Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Bouřky 10.7. až 12.7.2014

116
# 10.07.2014, 11:08

Ač se dnes příliš nekloním k tomu, že by měly být bouřky, ESTOFEX vydal celkem zajímavou předpověď. Stupeň 2 je nedaleko severozápadních hranic naší republiky (v Německu a v Polsku). Pro západní a severní Čechy platí stupeň 1, krajní sever Čech má pravděpodobnost výskytu bouřek 50%. Na zbytku území platí pravděpodobnost 15%, kromě částí jižních Čech a jižní a východní Moravy. Ještě zajímavější situace může nastat zítra, kdy na některých místech CAPE překročí i 1000 J/kg. Toho si je vědom i ČHMÚ a bouřky pro zítřek předpovídá místy, tentokrát zejména pro východ území, ale vypadá to, že výstraha vydána nebude. A místní bouřky jsou předpovídány ještě i pro sobotu, tam to ale, co se lability týče, už nevypadá tak dobře jako zítra, takže bych to viděl spíše na ojedinělé bouřky na krajním východě území. Jak se situace vyvine, uvidíme, zde můžete o bouřkách diskutovat.

Bouřková předpověď ESTOFEXu na dnešek. Zdroj: estofex.org
818
# 10.07.2014, 13:44

Ono nevím hlavně proč se všichni nějakým Estofexem, Estofex vydá, tak to tak musí být? :D

Pokud je naděje na nějaké bouřky, tak zítra. Dnes ne a v sobotu ojediněle.

116
# 10.07.2014, 16:14

tom-791
Tak jistě že ne, ale fór je v tom, že ten ESTOFEX se většinou trefí. :D

A je pravda, že dnes to už na bouřky nevypadá. Česko to minulo severozápadně. Nevím tedy, proč ten ESTOFEX vydal takovouto předpověď. ;-)

28
# 10.07.2014, 16:27

Marek 2
Jak kdy, někdy je taky vedle, ale nutno podotknout, že je to stále pouze experiment - jakési sjednocení všech modelů dohromady. Estofex tak bude závislí na jiných modelech, které uvádějí např. Střih větru, hodnoty CAPE, Helicitu, apod.

116
# 10.07.2014, 18:35

Fero
Jj, chápu to, v názvu slovo ,,experiment" má. Ale co se týče pro dnešek třeba hodnot CAPE, tak ty byly na území Česka velmi nízké. Lifted Index byl tím pádem naopak vysoký. Ostatní parametry jsem nekontroloval, nevíš tedy náhodou, na základě jakého parametru mohla být dnes vydána ta jednička pro sever a západ Čech, respektive 50% šance na bouřky na krajním severu Čech?

28
# 11.07.2014, 10:18

Tak to ani já netuším, včera nenasvědčovalo nic k tomu, aby se na naším území tvořily bouřky, snad jen opravdu na samém severozápadě Čech. Za hranicemi, ale už nastávala zcela jiná situace, CAPE na dobrých hodnotách, CIN žádný a pravděpodobně kvůli střihu větru tam pro místní oblasti vydal Estofex level 2. S tím prvním stupněm byl ale šejdrem. Na dnešek preventivně nevydal výstrahu žádnou :D

116
# 11.07.2014, 10:43

Fero
No jo, to on někdy dělá. :D

Ale jinak to dnes s těmi bouřkami nemusí dopadnout nějak mizerně jako včera. Většina veličin dnes vypadá dobře a už od časných ranních hodin se tvoří přeháňky, některé i silnější. Na silnější přeháňku jsme tady ale zatím štěstí neměli. Doufám, že v těch přeháňkách už brzy budou i nějaké elektrické výboje. ;-) :blesk:

116
# 11.07.2014, 11:51

Pavell
Tak mě hlavně těší, že nevyšla ona výstraha ČHMÚ. Jak jsem psal v jiném tématu, jakmile je pro Jihomoravský kraj vydána jakákoliv výstraha na bouřky, tak prakticky není šance na to, že se zde na Brněnsku vyskytne slušnější bouřka. Ten ESTOFEX, ano, ten to poněkud přehnal, ale ta dnešní předpověď vypadá velmi slušně - stupeň 1 pro většinu Česka s výjimkou částí jižních a západních Čech + pravděpodobnost na bouřky 50% pro celou republiku. A jak říkáš, první bouřka se již vytvořila, sleduji ji už nějakou tu dobu a vypadá to, že Brno mine jihovýchodně. Kdo ví však, jestli do Jihomoravského kraje vůbec dojde. Není ale všem dnům konec, hlavní vývoj bouřek započne až v odpoledních hodinách. :) :blesk:

# 11.07.2014, 12:25

Se to rozjizdi nejak rychle :D

55
# 11.07.2014, 12:45

Pavell
Na Moravě ano, ale většinu Čech bohužel stále pokrývá nízká oblačnost.

