Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

# 23.11.2023, 21:59

Peter Sedlák 1
tak to vidíš že ten velbloudí hrb je nesmysl ne;-)… nejsme v americe

# 23.11.2023, 22:04

charlie1
Extrémů bude přibývat. Já bych tomu klidně věřil.

180
# 24.11.2023, 05:05

Tak to úterý je stále hodně nejisté, každý to má trochu jinak ,uvidíme jak to dopadne s tou tlakovou níží, momentálně tam skoro žádné srážky nejsou zase.

Gfs
Icon
# 24.11.2023, 05:11

kuba
A navíc tam některé modely zase hází od čtvrtka oteplení....

58
# 24.11.2023, 06:32

Aldy1977
In počasí háže teď po ránu oteplení nad nulu až od příští soboty, docela věřím, že může být těch 6 ledových dnů po sobě tady. Ale uvidíme :)
Pomalu můžem vytáhovat hrablo, miluju tyhle rozcvičky po ránu :love: :D

414
# 24.11.2023, 06:48

Aktuálně všechny modely od příštího pátku dávají oteplení a Atlantik..
Je to až za týden, uvidíme jak se to vyvine..
Většina špaget ansámblů včetně průměru je i od toho příštího pátku zatím pod bodem mrazu ..
Nad jde jen momentální hlavní běh a pár dalších..a jen přechodně, na cca 2-3 dny.
Je tam vcelku nejistota, zda vydrží blokace nebo se sem provalí Atlantik.

Aktuální GFS
407
# 24.11.2023, 06:52

Leknín
No, já hrablo zatím pouze zkontroluju, promažu, doleju benzin a nechám zaparkované, v predikci mám v součtu 7 cm, tak uvidím, co to za ten týden hodí, zatím na "Martina na bílém koni" ještě pořád čekám... bude to s odřenýma ušima do konce měsíce.. asi..:cool:
Swan
Trošku mám obavu, aby z toho po týdnu nebyl obnovený "špagetty Western" ..:D

# 24.11.2023, 07:17

V Brně to bude asi jen na stěrače u auta. Ten 1.cm dám steracema. A to ještě z rána. V 10 dopoledne už to sjede.

414
# 24.11.2023, 07:32

palma
Uvidíme..
Mě teď litá jiná špagetka, ta teplotní, dnešní, sem a tam.
Po prudkém propadu ze 7°C k 1,7°C to za frontou vylezlo až na 3,4°C..
Počítám, že tam někde už to vydrží až do odpoledne, kdy se začne dále ochlazovat..

Teď po rozednění zjišťuji, že při těch +1,7°C tu chvíli sněžilo takovou intenzitou, že se vytvořil i první poprašek tohoto podzimu, heč..
Je to sice trochu jako onehdy u Kokose na střešním mechu, ale je to tam :D
Jako bonus sýkora koňadra u krmítka..

47
# 24.11.2023, 07:58

Od severu se pomalu ochlazuje i v nižších polohách, ale překvapilo mě, že v Krušných i po ránu teplota byla nad nulou a klesá až nyní pod bod mrazu, ale i tak dle webkamer tam leží pár cm sněhu. :snih:

86
# 24.11.2023, 08:15

V sobotu až + 3 °C ??
to nemá šanci se udržet :( a další výhledy nic moc..
uvidíme.. největší srážková činnost bude až dnes k večeru

414
# 24.11.2023, 08:31

Ty přeháňky jdoucí z Německa rychle nabírají na intenzitě..

407
# 24.11.2023, 08:47

Nedávno si tu někdo stěžoval, že SW nereaguje na nadcházející situaci, právě mi píplo oznámení, takže tady to je: https://www.severe-weather.eu/global-weather/power...

popis situace:
Vzhledem k tomu, že z Arktidy přichází mnohem chladnější počasí, které se střetává s mnohem teplejším počasím ve Středomoří a v oblasti Černého moře, dojde nad Řeckem k silné zimní bouři. Poté rychle zesílí na velkou sněhovou bouři v Bulharsku, Rumunsku, Moldavsku a na Ukrajině v noci ze soboty na neděli.

Pás hlubokého čerstvého sněhu má podle předpovědi pokrýt oblasti od Sofie přes Bukurešť směrem k Oděse a Kyjevu na Ukrajině. S lokálními sněhovými srážkami až kolem 50 cm během cca 36-48 hodin intenzivního sněžení v kombinaci se silným až silným větrem kolem jádra zimní bouře.

