Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně odpoledne a večer často přeháňky, déšť a bouřky i s vydatnými srážkami

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

173
# 03.12.2023, 12:19

No letošní zima začíná vypadat nadějněji. Upřímně mě se začíná dost líbit fakt, že korelace polohy PV skutečně sedí. Aktuálně PV blízko Barentsova moře a Ruské pevniny, takže přispívá k chladnějšímu proudění do Evropy a podporuje blokační signály nad Skandinávii a Evropou, ostatně jako v každých předchozích případech, které zde byly. Pak se maluje jeho postupný odklon ke Grónsku. Pak se od zhruba konce tohoto týdne maluje nárazově oteplení. Toto oteplení je ale podle mého názoru spíše přičítáno tomu, že TV nad Ruskem ustoupí daleko nad Kazachstán, oslabí a uvolní tak cestu atlantickému proudu. Pak jsou výhledy docela nejisté, ale začíná se postupně malovat SW, které by vortex mělo oslabit. Jak zmiňoval andy206 Tv nad Ruskem způsobí blokaci nad Uralem a dost pravděpodobně nastanou 3 možné variace dalšího vývoje.

1. PV se rozdělí na 2 víry a vzhledem k té TV nad Ruskem by Evropsko-Sibiřský vír měl být slabší a náchylnější na rozpad než ten Kanadský, což přinese faktory pro chladnější počasí do Evropy a později do Kanady, ale víceméně podobnou měrou.

2. PV výrazně zeslábne, přinese chladnější počasí nejdříve do Kanady, ale vlivem zeslabení postupně přinese chladnější počasí i do Evropy, navíc by mohlo dojít ve spojení s TV nad Ruskem k propojení a mohl by být opět zablokován Atlantik.

3. PV se postupně vzchopí, ale vzhledem k pokračujícímu oteplení někde od Sibiře po Aljašku by mohla nastat aktuální podoba rozložení vzduchových hmot (tzn. Chladnější Evropa a teplejší USA).

a další možnou variantou samozřejmě může být i to, že z toho nic nebude, ačkoliv zatím (a to bych chtěl podtrhnout, že se bavíme o vývoji z následujících dat, která jsou dostupná v reálném čase), tak by k tomu nemělo dojít.

388
# 03.12.2023, 13:25

Aidamko1
Ještě bych dodal další možnost.. PV bude postupně oslabovat až do března a pak zanikne...taky je to možnost, koukám, co to maluje, aktuálně na to koukám (pomineme změny v nejzasším výstupu, který k 18.12. šoupe střed až nad Kanadu, večer to tam nebude :)) ,plus ECMWF tam kreslí postupné oslabování až někam za polovinu ledna, ale, ale, letos to má tendenci oteplovací fázi odsunovat pořád dál a dál, teď bych to typoval do konce roku nejdřív, s dopadem v půli ledna... pokud..ale jinak, vyhovuje že dochází k tomu šoupání středu víru, aspoň je to pestré.. Koukal jsem taky na povětrnostní režimy od ECMWF, tam to cca za pět dní kreslí přechod NAO k neutrálu a pak až do nevidim, plus či neutrál, a slábnoucí blokaci..

povětrnostní režimy výhled
12
# 03.12.2023, 13:38

Možná jsem naivka, ale tajně věřím, že to po tom příštím víkendu nebude s tím teplem tak žhavý. Před pár dny to ukazovalo teplej profuk už od pozítřka. Teď se to změnilo a mělo by to přijít až po příštím víkendu. Třeba se to zase celé odsune nebo zruší.
Já nemusím mít 20stupňový mrazy, bohatě stačí do -5. Ale když už tak hezky napadlo a je slušně nasněženo po celý republice, tak je škoda, aby to zase rychle roztálo.
Pokud se nepletu, tak alespoň 5 cm teď leží všude u nás a to je situace vcelku výjimečná.
Jinak dík za propracované rozbory dalšího vývoje.

388
# 03.12.2023, 13:44

Dejvas
No, ono to tam maluje rozhodnutí o teple setrvale od 10.12. nicméně se to tam pěkně přetlačuje.. jinak zimní období je na zdejší diskuse pěkně stavěné, když se občas podívám na počet přihlášených diskutujících tak je to paráda, plus se objevují noví účastníci, což je taky paráda, pro nás tady, a i pro majitele webu.. budiž mu přáno!:)

77
# 03.12.2023, 13:45

Aidamko1
bohužel to tak nebude protože výhledy kreslí teplo a a všechno tady roztaje (my tu máme 9 cm) :( tam kde mají 15 cm+ tak to bude odtávat déle..
Snad nebude teplo dlouho a ochladí se poté..snad vyhraje chladnější varianta a konečně tady pořádně něco taky napadne :snih::zz:

12
# 03.12.2023, 15:41

palma
Njn, tak aspoň tolik neprotopíme, když bude pár dní teplo... :!!:
Ono na druhou stranu lepší než kdyby to vyhrála ta mohutná TV na východě. Ještě někdy předevčírem to ukazovalo bazén -30stupňových teplot až v Bělorusku a to je sakra blízko. To radši pár dní bláta.