116
# 11.07.2014, 13:34

Ondris
Poté, co se většina Čech bouřkově vyžívala na počátku tohoto týdne, si to Morava, myslím, konečně zaslouží. Nemohou být bouřky pořád jenom v Čechách. ;-)

116
# 11.07.2014, 14:00

A už to k nám přichází od severovýchodu. :) :blesk:

54
# 11.07.2014, 14:12

U nás v Ostravě už to je. Černo černá tmá.:blesk:

117
# 11.07.2014, 14:44

Koukám na radar a těch bouřek celkem více než byly dosud v novém týdnu,vůbec ne slabé!
Uvidím,jestli něco z toho dorazí i do Strakonic či vytvoří.Třeba ta na severu vypadá zajímavě,linie bouřek a směr na jih území. :blesk:

116
# 11.07.2014, 15:27

Tak, co k tomu napsat. Jundrovem se prohnala beze sporu nejsilnější bouřka letošní bouřkové sezóny, ač měla k některým významným bouřkám, co si zde pamatuji, pořád ještě daleko. Vše začalo už ve 13:45, kdy jsem slyšel dva celkem tiché hromy. Elektrická aktivita poté utichla a ve 14:05 začalo celkem slušně pršet. Ještě předtím foukal i nárazový vítr o rychlosti až 4 m/s. Déšť sem chodil ve vlnách, pršelo různě, intenzita byla od velmi slabé až po přívalovou. Během nejsilnější vlny, která přišla kolem 14:30 a trvala asi 5 minut, napršelo 6,6 mm srážek. V tu dobu se taky obnovila elektrická aktivita. Ta ale ustala už ve 14:45, tohle obnovení přineslo další 4 hromy, celkem jich tedy bylo šest. Pršet definitivně přestalo až v 15:00. Nakonec během celé bouřky napršelo 9,2 mm srážek, meteostanice, kterou mám doma a je ode mě momentálně nějakých 700 metrů vzdálena, naměřila dokonce 10,8 mm srážek. Je tedy jasné, že bouřka byla velmi lokální. I vizuálně bylo vidět, že nahoře pod kopci prší více. Jsem tedy dočasně spokojen, ale už to nebudu více rozepisovat, před chvílí byl slyšitelný další hrom a přichází druhá bouřka. :) :blesk:

# 11.07.2014, 15:36

Tak k nám na Prahu 4 přichází od SV bouřka. Na SV je pěkně černo.

54
# 11.07.2014, 16:13

No je možné, že dnes se bouřky objeví na celém území.

116
# 11.07.2014, 16:26

V Jundrově skončila druhá bouřka. Byla o poznání slabší než ta první. Jediný projev, ve kterém byla silnější, byl nárazový vítr, na čele bouřky foukalo až 7 m/s. Základna zajímavě rotovala. Hřmění bylo slyšet asi od 15:20, v 15:30 se spustil déšť. Přívalový tentokrát nebyl, zpočátku se jevil jako silný, ale to asi jenom 2-3 minuty, pak zeslábl na slabou až mírnou intenzitu a takto pršelo až do 16:10, kdy definitivně pršet přestalo. Hřmění ustalo už v 15:45, hromů jsem tentokrát slyšel 9. Viděl jsem i 1 CC blesk. Za bouřku napršelo 1,3 mm srážek, vzhledem k tomu, že nás bouřka spíše míjela východně, tak meteostanice, která je vzdálená 700 metrů západně, zaznamenala úhrn 0,9 mm. Proto tedy zatím platí 10,5 mm na analogovém srážkoměru, respektive 11,7 mm na meteostanici. :) :blesk:

# 11.07.2014, 16:32

Marek 2
7 m/s? Tak to je nic moc, tady na Praze 4 foukal vítr v nárazech kolem 20 m/s :)

41
# 11.07.2014, 16:37

Tak u nás spadl pouze 1mm zase nás to uplně nějak přeskočilo, prostě nechápu jak to je možné:):) přitom to vypadalo tak nadějně

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.