Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Hrozí Česku přívalové povodně?

1252
# 05.06.2018, 10:22

Rozhodl jsem se založit ještě jedno téma,které se bude soustředit na stavy našich potoků a řek.Už jsem to lehce naznačil v tématu o bouřkách od 7.6. do 12.6.2018.Na některých místech v Česku je už půda hodně nasycená a to především v Plzenském a Moravzkoslezkém kraji a v západních okresech Středočeského kraje.Naopak někde je zase vody málo a potřebovalo by tam zapršet.Bouřky budou opět velice lokální záležitostí a budou se vyskytovat hlavně na horách.Modely naznačují že na většině území spadne za toto období 20 až 50mm vody.Místy se mohou srážkové úhrny pohybovat i okolo 70mm.Ojediněle to může být i přes 100mm.Je to samozřejmě ještě daleko a předpověd se bude upřesnovat.Tuto mapku asi znáte všichni.Hlasovat můžete do 8.6.2018-(páteční půlnoci).

Budou naše řeky a potoky reagovat na vydatné srážky od 7.6.2018 které nás čekají?
Zůstanou na svých obvyklích stavech
3 (12 %)
Přiblíží se k 1SPA,ale nepřekročí ho
2 (8 %)
Překročí 1.SPA-(bdělost)
5 (19 %)
Překročí 2.SPA-(pohotovost)
4 (15 %)
Překročí i 3.SPA-(ohrožení)
2 (8 %)
Žádné vydatné srážky nebudou a sucho se bude stupnovat
10 (38 %)
Celkem hlasů: 26 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
stavy našich řek
47
# 05.06.2018, 10:26

Hlasoval val jsem pro poslední možnost, protože u nás zatím 0 přimých bouřek tak u nás se fakt nic nepřekročí i kdyby tu spadlo 60 mm. By muselo aspoň 100, aby byly bleskový povodně.

1252
# 05.06.2018, 10:34

Nehlasujte prosím jenom podle sebe.Tato situce se týká celého Česka.

# 05.06.2018, 13:00

Nějaké krátkodobé povodňové stupně (1. SPA) už byly v neděli 3.6. v Moravskoslezském kraji (Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko) kde spadlo na některých místech 80 až 100 mm srážek. (viz obrázek č. 2. dole) Při takových srážkách by to obvykle byly i 3. SPA a vylití řek z koryt, ale protože v té oblasti bylo hodně sucho, tak to naštěstí nebylo více než jen 1. SPA.

Právě proto, že bouřky budou velice lokální, tak někde může zůstat sucho a jinde může být překonán i 1. nebo vyšší SPA.
Kdyby přišly nějaké lokální extrémní bleskové povodně jako třeba na tomto videu z minulého týdne (29.5.2018) na západním Slovensku: http://www.youtube.com/watch?v=cI6PN4JzA7I, tak ani nepomůže jestli je někde velké sucho nebo není, protože voda po takovém přívalu po zemi velmi rychle steče a do půdy se toho moc nevsákne. Konkrétně na tom Slovensku v obci Lednica (viz to video) a Zubák vyhlásili dokonce 3. stupeň povodňové aktivity. Takže myslím, že kdyby něco podobného bylo někde v ČR, tak by 2. SPA nebo 3. SPA byl vyhlášen také, ale jenom lokálně. Otázka je jestli k takovému extrému opravdu dojde nebo ne, ale kdy došlo, tak i 3. SPA není vyloučený.

Ještě přidávám k té mapce stavů řek od ČHMÚ jednu stránku kde lze také sledovat stavy a průtoky vodních toků v ČR. Stavy a průtoky na vodních tocích
Pro danou oblast v Česku si nahoře na malé mapce ČR vyberte dané povodí.

Petr11
Skutečně máte letos u vás zatím 0 přimých bouřek? A co říkáš na tohle. (červená barva přímé bouřky do 3 km) (obrázek č. 1.)

Tabulková statistika počtu bouřkových dní k 5. červnu 2018 - Plánice-Křížovice okres Klatovy Zdroj: AMS-o.s. (amsos.cz ; blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
Akumulace srážek za 24 hodin dne 3.6.2018 22:00 UTC (0:00 SELČ) Zdroj: ČHMÚ (hydro.chmi.cz)
47
# 05.06.2018, 13:06

Ondráš*
Tady přímá bouřka nebyla. jsem psal, že po silnici 5km bouřka byla. takže vzdušnou je to míň. Tady nad náma ale nic nebylo.
Ono je to potom znát, o pár km navíc. tam napršelo tak 15 mm. Do roku 2015 nás trefovali bouřky, skoro pokaždé, když měli být poslední dva roky skoro vůbec.. prostě nad naší vesnici bouřka nebyla..
za ten Květen naměřila v Číhani stanice přes 40 mm cca. Vzdalenost přes 1km. tady sotva napršela půlka...
DNeska se tvoří mnoho kupovitých mraku i nad námi. Škoda, že nejsou podmínky na bouřky..

# 05.06.2018, 13:30

Petr11
Tak ta statistika bouřkových dní snad nelže. Nebo kde vlastně přesně bydlíš, ať to na té mapce najdu. Vybral jsem střed obce Plánice-Křížovice okres Klatovy.

