Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí Bouřky 10.1. a 11.1.2015

# 10.01.2015, 22:24

igor127
Tyhle detekce nedokážou zachytit všechny výboje. Blitzortung jich sice zachytí více než systém od ČHMÚ, ale i tak se nejedná o 100%. V takovém případě je nutné se spolehnout na samotné pozorování v dané oblasti. Výskyt bouřky zatím ovšem potvrzen nemáme.

tom.f
Tento jev se označuje jako power flash.

# 10.01.2015, 23:52

Bourky zadny nebyli...blesky dela elektricke vedeni...dotyky jinych predmetu v blizkosti a pak to vypada jako blesk u nas jsem videl 3 zeleny a jeden modry v dali. Mozna to zni podivne...ape je to tak:D

109
# 11.01.2015, 08:39

logitech2300
To co si videl byly blesky. Ja sice nebyl doma,ale pritelkyne mi psala,ze je bourka. A kamosovi zase jeho pritelkyne psala totez. Jinak cumim jako blazen. Vcera temer 14stupnu a ted 0 a omrzla auta :!!:

41
# 11.01.2015, 09:09

Spíše dnes je větší pravděpodobnost bouřek jsou na to lepší podmínky na sz německa už ted po ránu to docela bouří;-) večer má opět zesílit vítr , ale slabší než včera max nárazy 75-80km/h v nižších polohách

28
# 11.01.2015, 09:53

tom.f
Souhlasím, dnes by se na S/SZ Čech nějaká ta bouřka objevit mohla, situace je rozhodně lepší než včera, akorát se nebude jednat o lajnu, ale o pěkné konvektivní buňky/přeháňky z nichž některé mohou přerůst až do výšky potřebné k "nastartování" bleskové činnosti.

116
# 11.01.2015, 10:19

V Brně byl včerejší přechod studené fronty taky zajímavý, začalo to nárazovým větrem, který téměř určitě přesahoval 10 m/s, ale moje meteostanice naměřila o dost méně, protože je, co se větru týče, umístěná na velmi špatném místě. Pak začalo pršet, déšť nebyl nějak intenzivní, za půl hodiny deště ale i tak napršelo 1,2 mm srážek (což byl celý úhrn za frontu, tedy podstatně méně než během teplé fronty o noc dříve). Vše se odehrálo velmi rychle kolem 23. hodiny, o půlnoci už bylo polojasno. Nejvíce mě zaujal pokles teploty, když ještě ve 22:00 bylo 13,2°C, o dvě hodiny později pak už jenom 6,7°C. Do rána pak teplota klesla až téměř ke 2°C. Jenom během půl hodiny deště se ochladilo o 4°C z 13,0°C na 9,0°C. Bouřka se na frontě, alespoň tady v Brně, určitě nevyskytla. ;-)

41
# 11.01.2015, 10:27

Fero
Přesně tak lajna to dnes rozhodně nebude, ta včerejší lajna byla opravdu význačná, stejně jako při letních bouřkách, dokonce se mi zdála i výraznější než při orkánu kyrill a emma, nejdřív to ani tak nevypadalo po přechodu Krušných hor, výrazněji zeslábla, ale kousek od nás nabrala plnou sílu a přešla nás, chyběly jen blesky, jinak by to byla prudká letní bouře s vichřicí;-) velká škoda, že nebyly podmínky pro bouřky:(

28
# 11.01.2015, 11:15

tom.f
Výrazná zas až tak nebyla, u Kyrill nebo Emmy už to byla pěkná squall line, navíc doprovázená pěkným shelf cloudem. Projevy těchto front pak byly mnohem výraznější než v tomto případě.

Já jsem si teď uvědomil jednu takovou zvláštní náhodu. Ten včerejší přechod fronty téměř přesně kopíruje tvar studené fronty, která přecházela u Kyrill, navíc se obě nacházely v totožný čas na (dalo by se říci) stejném místě. K tomu všemu byl přechod Kyrillu o 8 let dříve a o 8 dní později v měsíci Leden. Zajímavé že?

