Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Bouřky 11.4. až 13.4.2015

116
# 09.04.2015, 21:24

Vypadá to, že bychom se mohli dočkat prvních "opravdových" bouřek, i když se budou vyskytovat po všechny tyto tři dny nejspíše jenom výjimečně. Situace bude taková, že nás přejdou dvě studené fronty po sobě. Jedna bude slabší a bude nás přecházet v sobotu a v neděli, bouřky přinese zcela jistě jenom ojediněle, a to v sobotu spíše do Čech a v neděli spíše na Moravu či do Slezska. Kdo ví, jestli z této fronty vůbec něco bude, nad naším územím se totiž rozpadne. To pondělní fronta bude o poznání silnější a i když v předpovědi stojí bouřky opět pouze ojediněle, očekával bych, že jich bude více, než po oba víkendové dny. Nechme se ale překvapit, situace se ještě bude měnit. Pro teď zakládám téma a můžeme diskutovat.

54
# 10.04.2015, 11:43

No největší pravděpodobnost bouřek je v sobotu a ta pondělní fronta bude asi bohužel přecházet trochu dříve. Takže jestli přinese nějakou tu bouřku, tak zejména na jih.

# 10.04.2015, 15:29

Podle předpovědi budou bouřky spíše v Čechách :blesk: na Moravě však až v pondělí

27
# 11.04.2015, 13:23

První bouřka se objevila v Jihočeském kraji a nevypadá vůbec špatně :blesk:

106
# 11.04.2015, 13:25

V jižních Čechách už to bouří :blesk: Konkrétně na Prachaticku.

Podle Estofexu by se měly vyskytovat ojediněl bouřky na Moravě a ve Slezsku.

Zdroj: Blitzortung.org
Předpověď ESTOFEXu na 11.4.2015 8:00 SELČ až 12.4.2015 8:00 SELČ Zdroj: Estofex.org
182
# 11.04.2015, 13:35

No vážně, vytvořila se tam bouřka. :blesk: To je asi to co předpovídali.

106
# 11.04.2015, 13:40

Teď už je bouřka i jižně od Prahy. To je teda rychlé, jsem zvědav jestli se něco objeví i u nás na Moravě.

# 11.04.2015, 14:01

Bouřka v Jihočeském kraji vypadá podle mě trošku i jako supercela :D Nemůžu si pomoct ;-)

106
# 11.04.2015, 14:09

Víš že jsem si to také myslel, i na satelitních snímcích se tak chová jako supercela:tornado:. Opravdu zajímavé už tak brzy a stále se tam hodně blýská opravdu síla:!!::!!::!!:

# 11.04.2015, 15:46

Dneska jsem na Českobudějovicku, a v bouřce celkem pršelo, a viděl jsem pár pěkných blesků :blesk::)

106
# 11.04.2015, 17:02

Další vývoj bouřek napříč ČR. Pardubicko, Vysočina i jih moravy. Teď jsou velmi aktivní.

142
# 11.04.2015, 18:17

no ale to co míří po česko-rakouské hranici nějak slábne dle radaru... škoda

182
# 11.04.2015, 19:54

Tak u nás ani ted' nebyla jediná :prsi:

116
# 11.04.2015, 22:46

Tak bouřka se dnes absolutně nečekaně dostala až k Brnu. Sice to nebyla žádná velká sláva, ale první bouřka roku vždy potěší. :)

Kolem 18. hodiny se začalo od západu zatahovat. První, velmi tichý hrom jsem slyšel asi v 18:20. V 18:45 začalo pokapávat, déšť pak nabíral na intenzitě, přičemž nejsilnější (přibližně středně silný) byl asi o hodinu později. Za další třičtvrtěhodinu už nepršelo vůbec. Během deště jsem zaslechl ještě dva další hromy, jeden kolem 18:50 a druhý asi v 19:20. U toho druhého jsem viděl i záblesk a samotný hrom byl poměrně hlasitý, asi 5 km od nás. Právě tohle mě přinutilo bouřku považovat nakonec spíše za okrajovou než za vzdálenou. Ještě doplním, že ze 17°C před deštěm bylo 11°C po dešti a během bouřky zde prakticky vůbec nefoukal vítr.

