Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

# 24.11.2023, 20:37

Výhled pro Prahu aktuálně. :D:D

Myslím, že v ÚT-ST by fakt přechodně mohlo pár cm nasněžit, když se to pásmo trefí. :D

2742
# 24.11.2023, 20:40

Ultimátní supercela
To je právě ono, přijde lehká obleva aby se mohlo na zadní straně níže ochladit a tahle synoptika tam je prakticky až do konce období, hodně nápomocná nám bude TV v oblasti Grónska a Islandu, ono je celkem velká šance že tu ve Střední Evropě budeme mít relativně chladné počasí až do Mikuláše

Zdroj Ecmwf
# 24.11.2023, 20:46

Tutugon
Já si myslím, že není moc odkud brát. Aby se ta zima nějak zakonzervovala, musel by být někde chladnější vzduch a nebo prostě plošný zásyp z TN, ale takhle to vypadá, že nás to jenom škrtne, trochu nasněží a pak to půjde směrem do tepla a do proudění od Z/JZ/J. Nepočítám hory, kde už těží z toho SZ proudění teď, ale nevidím tam žádný větší potenciál.

12
# 24.11.2023, 20:54

Ultimátní supercela
Já tam ten potenciál třeba vidím. Já na meteo nemám školy, ale třeba Skandinávie je pěkně prochlazená, ve vnitrozemí později příští týden -25...
A pokud tu současnou místní skepsi můžu otočit do pozitivna, tak vzpomeňme na sezónní výpočty po měsících, jak Evropa byla rudá od listopadu do března. A ejhle, je tu zima. Ať už bude + nebo -, bude chladno, tak jak by mělo být a možná větší než je normál.
Prostě pořád platí, že jak foukne od severu, je to zajímavý a že fouknout od severu to pořád umí, i když nám sezonní ansámbly malujou permanentní jihozápad.

# 24.11.2023, 20:55

Ultimátní supercela
čoveče, pro nás to ještě víc ochladilo :D nad nulou je tam jenom pondělí, úterý a vzdálená neděle. sněhu celkem 14cm tak já nevím

# 24.11.2023, 21:04

TheRealStormCZE
No čert se v tom vyznej, ale ten sníh u Vás bude asi tím, že modely podceňují srážkový stín.

Jo loni v prosinci bylo v Praze plošně kolem 10 cm, což nasněžilo ze 3. vln a 10 dní s mrazem, ale myslím, že to bylo už s "velkým štěstím". Proto taky třeba na Ústecku bylo sněhu minimum.

111
# 24.11.2023, 23:40

Ono bude zřejmě nakonec tak nějak normálně. Dva dny kolem -5°C minimum a jinak lehce nad nulou či pod nulou. V centru Brna ledový den možná ani jeden, ale když tam není žádná oficiální stanice, těžko to nějak přesně změřit.
Jinak jako "Husákovo dítě" pochybuji, že bych kdy ještě zažil 3 arktické zimy v řadě za sebou (1985 - 1987) a co si tak pamatuju, ono stejně není o co stát. Moc vinic tehdy pomrzlo až vymrzlo a lidi na tu zimu už nadávali.

172
# 24.11.2023, 23:48

ludvicek
No tady u mě na severu se to drží poslední dva dny hezky tak akorát. Každý den trochu sněhu, maximálně do 0°C. Za mě ideálka. Od víkendu trocha tepla neuškodí.

# 25.11.2023, 00:35

Aidamko1
Jasně ideálka, ale to si člověk může říct pokaždé vlastně... :D

# 25.11.2023, 08:16

oteplení tam asi bohužel bude

# 25.11.2023, 08:34

dodosek
tak sem koukal z čeho ta diametrálně odlišná předpoved pro vas, je to přechodem tech niží, to JM moc nedává, nicméně 10 stupnu u vas nebude podle mne a kdyz tak na 2 hodiny..