47
# 05.06.2018, 13:50

Ondráš*
Já netvrdím, že kolem do kola nebyly blesky. ano to byly. Rány taky velký, ale nad námi prostě nic nebylo.. Já nevěděl, že přímá bouřka je do 3km. Já mluvím co bylo nad vesnici :)

# 05.06.2018, 14:00

Petr11
Ano, bere se to do těch 3 km. Když se podíváš na tu tabulku bouřkových dní, tak je tam v posledním řádku i minimální vzdálenost výboje. A máte tam i nějaké bouřky do 1 km dokonce i 0,2 km. A to už se dá skoro počítat jako bouřka přímo nad vámi. Ale všehovšudy do těch 3 km se to bere jako místní nebo přímá bouřka. Nad 3 km už je okrajová a nad zhruba 5 km už vzdálená.

47
# 05.06.2018, 14:07

Ondráš*
Aha, ale pak každých 500 metrů je znát v měřeních srážek...

1252
# 05.06.2018, 14:30

Aktuální předpovědi modelů ukazují že by mělo být ještě více srážek než jsem původně psal:).

1252
# 05.06.2018, 14:53

Ondráš*
To vím že v Moravzkoslezkém kraji napršelo hodně vody.Ted by na překročení 1.SPA stačilo i 40mm.A jak by to tam asi vypadalo kdyby tam ted napršelo těch 100mm během 2 dnů.I to se může stát,ale radči aby se tak nestalo.

# 05.06.2018, 15:00

Predators2
No to máš pravdu. Půda je tam teď nasycená a tak by stačilo i těch 40 - 50 mm a už by tam byly povodňové stupně. I když záleží za jakou dobu by to spadlo. Lépe to vyjadřuje mapka v uvedeném odkazu níže.

Zde tedy přikládám mapu ČHMÚ indikátoru přívalových povodní a ukazatele nasycení půdy.
Vysoká nasycenost představuje potenciální riziko zvýšeného povrchového odtoku při vypadnutí většího úhrnu srážek.

http://hydro.chmi.cz/hpps/main_rain.php?mt=ffg

Je vidět, že nejvíce (velmi silné nasycení) vláhy je právě na severovýchodě území v Beskydech. Celkem dobře s nasycením je na tom i Šumava a Jeseníky.
Na většině území ČR však vláha chybí a půda je velmi slabě nebo slabě nasycena.
Přímo u nás je zelená až bílá barva, čili nasycení docela silné.
Takže podle toho je nejvíce na přívalové povodně náchylná oblast Beskyd, tedy i mé okolí kde by stačilo 20-30 mm/hod. a už je nějaká pravděpodobnost vyhlášení SPA. Podobně například i Šumava nebo část Jeseníků. Za 6 hodin by muselo spadnout zhruba 30 až 50 mm. Na většině území by podle té mapky muselo k vyhlášení SPA napršet 40 až 60 mm za hodinu nebo 60 až 80 mm za 6 hodin. Záleží podle dané lokality.

Ale stejně si myslím, že když taková extrémní blesková povodeň příjde, tak i když je sucho a půda bez nasycení, tak to všechno spláchne po povrchu a skoro nic se moc nestačí vsáknout.

Ještě jsem našel jedno video bleskové povodně z neděle 3. června.

# 06.06.2018, 08:57

Modely opět přidaly další srážky.Navíc se mají od pátku vyskytovat na celém území silné bouřky.Zatím to nevěstí nic dobrýho.

268
# 06.06.2018, 09:41

Bleskové povodně byly a budou, když bydlíte u řeky pod kopečkama, tak tam bych měl strach, jelikož ani jedno není můj případ, tak klidně těch 50mm a více vítám, jen mě štvou ty kroupy a pak slimáci či plísně, my zahrádkáři holt pořád s něčím bojujeme.

47
# 08.06.2018, 12:18

tak snad už nás to minout nebude. Jinak od uterý to vypadá na jihozápadě i pak na vydatný déšť. tak snad to vyjde

# 08.06.2018, 19:38

Dneska je 8.6 a zatím jsme srážkově na nule, snad o víkendu něco přijde podmínky budou dobré až na střih větru.
Nicméně sucho u nás začíná být dost zřetelné.

1252
# 09.06.2018, 13:12

Největší riziko přívalových povodní je v Z,JZ a v J Čechách.Záleží na tom jak silné bouřky se zde budou vyskytovat během víkendu.V úterý modely předpovídají vydatné a trvalé srážky.Během 6 hodin by mohlo napršet i přes 50mm vody.Uvidíme jak to bude vypadat v dalších dnech.

# 10.06.2018, 21:17

Od 12.6 do 20.6 by se mělo objevit na našem území mnoho srážek místy až 150mm , ale místy taky třeba jen 2-3mm.
Viz. aktuální výstup modelu GFS.

1252
# 11.06.2018, 14:08

Dneska v noci bude přes Česko přecházet velký bouřkový komplex (MCS).Mohou se vyskytnout jak přívalové srážky,kroupy tak i silný nárazový vítr.Všechny modely se celkem schodují.Jen dráha bouřek je ještě s otazníkem.Podle mě hrozí lokální bleskové povodně.

1252
# 12.06.2018, 01:00

V Praze je už na 2.SPA Botič.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.