Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Jak moc se zimy oteplují?

40
# 28.12.2022, 18:13

Přijde mi to jako vhodné téma. Letošní zima nám opět přináší extrémně teplé počasí. Obecně těch teplých vln, teplých zim a teplých rekordů přibývá. Naopak studených rekordů ubývá jako výrazných studených epizod. Letošní prosinec je samozřejmě výjimkou podobně jako únor v roce 2021, kdy se přechodně udrželo mrazivé počasí se sérií ledových dní, silnými mrazy a sněhem. I přes celkové výkyvy se zimy výrazně oteplují průběžně rok za rokem a desetiletí za desetiletím. Co si o tom myslíte? Jak hodně je to drastické?

Jak vážné nebo rychlé je podle Vašeho názoru oteplování zim?
Oteplování zim je extrémně rychlé ještě dál urychluje.
3 (20 %)
Oteplování zim je výrazně rychlé a setrvalé nebo zrychlující.
7 (47 %)
Oteplování zim je mírné nebo pozvolné s nejistou budoucností.
5 (33 %)
V oteplování zim nevěřím. (skepticismus)
0 (0 %)
Celkem hlasů: 15 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
107
# 28.12.2022, 19:04

Pěkné téma a řekl bych aktuální.

Moje dětství v osmdesátých letech minulého století, to byly zimní měsíce s průměrnou měsíční teplotou běžně pod -5°C. Není bez zajímavosti, že i v těchto podmínkách se někteří nadšenci snažili pěstovat venku fíkovník. Samozřejmě vždy vymrzl až ke kořenům. To už se teď nestává.

V posledních letech byl osmdesátkově chladný jen leden 2017 a pak dále 2012 únor a 2009/2010. Ale to už je poměrně daleko.
Zcela jednoznačně se tak zimy oteplují.

Loňskou zimu byly u mě všechny zimní měsíce s kladnou průměrnou teplotou. Dokonce i únor 2021 měl průměrnou měsíční teplotu +0,1°C.

2218
# 28.12.2022, 19:15

ludvicek
Ano, přesně jste to napsal :)

Aura1
Každý rok si namlouvám ne ne tahle letošní zima bude zasejc jako vždycky byla......
Bohužel ale dávám žlutou čárku, ta změna je evidentní......

40
# 28.12.2022, 20:18

ludvicek
crossflow
Já za sebe říkám, že se otepluje extrémně rychle, i když přiznávám, že jsem si nebyl vždy jistý. Přijde mi, že tahle nová dekáda 2021-2030 by mohla být rekordní. Zatím je tam v sadě teplotně průměrný leden 2021, únor 2021, prosinec 2021, prosinec 2022, velmi teplý leden 2022, únor 2022 a teď se může přidat leden 2023. Celková odchylka jde do plusu a chybí nějaký vyloženě mrazivý zimní měsíc nebo celá zima. Teď je otázka, kdy přijde. Dle mého názoru sporadicky a spíše zažijeme opět řadu velmi teplých zimních měsíců.

167
# 28.12.2022, 20:28

No já když to shrnu za sebe.
Já jsem narozený červenec 2005. Tedy jsem se narodil asi před nejlepší zimou, která od roku 2000 byla v Česku zaznamenaná. Osobně si první zimu dobře pamatuji 2009/10, kdy si v lednu pamatuji, že když mě bratr vedl ze školky domů (byť to bylo o pár domů vedle), tak to bylo šílené. Tolik sněhu jsem už nezažil. Další zimy byly dost špatné. Další lepší zimou zejména na sníh byla zima 2012/13, kdy se mi vyplnilo mé tehdy prvňáčkovské vánoční přání, aby bylo hodně sněhu (pamatuji, že paní učitelka mi přála taky spoustu sněhu) a toho také celkem dost v zimě bylo.

Pak ale následovala tzv. svatá trojice zim, která byla nejhorší. Byly to zimy 2013/14, 2014/15 a 2015/16. Tehdy v Brně skoro neležel vůbec sníh. Byly to nejhorší zimy, kdy sníh co napadl ráno hned dopoledne roztál (pokud vůbec napadl)..

