Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

273
# 10.02.2024, 17:37

charlie
S naší zničenou půdou se velká většina nevyužije, teď aspoň není zamrzlo, tak něco prosákne do spodních vod, kterou máme mimochodem už dost z těch pesticidů za ty desítky let používání v zemědělství pěkně kontaminovanou, teď teprve začínají lidi něco tušit o regenerativním hospodaření, ale je 30 let pozdě, na dlouhou debatu, raději zakleknout a vyřešit, metr po metru😉.

10
# 10.02.2024, 18:01

Kolem 10. února zima v nížinách mizí a tak si dovolím s předstihem označit za vítěze letošní zimy Most! Měli tam nedávno ideální kombinaci dostatečné sněhové pokrývky ležící na zmrzlé zemi s tvrdým, vodou preparovaným starým podkladem, mrazem a ještě navíc se to vše sešlo v prosluněném mrazivém víkendu! Bravo, a gratuluju!

# 10.02.2024, 22:11

Dycky Most! :snih: A nevětší tragéd zimy Brno, zmohlo se akorát na pořádné náledí nebezpečné v lednu.:led:
Jsem se nemohl dostat do auta )))
Jinak slušná byla i kalamita v Jihočeském kraji v prosinci.

386
# 12.02.2024, 06:46

No, do konce února patrně "vymalováno" do tepla, a podpoří to i pěkný studený "výlev" v USA který tam má být díky oslabení vortexu...https://www.severe-weather.eu/global-weather/winte...
Jo Kanadský model, jak jsem tu psal tak před týdnem... ..:cool:

# 12.02.2024, 07:57

já nevim, jestli zrušení zimy je dobře nebo špatně. tady už je hutná zelená tráva, půlka věcí napučená, to už by fakt byla vražda znova nějakej sníh. ta podpora vydatných srážek to ještě zhorší případný výlev zimy. aspoň že jsme na hraně středohoří a kolikrát díky tomu mraky na horách, mraky tvorba nad námi dál východně a není tu tolik slunečno. únor 7,2° průměr

496
# 12.02.2024, 20:29

Před chvílí jsem si ve svých záznamech o počasí udělal takový nástřel, jaká teplotní odchylka by mohla být za únor jako celek, pokud by vyšel aktuální GFS (drží a drží teplo). Až se mi nechce věřit, že by to mohlo být mezi +6 až +8 C ... a pokud by se vyplnila předpověď, pak by za celý únor ani jednou nemrzlo v 7.hod ráno či 19.hod večer. Prostě neuvěřitelné :(

Ta tam je nějaká možná změna, která se rýsovala mezi 15.-20.2. či lehce později. V tomto to bude hodně zajímavé vyhodnocení, co modely viděly a co nastalo resp. nenastalo. A asi budeme rádi, zda-li se během února teploty vůbec přiblíží trošku blíže nule, o mrazu ani nemluvím. Byť modely stále "něco vidí zimního" na přelomu února / března či v průběhu března ...

Příroda se probouzí, a co s ním bude, pokud v březnu / dubnu dorazí nějaký větší mráz ... no, nechci moc pomýšlet.

Pomalu si říkám, že sumář této zimy je následující - 2 zimní epizody, obě cca 7 dní. Jedna na začátku prosince, druhá kolem 10.ledna. Jinak velká tragédie nejenom v nižších polohách, ale prakticky všude. Naštěstí alespoň tyto 2 epizody mi umožnily vyrazit celkem 3x na běžky (prosinec) a 2 víkendy v lednu (po několika letech) bylo možné bruslit na rybníku.

PS. aktuální stav zásob vody ve sněhu odpovídá dle ČHMÚ spíše půlce dubna ...

PS2. prvních 11 dnů února + dalších 7 dní ve výhledu má teplotní odchylku cca +7 až +10 C - https://twitter.com/ZdenekNejedly/status/175703549...

379
# 12.02.2024, 21:02

andy206
Už jsem to psal v jiném tématu, nicméně patří to spíše sem..
Pokud únor vydrží takto teplý až do konce, ano, odchylka bude kolem +7/8°C , možná ještě místy vyšší a na řadě míst to bude znamenat hodnotu dubnového normálu 91/2020..
Na změnu cirkulace a snížení teplot to aktuálně minimálně dalších 10 dní opravdu nevypadá..


# 13.02.2024, 11:18

Asi bude v Brně nový únorový rekord ten je 5 °C (2020) .
Jinak snad už nezamrzne, protože všechno ted začíná pučet.
Všechny ty rekordy v Brně do tepla jsou po roce 2000 kromě jednoho(1994),a většina je z let 2014 -2023,jen jeden je 2007,no a letos to vypadá,že bude překonán únor 2020.
V posledních letech to jde rychle to oteplování skokově.

