Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

53
# 20.11.2023, 18:07

dodosek
držím palce.. a posílám něco málo z nedělních Buchlovic..

388
# 20.11.2023, 18:16

kapr84
He, he,he, Tak pište v nížinách Moravy, kdybych byl hnidopich, tak napíšu, že na Korčule v nížině žádný sníh nebyl.. hlavně mít tu "pravdu" že jo..:D A pokud Vám jde o Moravu, a o to jak bude a je tam, pak nechápu, proč mi pořád něco předhazujete,..

53
# 20.11.2023, 18:19

palma
Jojo.. ale tak není to jedno všechno? Když se do konce listopadu sněhu zcela jistě dočkají i nížiny v Čechách? ...

# 20.11.2023, 18:21

kapr84 palma dětičky, nechcete se jít hádat na píseček někam ven a přestat to tady spamovat věcma co nejsou k tématu? děkuji.
Táta

381
# 20.11.2023, 18:32

To jsou věci tady, děcko, hrající si na meteoboha, táta, co sem přijde dvakrát za rok, a hned mu vyhubuje..:D
No snad už bude pokoj..
Tu blokaci tam dává model GFS už několik dní..
Mohlo by to vyjít a epizoda se natáhnout..
Každé malé děcko tady na fóru ví, že bez blokace Atlantiku se výraznější zimní epizoda V nížinách neuskuteční..:cool:

# 20.11.2023, 18:38

swan1
tohle bude nejlepší nástup zimy od 2010, takhle srovnaný špagety už jsem dlouho neviděl, 13 let čekání, v 80 letech každá 3 zima…no bude to gfs vs ecmwf 10:0 těžkej debakl

155
# 20.11.2023, 18:46

swan1
vskutku tato situace, zdá se být poněkud šťastná.. více méně veškeré modely se sjednotily a kouká z toho výrazná fronta, která by mohla být s doprovodem i bouřek a docela silného větru.. na udržení zimy je ještě v listopadu potřeba konstantní agresivní proud studeného vzduchu a ten se tam tak jako ukazuje, ale trochu severněji - ovšem to už je daleko.. jisté je ochlazení a pravděpodobně velmi silné sněhové přeháňky o víkendu. model GFS tam háže až 8cm/3h.


stále jsem zvědav kam se ta níže posune a kde přesně bude.. v tomhle datu je to naprosto klíčová proměnná.

+ bonusový bod je, že to může zahýbat s vortexem a to by se mohli dít věci.

ARPAGE
GFS
ICON
169
# 20.11.2023, 18:50

charlie1
Shoda je tam obrovská, ale jak to ochlazení bude velké a dlouhé se neví, může to být klidně jen na pár dnů a pak zpátky Atlantik. Snad to bude na delší dobu a napadne sníh i v nížinách :):snih:

# 20.11.2023, 18:59

Ty Ventusky mne ted celkem serou v grafice je jasny ochlazeni se snehem vsude, ale teploty tam maji furt +6 atd.
Takze kdyz koukas treba na gfs, tak teploty tam mas s ICONU.

381
# 20.11.2023, 18:59

charlie1
Kokos342
kuba
Uvidíme, pánové, vypadá to fajn.
Pokud vyjde blokační TV někde mezi Grónskem a VB, může to být i na dýl...

# 20.11.2023, 19:04

To je level 500 diskúzia. kapr adamsedlus.. njn

No jinak je to nadějný, nadějný. Gfs by mohl jako trochu přesunout ty mrazy nazpátek sem od 29.11. do 4.12. ale dobrý, to se mi líbí. Na konci výhledu jadranec.
Icon votočil chvála bohu a ecák se načítá. Uvidí se co z toho postrachu vyleze.

Celkem jasná začíná být ta páteční squall line, vítr až 90km/h a na větrníčkách bouřky. Po ní velmi intenzivní přeháňky sněhový. Z toho může napadnout dost pokud i bude pod nulou. A snad bude.

