Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Bouřky 10.7. až 12.7.2014

1292
# 11.07.2014, 17:05

U nás zatím jen jedna bouřka, a to nás obešla velkým obloukem. Doufejme, že se něco ještě u nás ukáže.

28
# 11.07.2014, 17:09

uničovák
Nechci nic říkat, ale ani Olomouc nedopadla o moc líp, spadly tady tak 3 kapky. Když se u nás na střední Moravě objeví bouřka, tak je to zázrak, už dávno bych bydlel někde jinde, ale musím tady trčet kvůli práci.

28
# 11.07.2014, 17:14

Marek 2
Pokud vím, tak jako náraz větru se počítá rychlost od 15 m/s, 4 m/s nebo 7 m/s je spíš normální slabý nebo mírný vítr, který fouká úplně běžně, kdykoliv.

74
# 11.07.2014, 17:50

Tak jak bylo vydáno varování tak nic. A dneska už tady prošli 4 bouřky přes mě a několik dalších kolem. Na blesky moc aktivní nejsou ale na déšť ano. Zatím napršelo od rána 31,7 mm což je slušný. A to není konec dne uvidíme jestli se ještě něco vytvoří. Ale celkově na většině ČR jsou pěkné bouřky:blesk:.

117
# 11.07.2014, 18:03

Nyní do Strakonic valí bouře z Prahy.:D
Tak uvidím co přinese. :-)

116
# 11.07.2014, 19:47

lukashrn
Meteostanici mám umístěnou na nejlepším možném místě, ale i tak to není úplně dostačující. Proto je vítr, který naměřím, velmi zkreslený. Vyřešil jsem to trochu tak, že jsem si koupil anemometr Windmaster 2, ale ten ukazuje nejsilnější vítr taky na otevřeném prostranství, takže nemůžu plně využít jeho kapacity. ;-)

Fero
Meteostanice mi ukazuje i daleko nižší nárazy, dá se to jednoduše přepnout tlačítkem, můžu mít v průměru třeba 0,3 m/s, ale největší náraz větru může být klidně 1 m/s. Ale je jasné, že pokud to je pod těch 15 m/s, tak to prakticky nedává smysl, to měření těch nárazů. :)

uničovák
Soucítím s tebou, tady v Brně to máme často podobné, mnoho dnů se nám srážky vyhýbají a prší třeba neměřitelně nebo vůbec a taky mi to přijde dost nespravedlivé. Ještě štěstí, že dnes už úhrn překročil 10 mm, nedokážu si představit, jak by to tu vypadalo za týden, pokud by dnes nepršelo. Protože pršet může ještě akorát tak v pondělí, ale zatím to vypadá, že to tentokrát bude více pro Čechy než pro Moravu a Slezsko. Ale věř, že i ty se srážek dočkáš, dříve nebo později, určitě. ;-)

Jinak, Brno přešla mezi 17:35 a 18:05 další přeháňka. Její intenzita se střídala od velmi slabé po středně silnou a napršelo z ní 0,2 mm srážek. Meteostanice nezaznamenala měřitelný úhrn, ten tedy musel být ve vrchním Jundrově nižší než 0,3 mm. Zatím to tedy je 10,8 mm na analogovém srážkoměru (dělal jsem chybu, že jsem nepočítal 0,1 mm z časné ranní přeháňky) a stále 11,7 mm na meteostanici. Se srážkami to ale dnes ještě nemusí být úplný konec. :) :prsi:

77
# 11.07.2014, 20:05

Z bouřky, která nás dnes přecházela v 15.30h, spadlo v Z. části Roudnice nad Labem 5mm, ve V. části města 20mm, v nedalekých obcích Bechlín, Libkovice pod Řípem, Kostomlaty pod Řípem spadlo až 30mm doprovázeno místy i krupobitím.Bouře se projevila i výraznou bleskovou aktivitou.

1292
# 11.07.2014, 20:37

Tak dnes byla v Čechách pěkná Squall line, podle radaru. I na Moravě byly pěkné bouřky, ale u nás byla pouze jedna slabá.

116
# 11.07.2014, 22:17

uničovák
Věř mi, že ty pocity moc dobře znám, když všude kolem naprší mnohem více srážek něž v tvém pozorovacím místě. Já bych ale neztrácel naději. Dnes nám toho příroda nadělila opravdu hodně a když se smilovala s Brnem, musí se tak stát i s Uničovem. Dříve nebo později to bude. Letošní úrodu to už možná nezachrání, ale stane se tak, to je jisté. Jinak, myslím si, že bys neměl přestávat se sledováním počasí. Vím, jak to člověka dokáže naštvat, ale myslím, že to za to nestojí. ;-)