380
# 25.11.2023, 08:37

Výhled mírně přichladil a přidal srážek..
Celkem by to tu mohlo hodit ke 20 cm a vypadá to na možná 10-14dní epizodu se souvislou sněhovou pokrývkou..

ota
Avatar
2163
# 25.11.2023, 10:19

dodosek
charlie1
Jak to bude koncem příštího týdne těžko říct. Ta nejistota v modelech je tam obrovská. Je to vzhledem k té velké níži docela pochopitelné. Nejtepleji tam má ICON, který na krajní jihovýchod dává přechodné výraznou oblevu, GFS tam naopak má pro jihovýchodní Moravu sněhovou kalamitu a tak někde mezi je Ecák, níže se může posunout dál k východu a bude jen chladno beze srážek nebo dál k západu a oteplí se téměř všude a bude pršet, ale to může být nejisté opravdu dlouho. Každopádně v modelech je celkem výrazná shoda, že pak bude opět pokračovat zima, takže asi tak.:) Na horách může být začátek zimy nejbohatší na sníh za opravdu mnoho let.

7
# 25.11.2023, 10:22

Ty níže od jihu jsou tady na JV vždycky problém. Málo kdy se stane, že z nich tady u nás nasněží. Většina je tady vychvaluje do nebes, ale to platí hlavně pro oblasti, tak od Chřibů na Z či SZ, či od Zlína na S. Pro nás to znamená hodně deště a bláta a až na konci srážek 1-2cm. Buďto to jde moc východně a spadne jen pár centimetrů nebo moc západně a hodně prší. Aby se to sešlo a napadlo, to se stane jednou za 5 i více let. Loňský prosinec je toho důkazem. Víceméně, skoro vše spadlo v dešti a sněhu bylo pomálu. Nějaký ten centimetr se držel jen díky ledovým dnům. Dnes tedy nečekaně bílo. Zima zřejmě do čtvrtka a jak to bude od pátku, kdo ví. Pro mě by to bylo sympatické, kdyby se ochladilo až kolem Lucie. To je větší šance, že by to vydrželo až do svátků.

12
# 25.11.2023, 10:31

ota
Vidím to úplně stejně.

Jinak GFS po ránu baví 🙂

169
# 25.11.2023, 10:32

To pásmo se pěkně rozpadá,z toho moc sněžit nebude pokud se nevytvoří nějaké přeháňky.
Tady už ten poprasek co byl ráno roztál a je +1,1.

388
# 25.11.2023, 12:51

Tak se vracím k původnímu tématu, teď mi to píplo:cool: konečná prognóza pro tuto zimu.. ...https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-...
Neustále je tam zmiňována nejistota ohledně typu TÚ nad Grónskem, což má být v této zimě klíčové, ECMWF stále velí že bude západní, jihozápadní proudění, UKMO dává naději nad častěji šikovně postavenou oblastí nízkého tlaku okolo střední Evropy..Článek obsáhlý, akorát tak na sobotní odpoledne..:)

# 25.11.2023, 13:42

Výhledy pořád lezou nahoru. Za studeného avizovaného příštího týdne se stává prumer, ke konci týdne nadprumer

49
# 25.11.2023, 15:03

Tak se to vybarvilo, chvíli jsem i věřil v nějakou šňůru ledových dnů od soboty aje stejně +, srážky jsem tak nějak počítal, že se ostrouhají a aspoň to. Příští týden vypadal jak sem to k zbláznění furt sledoval ve výhledu úplně jinak a teď komedie pokračuje i na ten přespříští týden. To už mně netrápí, venku už nemám co udělat-jupííí, maximálně házat sníh, jenže on asi moc v prosinci nebude, tak modlím se ať si napadne na horách a ne tady, dík, čau

# 25.11.2023, 19:35

kapr84
Píšeš že bude chladno pokračovat i v prosinci, ale zároveň od příštího pátku pises +7. Trošku zvláštní pojetí zimy

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.