Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Ochlazení od 6.1.2024

41
# 05.01.2024, 18:36

swan1
Možné to je, že to spolu souvisí, ale spíše ty srážky z Alp sem posílá už tvořící se TN nad Středozemním mořem (u pobřeží Španělska), ta níže nad Beneluxem už téměř zdechla, ale je i možné, že právě obě TN spolu koordinují a tím více tvoří srážek v prostoru Alp. U nás ve středohoří celý den inverze a "krásný" 4°C v maximu, uvidíme co zítra, jestli tu bude inverze nebo jen zataženo.

379
# 05.01.2024, 18:46

LukasZH
Já myslel jen to, že sem ta TN posílá trochu chladnější vzduch.. proto že je v 850hPa aktuálně chladněji..
Ty srážky od JZ sem posílá ta alpská vlna, potažmo TN středomořská, samozřejmě.
Ta TN nad Z Evropou je v presu mezi studeným prouděním od S a tou TN od jihu..
Už se vyplňuje a pak půjde do kytek...
Tady je zataženo, ale teplota furt klesá, aktuálně už jen +1°C..
Na Javoru ve 1436mnm je stále lehce pod nulou...

47
# 05.01.2024, 19:28

Aktuálně mělo být dle modelů u nás +5 a spadlo to už na +1, těch +5 nebo +4 tam mají až do rána a možná z toho bude snad mráz...
Síla mrazů bude zajímavá, jasné je, že nám na SV to zateče nejvíc, čekám rekordy této zimy a arktickému dni moc nevěřím, ale může to dopadnout jakkoliv, jak v minimech tak maximech... Holomráz tady taky nehrozí, nějaká souvislá pokrývka se jistě vytvoří, ale zas bych mohl po delší době vytáhnout brusle...

171
# 05.01.2024, 19:34

Leknín
Tady podobně. Modely mají teploty na 20:00 většinou kolem +3/+4°C, ale aktuálně venku už +0,8°C a hezky to padá. Nad ránem se ale s oblačností skokově oteplí.

379
# 05.01.2024, 19:53

Aidamko1
No já nevím, tady je zataženo, ale stejně to furt klesá, už je 0,5°C..Měli by být +3, +4..
V 850hPa by tu teď mělo být +3, ale je -1°C..
To je celkem dost, o 4°C méně...

496
# 05.01.2024, 20:54

Leknín
Je to oblačností a uklidnění větrem. Stačí se podívat ven - jdou (přechodně) vidět hvězdičky :) a na družici, kde je vidět, že aktuálně máme pásmo s malou resp. minimem oblačnosti, což se ale rychle bude měnit. Jinak se stačí podívat na stanice kolem a "za kopcem" je teplo ...

Jinak víkendová změna bude zajímavá, ale trošku "smolná". Zítra se rozprší a dle nulové izotermy bude všude pršet až cca do 15.hod. Poté jde vidět ochlazování ze severu a tak Jesenicko, Opavsko přejde jako první do vloček. Poté večer Ostravsko a jižně níže. Pro mne resp. Valašsko to vypadá, že z deště do vloček bychom mohli přejít někdy po půlnoci ze soboty na neděli, možná až k nedělnímu ránu. Více jižněji ValašskoKloboucko a okolí bude v dešti nejdéle.

Půda tedy dostane opět dost vody, na to vločky a s tím mráz. Jelikož ochlazování bude relativně rychlé (přesto to ale bude na teplou / mokrou půdu), sníh by se mohl držet a vytvořit možná i 5-8 cm pokrývku. Což jsem moc nechtěl, protože raději bych bral mráz a aby půda promrzla. Takto moc nepromrzne a sníh nejspíše stejně bude pomalu odtávat od spodu (půda je velmi teplá a tepla má naakumulovaného opravdu dost - https://www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav... a pro zajímavost, průměrná teplota půdy na stanici Vizovice je pro leden v 5 cm 0,0 C a v 10 cm +0,3 C. Tato malá hloubka ale dobře / rychle reaguje pak na mrazy, pokud není sněhová izolace. A hezký článek i zde http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=13... ). Tak uvidíme.