Jinak, do Brna nakonec skutečně přišla ještě ta přeháňka od severovýchodu. Ba co více, ona dokonce zesílila na bouřku. Od 20:00 bylo slyšet hřmění ze severovýchodního směru, postupně se přidaly i nějaké ty blesky, bohužel jenom typu CC. Ve 20:05 začalo pršet. Přestalo až ve 21:00. Těch 55 minut mi strašně připomnělo tu dnešní první bouřku, byly si až moc podobné, intenzita deště kolísala od velmi slabé až po přívalovou. Za bouřku napršelo 8,8 mm srážek dle analogového měřiče, podle meteostanice to bylo až 9,3 mm. Blýskat se a hřmít přestalo v průběhu deště, asi kolem 20:25. Tuto bouřku beru prozatím jako druhou nejsilnější bouřku letošní bouřkové sezóny, a to právě po dnešní první bouřce. První bouřka totiž byla silnější v mnoha aspektech. Napršelo z ní více srážek, to je jedna věc. Dále jsem dostal informaci od známého, že ve vrchním Jundrově při první bouřce padaly i malé kroupy. Teď nepadaly. A třetí věcí je vítr, během celé této bouřky bylo bezvětří, naopak během té první ze začátku foukal, byť slabý, tak nárazový vítr. Jediné, v čem byla tato bouřka silnější, je elektrická aktivita. Teď jsem viděl 5 blesků a slyšel 12 hromů, předtím jsem blesky neviděl a slyšel jsem jenom 6 hromů. Dnes tedy přišly 3 bouřky, z toho 2 se hned umístily jako prozatím dvě nejsilnější bouřky letošní bouřkové sezóny. Srážkově to ale ještě pořád nemusí být konec, když se dívám na radar, vidím, že přeháňka (kdysi bouřka), která vznikla v Jeseníkách, pořád žije. :) :!!: :blesk:

116
# 11.07.2014, 23:09

Tak co se té přeháňky týče, je již jisté, že nás mine. Takže dnešek tím co do srážek skončí. Tento den byl, musím přiznat, naprosto výjimečný. Srážky měly takový koridor, že procházely přímo Jundrovem. Dnes pršelo celkem šestkrát, z toho třikrát se jednalo o bouřku. Co se srážek týče, tak napršelo 19,6 mm podle analogového srážkoměru, meteostanice naměřila dokonce rovných 21 mm. Dohromady jsem dnes viděl 6 blesků a slyšel 27 hromů. Elektrická aktivita tedy dnes nic moc, za to ostatní doprovodné jevy se činily. Přívalový déšť se vyskytl na první a třetí bouřce, první bouřka byla doprovázena i menšími kroupami a nárazový vítr (ač ne nějak extra silný) doprovázel bouřky číslo 1 a 2. Sucho dočasně pominulo a venku se hned o hodně lépe dýchá. Dnes to byl ale den. Myslím, že si jej budu pamatovat hodně dlouho. :)

116
# 12.07.2014, 13:36

uničovák
Ano, je pravda, že včerejšek byl naprosto dokonalý, tři bouřky v jeden den, které by šly přímo přes nás, to tu letos ještě nebylo. Jinak, počítám i vzdálené bouřky a pamatuji si, že 20. dubna tu bylo hned 5 bouřek, ale z toho 3 vzdálené a 2 nás zasáhly jenom okrajem tak, že tu spadlo pár kapek. Je opravdu velká smůla, že vás letos zasáhla přímo jenom 1 bouřka, u nás toho tedy bylo podstatně více, i když to žádná sláva i tak není. Ale díky tomu, že počítám i ty bouřky vzdálené, jsem se letos už dostal na počet 28 bouřek v 17 bouřkových dnech. To je už velmi slušné, ale jak říkám, jsou v tom započítány i bouřky vzdálené, těch, co šlo přímo přes nás, bylo podstatně méně, i když včera to byly hned 3, z toho 2 s přívalovým deštěm. Situace, kdy přímo přes vás přejde nějaká bouřka, už prostě musí někdy nastat, na 100%. Šance bude už v pondělí, kdy přes nás bude přecházet okluzní fronta. ;-)

116
# 12.07.2014, 13:58

Jinak, co se dnešní situace týče, v jižní polovině území se vyskytují místy i celkem intenzivní přeháňky, na jedné z nich byl na Vysočině zaznamenán srážkový úhrn až 10 mm během hodiny. Bouřky se ale zatím v Česku nevyskytují, některé ale jsou v Německu (v Bavorsku) a v Rakousku. Proto tu stále existuje možnost, že by se v některé z přeháněk mohl nějaký ten elektrický výboj objevit. :)

41
# 12.07.2014, 14:32

Zdravím všechny u nás ve Hřebči na Kladensku se zatim vyskytlo celkem 35 bouřek, pokud počítám třeba i jen jedno zahřmění, nevim v kolika bouřkových dní,ale většina bouřek byla vzdálená, nebo okrajová, tak že nic moc co se týče intenzity, včera opět spadl z bouřky jen 1mm jednou to teda pěkně prásklo, ale jinak slabota vítr zesílil a byla docela pěkná bouřková základna.

bouřková základna ze včera 11.7
116
# 12.07.2014, 21:44

Tak dnes jsem si nakonec všiml na detekci blesků na území Česka jednoho jediného elektrického výboje. S bouřkami to tedy dnes dopadlo neslavně. Silnější přeháňky se ale vyskytly. ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.