Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Tereziánské babí léto pokračuje

Diskuse o počasí Retrográdní TN 4.–8. 8.

171
# 05.08.2023, 12:38

no tu trvale mírně prší a až teď to přechází do trošku silnějšího deště.. a kapky jsou dost na husto, takže intenzita je vcelku velká

zas tak posunuté na západ to není.. však i podle aladina má u Prahy spadnout 20-30mm a myslím si, že to spočítal ze všech nejlépe na 3 dny dopředu.. to že je pár území bez deště, který má přijít až v druhé vlně je věc druhá.

Proboha hlavně klid.. když je takováhle situace není jistá ani pár hodin dopředu a všichni tu děláte z meteorologů blbečky. Stačí aby byla o 2hpa níže hlubší a hned ty srážky půjdou více k SZ než bylo predikováno.
tohle se stalo několikrát a i několikrát déšť nepřišel vůbec, protože byl střed níže větší než bylo predikováno a pršelo opravdu jen "někde". dále pak úřadovaly Alpy a tak dále a tak dále.

jednoduše řečeno Aladin to trefil ať už s menší odchylkou - ovšem je pravda, že ho ČHMÚ ignorovalo

# 05.08.2023, 12:39

In-počasí
Hlavně to nejsilnější srážky mění dorazit teprve tam se uvidí kam půjdou už i Jizerky mají 2 stupeň a to včera nic posunulo se to vic západneji

33
# 05.08.2023, 12:40

GFS vypočítal fakt extrémně mohutnou TN někde nad jihem Švédska. To zavání silnou vichřicí hlavně pro Dánsko s nárazy často přes 100 km/h. Vypadá to jako situace, která byla v Nizozemsku začátkem prázdnin, tedy parametry zimní bouře, akorát v tomto ročním období budou větší škody kvůli listnatým stromům ve vegetačním období.

Bublina velmi teplého vzduchu, která se dostane na jih Skandinávie bude velmi výrazná a ostře ohraničená, takže se dá to prohloubení do extrémních rozměrů docela čekat.

Letos je těch extrémů nějak moc. Ještě že ne v Česku.

58
# 05.08.2023, 12:42

Netrefil ani aladin, tu noční vlnu od jihu na jv Moravy prostě netrefil.. ;-) jo, to co se děje ve středu Česka už odhadl, to souhlas.. ale zase ho vynášet do nebes je hovadina.. taky má svoje mouchy.. jinak si tipnu, že bouřky se odpoledne vytvoří, ale trefí jen sv Česka.. na jihu je moc oblačnosti.

881
# 05.08.2023, 12:47

kapr84
Zatím je po celé ČR všude hodně oblačnosti, i na SV. Pokud by něco ze Slovenska přišlo, tak by to mohlo i vydržet, přeci jen tu bude pěkný střih větru a také slušná helicita, což pomůže bouřky trochu organizovat.

89
# 05.08.2023, 12:47

Tohle mi sem sází GEM.

414
# 05.08.2023, 12:55

kapr84
Ano, vždyť o tom je tu hlavně řeč..
JV a jižní Morava měla dostat v noci a dopoledne pěknej balík srážek, nebylo z toho v podstatě skoro nic..
Netrefil to vůbec nikdo...
Jinak..
Vnořenou konvekci bych tedy v té zimě tady na JZ nečekal.. Zajímavé..

33
# 05.08.2023, 13:02

Přijde mi, že čím má model nižší rozlišení, tím víc ty srážky plošně přepaluje.

ICON ventusky
ECMWF ventusky
GFS ventusky
881
# 05.08.2023, 13:02

Aktuální teplota 20.1 stupně, takže dvacítka dnes opět překročena.

# 05.08.2023, 13:10

Už ty srážky zesilují, do teď to bylo cmrndani i při "zelené" a teď je to už o ničem jiném. :prsi:
Při té žluté už musí fakt chc*t, zřejmě.

58
# 05.08.2023, 13:15

Klokan_0
Tady 20,8 °C a když se dívám na východ tak Uherský Brod 23... třeba se něco začne tvořit, na západě už nějaké přeháňky vznikly.. tak snad to Slovensko něco uvaří ;-)

33
# 05.08.2023, 13:17

Na www.bourky.cz jsem četl článek, že nepřesnější zobrazení srážek na radaru je v hladině 2 km, protože je to kousek od země. Používáte to někdo?

"ČHMÚ však v posledních letech spustil nový prohlížeč radarových dat, ve kterém je i jiný typ zobrazení, a to CAPPI 2 km (http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/.... CAPPI 2 KM UKAZUJE ODRAZIVOST VE VÝŠCE 2 KM. Takové zobrazení lépe odpovídá reálným srážkám, které dopadají na zemský povrch.

