Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Nejsilnější bouře u Vás

271
# 09.05.2017, 11:25

Ivo22: jsem od Vás 7km z Mor. Budějovic a opravdu nic úchvatnějšího od té doby nebylo,blesky byly opravdu každou vteřinu,srážky nebyly extrémní,ale vítr hrozný, na radaru mohutná bílá linie v délce snad 50-80km.
Jinak na srážky jsem zažil bouřky někdy v polovině 90.-tých let kolem 110mm.

182
# 09.05.2017, 15:33

No nevím ... co do délky tak asi Kyril, a pak Emma. Coby do srážek či krup, tak to už nevím. Coby do :blesk: tak asi ta letní co byla před 3, 4 roky tuším v srpnu? Bouře řádila 4 hodiny v kuse na celém Západě a Jihozápadě - to bylo doslova peklo.

# 09.05.2017, 15:40

18.6.2013. Dívám se z Okna. Černo jako Uhlí. Najednou zahřmí a začalo pršet a padat velke kroupy. Bouře byla Supercelarního Typu. Najednou se dívám z Okna a Vidím takový malý trychtyř. a bylo to tornádo. Stupnice byla F2. a Asi jsem viděl UFO. Protože jsem šel do kuchyně a náky chromovy objekt letěl nad městem. Ale myslím že to byl kus železa z Tornáda.

273
# 09.05.2017, 19:45

Extremne silna boure se vyskytla v Plzni 6.7.1999 v odpolednich hodninach. 3-5.7.1999 se vyskytla vlna veder s maximy nad 35 (Louny +38.5). 3-4.7. bylo jasno, 5.7. uz odpoledne kumuly a v nici 5-6.7. se vyskytla rozsahla bourkova aktivita v CR.

6.7.1999 uz nebyla vysoka maxima, ale zatazeno, vlhko a dusno. Ud dopoledne se zacali tvorit na jihozapade velice silne bourky a nekolik supercell. Jedna presla prez severni cast Plzne v odpolednich hodinach.

Prvni utok byl v Jznich Cechach. Obec Oparany zasahlo debastujici krupobiti, rozmlacene strechy, zahradni nabytek, vymlacena skla od aut. Malo lidi melo s sebou kameru tenkrat, navic analogovou. Ale par videi z teto katastrofy na youtube je.

V Plzni se k 17 hod nahle zatahlo, ze se uplne setmelo a lidi v panelacich zacali i rossvicovat. Byla videt jasna bila stena extreme intenzivnich srazek. Pak se rozprselo spolecne se silnym vetrem, srazky padali vicemene vodorovne, bylo to dost hlasite. Venku bila mlha, bylo videt tak na 100 m, pozdeji ani to ne. Vitr byl tak silny, ze neslo ani stat.

Krupobiti s kroupami velikost 2 cm trvalo jen par desitek sekund, vzhledem k vetru i ruchlost krup byla obrovska a par lidi bylo zraneno pomlacenim od krup.

Zastavit musela auta i tramvaje v prubehu downburstu. Bohuzel to i dva lidi zabilo, padajici predmety shozene vetrem.

Prudky narazovy vitr prevracel popelnice, roztrhal strechu
mistni skolky, utrhal plechove strechy panelaku. Kdyz dest ustal, byly videt naplavene a nafoukane hromady krup a po silnicich a chodnicich se valili proudy vody.

V lesich byly velmi caste polomy, misty i polomy v celych radach sirokych 20 m a dlouhych 100-200 m. Polomy meli jeden smer. Tornado pozorovano nebylo, ani podle skod. Postizeny byl downburstem pas dlouhy okolo 15 km.

