Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Retrográdní TN 4.–8. 8.

33
# 05.08.2023, 22:29

Tak 20 km severně od Prahy už 4 mm ve srážkoměru. Prší v kuse už několik hodin, ale slabě. Zahradnický déšť ideál, na houby ideál. Nemá smysl si stěžovat na menší porci mm. Celkově je to ideál. Příroda bude v pohodě. Věřím že ještě letos přijde několik podobných epizod, ale ani nemusí. Stačí občasné srážky.

Upřímně mám rád obecně takový deštivější charakter počasí po suchém období a když už se víc mm nashromáždilo, potom už nemusí pršet hodně, hlavně že pokračuje podobný charakter.

No jsem zvědavý, kolik to dá do rána. Aladin to podle mě netrefil v tom výpočtu z 12 UTC. Pěkně se to seklo nad Čechy a zasahuje to trochu dál. Pokud by pršelo v kuse až do rána slabě-mírně, tak to vidím tak na 10-20 mm, ale při takovém scénáři by někde na východ od Prahy spadlo kolem 40 mm.

Když si zobrazím sumu za poslední 3 hodiny, tak je vidět, že prší opravdu plošně na velké části Čech a zasahuje to celkem daleko i tím směrem na SZ/Z.

srážky za 3 hodiny, hydro.chmi.cz
117
# 05.08.2023, 22:48

Stále nic "amaterský ústav" z CHMU pro východ ČR!
Jákou chvilku silné srážky byly,ale ne tam!
Bude propouštění?Tady to nehrozí... :D

504
# 05.08.2023, 22:59

Aidamko1
Možná dojdou nějaké i sem, konvekce se na Slovensku začíná vytvářet. Na blitzu už to taky začíná sem tam blýskat, ale uvidíme.

Konvekce zahájena / radar.bourky.cz
74
# 05.08.2023, 23:08

Klokan_0
Jestě k tomu začínají naskakovat srážky západně od Vídně. To by mohla být "příprava" na zítřek.

504
# 05.08.2023, 23:11

spurdo
Jojo, pěkně se to tam obnovuje, ale zatím jen zelené odrazy. No uvidíme co přijde v noci a zítra.

13
# 05.08.2023, 23:19

Venku hrozné dusno

33
# 05.08.2023, 23:19

Klokan_0
To vypadá pro Moravu fakt dobře. Je vidět, jak to každým novým snímkem rychle přibývá a zesiluje. To o něčem vypovídá. Nejspíše vznikne podobný shluk, který se spojí jako byl na jihu Moravy.

Jinak mi před chvílí došlo, proč je pořád nejvyšší intenzita od Pardubic na jih. Dělá to návětrný efekt Vysočiny při výraznějším severním větru, ale radar tyhle srážky vůbec nezachycuje. To musí vypadávat z hodně nízkých hustých mraků, zřejmě husté mrholení nebo hustší déšť s menšími kapky.

PS: Tak už i SZ má "normální" déšť a mm tam přibývají. Přijde mi, že se to rozšiřuje více k SZ oproti očekávání. Nakonec i tam může do rána slušně napršet v celém Ústeckém kraji nebo na většině Ústeckého kraje.

172
# 05.08.2023, 23:40

Venku fest leje a dokonce se tomu povedlo mě vzbudit z polospánku. Tak uvidíme co dál v noci, ale teďka tam leje fakt fest.

504
# 05.08.2023, 23:49

Ta bouřka co je na Slovensku asi mine, začíná se stáčet moc na východ a dle mého to dojde někam k Vyškovu, jako vždy :D To stejné ty srážky co jsou aktuálně pod Brnem, akorát že ty minou západněji, takže nejspíš trefí mezera. No mohla by být aspon blýskavice směr jih. :blesk:

Odhadovaná trajektorie / radar.bourky.cz
13
# 05.08.2023, 23:59

Jestli to od Žiliny chcípne tak už to vzdávám...stejně to je tragikomedie čekat na takový obláček

504
# 06.08.2023, 00:33

Neuro
Už to zaniklo, ale nic se neděje, tady to asi taky mine, ale ještě radši chvilku počkám.

# 06.08.2023, 01:06

Tak, dvě pásma se teď chtějí přetlačit... Teď na posledních radarech vidím že pásmo trvalého deště je trošku odtlačeno zpátky.
Asi nad námi se ta přehánková oblast zastaví a budou se vytvářet další pěkný přeháňky, modely kreslí nějaké cape.

radar.bourky.cz
ota
Avatar
2163
# 06.08.2023, 01:13

Tak k nám už slibovaná bouřka dorazila. Občas se zableskne, ale déšť zatím nijak mimořádný, spíš takový silný zahradnický. Pár milimetrů z toho ale bude určitě.

504
# 06.08.2023, 01:22

ota
Jsou viditelné nějaké blesky, nebo jen záblesky?

ota
Avatar
2163
# 06.08.2023, 01:24

Klokan_0
Jj, cca 1 blesk co 30 vteřin až 1 minuta, párkrát byl i silný hrom ve vzdálenosti tak 1-2km.

504
# 06.08.2023, 01:26

ota
To je poměrně pěkně bleskově aktivní a divím se že vše není v mracích :D Já jen, že tady tento rok nebyla ani jedna přímá noční bouřka a vypadá to že asi ještě dlouho nebude :D

ota
Avatar
2163
# 06.08.2023, 01:30

Klokan_0
No, úplná přehlídka blesků to není, ale lepší než drátem do oka.:D V mracích samozřejmě je většina, je to tak 8:2, kdy vidíte jen záblesk a kdy strukturu blesku. Navíc venku vůbec nefouká, takže to není ta úplně pravá bouřková atmosféra, ale za mě dobrý. Jinak zrovna teď byl celkme hezký Cg blesk. No tady letos taky celkem slabota, letos teprve 3, přitom některé roky bývá nočních bouřek až až.

33
# 06.08.2023, 01:41

Tak ten slabý déšť přechází zvolna do mírného a vydrží to určitě do rána. Zítra to ještě vypadá na zajímavé přeháňky, v noci na pondělí taky, v pondělí už bude asi moc větrno na nějaký silnější přeháňky.

Celkově to tedy je povedené. I směrem na SZ od Prahy se to rozšiřuje, ale těžko říct, kde je ta hranice, kde spadne hodně, kde ještě dost a kde docela málo. To je relativní.

Ten knedlík na Moravě radši nekomentovat. :D Je to moc slušné, taková odrazivost, rozměry a jak se to drží a ještě s blesky.

Oblast, kde spadne plošně >10 mm se rozšíří třeba až do Ústeckého kraje nebo na západ Středočeského kraje. Zatím to tak vypadá podle radarové situace, stále je to hezky plošné, trvalé bez pohybu až k SZ.

hydro.chmi.cz
504
# 06.08.2023, 01:48

ota
To já bych v tuhle chvíli bral vše :D Je ale pravda, že dnes tu bouřka byla, takže si nemám na co stežovat :D Jojo, CG blesky mám nejradši a nejhezčí jsou ještě ty rozvětvené, bohužel tenhle rok sem taky skoro žádné neviděl, je to letos taková divná sezona na bouřky.

504
# 06.08.2023, 01:50

am96
Ono to žije hlavně kvůli těm podmínkám, i přes to že celý den nevylezlo ani slunce, vše potřebné to asi má. Vlhkost o tu není starost díky srážkám a hlavně zde panuje vysoký střih větru a helicita, díky tomuto jsou bouřky při životě.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.