Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Nejsilnější bouře u Vás

117
# 30.05.2011, 14:49

Tak ve Strakonicí jsem určitě jednou zažil nejsilnější bouři.Myslím si,že to bylo před 4 roky a asi ke konci května či začátek června,jelikož jsem se vracel ze školy.Tu dobou bylo ještě kolem 30°C asi ve 12h a jak jsem vrátil domů,tak do 10minut nečekaně,zničeho nic silné krupobití,které šlo jako bouřka od Katovic!Kroupy velikostí 2cm,padaly asi 15 minut,napadl poprašek,na balkoně byl díky větru svahy krup!Z teploty 30°C srazilo na 11°C,ale během večera se vrátila kolem 18°C.
Nebyl to dobrý pocit,jak to bušilo do plastových oken,takže obavy,venku lidé museli narychlo schovat,někteří byli i autě.Ze shora od lesa tekla pěkná dravá špinavá řeka(potok),na zemi hodně větví rozlámaní,školy vymlácení,okna rozbití,fakt zážitek pro někoho.:)
Zimní bouřky jsou tu často,ale slabší rázu než letní!

818
# 30.05.2011, 15:06

Bylo jich více nejen z jednoho místa pozorování, ale největší byla zřejmě ta z 23.7.2009, která se prohnala téměř přes každý kout v ČR. Pak také vzpomínám na bouřku 8.6.2010 a našlo by se jich více. Loňská z 15.8.2010 byla sice v Praze, ale já jsem se s ní nesetkal. Bouřky byly také pěkné s výraznější bleskovou aktivitou a deštěm v červnu a červenci 2009. Pozadu nestojí ani bouře s větrem dne 9.8.2007 a další.:blesk: :)

Letos když ne více, tak určitě jedna silnější přes většinu území přejde, věřte a pozitivně předvídejte i nadále po zavzpomínání na ty nej.;-)

116
# 30.05.2011, 15:16

Nejsilnější bouřkou v Jundrově pro letošek zatím zůstává ta z 24.4. Více o ní zde. :blesk:

116
# 30.05.2011, 15:18

Jednou, bylo to myslím v roce 2003 nebo 2004, se přes Jundrov přehnala obrovská bouře, 2 hodiny přívalově pršelo a chvíli padaly kroupy o velikosti kolem 2 cm. A spoustu blesků a hromů A ty blesky a hromy . . . Já, tenkrát 5-ti nebo 6-ti letý jsem na tu bouřku zíral s vykulenýma očima. No, byl to pro mě zážitek.:) :D :blesk:

1
# 30.05.2011, 15:32

Co si pořádně pamatuju tak to bylo 23.7.2009, silný vítr, déšť atd. a dál si pamatuju asi v roce 2004 bylo přes den asi 33 stupňů, pak se odpoledne zatáhlo a večer přišla obrovská bouře- mnoho popadaných stromů, rozbité střechy, foliáky,popadané květnáče z oken, silný déšť, výpadek proudu.

5198
# 31.05.2011, 06:20

Tak zatim nejsilnejsi bouri sem zazil tez 23.7. 2009. A druhou nej bouri sem zazil v Jilemnici 5.7. 1995, ten den bylo vedro teploty pres 30 st.c a kveceru se od zapadu prihnala silna boure, kdyz prisla tak asi pul hod mirne lilo a foukal silnej vitr jinak blesku bylo dost a nebe bylo uplne zeleny ale po pul hodine od zapadu prisla tesne nad zemi valici se hulava a tim to zaclo asi hodinu silna prutrz silna vichrice a ktomu byla tma jak v noci.

5198
# 31.05.2011, 06:36

Jeste musim podotknout ze ta boure v roce 95 udelala velky skody a to nejen unas ale na mnoha mistech Cech hlavne vichodnich a druhy den po bouri teploty byli jen kolem 10 st.c a na hrebenech hor snezilo a foukal dost silnej vitr po celi den.

