Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Bouřková sezóna 2015

116
# 01.04.2015, 21:52

Je mi ctí zakládat toto téma. Po několik dlouhých zimních měsíců jsem si v hlavě přemítal loňskou veleúspěšnou bouřkovou sezónu 2014, která zde v Brně překonala všechny bouřkové sezóny od roku 2008 dále, tedy od doby, co si alespoň přibližně vedu nějaké bouřkové statistiky. V roce 2014 se zde objevilo až neuvěřitelných 67 bouřek ve 44 bouřkových dnech, což je asi o 25 bouřek více, než v doposud druhém nejlepším roce 2010. Všechny loňské bouřky byly sezónní, vyskytly se tedy od dubna do září.

Přemítal jsem taky, jaká by mohla být bouřková sezóna 2015. Naváže na veleúspěšný loňský rok a nebo skončí propadákem, jako ta z roku 2013? A nebo se snad bude držet průměru? Na to se nyní nedá odpovědět. Co je však důležité, že bouřková sezóna právě dneškem oficiálně začíná. Pravděpodobnost bouřky se bude postupně každým dnem zvyšovat až do přelomu června a července, kdy nastává vrchol bouřkové sezóny. Pak se bude naopak snižovat až do konce září, kdy bouřková sezóna oficiálně končí. A pak přijde opět období od října do března, kdy jsou bouřky jen extrémně sporadickou záležitostí. Ale to je ještě za dlouho. Nyní jsme na prahu nové bouřkové sezóny a zde je možné o ní diskutovat.

36
# 06.05.2015, 07:54

Je květen 2015 a zatím je to s bouřkama tak ubohý, že mám obavy, že bouřková sezóna bude tento rok velmi velmi trapná, což mě mrzí...ale nenadělám nic...

ota
Avatar
2132
# 06.05.2015, 08:06

Tomamir
To je u Vás, tady na Přerovsku dnes byla bouřka pořádná. Nelze soudit bořkovou sezónu na začátku května to je nesmysl. Navíc zatím není letošní sezóna nijak zvlášť podprůměrná, ale spíše se drží v normálu.

36
# 06.05.2015, 08:12

V normálu? Vím, že sever Čech na tom není nikdy nejak dobře, ale je květen a tady zatím naprostý NIC. Máte pravdu, že soudit sezónu na jejím začátku je předčasný, ale já bouřky miluju a zatím teda vůbec nic co by stálo byť jen za zmínku a k čemu mi je 1 bouřka o půlnoci...prostě slabota...:(

55
# 06.05.2015, 09:12

Tomamir
Tak je známo, že bouřky jsou kromě (rozsáhlých squall line a MCS) jev dost lokální, takže nikdy nebudou spokojeni úplně všichni, protože je to spíš o náhodě. Někde už letos měli třeba 3 bouřky a někde ani ťuk. Já sám jsem letos bouřku ještě neviděl, jen blýskavici z dálky. :)

116
# 06.05.2015, 16:56

Tady zatím 1 bouřka v 1 bouřkovém dnu. S tímto nemohu být spokojený, ale na to, aby si letošní bouřková sezóna spravila reputaci, je naštěstí ještě času dost. :)

182
# 06.05.2015, 17:36

U nás byly letos snad 2ks :blesk: už ani nevím přesně. Pro mě to nemá smysl počítat.

41
# 06.05.2015, 19:10

U nás ve Hřebči na Kladensku byla pořádná bouřka v pondělí 27.4. kdy padaly skoro až 3 cm kroupy, které nadělaly lehké škody na zahradě, jinak tu celkem za letošek bylo asi 5 bouřek, tím počítám i vzdálené

67
# 22.07.2015, 22:09

U nás bouřek asi 6 za celé léto, z toho 4 v noci a 1 ze dne na jaře... Horší bouřkovou sezónu jsem nezažil.

55
# 23.07.2015, 07:20

Takže opět nic, je to pořád dokola už od jara. V Německu masakry, u nás ani nekápne. Absolutně nejhorší bouřková sezona od doby, co sleduji počasí.

36
# 23.07.2015, 08:43

Ondris
Uz jsem tu o tom trosku psal a den co den se to potvrzuje...no uvidime co srpen, jinak budete mit naprostou pravdu...

55
# 23.07.2015, 09:07

Tomamir
Srpen by musel předvést neskutečnou show, aby tuhle bídu napravil. Spíš počítám s tím, že sucho bude pokračovat až do konce léta.

