Je otázkou jak moc rozhraní postoupí k západu před přicházející TN nad západní Evropou. To je dle mého celkem dobrá otázka. Tyhle retrográdní TN jsou ale na srážky bohaté. Poslední tu byla v půlce dubna a spadlo tu kolem 50mm za, což na jarní období je v takovém kontextu dost. V létě umí ale mnohem více, např. 1997, či 2002. Ten mechanismus v tomhle kontextu je nad střední Evropou zajímavý.
Diskuse o počasí Retrográdní TN 4.–8. 8.
Klokan_0
Dost pravděpodobně ano, ale nový Ecák maluje k Vyškovu 100mm z trvalého deště. Srážek bude hodně, jen ta poloha. Tyhle situace miluji, prostě paráda to sledovat na synoptických mapách.
Bouřky budou hlavně na Slovensku a to v jeho centrální a východní části. Zítra a v pátek bude jasněji, ale na žádné bomby to nevypadá.
am96
nespojí.
Ta níže která vznikne doslova pohltí tu která z atlantiku příjde oslabená a tak ta vznikající zesílí ještě více. Ecák ji má obrovskou a s 977hPa střed.
Aidamko1
Bude určitě zajímavé to sledovat, ale když si srovnám aktuální výstupy s těmi dne 29.7 tak to tady v ČR na bouřky opravdu nevypadá. Ale samozřejmě kdyby tenhle první výstup vyšel, tak by to byly dobrý bomby
Aidamko1
Samozrejme vystupy uz oslabily danou situaci. Teply vzduch bude vice na vychod. +20 °C v 850 hPa bude dosazeno v Madarsku a v UKrajine, na Slovensku mozna na vychode. Puvodni model, ktery jsem zde diskutoval, ale daval na jih Slovenska (tam kde je Hurbanovo) az +27 °C v 850 hPa, na Hodoninsku az +26 °C. Zajimave je ale staceni tohoto tepleho vzduchu prez Belorussko na Baltske staty. V Nemecku a v CR naopak budou teploty pomerne nizke, v Doksanech v lete 2023 mozns prvni den, kdy bude Tmax pod +20 °C.
Kazdopadne srazek nebude uplne malo, v nekterych mistech budou srazky nad 100 mm. Ale jeste se uvidi, kde.
Mapy jsou z GFS 02.08.2023 12 UTC +75 hod na 05.08.2023 15 UTC. Velke mnozstvi srazek se da ocekavat urcite, nize je enorme hluboka. Ale na bourky to tolik nevypada, to mozna na Slovensku.
Omg.
Podzimním poplašňákům nestačí jedno téma, už plevelí i všude okolo
V Pošumaví podobný výhled, jako ve Žďáru..už několikátý výstup..
Co se týče nadcházející situace, je opravdu otázkou, jak moc bude docházet k přetáčení, postupu na S, SZ.. Tyhle tendence, tedy retrográdnost té TN nad územím ČR zdá se dost slábnou.
Uvidíme..
Spíše do toho vlétne další FS od JZ..
Predikce přidává dost srážek na JZ, do nedělní půlnoci to sem dává 40-50mm..
Klasická "Jadranská tlaková níže" a myslím si že jako vždy nejvíce srážek bude na J a V území ČR. Bohužel střed a SZ ČR ostrouhá, ale na druhou stranu i tam poslední dobou slušně zapršelo a o nějakých 80-100 mm bych tu ani nestál. Osobně budu rád za dalších 20 mm což by bohatě stačilo na růst hub a pak bych uvítal sušší období.
Uvidíme jak se zalije Česká republika. Oblasti s největším úhrnem začínají pomalu vyplouvat na povrch, takže kromě východu České republiky by to měl být i jih Čech. Teď se aktualizuje SHD a pro stejný časový úsek má aktuální výstup značnou redukci do Čech. Zatím vidí jen na sobotní dopoledne a zrovna u SHD si počkám hlavně na denní výstup.
Myslím si, že plošnější zálivka to bude pěkná.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.