12
# 20.11.2023, 19:06

Ještě nemám zasazenej česnek a chystal jsem se na to o víkendu, mohlo to o pár dní přijít později. No neva, zasadím ho potom, v půlce prosince beztak bude zase +10 :)
Nicméně ECMWF i GFS jsou na situaci před, o i po víkendu vzácně sjednocení, vypadá to na výraznou frontu od SZ, tzn. i dost vlhký vzduch na nějaké ty intenzivní přeháňky, možná bouřky, kdy i v nížinách za den může napadat 10 čísel sněhu.
Na horách trvalejší sněžení, (žel pro nás na východě) hlavně v Jizerkách a Krkonoších, tam klidně i 40-50 čísel za den.
Nebylo by špatný, když by se tam v příštím týdnu v chladným vzduchu nad teplým Středozemím rozkroutila TN a vydala se směrem na SV.
No uvidíme, každopádně na pořádně zimní situaci je zaděláno a co si budeme říkat, je to i normální, že koncem listopadu pár mrazivých a bílých dní přijde.

# 20.11.2023, 20:00

Ecák teda překvapil, šílenec dává dvě níže středomořské do klasického pásu balkán-ukroš-SV evropa a ty jsou teda velmi hluboké, jako ty obrázky mluví za sebe.
Ale drží zimu tady a má nějaký sníh takže vše dobrý:cool:

# 20.11.2023, 20:05

Peter Sedlák 1
Ten Ecák ty teploty trochu přehnal to tady není ani v lednu :cool:, ale třeba to vyjde:D

2742
# 20.11.2023, 20:24

No jedna věc jsou relativně krátkodobé výstupy modelů, které jsou si jisti že se ten bazén s studeného vzduchu z pólu rozšíří až v podstatě do Itálie či Balkán, proto začíná ve vzdáleném období Ecak počítat s tvorbou TN nad Balkánem
Nicméně jsem zvědav na realitu a celkové pak dění v atmosféře

Jsem překvapen a zaráží mě, že by to přišlo z čista jasna, dlouhodobé výstupy ať už Ecmwf nebo Cfs z konce října hovořili s jasným trendem, s tím že možnost vpádu až v lednu či únoru a i podle chování zvěře či tahu ptáků se dá očekávat že zima se zatím "nemá konat bo přijde později"

Pokud někdo o tom ví více, tak napište co si myslíte;-)

381
# 20.11.2023, 20:50

Tutugon
Tak co si myslím já..
Z čista jasna to není, GFS už si s tímto pár dní pohrával, ostatní modely sice vzdorovaly, ale už se přidaly..
Prostě se vyvinula příznivá synoptika..a snad se to ještě nějak neobrátí..
Výhledy CFS a Ecmwf na týdny a měsíce dopředu , to je úplně jiný soudek, pracují s globální situací, trendy, El niňo, La niňa, atd, pravděpodobnostmi atd.. S poměrně přesnými výpočty modelů na 7-10 dní dopředu na základě momentální synoptiky to nemá nic společného..
V těch prognózách na měsíce dopředu je za prvé obrovská pravděpodobnost chyby, za druhé naprosto nemohou postihnout krátkodobější výkyvy...

# 20.11.2023, 20:53

Tutugon
Zeptame se Krakonoše a jeho sojky. A nebo mravenců. Ti všichni to určitě budou vědět líp, jak všechny existující modely na světě :D

1
# 20.11.2023, 20:54

fakt doporucuji na fb-meteogemer. kluk tam v prispevku vysvetluje proc by se ochlazeni mohlo prodlouzit a jaky je signal. hezky podlozeno i analogy. nicmene tohle ochlazeni avizoval jiz 16.10 temer na den presne. nezlobte se na me ale to je pecka.

# 20.11.2023, 20:57

zimník1
mohl bych se jich klidně zeptat, ale mám pocit, že výsledek by byl úplně stejný jako pouze s výhledy modelů :D

381
# 20.11.2023, 21:05

Tohle je základ..
Pokud vznikne tato rozsáhlá oblast TV , bude silná blokace a může to být opravdu na dýl...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.