# 01.09.2015, 21:09

Tak tahle bouřková sezóna je fakt velká tragédie. :)
Ale teď aby aspoň na podzim napršelo, beztak je to vlastně jedno, když prázdniny skončily.

116
# 01.01.2016, 13:03

Na Nový rok zhodnotím bouřkovou sezónu 2015, protože až nyní je na 100 % jasné, že se již žádná další bouřka v uvedeném roce nevyskytne.

Bouřková sezóna roku 2015 nám nadělila celkem 32 bouřek ve 23 bouřkových dnech. To je slabý až mírný podprůměr. Nenavázala tak na naprosto fantastický rok 2014, kdy se zde ukázalo pro naši polohu rekordních 67 bouřek ve 44 bouřkových dnech. Od roku 2008, co se tak nějak alespoň trochu zajímám o bouřky, si vzpomínám jen na jednu horší sezónu, a to na katastrofální 2013. Dále ještě rok 2011 byl zhruba stejný jako ten minulý. Nad bouřkovou sezónou 2015 se tedy drží průměrné roky 2008 a 2012, dále nadprůměrné 2009 a 2010 a především excelentní 2014.

První bouřka roku 2015 se u nás objevila 11. dubna a poslední 3. září. Bouřková sezóna tedy netrvala zrovna krátce, jelikož jsem už zažil například začátky v květnu nebo konce v půli srpna.

Dostávám se k hodnocení jednotlivých měsíců. Jak bývá v posledních letech už docela zvykem, nejlépe dopadl měsíc červenec. Tehdy k nám přišlo hned 15 bouřek v 8 bouřkových dnech, což je z hlediska bouřek takřka polovina celého roku! Dále tu byl srpen se 7 bouřkami v 6 bouřkových dnech. Červen přinesl 5 bouřek v 5 bouřkových dnech, květen pak 3 bouřky ve 2 bouřkových dnech a duben a září 1 bouřku, přirozeně v 1 bouřkovém dnu. Jestli mě nějaký měsíc potěšil, tak to byl jednoznačně červenec. Naopak červen a především květen zůstaly rozhodně za mým očekáváním. Červen mimochodem už podruhé v řadě, v roce 2014 dopadl bouřkově stejně, ale na bouřkové dny o dva hůře. Tehdy však červenec přinesl 26 bouřek v 16 bouřkových dnech, takže neúspěch z června byl rázem zapomenut. :D V roce 2015 byl červenec také úspěšný, ale už zdaleka ne tolik co rok předtím...

Dále tu mám ještě dvě statistiky. První z nich se týká nejsilnějších bouřek roku. Tu vyhrála druhá bouřka ze dvou ze 30. května, která sice trvala jen asi 15 minut, nicméně přinesla přívalový déšť, kroupy o průměru až 1 cm, silnou elektrickou aktivitu i nárazový vítr. Druhé místo obsadila první ze tří bouřek z 27. července, jež přinesla zejména přívalový déšť (až 12 mm za nějakých 20 minut) a dále také nárazový vítr a nadměrnou elektrickou aktivitu. Na třetím místě se umístila bouřka z 13. června, jež se zviditelnila zejména elektrickou aktivitou a také nárazy větru a chvilkovým přívalovým deštěm.

Poslední statistika se týká druhu bouřek přímá/okrajová/vzdálená. V roce 2015 se objevilo celkem 9 bouřek, které přešly přímo přes brněnský Jundrov. 12 dalších nás trefilo pouze okrajově a 11 jsme rozpoznali jenom hřměním z dálky. Hned 4 z 9 přímých bouřek se ukázaly v červenci.

To je ze statistiky všechno, přeji všem milovníkům počasí a bouřek šťastný nový rok, hodně zdraví a pohody a ať je bouřková sezóna 2016 lepší než ta předchozí! :) :blesk:

116
# 01.01.2016, 22:24

aura333
Díky za pochvalu, statistiky si vedu ve Wordu. Kdyby byl zájem, mohu ty letošní poslat. Předtím jsem to zaznamenával jiným způsobem a měl jsem i web o bouřkách a taky o počasí jako takovém, ale to už je jiná kapitola. ;-)

41
# 29.01.2016, 17:51

aura333
Nechápu to taky prostě je to tady nějak prokletý, dokonce i v Rusku měli docela dost tornád

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.