Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Snehové informace

# 11.11.2008, 21:00

Jasně spolehni se,ale ještě si budeš muset chvíli počkat než něco nasněží u nás.:) :snih:

# 12.11.2008, 20:57

pocasi v dubnanech
No, budúci týždeň zamieri sneženie aj do nižších polôh, :) :snih:

# 12.11.2008, 22:30

No první sněžení u nás v Dubňanech by mohlo být mezi 18. a 19. listopadem,no uvidíme.Neškodilo by to.:) :snih: :snih: :D

Anonymní
Avatar
# 19.11.2008, 14:16

No tak ve dvoře králové nasněžilo přes noc 3cm:snih: :)

536
# 20.11.2008, 11:24

ptomes
Podle toho modelu nasněží nejvíc tedy v jihozápadních Čechách(Šumava obvzlášť) a dále pak v oblasti severních hor pokud se nepletu.

8
# 21.11.2008, 17:00

jaroslavec: Správně, model předpovídá (odhaduje) výšku sněhu v cm. Musím říct, že po poslecních aktualizacích se docela důstojně zlepšil i Aladin, začínám ho mít rád. A porovnávám to ještě s http://new.meteo.pl/um/php/pict_show_en.php?cat=3&...

536
# 21.11.2008, 17:05

ptomes
Poslední dobou se mi zdá že Aladnin se shoduje s Forecou,až na pár výjímek,a můžu říct že se jim zatim daří dobře předpovídat,neříkám 100% ale víc jak 70% určitě.

8
# 22.11.2008, 03:08

Tak když si uvědomíme, že ten počítač zrovna ani neví, co počítá, a že počítá budoucnost, tak si myslím, že cokoliv nad 50 % je prospěšné. Samozřejmě čím víc tím líp, ale nelze čekat, že kdy budem vědět minutu po minutě s přesnotí na metry, kam padne nebo nepadne kapka nebo kde bude teplota o desetinu stupně vyšší nebo nižší. I tak jsem ale rád, že aspoň s dost velkou pravděpodobností a úspěšností umíme předpovědět extrémy počasí jako třeba prudkou změnu teploty, silný/trvalý déšť apod. - tedy to jsou přesně věci, které mně jako normálního člověka zajímají, když jdu ven, do školy, práce, na výlet a tak. Hlavně k tomu meteorologie slouží (a pak samozřejmě zemědělství apod.). Tam opravdu takové jemné rozdíly oproti předpovědi a skutečnosti nehrají zásadní roli. Takže si myslím, že meteorologie v dnešní době plní úkol dobře. Až na to, že v televizi nelze během pár minut s tou mapou republiky jít až tak moc dopodrobna jako když si člověk na internetu najde meteogram přímo pro svou lokalitu a nebo na komerčních stanicích či v novinách když prsknou na mapu republiky tři až pět obrázků na celý den, tak to prostě nedosahuje toho, co já od předpovědi požaduji - tzn. časový (maximálně aspoň. po 6 hodinách) i místní detail (rozlišení do pár desítek kilometrů a ne stovek, protože se více obláčků na obrazovku v televizi nevejde... a co teprve rádio - tam řeknou vše od jasna přes polojasno a déšť).

8
# 22.11.2008, 03:20

Jinak jsem porovnával předpovědní mapy na yr.no a foreca.com a zjistil jsem, že foreca.com má aktuálnější mapy, ale zajímavé je, že obě služby používají pro své meteogramy a tabulky předpovědí nejaktuálnější výsledky modelu, tzn. ty samé jako ty aktuální mapy na foreca.com. Další zajímavostí je, že minimálně pro města, kde bydlím, platí, že yr.no má lépe zvládnutou předpověď teploty asi hlavně podle nadmořské výšky a místních podmínek a je to leckdy přesnější i o mnoho stupňů než na forece. Foreca i Yr používají data z ecmwf evropského centra pro střednědobou předpověď, hezké meteogramy jsou pro velká města na slovensku myslím pro týden až deset dní již delší dobu vidět i na shmu.sk.

Takže pokud se jedná o mně, mám v záložce v prohlížeči meteogram yr.no pro Sokolov a Brno, předpovědní mapy srážek foreca.com pro ČR (abych si vizuálně dokreslil situaci, mám to tak rád), a porovnávám si to ještě s předpovědí srážek na mapách medarda-online (ten má docela dobrou dvouhodinovou předpověď aktualizovanou 4x denně) a s oběma modely http://new.meteo.pl/ (mapy i meteogram) . Když mě zajímá předpověď výšky sněhu tak z gap.fzk.de mi to stačí, vlastně o ničem lepším nevím. Rozporuplný jsem z meteoblue.com, je to slibný projekt, ale mám pocit, že pro ČR ty mapky a piktogramy na týden moc nevycházejí a nebo to byla spíš smůla, že jsem to porovnával zrovna když to nesedělo (každý model někdy nevyjde, protože to ani jinak nejde), ale snažil jsem se to porovnávat v různé dny za posledních několik měsíců. Mno a pak jsou takové služby jako freemeteo.com, wetter3.de apod., které mají zajímavé meteogramy nebo mapy po 3 hodinách, ale mám pocit, že ačkoliv jsou relativně docela dobré, tak ty služby, které jsem jmenoval nejprve, jsou pro mé potřeby lepší a dle mých zkušeností přesnější.

Docela mi tu jaroslavec přijde jako jeden z mála lidí, se kterým se dá rozumně psát a mám z toho radost. Nemáš třeba ICQ? :)

3
# 22.11.2008, 07:07

konecne je aj v bratislave poprasok snehu a stale snezi a dost husto:snih:

1
# 22.11.2008, 08:35

V suranoch som prave spozoroval prve mikroskopicke vlocky, ale bohuzial snezit hned aj prestalo. Dufam ze pride od Nitry oblacnost ktora prinesie aspon prehanku:snih:

Anonymní
Avatar
# 22.11.2008, 09:28

mno v žiline ide uz 3 snezenie poriadne sa zamracelo

1
# 22.11.2008, 09:33

mno podla modelov by v kosiciach mohlo zasnezit az k veceru 18:00.

Anonymní
Avatar
# 22.11.2008, 09:58

u nas predharne snezi 1cm a stale husto snezi biela tma sa da povedat

536
# 22.11.2008, 10:21

Záběr dnes v 10h ráno hustého sněžení u nás.Video neni moc kvalitní ale alespoň něco ,je to v postranim panelu webu. www.fotomrak.websnadno.cz

Anonymní
Avatar
# 22.11.2008, 10:35

a kedy sa budu vitvarat tie snehove prehanky?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.