157
# 31.05.2011, 12:57

nejsilnější bouřku jakou sem zde kdy zažil už jsem sem psal byla koncem června v roce 2006 spadlo asi 30 mm srážek nevim to přesně jelikož padaly kroupy o velikosti 2-3 cm dost na to aby rozbily skleněné skleníky a udělaly pár děr do střech taky vítr byl silný, výborná bouřková sezona byla v roce 2009 kdy na přelomu června a července byla snad každý den alespoň 1 celkem silná bouřka v tyto dny bouřky přicházely od východu, v červnu bylo 16 bouřek v 10 bouřkových dnech a v červenci 19 bouřek v 11 bouřkových dnech, přičemž bylo v roce 2009 celkem 57 bouřek v 36 bouřkových dnech, jinak nejvyšší srážkový úhrn od roku 1945 v klimatologickém termínu v 7 hodin ráno činil 91 mm nejspíš na takto rekordně vysoký úhrn v této oblasti měla velký vliv bouřka ;-)

# 23.06.2011, 17:46

Nejsilnější bouřka, jakou pamatuji v Chlumci nad Cidlinou, byla jednoznačně ta z 21. srpna 2000. Byla doprovázená smrští 100km/h, která zdevastovala park, u kterého jsem v té době s rodiči bydlela, způsobila četné škody na majetku (elektrické vedení, střechy) a spadlý strom zabil v areálu koupaliště dítě.

Zvuky praskajících stromů byly tak hlasité, že podobně si představuji začátek apokalypsy

Více viz.:

http://zpravy.idnes.cz/vychodnimi-cechami-se-prehn...

# 27.06.2011, 14:36

Mám dvě vzpomínky.
Jednu s danými důkazy, viz.internet, noviny a TV--to byla bouře z 6.srpna roku 2000 kdy nad Michálkovicemi, části východní Ostravy, přišla bouřka okolo 20h -a padaly kroupy o velikosti tenisových míčků s ostrými nezaoblými okraji --- to byla katastrofa, zničená úroda, pomačkané kapoty aut atd. Hodně se ještě dotkla Havíř.Sumbarku, Petřvaldu (kde vybila všechny okna v tamější škole)... atd.
Druhá snad rok 1984??? kdy jsem byl malý a ta bouřka byla nezapomenutelná, celou noc a večer, a extrémní. Dodnes na ni vzpomínám.
A ještě v Orlové (na Karvinsku) dne 8.5.1987---celou noc a hooodně

# 27.06.2011, 19:11

Já pamatuju bouři,která pokácela celej les a o kus dál odnesla střechu.Bylo to v srpnu 1998 10h večer.Mejspíše to byl nějaký silný downburst

182
# 27.06.2011, 19:28

No nevím, asi Kyril ... ten řádil o sto šest.

# 10.12.2013, 19:10

Já mám dvě.Jedna byla tromba nebo-li tornádo.Druhá byla silná bouře v Praze 15.8.2010.Padaly opravdu velké kroupy.

1.To tornádo se objevilo v Brníkově, Ústecký kraj a zničeho nic přišel hrozný vichr, až jsem se bál že mi borovice kterou mám na dvoře spadne a zničí mi střechu.

2.Ten den bouřky s krupobitím 15.8.2010 jsem byl v Praze a vůbec jsem nečekal, že by mě mohla potkat takováhle bouře s docela velkýma kroupama.

Tak to byly zatím moje nejsilnější bouřky který jsem za svůj život zažil.:D

49
# 11.12.2013, 15:07

Nejsilnější bouřka,kterou jsem já zažila byla asi z července roku 2007. Bylo to večer/noci, byli jsme v Milčicích v hospodě a když jsme asi kolem půlnoci odcházeli tak už blesky protínali celou oblohu. Vítr fičel,a my jsme museli dojít na 2km vzdálenou louku,kde jsme stanovali.Bouřka se docela dlouho držela v naší blízkosti, blesky a hromy práskali kolem.Už jsem jen čekala kdy to uhodí do lesa co byl kolem naší louky. Ve finále potom tolik pršelo,až nám teklo do stanu.Opravdu nic příjemného,větší strach jsem snad nikdy nezažila.

615
# 11.12.2013, 15:08

Taková silná bouřka nebo liják se může vyskytnout prakticky kdekoliv,naštěstí je většinou spíš menších rozměrů,tak že by to trefilo konkrétní místo je dost malá.(Jednou za desítky let).
Na nás to vyšlo 3.června 1993
Večer se při bouřce setmělo a začal prudký liják i s kroupami :prsi:(jako v tropech).
Ale jak je člověk zvyklý že to za pár minut popojede a zeslábne,tak mrak stál stále na místě a 40 minut průtrž mračen :prsi:.
Napršelo 50 mm + kroupy,které byly někde i druhý den v poledne :snih:.
Kanály to nestačily pobírat,a bylo až 30 cm vody na ulici.Den předtím byla taky bouřka s asi 25 mm :prsi:.
Takže dole Hejčín byl pak vytopen :(

