Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Ochlazení od 6.1.2024

379
# 04.01.2024, 14:30

Doteď silné Z proudění ve Středomoří citelně slábne a vše je už pochystané pro zítřejší vznik středomořské, retrográdní TN..

273
# 04.01.2024, 15:36

Už připisuju další víkend se sněhem, v prosinci byly kromě 1 všechny a teď budou určitě 2 za sebou, ty 3-4 cm budou ideální na práci venku bez boření se.

# 04.01.2024, 15:56

No vypada to na hodne velky H.
Nejlip na tom bude akorad Swan.

32
# 04.01.2024, 15:56

zimník1
Sen všech zimofilů 😄

# 04.01.2024, 16:42

Leknín
No konečně ve výhledu počasí typické pro leden v naší oblasti. Jen toho sněhu by v horách mohlo napadnout více než je predikovano. Bude pár arktickych dnů a pak se zřejmě mrazy zmírní, ale vypadá to pak na deku NO, což se snad nesplní, stačilo mi v prosinci.

50
# 04.01.2024, 17:08

swan1
retrográdně? Je řeč o té stejné? Máte na mysli tu níži ve Středomoří, která má putovat někam nad Černé moře?..

Jinak můj pocit je ten, že se synoptika proměňuje již kolem 100h...

A ještě jeden pocit, který s tím souvisí.. a to ten, že hlavní běh gfs ty mrazy spíše zmírňuje.. na většině Česka. ne tak na jz.

# 04.01.2024, 17:19

Hlavní běh gfs opravdu zmírnil, je to poznat aji ve výhledu tady na inpocasi, který bere data z gfs. Je tam oproti minulému výstupu nepatrný nárust. Aby z těch mrazů do pondělka vůbec něco zbylo :D

386
# 04.01.2024, 17:51

zimník1
No pokud chcete porovnávat jednotlivé výstupy, pak doporučuju alespoň porovnávat výstupy učiněné ve stejný čas, tedy půlnoční s následujícím půlnočním, ranní s následujícím ranním, atd. aby to mělo relevanci..

379
# 04.01.2024, 18:08

kapr84
To byla nepřesná definice, ano..
Střed té TN se nebude pohybovat retrográdně.
Myslel jsem tím spíš proudění uvnitř TN .
Bude to po dlouhé době konečně středomořská níže, s jasným, výrazným přetáčením srážek, protože to středomořská a Alpská synoptika dovolí.. Srážky budou mít retrográdní postup..
Minulé dvě situace byly z 99% jen o rozhraní, silném jetstreamovém proudění (propsaném do středních a nižších hladin) které roztočení TN v podstatě ani neumožnily..
Tentokrát to bude jiné...

168
# 04.01.2024, 18:14

swan1
Ještě aby se to vysunulo více na sever, stačilo by ty 2-3cm před těma mrazama a bylo by to super, u vás je šance vysoká že napadne kolem 10cm,tady budem rádi za poprasek.

379
# 04.01.2024, 18:31

kuba
Já si počkám na sobotní ráno.., na družici a radar, myslím že žádný z výstupů až do soboty nebude možné brát opravdu relevantně..
Tohle může ještě dopadnout o víkendu všelijak...

50
# 04.01.2024, 18:41

swan1
aha. díky za vysvětlení.. jasně, srážkové pole se opravdu jakoby přetáčet bude.. asi jsem špatně pochopil.. :)

já mám bobky z toho mrznoucího deště... který ale třeba aladin nemá, ten má asi nejideálnější průběh pro všechny... ale trošku mě děsí ecmwf a shd... ti tam malují po celou druhou polovinu noci na neděli mrznoucí srážky, to by nebylo dobrý.. tak doufat, že bude realita jiná a z deště za kladné teploty to plynule přejde do sněžení při ochlazování pod nulu..

# 04.01.2024, 18:49

kapr84
Ten mrznouci déšť je zdá se pro část Moravy bohužel reálný.
V 1500 m má dle predikci některých modelů být napr v neděli v 1h kolem 1-2 stupňů.
Snad studený vzduch bude proudit i ve vyšších hladinách dříve...

41
# 04.01.2024, 20:36

Nový ICON a Ecák solidně přitvrdili s teplotami po víkendu. V úvodu týdne by maximální teploty měly být -4 až -8°C, na severovýchodě/východě Česka i -12°C to už je slušný, v noci na sněhové pokrývce ty teploty budou klesat hodně hluboko. Mimo mrazivé kotliny by mohlo na hodně místech padnout i -20°C. Se sněhem o víkendu stále počítám od Prahy na jih a na východě Česka (Ostravsko atd). Jediný SZ a S Čech bude mít absolutní minimum, ale i tak bych byl rád alespoň za 1cm plošně (zde ve Středohoří). Teplotu by to v noci srazilo níže, než zde asi bude.

77
# 04.01.2024, 20:38

LukasZH
Poprašek a 3 ledové dny. Taková bude realita v Rci.🥱

41
# 04.01.2024, 20:45

charlie
Od neděle do středy/čtvrtka i v Roudnici budou ledové dny. dále se neví. Co jsem si prohlížel modely, tak Ecák tam na příští víkend dává hezkou situaci a to rozhraní v blízkosti Česka, kde by od východ/severu měl proudit nadále chladný vzduch a mezitím od SZ proudit teplejší vlhký vzduch, ale to je tak daleko, že je to absolutně nejistý a je to jen malůvka. :) Jediný s čím bych u vás počítal, že do středy bude mrznout určitě.

# 04.01.2024, 20:52

LukasZH
Podle mě do středy jistota s mrazem a pak smitec. Trend posledních let je jasný...synoptika se už netrpělivě třepe teď, aby se poskládala do starých teplých kolejí.

# 04.01.2024, 20:56

LukasZH
tím chcete říct že to hlavní pásmo sněžení se bude držet pod Prahou a tady napadne jenom 2-3cm?:( doufal jsem že se to vysune více k severu;-)a máte pravdu, to rozhraní by vypadalo hezky ale je to velmi nejisté, v novém výstupu to tam už být nemusí:cool:

# 04.01.2024, 21:08

u nás čekám tak poprašek možná protože bohužel bude padat déšť nebo mrznouci déšť a až ke konci bude chvíli sněžit ale na zimní atmosféru to stačí

77
# 04.01.2024, 21:18

LukasZH
Denní teplota ve středu alespoň tady nad 0, takže víc jak 3kousky nečekám, samozřejmě na sucho. A pak se nám bude významně snižovat možnost na nějakou hezkou zimu ( aspoň 5cm a týden ledové dny). Šance je max do 10. února, pak je to pro nás už pasé.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.