Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Bouřková sezóna 2014

818
# 05.03.2014, 16:30

Tak jaká bude bouřková sezóna 2014 po velice teplé a suché zimě? Začne brzo, tak akorát či naopak pozdě? Loňské téma o bouřkové sezóně obecně bylo založeno 13. března, i přesto, že prognózy slibovaly spíše zimní ráz počasí. Letošní počasí je velmi teplé a první bouřku máme již za sebou, objevila se ale ještě v zimní sezóně.

Předpovědi bouřkové sezóny obecně, průběžné hodnocení jejího průběhu či poté postupně závěry, tedy zhodnocení sezóny z hlediska Vašich míst pozorování. Souvislosti teplá a suchá zima x bouřky v teplé části roku atd.

Hlasujte v anketě. ;-) (do 31.5.2014)

Bouřkovou sezónu 2014 očekávám z hlediska ČR:
Nadprůměrnou
151 (46 %)
Průměrnou
138 (42 %)
Podprůměrnou
36 (11 %)
Celkem hlasů: 325 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
120
# 05.03.2014, 17:10

Dnes detekce blesků Blitzortung zaznamenala elektrickou aktivitu v pásmu přeháněk které postupují přes JZ Čechy. Blesky se vyskytly na Tachovsku

# 05.03.2014, 17:14

Už se objevily takové malé bouřky, které neměly bleskovou aktivitu.;-)

Včera se odpoledne prý v Brně objevila silná přeháňka která byla doprovázela i menší kroupy.

Dnes se také objevila přeháňka s kroupami, na Jindřichohradecku.;-)

Já si myslím, že letošní bouřková sezóna bude nadprůměrná, dal jsem tedy první možnost.;-)

Až už se na radaru objevují i přeháňky s odrazivostí i načervenalé barvy.

Zdroj: ČHMÚ

Příbram podle radaru měl za sebou docela slušnou přeháňky. Blesky se na ní ale neobjevily. Radar (16:20)
828
# 05.03.2014, 17:20

Tady na vysočině se přeháňky s malýma kroupama (2-4mm)
vyskytly včera a i dnes tu jedna právě probíhá. Svratka

# 05.03.2014, 18:23

Moravany na Pardubicku byla též přehánka s kroupami :-)

54
# 05.03.2014, 20:01

Já jsem dal možnost číslo dvě že bude cca průměrná, nemám představu kde u bouřek začíná průměr a kde naopak končí.
Ale těžko lze počítat že si bouřky užije cela ČR, pravě naopak, někde budou mít zážitku že nebudou vědět o který se podělit jako 1. a někde budou mít maximální počet bouřek jak prstu na jedné ruce, jak minimálně poslední dva roky.

# 05.03.2014, 20:11

Mark
Přesně. Kdo chce prožít nejnižší počet bouřek za sezónu,nechť dorazí na Ostravsko.:D
Máme tady s tím své zkušenosti, že jo...

54
# 05.03.2014, 20:53

Mrakomor
Ano hodně bych mě to překvapilo kdyby jsme měly tentokrát my lepší bouřkovou sezonu než někde v oblíbeném pase bouřek táhnoucí se z jižních Čech přes Vysočinu do východních Čech. Protože poslední dva roky tomu tak bylo taký stereotyp.
uničovák
Tak 12 nebo 10 bouřek to je ještě hodně oproti Ostravě u nás byl úplně hnědý trávník a listí začalo opadávat už v létě.

818
# 06.03.2014, 10:26

Nerozebírejte zde, prosím, kde je bouřek více a kde méně. Většinou si každý stěžuje, že je u něho bouřek málo. Pro stížnosti toto téma neslouží. Anketu berte orientačně, globálně z hlediska ČR. Díky. ;-)

182
# 07.03.2014, 15:13

tom-791

Co si představit pod těmi údaji

Nadprůměrný, Průměrný, Podprůměrný?

Já nevím co je za číslo průměru pro jaké konkrétní město nebo celkovou ČR atd. A mám do toho třeba zahrnout i bouřky které město obejdou? Těch je snad víc nežli ty které přímo přejdou přes nás. :D

# 07.05.2014, 21:22

Já si myslím, že tato sezona bude průměrná, alespoň teda v létě. Podle mě právě tyto časté bouřky v dubnu jsou předzvěstí mírnější letní sezony.
Vzpomeňte si na minulý rok; v červnu povodně, a v červenci největší sucho za několik let. ;-)

86
# 08.05.2014, 09:30

lukashrn
Empiricky taková souvislost zjištěna nebyla. Počet bouřek na jaře nijak nesouvisí s těmi v létě. Myslím, že v květnu už takhle nadprůměrný počet bouřek nehrozí.

54
# 28.05.2014, 15:39

Tak tady u nás v Ostravě je letošní sezona zatím nejlepší po třech letech. Uvidíme jak to bude dal.