# 03.12.2023, 15:51

palma
tak jak to bude po tom 10.12, drbu se ve vlasech, zustane snih na horach nebo bude teplo:), spagety taky tapou, bude se to hoodne michat jeste, uvidime, tohle je ve hvezdach:) i kdyz ty behy vypadaj na teplo, jeste tomu zdaleka tak neni, sem zvedavej na vystupy od zitra 00 az jim najedou data;-) je zajimavé, ze i pocasari čt si davaji rezervu:cool:

54
# 03.12.2023, 16:05

Jenom ať nastane obleva, všecko to roztaje, a začnem od znova.. vždyť by nám ta zima jinak zevšedněla tak jako lidem žijícím daleko na severu.... zima ve střední Evropě je i o teplém proudění..

173
# 03.12.2023, 16:17

To oteplení je podle mého názoru spíše přičítáno tomu, že TV nad Ruskem ustoupí daleko nad Kazachstán, oslabí a uvolní tak cestu atlantickému proudění. V prvním příspěvku jsem to opravil. Uvidíme co TV bude dělat dál, ale mohla by posléze opět zmohutnět a posílit vliv nad Evropou, ale pár dní (tak 5) si s teplejším počasím dost možná dáme. Pravda je ale i v té nejistotě.

# 03.12.2023, 16:19

kapr84
ale.., nadával si že lidé chtějí zimu už v půlce listopadu, že si mají počkat na zimní měsíce...Noo už je zimní měsíc:cool:.
Sníh chci do Vánoc, potom ať jsou i tropy.

54
# 03.12.2023, 16:27

Peter Sedlák 1
Joo, že ty chceš a co když soused chce něco jiného... :D však tohle je naprostá pohoda.. ona zima se pak zase vrátí.

54
# 03.12.2023, 17:24

GFS tam teď vidí studenou inverzi... tak uvidíme, nějaký výrazný profuk v modelech prozatím nevidím.. průměry se furt motají kolem +1 až +2 maxima v těch teplejších dnech..

381
# 03.12.2023, 17:41

Pro mou oblast tam je chladněji jen do soboty, pak teplý profuk od JZ.s následným chladnějším SZ se sněžením...u GFS..
Ale to je ještě za týden nebo nebo dál a jisté to vůbec není..

Aktuálně GFS pro JZ..
496
# 03.12.2023, 18:45

swan1
Dle obrázku si to měl výstup GFS z dnešních 0:00. Mrkni na ten poslední (polední) - minimálně pro mou lokalitu tu teplejší variantu hodně osekal. Ale jak jsem psal již včera, GFS nyní střídá velmi teplé - teplé - normální výstupy. Je to prostě tím (a člověk musí umět "číst mezi řádky" resp. sledovat pohyby tlak. útvarů všude kolem), že od příštího víkendu dále je to hodně s otazníky, jaké proudění nastane, teploty atd.

388
# 03.12.2023, 19:17

andy206
A já mám zase ten výstup z 6:00 dneska teplejší.. po tom 10.12... holt jednou tak a večer jinak..:D

teplota ve 2m pro Kladno dle GFS
54
# 03.12.2023, 19:26

palma
toto si myslím, že je maximální možný strop... ale uvidíme.. taky je třeba sledovat jak se vyvíjí tlak v těch Atlantských nížích.. jestli v níži postupně stoupá a níže slábne nebo se prohlubuje, to je taky důležité.. ten výstup z 12h je asi zase ten nejvíc chladný jak to může být..

rozhodují maličkosti, teďkonc taky být jasno, tak už je teplota kolem -10... ale zatáhlo se tak je o hodně vyšší, než gfs očekával, proto možná neklapne tady ani to mrazivé ráno, jak to má...

Ještě k tomu výhledu, hlavní je chladnější, GFS ENS průměry jeho ale značně oteplily od příštího víkendu.. možná od soboty tam jsou i noční teploty nad 0, podobně to má aj icon.

ECMWF uplně jinak.. motá se to tam. Jakoby rozhodovala ta vysoká sněhová pokrývka. Tomu jz se sem v modelech nějak nechce..

# 03.12.2023, 20:20

Dejvas
Já myslím, že kdo má 5 cm tak je mu úplně jedno jestli prijde profuk nebo ne. U tebe kde máš půl metru tam to zamrzí.

# 04.12.2023, 13:53

Tak dnes u mě asi jistojistě první ledový den letošní zimy

155
# 04.12.2023, 13:58

Zatím to vypadá, že ze zimy skočíme přímo do povodní :D

# 04.12.2023, 14:21

Pár zimních fotek, než se ten sníh rozpustí :D:(

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.