Zdroj: https://www.bourky.cz/interpretace-radarovych-snimku/ | Amatérská meteorologická společnost"

chmi
1345
# 05.08.2023, 13:18

U mě stále krásně prší, zatím mám 6.9 mm a nemá to konce. :)
To jsem tedy zvědav.
Nejvyšší teplota tu byla o půlnoci a to 16.8°C.
Aktuálně je tu 15.5°C, ale při trvalém dešti je logicky chladno.
Na nějaké výlety to tento víkend nebude no. :D

113
# 05.08.2023, 13:19

Tak to mně poser. Co to jako má být ta výstraha. Tak jsem se podíval na předpověď pro zlínský kraj:
Zataženo, zpočátku i oblačno. Od jihu postupně místy přeháňky nebo bouřky. Večer četnější déšť, postupně i vydatný. Nejvyšší odpolední teploty 19 až 22 °C, na jihovýchodě při delším slunečním svitu ojediněle až 24 °C.

Místy přeháňky nebo bouřky? z čeho možná tak někde u hranic a teplota 19-22. Tady je zataženo mlha a teplota 17st. To by se muselo pořádně vyjasnit, to ale teď nehrozí.

Pak jsem si pročítal příspěvky tady a vidím že někdo hlásí proč ČHMÚ zpřísnili výstrahu no to by mně taky strašně zajímalo. Výstraha před vydatným deštěm už platí 1 a půl hodiny a radar zatím čistý:zz::zz::zz:
Tady že se vyskytnou bouřky v takové zimě a mlhavou? Myslím že ne to už mám tolikrát vyzkoušené.
Jestli už jim ani tomhle to nevyjde tak jim nebude hrozit jen pokuta, ale rovnou vyhazov:D:D:D

33
# 05.08.2023, 13:24

Na JZ Vysočiny a části jižních Čech to leze už přes 20 mm, Novohradské hory mají přes 30 mm. K SZ to moc neleze.

chmi
113
# 05.08.2023, 13:36

Tak to mně poser. Co to jako má být ta výstraha. Tak jsem se podíval na předpověď pro zlínský kraj:
Zataženo, zpočátku i oblačno. Od jihu postupně místy přeháňky nebo bouřky. Večer četnější déšť, postupně i vydatný. Nejvyšší odpolední teploty 19 až 22 °C, na jihovýchodě při delším slunečním svitu ojediněle až 24 °C.

Místy přeháňky nebo bouřky? z čeho možná tak někde u hranic a teplota 19-22. Tady je zataženo mlha a teplota 17st. To by se muselo pořádně vyjasnit, to ale teď nehrozí.

Pak jsem si pročítal příspěvky tady a vidím že někdo hlásí proč ČHMÚ zpřísnili výstrahu no to by mně taky strašně zajímalo. Výstraha před vydatným deštěm už platí 1 a půl hodiny a radar zatím čistý:zz::zz::zz:
Tady že se vyskytnou bouřky v takové zimě a mlhavou? Myslím že ne to už mám tolikrát vyzkoušené.
Jestli už jim ani tomhle to nevyjde tak jim nebude hrozit jen pokuta, ale rovnou vyhazov:D:D:D

113
# 05.08.2023, 13:42

Nějaké lepší vysvětlení se můžete dočíst na FB CHMI. Počítají s tím že v případě vyjasnění by mohlo dojít k iniciaci bouřek, ale to zatím nikde nehrozí a do večera už to asi jiné nebude. Takže bouřky asi nějaké budou, ale jen ojediněle a ne místy.

Teď sice se nějaké přeháňky začínají červenat, ale v ty bouřky to nemá šanci přerůst v takovém chladném prostředí. Nevím ale jak je jinde třeba u Ondráše nebo Yuriho atd., ale dle satelitu není nikde nějaké aspoň polojasno.

173
# 05.08.2023, 13:47

Pod Vídní byla slabá bouřka, v okolí se tvoří přeháňky, tak snad něco z toho doleze i do Brna. Tady jediné co, tak dopoledne se lehce trhalo nebe, ale pak došla ještě větší černota a šeď a je až dosud.

35
# 05.08.2023, 13:52

Jsem v Drzovicich a velky kulovy. Veril jsem v nejaky dest, ale zatim nespadlo skoro nic... Zitra nevim teda, bude zase zavetri..

34
# 05.08.2023, 13:53

Tady od včerejšího odpoledne spadlo přesně 3,5 mm.:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.