Mnozstvi srazek tezke urcit,nebot byly hnany vodorovnym smerem, jedna stanice zahlasila 20 mm. Podle projevu presahla intenzita srazek 150 mm/h a pravdepodobne i 300 mm/h na kratkou dobu. Vitr byl zaznamenan na stozaru v Plzni Kosutce 30 m vysoko 47 m/s tedy 173 km/h, coz je nejvic, co jsem kdy slysel pro niziny (jinak vede Kyril na Snezce 60 m/s (216 km/h), na Skalnatem Plese v Tatrach dokonce je rekord tusim 283 km/h - 79 m/s). I v Krkonosich mohla v cervnu 2011 pri bourcesahnout rychlost vetru az 80.5 m/s (290 km/h) - http://www.bo...ne-22-6-2011/ je to v textu nad foto skod zpusobenych vetrem, vetromer se podle vseho rozpadl.




Popis udalosti vcetne radarove animace a odkazu k udalosti je zde:

http://report..._show&id=2039

Jsou tam dve radarove animace gif a jednotlive radarove snimky png.
Kompletni radarova animace zde:

http://uloz.t...r-gif-png-tar


Foto z te doby nemam, nebylo samozrejme cim. Ve zpravach to probehlo taky. Par videi na youtube je, z Plzne bohuzel ne.

Taky to byla uplne prvni udalost, start zajmu o pocasi.

34
# 11.05.2017, 14:31

Tak moje nejsilnejsi bourka byla kdyz jsem byl jeste maly. Bylo to na Ceskokrumlovku. Kroupy tam tehdy dosahovaly velikosti tenisovych micku a nicily auta, skleniky atd..... Podobna bourka se zde prohnala i minuly rok, ktera nadelala spoustu skod v Malontech. Tato boure uz ale nebyla tak velkeho razu jako ta z detstvi.

# 25.05.2017, 13:10

Nejsilnější bouřka kterou jsem zažil byla odpolední bouřka 4.8.2013. Bouřka se přihnala okolo 6 hodiny večer. Bouřku doprovázel opravdu silný vítr. Kolik to foukalo nevím ale podle rozsahu škod mohly být nárazy okolo 30 m/s Déšť byl přívalový ale trval jen krátce takže spadlo asi 10 mm. Blesková aktivita také slabá. Zaznamenal jsem jen jeden CG blesk. Struktura zprvu žádná ale poté se vytvořil opravdu impozantní shelf cloud. Škody u nás na zahradě byly: zlomený ořešák, tůje, vyvrácená jabloň a po zahradě byly zapíchané střešní tašky od sousedů. V okolí byly škody podobné.

Nejsilnější bouřka co se bleskové aktivity týče přišla také 4.8.2013 ale ve 3 hodiny ráno. Blesková aktivita nebyla úplně nejvyšší ale téměř každý blesk byl CG. Udeřilo více než 20 blesků pod 1 km a nejbližší přibližně 100-200 m. Stále ale nevím jak se po 12 hodinách od této bouřky mohla vyskytnout další a ještě silnější.

Také zajímavá byla bouřka z 15.6.2007. Ta přinesla přívalový déšť a kroupy. Přišla od východu a napršelo při ní asi 80 mm srážek. To stačilo na to aby nás bouřka vyplavila.

Další silné bouřky u nás byly také: 29.7.2005 - silný vítr a blesková aktivita, 21.6.2006, 25.6.2008- silný vítr a přívalák, 23.7.2009- velmi silný vítr, 15.8.2010- supercela a následné bouřky, krupobití a silný vítr, 13.7.2011- blesková aktivita, 2-3.7.2012- série velmi silných bouřek, přívalový déšť a silný vítr, 19.5.2013- velmi silný vítr, 29.7.2013- silný vítr, přívalový déšť, 7-8.7.2015- blesková aktivita a silný vítr, 23.5.2016- velké krupobití

Všechny bouřky byly pozorovány z Prahy jih- Lipenců. Bouřky 15.6.2007, 19.5.2013, 23.5.2016 z Prahy Dejvic