Zde 2 snímky, první je squall line při Kirille a druhý ta včerejší lajna. Jak je vidět, tvarem jsou studené fronty ve stejný čas velice podobné, až na tu intenzitu.

18.01.2007 22:00 UTC (bourky.com)
10.01.2015 21:00 UTC (chmi.cz)
108
# 11.01.2015, 12:14

Bouřky se včera určitě nevyskytly. Kdo tvrdí že ano ať dokáže že byly při těch záblescích pokud nebyly příliš daleko slyšet i hromy, ale pochybuju. Počasí to bylo ale vyznačné, takový hukot větru a rachot plechů dole v dědině jsem už dlouho neslyšel dokonce ani při přechodu bouří Kyrill nebo Emma a nebo už si to nepamatuji, protože ty bouře byly daleko silnější.

# 11.01.2015, 12:47

Nebyli to bourky...zrovna na tom Holicku to byl spadly drat...ktery obcas pekne zajiskril :D a zensky si mysleli..ze to byla bourka...navic ty blesky co jsem videl...meli trvani 2...3s :D a bylu ciste zeleny barvy..uz jste nekdo videl zeleny blesk?

41
# 11.01.2015, 13:58

Fero
Pravda, asi ta linie byla silnější při Kyrillovi, ale nad námi včera ta linie byla silnější, než jak jste přidal ten snímek, to už slábla, ale vichr byl včera pěkný byl jsem obhlédnout terén a zjistil jsem lehké škody

6
# 11.01.2015, 14:12

Také si myslím, že to nebyly bouřky. Viděli jsme plno záblesků v krajině, ale všechny bych přisuzoval transformátorům a elektrickému vedení. Sami jsme viděli, jak se kousek od nás při přechodu vlny dotkl 2 dráty a byla menší exploze ;-) .
A zelený blesky existujou, když jsem byl menší, hned několik zelených oblud doprovázel bouřku nad vsí, strašidelný! :)

108
# 11.01.2015, 15:39

Co myslíte objeví se dnes bouřky aspoň v severních čechách co ted postupují z Německa a už jsou i docela blízko. Jinak náš bleskový radar opět nefunguje sledujte radši blitzortung.

182
# 11.01.2015, 15:40

Taky jsem včera viděl 2 záblesky, ale asi to bylo něco z elektrického vedení či od nádraží. Zdroj jsem bohužel neviděl protože tomu stínila sousední střecha budovy. Ovšem zvuk byl jasně jiný.

41
# 11.01.2015, 16:31

Vidim už se to od sz žene, jestli bude bouřka nevim to se pozná, vítr ale opět zesiluje s nárazy okolo 50-70km/h

# 11.01.2015, 17:56

By me zajimalo, kde porad mate ty bourky, nevydim srazky natož bourky :D:D:D

818
# 11.01.2015, 18:01

logitech2300
Stačí se podívat na radarová data a uvidíte je a nebo na kamery z ČR, někde docela po oblevě i nasněžilo. Ohledně bouřek, v přeháňkách se bleskové výboje kolem ČR objevují, opět hlavně v Německu. Ojediněle mohou přetrvat i do příchodu přeháněk na naše území.

108
# 11.01.2015, 18:15

GFS hodně srazil předpověď pravděpodobnosti bouřek na našem území, ale nějaké bleskové výboje by se mohly objevit, ale přeháňky už začínají slábnout. No necháme se překvapit.

182
# 11.01.2015, 21:02

tom-791

U nás žádný :blesk: nebyl. Pouze byly pěkné sněhové přeháňky.

# 11.01.2015, 22:44

Ani tady v Novohradských horách žádná :blesk: nebyla, jenom trochu :vitr: a dnes :snih: Dá se říct, že tu byl celkem klid. Byly jen chvilkové nárazy větru a pár krátkých výpadků proudu, jinak žádné škody ani nic co by bylo neobvyklé běžné zimy...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.