818
# 11.12.2013, 16:40

Nejsilnější bouře, která předčila asi všechny, byla výrazná linie bouřek jdoucí přes Čechy dne 23.7.2009. Objevily se v ní extrémní nárazy větru, krátký a prudký déšť, u nás i menší kroupy. Větší spoušť žádná bouřka u nás v okolí nenadělala, ten večer nebylo možno projet žádnou silnicí, kolem níž se nacházely větší stromy, podobně to vypadalo na železniční trati - po bouři nastalo skutečně ticho. :blesk: Popis situace na Nymbursku. ;-)

54
# 11.12.2013, 17:42

Já tady též přidám jeden zážitek, i když o nejsilnější bouřky asi nešlo ale v jiném měřítku to bylo výjimečné a to v počtu bouřek během jednoho dne, bylo jich cca 10 a jednalo se o 15. srpen roku 2008, kdy k nám po přední stráně TN proudil teplý a vlhky vzduch. A některé bouřky též nebyly k zahození ze silným větrem především. Jináč v červnu 2011 nás zasáhlo docela silné krupobití v Ostravě ale z datované to bohužel nemám.

293
# 11.12.2013, 20:36

Já mám 2 bouřky, jedna co se týče délky a jedna, co se týče doprovodných jevů (krup). Ty se vyskytly 5.7.2013 odpoledne, kdy v dálce bylo slyšet hřímání. Vypadalo to nenápadně, svítilo slunce a najednou začalo trochu pršet. Padaly ale ohromné kapky a to značilo, že se asi něco bude dít. Věděl jsem to podle zkušeností ze 17.7.2009, která je s kroupami na druhém místě. Tenkrát totiž vznikla úplně stejně. Mraky nad námi se nějak spojily, což bylo patrné později i z radaru, takže každý jeho výstup byl úplně jiný. Běhěm hodiny napadlo několik cm krup. viz foto. Zjistil jsem hlavně to, že při těch kroupách a průtrži mračen není žádný velký vítr a přichází většinou odpoledne a v podvečer a naprosto nenápadně. Za to když to na radaru vypadá pořádně, tak často jen fouká vítr a spadne pár kapek. No a ta nejdelší bouřka se stala letos 4.8.2013 ráno. Od 2:00 byla bouřka, byly neuvěřitelné blesky a trvala až do 6:00, kdy naposledy zahřímalo. Do té doby jsem nikdy 4-hodinovou bouřku nezažil.

382
# 11.12.2013, 21:34

Nejsilnější bouřka co se týká úhrnu srážek byla ve středu 21. června 2006, kdy vrcholil v ČR před přechodem slabší studené fronty přiliv horkého vzduchu. V Pardubicích maximální teplota vystoupila až na tropických 33,7°C a tak byly podmínky pro tvorbu bouřek velmi dobré, nějaké bouřky se už tvořily během dne, ale do Východních Čech prozatím nedorazily, vše se ale začalo rychle měnit ve večerních a nočních hodinách. Kdy se vnitrozemím táhl úzký pás bouřek (od Prahy až do SV Čech). Který se po půlnoci rozdělil na dvě rozsáhlejší oblasti bouřkové aktivity. Jedna v jihozápadních Čechách zde byly způsobeny škody blesky a větrem. Druhá pak v oblasti SV Čech, která přinesla intenzivní srážky jež způsobily lokální záplavy. V Pardubicích se bouřka projevila extrémními srážkami kdy za pár hodin napršelo 106 mm, z toho drtivá většina v začátku bouřky. Poté se obě bouřky spojily a přešly přes většinu území a nad ránem se na Moravě rozpadly.

Bouřka 22.6. 2006 1:00 SELČ
0
# 08.05.2017, 00:17

Největší bouřka v Jaroměřicích nad Rokytnou byla někdy v červnu 2000, odpoledne za denního světla to bylo. Škoda že jsem nic nevyfotil, asi nebylo čím. Možná tenkrát nenapršelo mnoho, ale takové mraky jsem nikdy předtím ani potom neviděl. Měly takovou šedo-tmavozelenou barvu. A ve středu té oblačnosti každou sekundu prosvítalo světlo z blesků. Bylo to úchvatné. Ten večer uváděl počasí na ČT pan Zákopčaník, ukazoval záběry z radaru a přitom říkal "Podívejte se na tento obdivuhodný oblačný útvar, který se prohnal Moravou..." :-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.