41
# 02.06.2017, 17:20

u nás v obci hřebeč na kladensku byla asi nejsilnější bouře někdy na konci června roku 2003, tenkrát mi bylo 11 let a byl jsem na koupališti se školou, teploty šplhaly až na tropických 35c, na večer byly hlášeny místy i velmi silné bouřky na výrazné studené frontě, první bouřky se vyskytli již později odpoledne k večeru u nás nejprve jen silná přehánka a potom asi kolem 8 večer nás míjela bouřka od jv, potom vše ustalo a nic nenasvědčovalo tomu co se přižene těsně po pul noci, asi ve 23:45 jsem se probudil a na západním obzoru byla intenzivní blýskavice, nehnula se ani větvička a stále bylo velmi dusno, po chvilce začal zesilovat vítr a během chviličky se z něho stal zuřivý uragán, společně s intenzivními blesky lijavcem a krupobitím to bylo velmi strašidelné, škody kterou bouře u nás napáchala byly velké nám to z terasy na jižní straně která je chráněna vymrčtilo zahradní nábytek přes plot do zahrady, stůl měl vypadané nohy, dále byly povalené těžké dřevěné žebříky a stržena plachta, která nám chránila solární panely na střeše, v obci nadále poškozené střechy polámané stromy, jednomu starému pánovi vichr serval střešní tašky takovou silou, že byly na pevno nabodané ve fasádě jeho souseda, kdyby tam tenkrát někdo stál tak přišel na tuty o život, dále kousíček za obcí vznikl široký pás vykáceného lesa, na stromech byly stopy po kroucení, tak že se zřejmě jednalo o tornádo, , zvláštní je že v blízkém městě kladně velké škody bouře nenapáchala, nejvíce byla zasažena severní část obce

74
# 21.08.2017, 09:07

Tak já jich mám několik vždy kvůli jinému jevu. Na blesky to bylo asi v roce 2010. Bouřka přišla v noci, bylo to i dva blesky za sekundu obloha jen svítila. To mám i nejbližší úder blesku. Necelých 10 metrů. Z dalších bouřek mám potom asi 5 úderů do 50 metrů.
Co se týče deště tak to bude rok 2002 to šlo vidět jen na pár metrů.
Vítr to vede letošní bouřka z 10.8.
A kroupy to bylo tři týdny před povodněmi v roce 1997. To padaly kroupy o velikosti 3-4 cm a vrstva krup byla 20-30 centimetrů.
A nejsilnější bouřka co jsem našel v záznamech byla asi v roce 1929
"V hornobenešovském okrese byly obce Svobodné Heřmanice, Velké Heraltice, Malé Heraltice, Košetice, Sádek, Horní Životice, Sosnová, Lichnov a Horní Benešov dne 13. května 1929 velmi těžce postiženy průtrží mračen.
Bouře vyryla na metr hluboké příkopy, tisíce a tisíce povozů dobré ornice bylo odplaveno, louky byly zaneseny bahnem, na cestách nelze jezditi, mosty a lávky byly odneseny.
Za 11 dní, dne 24. května strhla se nad těmito obcemi znovu těžká bouře s krupobitím. Zvlášť krutě byla postižena obec Malé Heraltice. Hromady ledu byly na některých místech až 180 cm vysoké, polní plodiny a květy stromů leží na zemi úplně rozbité, zimní osevy jsou úplně zničeny.
Místní komise odhadovala škodu velice opatrně a došla k výši škody 550.000 Kč."
Toto jsem ale nezažil a nedovedu si to představit skoro 2 metry krup. :D

116
# 21.08.2017, 11:50

Pravděpodobně nejsilnější bouřka za dobu mého doposud relativně krátkého života se u nás v Brně vyskytla někdy v půli července 2009 (myslím, že to bylo 14. nebo 15.). Už si nepamatuji detaily, bylo mi jen 11 let. Vím, že bouřka přišla až pozdě večer a vyznačovala se především silnou elektrickou aktivitou a nárazovým větrem. Nevzpomínám si, jestli padaly kroupy, ale vím, že přívalový déšť vyplavil z lesa kamení a štěrk. To nejhorší ale způsobil nárazový vítr, který shazoval velké, i 10 metrů vysoké stromy, a to nejen v lese, ale i u nás v Jundrově. Za naší zahradou spadly hned dva a nám to zničilo plot...
Další hodně silné bouřky se zde na Brněnsku vyskytly taky například 12. června 2010, 28. července 2014, 30. května 2015 či letos 10. srpna. Na zmíněnou bouřku z roku 2009 ovšem žádná z nich neměla. :blesk:

273
# 18.09.2017, 22:21

Take se muzeme podivat na report.bourky.cz kde polo-profesionalni uzivatele hlasi bourky. Databaze je dobre pokryta od roku 2012, start tusim 2011.

