Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Kdy přijdou tyto 4 typy zim?

40
# 08.01.2023, 09:26

Napadla mě taková zajímavá úvaha, tak jsem zvědavý, zda to ještě někoho bude bavit. :D Jelikož jsem si celkem dohledával údaje o minulých zimách, troufám si říct, že mám aspoň "trochu" nějaký přehled. Ty "lepší" mrazivější nebo na sníh bohatší zimy mi skvěle pasují do 4 kategorií podle celkového charakteru i podobnosti mezi některými jednotlivými zimami.

Zajímalo by mě, kdy nastanou tyto 4 typy zim nebo aspoň jedna z nich. Zimy se oteplují, ale počasí/klima se pořád chová podle určitých vzorců a svým způsobem se opakují podobná období. Pravděpodobnost chladnější zimy klesá, ale statisticky by se taková zima beztak měla asi ještě objevit, pokud dojde jednou k větší anomálii.

Tady jsou ty 4 kategorie:

1. Mírně teplá zima s výrazným množstvím sněhu na horách/vyšších polohách

Příklad: 2011/12 a 2018/19

Popis: Každý asi tuší, že se jedná o zimu, kdy se dlouho opakuje cyklonální SZ větrné proudění, teploty jsou nadprůměrné, ale v návětrných oblastech kolem hor sněhu rychle přibývá, dá se mluvit o přívalech 20-30 cm/24 h nebo kolem 50 cm/7 dní, za sezónu přes 2 m na hřebenech, kdežto v nížinách je většinou nad 0°C, výrazný srážkový stín a sníh je spíše vzácností. Takovou zimu bych považoval tedy za slušnou a v dnešní době by to brala většina lidí pozitivně, tedy kromě nížin.

2. Teplotně slabě/mírně podprůměrná s dostačujícím sněhem

Příklad: 2004/05, 2008/09, 2012/13 a 2016/17

Popis: Je to takový typ zimy, která je chladnější, mrazivější, ale jako celek není vyloženě velmi mrazivá a tuhá. Zároveň se vyskytne jeden vyloženě mrazivý měsíc a se sněhem to celkově je taky dobré. Zima 2004/05 přinesla hodně sněhu a jako celek byla mrazivější, zima 2008/09 přinesla velmi mrazivý leden, výrazné množství sněhu napadlo během února, celkově byla mrazivější. Zima 2012/13 přinesla několik sérií ledových dní i hodně sněhu, celkově skončila teplotní odchylka podprůměrná, zima 2016/17 přinesla nejchladnější leden od roku 2006. Obecně tento typ zimy přinese na dnešní dobu celkem hodně ledových dní včetně nížin.

3. Tuhá zima

Příklad: 1995/96, 1996/97, 2009/10 a 2010/11.

Popis: Známý typ zimy, který přinese výrazné mrazy, dlouhá mrazivá období i nějaké kalamity s TN od jihu. Celkově může být sněhu víc v nížinách (nadprůměr), ale míň na horách (podprůměr) vzhledem k odlišnému proudění.

4. Superzima - tuhá zima s hromady sněhu

Příklad: 1969/70, 1986/87, 2005/06

Popis: Tento typ zimy přinese opakovaně přívaly sněhu a zároveň velmi dlouhé období mrazů bez oblevy. Na horách může být přes 2 m sněhu, ale velmi mnoho sněhu může být i ve středních polohách, někde i v nížinách. Celkově jde tedy o tuhou zimu s výrazným množstvím sněhu obecně.

Přijde do roku 2030 některá z těchto zim (u nás v ČR)?
Žádná z těchto zim už nikdy nenastane
2 (7 %)
Přijde pouze mírně teplá zima s přívaly sněhu na horách
11 (37 %)
Přijde teplotně slabě/mírně podprůměrná zima s výraznějším množstvím sněhu obecně
1 (3 %)
Přijde mírná zima s přívaly sněhu na horách i mrazivější zima
11 (37 %)
Přijde mírná zima s přívaly sněhu na horách, mrazivější zima i tuhá zima
1 (3 %)
Přijde mírná zima s přívaly sněhu na horách, mrazivější zima, tuhá zima i tuhá zima s přívaly sněhu
2 (7 %)
Některé z těchto zim ještě přijdou, ale vzácně až po roce 2030
2 (7 %)
Celkem hlasů: 30
40
# 08.01.2023, 10:33

Měl jsem dilema, co zvolit v anketě. Nakonec jsem dal 4. možnost. Jaká je pravděpodobnost, že by se do roku 2030 nevyskytla zima typu 2016/17? Podle mě dost nízká. To je nějakých 6-7 zim do roku 2030. Ještě se podobné snad dočkáme a nebude to snad trvat celou řadu let. Mírnou zimu s přívaly sněhu na horách potom považuji za vysoce pravděpodobnou. Tuhou a Tuhou s přívaly sněhu už moc ne. To by mohlo klapnout třeba až za + - 15/20 let jako velká výjimka.

Anonymní
Avatar
# 12.12.2023, 10:53

Another interesting thing I saw was the direct temperature deviation over Antarctica, which shows a range of -20°C to -24°C for several days in the core region in run 3

# 12.12.2023, 12:09

Aura1
Dobrý den, určitě přijdou různé zimy. Když se podívate na archiv od roku 1775 tak si lze všimnout, že jsou různá období, které se opakují. Jsem přesvědčen, že v budoucnu přijdou teplé a krátké zimy, ale i dlouhé a velmi studené zimy s pořádnou nadílkou sněhu. Možná i letošní zima bude patřit k těm spíše studenějším, ale necháme se překvapit:)

# 12.12.2023, 16:13

brezen31
Výhled do konce prosince naznačuje, že studenější zima určitě nebude. To by se leden musel opravdu vycajchnovat, aby to dohnal, to se tak muzeme maximálně podivat na pohlednice od Josefa Lady.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.