1236
# 05.01.2024, 21:16

Zde aktuálně po celkem vydařeném slunečném dni ale s vysokou hustou oblačností teplota klesla na 1.4°C, už se však zatahuje. Moc se těším, až to všechno zamrzne, to bude od té vody všude úleva. Jestli na to napadne nějaký ten poprašek je mi vcelku jedno, když se to nemá kde držet. :D
Je to ale jediná šance na sníh široko daleko no. Třeba to nějaký cm dá i tady, jenže záleží taky jak rychle a moc se přes sobotu bude ochlazovat. Studený vzduch pronikne až po odchodu těch srážek, takže pochybuji.
Sice by to bylo hezké opět se zimní pokrývkou, ale holomrazy bez inverzí bych řekl jsou taky hezký. Uvidíme, jak dlouho nám tady ledové dny vydrží, tady tipuji maximálně 5 ledových dnů. I když blokace Atlantiku vypadá aspoň na trochu delší dobu, synoptika se moc měnit nebude.

# 05.01.2024, 21:20

andy206
5 cm promrzne až do půdy jako nic. 20 už ne

496
# 05.01.2024, 21:54

zimník1
Beze sněhu ano, se sněhem tak rychle ne, záleží, kolik na tom bude sněhu ...

# 05.01.2024, 21:55

andy206
Myslím 5 cm sněhu ze promrzne jako nic :)

# 05.01.2024, 22:25

střídmější odhad ČHMU na sněhovou pokrývku… no byl bych spokojen co si budeme:)… jináč hřeben šumavy stále drží 144 cm betonu :) S morava taky slušnej snih, to by tam pro ty mrazy byla paráda

# 05.01.2024, 22:34

charlie1
to je nudnější než vánoční reklamy
hlavně jsem zvědavej na novýho aladina, co nám vyblije tak za půl hodiny. to už rozhodne

# 05.01.2024, 22:49

charlie1
Myslíš ty 3 cm na Moravě. No to teda bude terno pro ty mrazy :Dopravdu.

# 05.01.2024, 23:20

Novej Aladin něco málo ubral proti minulému výstupu. Je to jak na houpačce. Modely ví h...o s přehazovačkou jak se to přesně vyvrbí.

# 05.01.2024, 23:32

novej aladin nějak dokázal vyblít 5cm :D teď stačí jenom níži trasovat

496
# 05.01.2024, 23:38

Aktuálně zajímavé to teplotní stavy - Přerov, Ostrava teplota pár desetin pod nulou, některá hlavně údolní místa také, ale např. Frenštát pod Radhoštěm a jiná místa mají +7,5 C. Jo (ne)uklidnění větru a případně další spolu faktory hrají nyní velkou roli. On Frenštát je v údolí a dá se říct mrazivější kotlina, ale kombinace větru a "nevhodné" strany za kopcem ...

# 05.01.2024, 23:58

Takže když to tak shrnu, ty příspěvky, za poslední den dva, tak na Moravě sníh nebude, protože tady všichni tvrdí, že bude do nedělního večera pršet, případně padat mrznoucí déšť a k tomu teplá zem, takže se nic držet stejně nebude. Možná tady je jeden názor, že něco málo napadne na severu Moravy, Opavsko a tak. V Čechách tedy Šumava a jižní část sněhu dost. Liberecký kraj nic, Pardubicko, Hradecko taky nic. A poslední názory, Středohoří na SZ a okolí 5 cm. No tak v pondělí dopoledne si uděláme vyhodnocení :D

171
# 06.01.2024, 01:49

Já to popravdě v mé lokalitě vidím na 3cm sněhu aspoň, ale moc toho nebude. Lepší ale pořád něco než nic.

# 06.01.2024, 07:49

Lerak2
Tak nevím, myslím že tady nikdo nepsal, že by na Moravě mohlo pršet do neděle večera :D
Psalo se o tom že na části Moravy bude vlivem teplého vzduchu ve vyšších hladinách pršet zřejmě do nedělního rána..
Během neděle :snih: srážky zřejmě nebudou už tolik vydatné a tak zřejmě na j a jv Moravy napadne od poprasku do 5 cm. Viz mapa o pár příspěvků výše.

# 06.01.2024, 07:52

Aidamko1
Já to u mně vidím podobně.
Bude záležet na tom, kdy zde prosadí studený vzduch.
Teplý vzduch zde má podle predikci ve vyšších hladinách setrvat až do nedělních ranních hodin. Tak snad ne....

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.