# 13.02.2024, 13:45

Letos v únoru to ale není o tom, že by byla celá Evropa nějak extrémně prohřátá, např. na severu Skandinávie má únor zatím spíše podprůměrné tendence. Problémem je neustále se opakující synoptika, kdy se ČR nachází přesně v takovém sektoru, kdy je ovlivňována pouze teplým vzduchem z Atlantiku, zároveň je ale příliš blízko tlakovým nížím na to, aby se v noci utišil vítr a vyjasnilo se. Také už asi 20. den v řadě neustále fučí, někdy více, někdy méně, bezvětří tady naposledy bylo za celodenních mrazů na konci ledna. Doufám, že to alespoň dnes večer a v noci na zítra spadne pod nulu, je to potřeba jako sůl. Každopádně že by zde byla příroda tak extrémně napřed mi zase nepřijde, lísky kvetoucí v půlce února jsou tak nějaký normál posledních let (např. loni kvetly už na začátku ledna) a pučící šeřík v půlce února si pamatuji z posledních 10 let hned několikrát (2016, 2020, 2022, 2023). Takže zatím bych zachoval klidnou hlavu, pokud se do týdne ochladí, tak by to nemuselo dopadnout nějak hrozně, pokud se neochladí, tak z toho asi bude průser no..

273
# 13.02.2024, 16:31

Ochladí se až poslední týden v únoru, tam budeme možná i lehce v podprůměru, zítra ráno -3°C, jinak u mě to není žádná tragédie, až bude jako loni v době květu meruněk -7 a -8, tak to bude horší.

50
# 13.02.2024, 19:46

Vy tady někteří vzlykáte, že není zima, já se toho právě bojím, věřte mi, tohle teplé počasí v zimě se nám v budoucnu mocně vykompenzuje až budete zase naříkat ať se oteplí.. uvídíte, že se dočkáte, možná ještě naše generace, a já se toho bojím.. bude to bolet, kompenzace přichází vždycky, je to jen otázkou času ..:( příroda také funguje na principu vah.. teď máme teplo ale to nebude věčně..

# 13.02.2024, 19:51

kapr84
Mám zimu sice rád, ale s rozumem,...toho se také obávám, aby nebylo zimy zase pak až moc.

# 13.02.2024, 20:16

kapr84
Pokud je, ale pravda to, co říkají vědci, tak se bude jenom oteplovat... Tady jde o to, jestli je to pravda:) Já jsem třeba teď sledoval archiv teplot od roku 1775 v Praze klementinu a je pravda, že jsem našel plno ještě teplejších zim, ovšem se mi zdá, že i často přicházely zimy, kde bylo třeba v únoru -20 a víc, a také zimy, které trvaly 2 -3 měsíce v kuse, kdy toto bylo naposledy? Těchto 10 let od roku 2013 - 2023 je velmi extrémní. Ale ještě si dám tu práci a projdu ten archiv důkladněji.

10
# 14.02.2024, 07:34

Vypadá to v předpovědích modelech na zimní krach i v příštím týdnu. Většinou už ale bývá běžné, že větší ochlazení po oblevě nastává často až po měsíci.

# 14.02.2024, 08:41

Jasně místní klimatologové z in-počasí toho ví více než vědci, kteří této vědě zasvětli celý život. Prostě to oteplení co tu máme posledních 50-60 let je jenom výkyv a zase se ochladí. :D Že na to vůbec reaguju. Ale nedalo mi to.

K tématu není moc co dodat. Tento týden bude takový dubnový a příští týden dejme tomu březnový. Pořád jedeme silný nadprůměr. I když je pravda, že poslední dekáda února už má přeci jen průměr vyšší tak tam budeme třeba jen slabě nad normálem. Každopádně rekordní únor je podle mě každým dnem více pravděpodobný, tak zhruba za týden už bude jasno. Zatím Praha Libuš průměr za letošní únor 6,9°C a rekord je 5,6°C.

110
# 14.02.2024, 09:34

brezen31
Tohle jsem si už pár let zpátky analyzoval a teď je opravdu teplo, jaké nikdy nebylo. Pro příklad uvádím rok 1926, ten únor je jako náš dnes, to je bez debat. Ale podívejte se na srpen...

Průměrná roční teplota tedy byla zhruba průměrná. Dnes jsme úplně jinde. 2/3 měsíců v roce jsou nadprůměrné.

JohnBattler
Je to marný, je to marný, je to...:D

Z Klementina teplá zima
6
# 14.02.2024, 11:30

GO bych nezaměňoval se současnou synoptickou situací. I v roce 18xx pokud se synoptická situace vyvinula tak jako dnes, tak by bylo prostě teplo. Jiná věc je jak moc teplo...... resp jak moc zima když se ta synoptipcká situace otočí na SZ, S nebo SV.
Tzv, malá doba ledová měla nějaké příčiny, evidentně asi ne díky člověku, o kterých nikdo moc neví stejně jako neví proč skončila a proč skončila zrovna v tom čase jak skončila.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.