Morava jako by byla na jiném konci světa stále sucho srážky žádné. :(:(:(

Zítra se asi objeví bouřky místy a kde jinde než zase v čechách.

Taky to dobře předpověděl i ESTOFEX.

A CAPE podle GFS na zítřek.

Zdroj: Estofex.org
Zdroj: Wetterzentrale.de
182
# 10.09.2015, 17:13

Lesíček

Mazec ... solidní dávka.

11
# 10.09.2015, 18:27

Fstorm
No vidíte, já bydlím v Čechách a nespadla u mě ani jedna kapka, ty srážky jsou celkem dost lokální...

116
# 10.09.2015, 19:29

Tady dnes zklamání. Kolem 17. hodiny se začalo zlověstně zatahovat, nakonec to ale skončilo pouze asi půlhodinovým pokapáváním. Jinak převládalo polojasno až oblačno. Úhrn srážek za dnešek samozřejmě neměřitelný.

116
# 11.09.2015, 21:13

Dnes už se to v Česku obešlo jen s několika náhodnými výboji. Tady v Brně pak napršelo 1,3 mm srážek z ranního občasného deště, po zbytek dne bylo převážně zataženo, ale již beze srážek. Další bouřky by se mohly vyskytnout na studené frontě v pondělí, ty budou možná jedny z posledních v letošním roce.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.