Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Ochlazení od 6.1.2024

# 13.01.2024, 14:43

No tak to prechodne otepleni uz bylo zruseno, ale s tim jsem pocital, vzdycky to jde spodem.

273
# 13.01.2024, 16:58

Tady už je úplně jasno, musíš vydržet a všechno bude, i to oteplení, zatím to teda okamžitě kleslo na -5, holt půlka ledna, ale super západ slunce.

274
# 14.01.2024, 00:44

Lerak2
Jak jsou na mape CHMI nejvyssi a nejnizsi teploty v urcitych skupinkach, to je zajimave. Ta interpolace teploty z 250+ stanic v zakladni siti CHMI teda nic moc, jak se do interpolace vlozila nadmorska vyska a sit rek je teplejsi nez okoli. To funguje za normalniho dne v lete, ne v noci a ne v dobe inverze. A ta barevna stupnice a s tim spojene prechody, kvuli kterym je teplota v urcitem bode zcela necitelna take nechapu. Je to necitelne zamerne (omezeni svobodneho pristupu k datum ?). Nechapu.

379
# 14.01.2024, 06:26

Icon opět perfektní tady, predikce -2, realita -2,0°C..
Zataženo, sem tam tu dnes prolétne nějaká vločka, v severní polovině může sněžit i trvaleji, ovšem v nížinách asi jen sníh s deštěm.., dle předpovědi..
Půlnoční výstupy dávají teplejší variantu na středu a čtvrtek, pak ochlazení a potom by se pri předchozím teplejším scénáři už asi prosadil Atlantik..
Uvidí se, zítřek to rozhodne. TN postoupí od severu kolem Skandinávie Severním mořem až do střední Evropy..Kde se vytvoří rozhraní ? Je tam stále ,,vůle,, +- , S/J..150/200km.

# 14.01.2024, 07:34

Opět, mělo to blokovat a neblokuje, přes noc perfektní poprašek a ted sněží. Teplota půl stupně nad nulou. Holomrazy, i když slabší, pomohly.

148
# 14.01.2024, 07:39

sněží opravdu hezky a dokonce i mrzne.. -1,5C a poprašek.

10
# 14.01.2024, 08:08

Zima, která se rozšiřuje v S Americe, se bude po přechodném oteplení obnovovat a u nás tak postupně s otevřeným Atlantikem bohužel zcela vymizí. Studený vzduch, který se tam z Arktidy bude opakovaně propadat, zde pravděpodobně bude dlouho chybět. A v nějakou poctivější zimu potom v březnu moc nevěřím. Tak snad aspoň horské polohy o sníh úplně nepřijdou.

# 14.01.2024, 08:20

Vokr
vy jste nezklamal:D negativista, zima naprd za každou cenu

386
# 14.01.2024, 08:30

charlie1
A já si myslel, že jsem pesimista..:D, ještě bych Vokrovi jen na okraj řekl, že v březnu už se žádná zima nekoná...aby mohl být ještě pesimističtější...a abych byl optimista, po ránu nám tu sněží.. sice pár vloček, ale jinak paráda, zima tu furt je.. potvora..

379
# 14.01.2024, 08:30

charlie1
Jsou jako roboti..:D
Kokos342
No vida..;-)

48
# 14.01.2024, 08:52

Tady se teplota odvečera motá kolem -2. Přešla nás dnes velmi slabá sněhová přeháňka, která nestojí ani za řeč. Uvidíme co dnešek ještě přinese, včerejší tmax +0,5 bylo dopoledne, dnes se to nad nulu nemusí dostat, jsou to těsnotky.
Výhled vymazal prakticky srážky a dává něco lepšího až na pátek, nejistota do poslední chvíle, to mám fakt nejradši. A teplotní skoky, kdy se to nějak ustálí si taky počkáme.
Jo led :led: je skvělý, snad to ještě dlouho vydrží, paráda :love:

41
# 14.01.2024, 09:04

Tak u nás během noci několik sněhových přeháněk, teplota u nuly (-0,2+0,2), sníh 2cm - díky prochlazené zemi se drží. Nadočekávání, z noci jsem čekal maximálně poprašek nebo jen bílé fleky. Jen škoda, že přes den ten sníh zmizí v kladné teplotě. :snih:

# 14.01.2024, 09:14

Leknín
Tady podobně, skoro zataženo, občas slabá :snih: prehanka, kolem -1,5. Takto to asi vydrží celý den, jen se asi přidá vítr a otepli se.
Jinak výhled na in počasí - viz obrázek a není to výhled na březen :cool:

379
# 14.01.2024, 09:24

Tady měla jít teplota teď nahoru na -1°C a k nule.
Místo toho ale klesá..
Aktuálně po ranních -2°C to kleslo na -2,9°C při polojasnu, oblačnu a občasném slunci..

# 14.01.2024, 09:30

No hlavní výstupy ECMWF a GFS už několikrát za sebou potvrzují stabilnější oteplení cca od pondělí 22.1... ale je to ještě stále 7-8 dní daleko, takže zatím se na to nespoléhám a beru to jen jako pravděpodobnou možnost.

Tady mrzne nepřetržitě už týden s tím, že včera jsme šli pár desetin nad nulu, ale nic co by stálo za řeč.

Trochu se oteplí ve čtvrtek kdybychom se dle aktuálních výstupů měli dostat na ani ne 24 hodin do toho teplé sektoru a pak zase půjdeme dolů. Tedy to případné oteplení okolo 22.1. už budu velmi nedočkavě vyhlížet. 2 týdny mrazů jsou pro mě až až. Sice tedy silné mrazy byly jen 3-4 dny, ale např. včera i když bylo okolo -1/0 tak pocitově to bylo mnohem horší kvůli větru a dnes má být také odpolední pocitovka okolo -5 tedy o příjemném pobytu venku nemůže být řeč. :snih:

1236
# 14.01.2024, 10:00

Tady dnes prošly už dvě sněhové přeháňky s pěknou chumelenicí a pořád něco drobně poletuje. Jde to ale rychle. Hlavně sníh hezky na zmrzlé půdě hezky drží, za chvíli bude poprašek. Teplota se motá kolem 0, hlavně nízká oblačnost to chrání. Už včera se přidal nepříjemný studený luftík, zítra budou i nárazy nad 50 km/h. Škoda, že rozhraní bylo posunuto na sever a ve čtvrtek nás čeká 9°C do plusu. :(
To bude zpočátku ledovka jak prase. I když čas na nějakou malou změnu ještě je, ale už to tak zůstane, modely se shodují. Stejně ve výhledu GFS už jsou velký Atlantiky. Každopádně tady za tuhle epizodku 3 ledové dny.
Z toho prozatím 4 dny byly velmi těsné, maxima se motala kolem 0.5°C. Minima tu ani tak hrozná nebyla, jen 3 dny to ráno kleslo pod -10°C. Konečně jsem si užil nějaké to pravé zimní počasí, jen ten sníh scházel, ale ten byl na začátku prosince. Aspoň všichni oprášili brusle. No a za chvíli může být jaro. :D

19
# 14.01.2024, 11:32

Neni to trosku nadhodnocene? Krkonose Špindlerův Mlýn.

41
# 14.01.2024, 11:41

Zebas
Není, trvalé mírné sněžení se v horách očekávalo a očekává.

19
# 14.01.2024, 12:07

LukasZH
Tak jsem zvedav na tech 80 cm noveho snehu do ctvrtka.

41
# 14.01.2024, 12:13

Zebas
To zas ne.. spíše bych počítal v Krkonoších kolem 40-50cm nového sněhu do čtvrteční půlnoci. :) Ale to nemění nic na tom, že tam bude sněžit a připadnou desítky cm sněhu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.