Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Bouřky 17.7. až 19.7.2015

142
# 19.07.2015, 21:42

aura333

to mělo být ironie, už jednou jsem psal, že není potřeba vydávat výstrahy na velmi silné bouřky pro hodonínsko, prootže bud není nic, nebo to co dneska, což velmi silná byla - 4 mm, to tu nenapršelo ani nevím jak dlouho :D

293
# 19.07.2015, 22:16

Kolem 21 přišla nečekaně osamocená přeháňka, postupně zahřmělo, tak i bouřka. Pěkný přívalový déšť, ale jen necelých 10 minut, takže spadlo 5 mm. I za to můžeme být rádi, to je spíše bohatší úhrn, když to srovnám za tento den s jinými místy. Tento měsíc zatím pouze 15 mm. Zajímavé ale je, že stejný červený odraz tu byl i po poledni a nespadlo z toho nic, takže ponaučení je, že každý odraz neznamená, že je taková intenzita srážek. Kolikrát jen oranžová barva je pěkná průtrž a rudá někdy znamená jen, že se zvedne vítr.

Myslím, že ty bouřky moc nevyšly. Je ale pravda, že toto se těžko předpovídá. Dnes kvůli větru nebyly asi takové podmínky. Kvůli němu se vše přehnalo velmi rychle a nestačilo moc napršet.

33
# 19.07.2015, 22:35

aura333
Kdyby přišla bouřka, která by stihla i 50mm tak by sucho aspoň konkrétně v té naší oblasti bylo dočasně zažehnáno, ale když spadnou 4mm a pokropí to 3 cm půdy, tak co jiného mám napsat. Jinak já jsem myslel půdní sucho, né klimatické ;-) .

116
# 19.07.2015, 22:35

Jsem zpět v Brně a hned mě zde uvítalo velice zajímavé počasí.

Poprvé začalo hřmít v 15:05. Vypadalo to, že jde bouřka přímo na nás, no bohužel se stočila více k severu, takže nás zasáhla pouze okrajem. Zde asi 30 minut (15:40-16:10) mírně pršelo, napršelo 0,2 mm srážek. V 16:25 přestalo hřmít. Počet hromů se zastavil na čísle 24. Viděl jsem i dva blesky.

V tu chvíli jsem si myslel, že je pro dnešek všemu konec. Avšak začala se tvořit další kupovitá oblačnost, která přinesla i další bouřku. Ta byla však tentokrát vzdálená, mezi 17:25 a 17:40 jsem slyšel 7 hromů. Zatímco tady v Jundrově ani nekáplo, nad městem muselo pršet poměrně slušně, krátce před 18. hodinou se ukázala i duha.

To už pro změnu hřmělo opět ze západu. První hrom byl slyšet asi v 17:55, poslední až o hodinu později. Celkem jich bylo 18. V čase 18:05-18:10 bouřku doprovodila středně silná přeháňka s mnoha obřími kapkami, která ale přinesla úhrn pouze 0,1 mm srážek. Bouřka nás však spíše obešla, proto ji řadím do okrajových.

Kolem 20:30 nás ještě přešla slabá, asi 10 minut trvající přeháňka. Z ní už ale měřitelný úhrn srážek nenapršel.

Jsem tedy s dneškem spokojen díky 3 bouřkám, ty se ale vyskytly spíše v našem okolí. Dohromady jsem zaznamenal 2 blesky a 49 hromů. Úhrn srážek ale zůstal na pouhých 0,3 mm, což už dlouho trvající sucho rozhodně nevyřeší. :blesk: :prsi:

EDIT: Tak už zase hřmí, pro dnešek to tedy vše ještě nebylo. Příště si musím dávat více pozor, co se tvoří okolo, než něco napíšu. :D Více informací o nejnovější bouřce napíšu zítra.

33
# 19.07.2015, 22:54

Nevím, co se děje ale začínají se nám znovu nějak rozjíždět bouřky, a to po celé Moravě, ve vedlejší obci je nyní krupobití.

8
# 19.07.2015, 23:29

Marek 2
Je to fakt, Marku... oblačnost zajímavá, ale houby po tom. Tohle dneska zbylo z výstrahy pod Brnem:

36
# 20.07.2015, 08:49

Naprostá klasika...varuje se pred intenzivnimi bourkami, Extofex c.2 a pak vsichni vime jak to dopadne...ostatne takhle to je tento rok porad...z komara velbloud a nakonec prileti minikomar...pres sever Cech presla alespon podle radaru pekna bourka, skutecnost byla 10ti minutova smrst se silnym vetrem, prudkym destem a 3mi blesky...po 10min konec a zase sucho, teplo a dusno...jak uz tu nekdo psal...ty bourky uz nejsou co byvaly (silne, dlouhe, velky pocet blesku a hromu). Ano, tahle bourkova sezona je naprosto tragicka...pulka sezony za nami a my tu zazili 1 silnou bourku v 1 rano a vcera jednu slabou a kratkou ve 2 odpol...fakt parada :!!: Zvykejme si...ty bourky tu proste nebudou tak luxusni jako v Nemecku, Polsku, Rakousku a Slovensku (vsichni kolem nas) ale CR je na fakt silne bourky zakleta...a neverim ze se to zmeni...

116
# 20.07.2015, 11:18

HelaS
No, chtělo by to, aby celou jižní Moravu přešla nějaká squall line s pomalým pohybem, abychom měli dobře zalito. ;-) Zatím něčemu takovému ale nic nenasvědčuje.

Jinak, ještě upřesním ty včerejší informace. Vyskytla se nakonec i čtvrtá bouřka, a to vzdálená. Od 22:35 do 23:20 ze severu hřmělo, hromů jsem slyšel celkem 9. Během bouřky nás zasáhl úplně jiný, přeháňkový mrak. Pršelo od 22:55 do 23:10, déšť měl různou intenzitu, asi 5 minut pršelo i silně. Za tuto přeháňku napršelo 0,8 mm srážek, což byl za včerejšek i největší srážkový úhrn. Občasně muselo dle radaru pokapávat ještě dnes nad ránem, ale tento déšť už žádný měřitelný úhrn nepřinesl.

Včera jsem tedy zaznamenal celkem 4 bouřky, naneštěstí ani jedna z nich brněnský Jundrov netrefila přímo. Nakonec to skončilo 2 blesky a 58 hromy, úhrn srážek byl 1,1 mm. Nehledě na srážky byl ale včerejšek se 4 bouřkami letošním nejvydařenějším bouřkovým dnem a tak to už asi i zůstane. Takže nemohu být nespokojen. :) :blesk:

117
# 20.07.2015, 14:45

Přesně tak,neuvěřitelné,jak Strakonicům zas vyhlo.Včera přece jen pár kapek spadlo.Sucho pokračuje.

# 20.07.2015, 18:14

Dnes spadli mozna o 3 kapky vic nez vcera..vcera jich byli 5 na km2 dneska snad 8. To je docela paradox. :D

36
# 21.07.2015, 08:48

In-počasí
Souhlasím, že byly hodně lokální...jsem z Liberecka a tady spadlo asi 10 kapek, ikdyž mraky byly teda hodně hrůzostrašné. V plné síle to asi zasáhlo fakt jen Frýdlantsko, poté se to rychle rozpadalo...No uvidíme co bouřky ST/ČT, jestli budou zas jen velmi lokální nebo to zasáhne většinu území ČR, ale to už je na jiné téma...:)

# 21.07.2015, 14:20

V Praze před 20 minutama spadlo 20 kapek. Honí se mraky,možná že přijde něco vic,kéžby chtělo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.