Protože už dnes evidentně nic nepřijde, mohu zhodnotit den jako úspěšný díky první bouřce roku 2015. Napršely přesně 3 mm srážek, viděl jsem 1 blesk (nebo spíše záblesk) a slyšel jsem 3 hromy. Jak jsem už zmínil, bouřku tedy považuji za okrajovou. :blesk:

142
# 11.04.2015, 23:13

Marek 2

A mohu se zeptat, jaké jsou ty vaše "vymyšlená" kritéria na hodnocení bouřek typu vzdálená, okrajová atd. Nepřijde mi, že pokud bouřka dle Vás byla 5 km daleko, tak se jedná o okrajovou, ale spíše o vzdálenou, ne?

116
# 11.04.2015, 23:22

igor127
Už v loňské sezóně jsme to tu omílali. Čistě vzdálená bouřka to být mohla, ale jen kdybych neslyšel ten jeden silnější hrom, který byl daleko blíže k nám než ty dva předešlé. To by pak nepomohly ani srážky, které nás přešly. Viditelný byl navíc i záblesk. Kdyby šla bouřka 5 km od nás a tady by ani nekáplo, tak je to pak jasné, bouřka by byla vzdálená. Muselo by to však být pouze jedno bouřkové jádro - jak je pěkně vidět na detekci ČHMÚ, blesky se vyskytovaly prakticky na každé straně od Brna, i když od mnohých jsem hromy ani neslyšel. Hold, to bude opět nějaká frustrace z toho, že do Hodonína bouřka nepřišla a do Brna ano. Že to vůbec řeším. Bouřka prostě byla tak jako tak, jaký byl její typ, to je vedlejší. A s tímto přístupem to evidentně letos budeme rozebírat ještě několikrát, ale co už, některým lidem musí člověk danou věc opakovat pořád dokola. ;-)

2
# 11.04.2015, 23:28

tak u nás se dneska vytvořila velmi silná bouřka asi 5 minutová při niž jsem zpozorovál přívalový déšt .Takové počasí jako dnes snad není jako v létě.jednalo se už o 6 letošni bouřku :)

142
# 12.04.2015, 08:52

Marek 2

Tak po prvé, nejsem si vědom toho, že bych to tu loni četl (nemám čas pročítat všechno, co se na diskuzi napsalo), po druhé já už bouřku letos zažil, takže mě nijak netankuje, že na okraji Brna něco bylo a u nás ani nekáplo - to jen, abychom si to vyjasnili. Já se tu nechci dohadovat, nakonec, ono to je jedno, stejně nemáte přesnou vzdálenost, tak je to jedno co za typ to bylo. A omlouvám se, že jsem se vůbec zeptal na ta kritéria...

818
# 12.04.2015, 09:06

Pokud pozorujeme blesky bez slyšitelného hřmění nejedná se o bouřku z hlediska místa pozorování, ale o blýskavici. Slyšíme-li současně blesky a nevyskytují se srážky, tak je nutné zaznamenat bouřku a to bez srážek, o bouřku pozorovanou na daném místě se ale jedná. To, že se v daném místě neobjevují srážky svědčí o tom, že bouřka nepřechází přímo místem pozorování. Pokud se objevují i srážky, registrujeme bouřku na stanici. To, že jde hlavní jádro kousek mimo, je jiná věc.

# 12.04.2015, 10:01

tom-791
Nemyslím si, že vždy musí při bouřce na stanici pršet.
Dost často se u nás stává že blesky šijí přímo do hromosvodů baráku a nezavítá zde ani kapka vody. A není zde ani vzácností, že práskne blesk dvacet metrů od vás přímo do země, což to zasmrdí a začoudí jako když čert zmizí a nepříjde ani kapka vody. Je pravda, že voda se většinou vyleje na hřebenech.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.