116
# 05.07.2014, 01:39

V městské části Brna, v Jundrově, čítá aktuální bouřková sezóna zatím 23 bouřek ve 14 bouřkových dnech. Není bez zajímavosti, že loňská bouřková sezóna měla naprosto stejný počet bouřek i bouřkových dnů na svém konci. Jako nejsilnější bouřku dosavadního průběhu bouřkové sezóny považuji první ze dvou 14. dubna, kdy padaly i menší kroupy. To samé se stalo i na bouřce, která přišla jen o několik hodin později, ta je tedy prozatím druhá nejsilnější. Třetí nejsilnější bouřka přišla 27. května večer, kdy přívalově pršelo a byly i silné nárazy větru. Jako nejzajímavější den dosavadní části bouřkové sezóny hodnotím neděli 20. dubna, kdy se zde vyskytlo v jednom bouřkovém dnu hned 5 bouřek. 3 z nich byly vzdálené, 2 nás lízly okrajem. Tento počet bouřek máme letos hlavně díky měsíci dubnu, který byl na bouřky velmi bohatý. Květen naopak zůstal lehce pod průměrem a červen byl takový menší propadák. Uvidíme, jak se bude vyvíjet druhá polovina bouřkové sezóny, za červenec zatím nemáme letos žádnou bouřku, tak doufám, že přijde dnes odpoledne. :blesk:

116
# 11.07.2014, 23:22

Tak dnes přišel dost možná zásadní bod letošní bouřkové sezóny. Nejen, že tu byly tři bouřky, a tím pádem je letošní stav bouřek aktuálně už na 28 bouřkách v 17 bouřkových dnech, ale první a třetí bouřka dneška se zároveň stávají v tomto pořadí dočasně (nebo možná už trvale?) první a druhou nejsilnější bouřkou roku 2014. Na třetím místě zatím zůstává první bouřka ze 14. dubna. :) :blesk:

116
# 15.07.2014, 21:03

Psal jsem tu o tom zásadním bodu letošní bouřkové sezóny, ale to jsem ještě netušil, co se stane včera a dnes. S tím pátkem jsme tu zaznamenali nakonec 10 bouřek ve 3 bouřkových dnech. Včera tu byly 4 bouřky, z toho 2 přímé a 2 okrajové. Dnes se vyskytly další 3 bouřky, z toho 2 přímé a 1 vzdálená. Po dnešku tu máme celkem 35 bouřek v 19 bouřkových dnech a definitivně tak překonáváme i bouřkovou sezónu z roku 2012. I kdyby se už do konce letošního roku nevyskytla jediná bouřka, letošní bouřková sezóna už bude patřit k těm lepším. Brzy bude překonán i rok 2009 a na skvělou bouřkovou sezónu 2010 už chybí pravděpodobně jenom okolo 7 bouřek, což by vyjít mohlo. V těchto dnech to tedy s bouřkami vychází naprosto skvěle. Jinak, stav tří nejsilnějších bouřek letošního roku zůstává nezměněn. :) :blesk:

Edit, 16.7.2014 21:00: Tak díky dnešní slabé vzdálené bouřce jsme letos dovršili jubilejní dvacítku bouřkových dnů. Po dnešním dnu tu tedy máme zatím 36 bouřek ve 20 bouřkových dnech. :blesk:

41
# 15.07.2014, 21:37

U nás ve Hřebči na Kladensku se vyskytlo celkem 36 bouřek, ale většina byla okrajových a vzdálených jen menší množství se přehnalo přímo přes nás, nejvíce bouřek se paradoxně vyskytlo v dubnu to jich bylo 14 a také v dubnu se vyskytla i nejsilnější, což je divné, to nás zasáhlo přímo jádro bouřky, které provázelo krupobití až 2cm velké přívalák a hlavně extrémně silné hromy a blesková aktivita a i vítr, uvidíme co ted přinesou další dny, další šance pro nás je ve čtvrtek a zatim vypadá v neděli, to by mohly být i velmi silné bouřky, ale je to ještě daleko;-)

116
# 18.07.2014, 21:18

Vím, že si tímhle mnoho lidí proti sobě poštvu, ale letošní bouřková sezóna je prostě skvělá. Nejlepší byl zatím duben a i červenec je výborný. Dnes další 2 bouřky, první byla vzdálená, druhá už přímá. Proto tu po dnešku máme už 38 bouřek ve 21 bouřkových dnech. Už asi jenom 4 bouřky chybí do vyrovnání zatím nejlepší bouřkové sezóny na Brněnsku, sezóny 2010. To by se podařit mohlo, jsme teprve lehce za půlkou července a bouřky se kromě zbytku tohoto měsíce mohou objevit ještě i v srpnu a v září. I zimní bouřka se může ukázat, pravděpodobnost té je ale velmi malá. :blesk:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.