Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Nadále nadprůměrně teplo, přibude ale oblačnosti

Diskuse o počasí Seřazení planet

4
# 21.12.2012, 15:27

Ahojte, v kolik hodin má být to magické seřazení planet dneska? Děkuji

209
# 21.12.2012, 15:46

Bude to vubec dneska ?
Slapove sily planet stejne budou mit pri serazeni nemeritelny vliv. Nejvetsi slapovou silu ma mesic, pak Slunce nekolikrat mensi ostatni planety dohromady cca 100 000 x mensi, nejvetsi podil z Planet ma Jupiter.
Serazeni nebude presne do primky ale jen priblizne a priblizna poloha bude X dni.
Slapove sily od centra galaxie jsou jeste mnohem mnohem mensi a zmena polohy vuci galaxii trva velmi dlouho.

818
# 21.12.2012, 16:20

Toto je diskuze o počasí, meteorologii a klimatu! Nikoliv o astronomii. Díky.

209
# 21.12.2012, 16:53

Pavell

To s tim galaktickym serazenim je nesmysl a jeste to urcovat na minuty .... Takove udalosti trvaji tisice let a vliv na zemi, tezko rict, gravitacne ale zadny. Meteorologicke a klimaticke ovlivneni udalostmi z kosmu je na samostatnou diskuzi. Serazeni Z -S - CG by bylo stejne kazduch 365 dni a 26 000 klet plus minus leti svetlo od CG k nam.

Dnes 12:11 cca je Slunovrat a dny se zacaly prodluzovat, vice energie ze Slunce kazdym dnem (minimalne TOA) ale zima jeste nepodevi, ma to setrvacnost tak vrchol zimy je prumerne 15-20. leden, podle situace ale nekdy v breznu a nekdy v proinci. Ale bezesporu zajimave je datum abs. min. Klementina 1.3.1785 (Sopka ?) Slunecni aktivita vysoka ted (Teplejsi pocasi a mirne zimy mozna)

182
# 22.12.2012, 00:52

Dnes hlavně měl být ten miliontý Konec Světa. A co bylo všichni víme ... velký HO. :D Koukám že jste přežili všichni. :)

# 22.12.2012, 11:02

Já mám ale pocit, že galaktické seřazení planet nikdo z odborníků nepotvrdil a opět je to jenom výmysl pár fantasmagorů, kteří z toho chtěli vytřískat pár peněz, stejně jako ze senzace z konce mayského kalendáře. Pochybuji, že by se to dalo vypočítat s přesností na minuty a možná i dny. A taky pochybuji, že by to na nás mělo nějaký vliv.
Většina interpretů to spojuje s tzv. novým zlatým věkem a přerodem našeho vědomí. Na přelomu, si myslím opravdu stojíme, ale že by to bylo díky magickému seřazení planet, to si myslím na to vůbec nemá vliv.

209
# 26.12.2012, 20:54

Lesíček
Nesmyslna teorie k 21.12 jako nekolik dalsich. Zadne galakticke serazeni neexistuje resp. stejne serazeni je kazdych 365 dni, nebot Slunecni soustava obiha v galaxii, obehne stred jednou za cca 220 Mil. Let. Serezeni planet s polohou v galaxii nema co delat. Zajimava veta je pruchod stredem galaxie - tam se deje lecos a je tam cerna dira o hmotnosti nad 4. mil. Slunci. To by byl konec byt pobliz. Ale jsme cca 26 000 sv. let daleko. Mozna mel autor na mysli pruchod stredem disku galaxie. Ale poloha v disku se meni velmi pomalu a stejne by se nic nestalo. A je to tak neurcite (neznama struktura galaxie) ze to nejde spocitat ani s presnosti na miliony let.

No moc o pocasi to tema neni ale, dal bych to do slozky OffTopic. Ale co to bude mit vliv z pocasim, kdyz cerna dira ve stredu zvysi akivitu (take jedna z teoriii konce). Vysledek bude vetsi tok energetickych castic kosmickeho zareni, caste zablesky v atmosfere (jsaou tak kratke ze nejsou vidset). Gama zareni zpusobi rozpad ozonu a zatemneni vlivem vzniku sloucenin dusiku, takze ochlazeni a prudky narust UV zareni. Naopak horni cas atmosfery se ohreje a bude vice expoandovat do prostoru jako kdyz je vyssi slunecni aktivita. Jeste horsi jou mioni vznikajici z kosmickeho zareni, jdouci az skovky m pod zem. Proto nelze byt v galaxii s velkou cernou dirou.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.