Nejsilnejsi boure v miste kde jsem byl primo tedy zde :
http://report..._show&id=2039

Do report.bourky.cz muze kdokoliv pridat zaznam bourky (i do minulosti).

Co se tyce plosne znicujicich bouri, tak 6.7.1999 byla znicujici epizoda, zamozjejme.

Podobne katastrofy nastaly okolo dnu:
21.8.2000 Supercela, hulavy, kroupy
20.6.2002 Velka aktivita
29.7.2005 Obrovska rekordni bleskova aktivita
25.6.2008 Decrecho
15.8.2008 Supercela na vychode-Slovensku
23.7.2009 DEcrecho ?
15.8.2010 Devastace Prahy supercelou
22.6.2011 Velka konvekce
29.7.2013 Decrecho

Od roku 2014 uz si moc jisty nejsem na presne udalosti. V Cervnu 2017 byla extremni udalost v Praze, stejne tak koncem kvetna 2016. Rok 2015 byl docela bida a hlavne sucho.

V Cervenci 1986 se na Kolinsku vyskytla supercela s 12 cm kroupami. Jedna z nejznamejsich supercell vubec.

Asi nejvetsi vubec znama bourkova udalost za poslednich 200-300 ci vice let je povoden na Berounce v kvetnu 1872. To bylo vytvoreno prirodni jezero, doslo k povodni na Berounce. Nad 100 mm denni srazky v nizinach jsou vyjimecne. Ten den to al bylo 200-300 mm v nizinach, navic v docela suche oblasti. Padl rekord za hodinu okolo 237 mm v Mladoticich (naplnil se kybl za 1 nebo 1.5 hod), dale nekde tusim pobliz Zatce okolo 290 mm za 12 hod. Srazkomerna sit byla velice ridka tenkrat, hlavni roly hrali kyble na vesnicich. Je ale pravdepodobne, ze Zapad Stredoceskeho Kraje - Zatecko, Rakovnicko dosahl uhrnu 300 mm za den. Navic v onen den bylo zatazeno a zima. Takze zadny horky a dusny den. A najednou to prislo. V Klementinskych zaznamech neni vubec videt, ze se neco delo.

Nad 300 mm za den se vyskytlo tusim jen 2x od roky 1889, navic na Horach. 29.7.1897 345 mm v Jizerkach a v roce 2002 312 mm na Cinovci (12.8.2002), pak uz si nejsem jisty, jestli byl jiny priprad nad 300 mm za den.

273
# 18.09.2017, 22:26

K 25.5.1872 spadlo v KLementinu 20.5 mm, docela dost, ale zadny extrem. V den one udalosti 26.5. ale jen 0.9 mm. Z 25.5. na 26.5. se ochladilo, studena fronta. 25.5. maximum 24 minimum 12 a 26.5 maximum 16 a minimum jen 7. Typicke pro trvaly silny dest za frontu, jak tomu bylo pri povodnich 2013 i v srpnu 2002, ale extremni prutrz ? Divne.

http://www.in...ic=5&rok=1872

http://www.in...72&typ=srazky

# 19.09.2017, 16:33

Co se týče bouřek s velkými srážky, pravděpodobně roku 2010, a 2013, To jsme měli rekordně zatopený sklep, vodu v kotelně, a vítr s velkými nárazy, už je to ovšem celkem dávno a nepamatuji si toho mnoho, za letošní rok ty 2 derecha, dali celkem asi 40mm srážek, jako největší bouřku asi z roku 2010 a 2017, ale nepamatuji si 2010 co se přesně odehrávalo, každopádně letošní rok byl bouřkově asi v normálu, ty 2 derecha byly snad nejsilnější co sem kdy zažil,ohromná blesková aktivita, nárazy větru obrovské,...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.