Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Bouřky 29.5. a 30.5.2015

6
# 30.05.2015, 16:41

A teď tu až do podzimu nechci slyšet plakání, že nebyla letos ještě na Moravě pořádná bouřka :D :D ;-) .

142
# 30.05.2015, 17:25

Tak, konečně mohu říct, že i v Hodoníně, kterému se vše vyhýbá, byla vcelku solidní bouřka, která se dohnala z ničeho nic - blesky, hromy, shelf cloud a přívalový déšť ( okolo 10 mm). Konečně jsem spokojen, ale jak to přeletělo, tak už je zas krásně horko jako před...

55
# 30.05.2015, 18:54

Ovar
Souhlas, já např. na svou první letošní bouřku stále čekám, což je na konci května docela smutné, ale hrom jsem opravdu neslyšel od loňského září.. :(

116
# 30.05.2015, 20:41

Tak i v Brně jsme se konečně dočkali pořádné bouřky, která tu byla opravdu potřeba (vyskytly se hned dvě, jedna ale byla slabá a vzdálená). Ještě předtím v noci občasně slabě pršelo, tento déšť ale přinesl pouhých 0,3 mm srážek.

Dopoledne se pak v zásadě nic nedělo, změna přišla po poledni. Prudký vývoj kupovité oblačnosti znamenal první hrom asi ve 13:35, pak jsem slyšel ještě další dva hromy do 14. hodiny. Poté se už bouřka odsunula pro nás příliš daleko. Bouřku hodnotím jako vzdálenou, mimo jiné i proto, že z ní ani nekáplo.

O zajímavosti jsme ale měli i nadále postaráno. Ve 14:15 nás přešla středně silná, asi 10 minut trvající přeháňka. Napršelo opět 0,3 mm srážek.

To hlavní ovšem přišlo ještě později. Po přeháňce se asi na 15 minut vyjasnilo, ale už ve 14:40 byly slyšitelné první hromy na západě. Vidět byl i shelf cloud a dramaticky vypadající Cumulonimbus se blížil. Zvedl se nárazový vítr a ve 14:55 již začaly padat první kapky. O 5 minut později už šlo o déšť přívalový doplněný kroupami s průměrem okolo 1 cm. Elektrická aktivita byla tak silná, že blesky ani hromy nešlo počítat. Přívalový déšť trval do 15:10, dokapávalo ještě o 10 minut déle. Poslední hromy jsem zaslechl kolem 15:40. Bouřka tedy byla opravdu velice rychlá. Celkově za ní napršelo 8,1 mm srážek.

Na závěr dodám, že po dnešním dnu máme stav 4 bouřek ve 3 bouřkových dnech. Všechny bouřky se vyskytly v sobotu, a to 11. dubna, 9. května a teď 30. května. :D Dnes se objevily dvě bouřky, jedna vzdálená a druhá přímá. Dnešní druhá bouřka byla samozřejmě zatím tou letošní nejsilnější, z té základní sady nebezpečných doprovodných jevů (kroupy, přívalový déšť, nárazový vítr, silná elektrická aktivita) se ukázalo vše. Za den napršelo celkem 8,7 mm srážek. Tento den tedy jaksi vyčnívá v letošní zatím mizerné bouřkové sezóně. :) :blesk:

74
# 31.05.2015, 16:20

Ovar
No celou Moravu bouřky nezasáhly severu se vyhnuli nebo byli jen velmi slabé. U nás několikrát zahřmělo a napršelo 7,5mm. A to v mírném asi hodinovém dešti. Takže my tady si stěžovat pořad můžeme :D

86
# 01.06.2015, 10:04

Dynamika v těchto dnech byla skvělá. Ty mammaty na Vysočině jsou vynikající. Na západě Čech byl naopak pozorovatelný krásný shelf cloud večer.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.