V důsledku zimní bouře se přes střední Evropu rozprostře velká nádrž mnohem chladnější vzduchové hmoty, než je obvyklé, s předpovědí velkého množství sněhu pro severní Alpy kvůli přetrvávající advekci vlhkosti se severozápadními větry.

Jinde množství sněhu nedosáhne významného množství, protože první studený poryv působí spíše jako rychle se pohybující frontální systém s nedostatkem vláhy, dokud se arktická fronta v sobotu nesetká s teplejší vzduchovou hmotou blíže k východnímu Středomoří. Další šance na sníh budou následovat příští týden.

Hezky se na to kouká..
# 24.11.2023, 09:46

palma
to sem si stěžoval já:D, a nic se na tom nemění zareagovat na to včera mi příjde pozdě, vzhledem k tomu, že se jedná o vyjmečnou událost, každý hovno v americe je přitom 100 krat rozmazaný..

# 24.11.2023, 09:49

to oteplení je jen přechodný, stále ve špagetách kraluje chladnější počasí zatím jednoznacne;-)

# 24.11.2023, 09:54

Takže se nám situace tak nějak uklidňuje a modely se celkem sjednoducují na průběhu počasí na příští dny. Nakonec to nebude takový zimní extrém jak se dříve zdálo. Zde očekávám ledové dny pouze dva a to neděli a středu. Sněhu zde očekávám max jednotky cm. Ono v pondělí sem pronikne přechodně mírně teplejší vzduch (okolo -4°C ve výšce) a v nížině to půjde nad nulu. Pak se rýsuje jako nejchladnější den týdne středa s maximy jen okolo -2/-3°C a od čtvrtka snad zase mírné oteplení. Uvidíme ovšem jak moc zaúřaduje inverze. Co bude příští víkend si zatím netroufám odhadovat. Každopádně bude příští týden podprůměrný, ale ne nějak extrémně. Ono už ty průměry konce listopadu jsou v podstatě zimní. V rámci možností člověka co zimu nemusí jsem tedy s vývojem jaký nastínily modely v posledních hodinách spokojen. Navíc zde místo očekávaného deště od rána slunečno to jsem opravdu nečekal. :slunce: :)

414
# 24.11.2023, 09:57

charlie1
To už se tu ráno psalo, že je to na 2-3 dny jenom.. Ale nic není jisté zatím..
Špagety jsou vcelku jednotné a směrodatné tak na 4-5 dní..
Co bude za týden, 10 dnů je teď velmi nejisté.
Počkal bych na po-út ansámbly...
To oteplení může klidně ještě zmizet úplně, nebo se naopak natáhnout na dýl.
Zatím nevíme..

407
# 24.11.2023, 09:59

charlie1
Jo, to já si nepamatuju, kdo se ptal, a jsem línej si to hledat..:), jinak ten hupanec se shoduje s tím, co tam píšou, má jít o dvě vlny, a jsem zvědav. zda vyjde to, že po cca třech týdnech chladnějšího proudění to má přejít na teplejší mód.. to budu sledovat.. teď se chystám na tu zimu, budu rozlupovat česnek na sázení, plus zvažuju, zda některé rostliny krytovat, či ne, ukazuje mi to do -8 max, tak to asi nechám bez krytí, ať se otužujou.. jen to připravím, co kdyby, a dám ven lihový teploměr, ten mne bude varovat..:D

# 24.11.2023, 09:59

JohnBattler
no kdypak jste měl v Říčanech takhle chladný závěr listopadu?:) to vám řeknu, před 13 lety, takže hódně slušný

# 24.11.2023, 10:09

charlie1
Je pravda, že optikou posledních 10-15 let je to chladný závěr listopadu. Ale když se podívám na dlouhodobé průměry za posledních 50 let tak bude celý týden odhadem tak 2-3°C pod normálem což není takový velký extrém. Takže jsem rád, že momentálně modely trochu přitopily. Dva dny dozadu ukazovaly mnohem větší arktidu a řadu dní s maximy okolo -3/-5° a minimy -10°. Samozřejmě vyloučit to ještě nemůžeme, ale vypadá to nyní méně pravděpodobně a spíš to půjde po té velmi chladné středě hned ve čtvrtek mírně nahoru.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.