Pak hezká a povedená zima byla ta 2016/17. Bylo to hodně o inverzi, ale leden byl kouzelně mrazivý a zasněžený. To byla poslední zima, kdy jsem vzhledem k věku mohl bobovat a narovinu to bylo perfektně zakončené. :)

No a ty další zimy asi takhle.
2017/18 byla celkem teplá, ale sněhu bylo taky celkem docela dost uctýhodně.
2018/19 se povedla celkem hezky, bylo dost sněhu, ale absence delších mrazů
2019/20 hnus, furt inverze jako prase, celý leden jen inverze a napadl sníh snad 3x a ještě první až v půlce prosince
2020/21 zima parádní, prosinec teplo, ale leden a únor zde na kopečcích studený a sněhový
2021/2022 prosinec skvělý, zbytek děs
2022/2023 zatím prosinec jako z pohádky (tedy až na konec), ale děsné vyhlídky.

Tak takhle to nějak vidím já zatím. Zimy se hodně rychle oteplují, ale občas se přeci jen nějaké mrazové a sněhové období, které je však velice krátké a přechodné. Ovšem jako mladý člověk bych řekl, že ta změna není až tak dramatická. Já až tak chladné zimy nepamatuji, tak mi ten přechod na teplejší zimy jde o něco lépe a snadněji se s tím vyrovnávám.

40
# 28.12.2022, 20:34

Aidamko1
S tím datem narozením je to vlastně tak, že čím je někdo starší, tím měl možnost zažít větší zimy a naopak, což pěkně ilustruje to oteplování zim.

Pro mě jedna z nejlepších zim byla například 2010/11. V prosinci bylo opravdu nebývale sněhu, obří rampouchy, stavěli se velké iglú nebo se skákalo do sněhových návějí vysokých po pás. V tu dobu jsem byl v Praze, ale projevy byly výrazné napříč celými Čechy. Dnes si takovou zimu už nedovedu představit. Toliko sněhu 20-30 cm a k tomu mrazivá teplota, vítr. To muselo být na spoustě míst slušně zaváté i v nížinách.

238
# 28.12.2022, 20:39

Aidamko1
Já se samozřejmě nepovažuju za nějakého velkého pamětníka , ale naštěstí ještě dobře pamatuji zimy 90.let nebo památnou zimu 2005/06 kdy jsem její dvě nejhezčí části zažil jeden týden v Krkonoších v 1000m.n.m. (měli jsme cca 220-230cm, kdyby sníh nesedal tak bylo víc), několik dni po sobě sněžilo 20-30 čísel každý den. Další týden téhle památné zimy jsem měl jarní prázdniny na chalupě , na České Sibiři kde byl zrovna ten týden vrchol celé zimy (80-90cm) a víc už jsem tu od té doby nezažil , za vsí bariéry odhrnuteho sněhu , že se na ně nedalo vyšplhat, pluh projel a 10 minut po něm se nedalo jet jak to foukalo z polí. No každopádně když člověk pamatuje ještě třeba zimy 90.let, kdy i v Praze byl sníh na Vánoce jednou za dva roky , tak tu změnu teď vidí a vnímá naprosto jasně a náhoda to není.

40
# 28.12.2022, 20:42

Když to vezmu podrobněji, tak prosinec 2010 považuji za poslední zimní vrchol dodnes nepřekonaný.

Od té doby byl výrazný pouze leden 2017, ale toho sněhu už nebylo tolik. Potom byl studený únor 2012, ale to byl jenom holomráz. Nic dalšího tam není, co by šlo srovnat.

Samozřejmě leden 2010 byl na úrovni prosince 2010 nebo dokonce výraznější.

Další zimy v minulosti už si nepamatuji.

Pro mě zůstává zajímavou otázkou, zda ještě vůbec zažiji zimní měsíc srovnatelný s prosincem 2010. Popřípadě aspoň srovnatelný s lednem 2017.

Zíma jako třeba 2018/19 byla výrazná pouze množstvím sněhu na horách a vyšších polohách, ale jinak nebyla vůbec studená. Pak už převažují teplejší zimy.

Zima 2012/13 přinesla přechodně a střídavě hodně sněhu i do nížin, ale taktéž nebyla mrazivá.

268
# 28.12.2022, 20:50

Odpověď je jak kde, o kolik máte ve statistikách, mě zajímá co bude, nikoliv co bylo, v paměti mám zimy tak od půlky 80tek a meteodata jsem sbíral v 90kách, nemám potřebu vzpomínat, na to jsem moc mladej, celé zimy strávené na rybnících byly boží, na běžky se taky sem tam šlo, na hory se skoro nejezdilo.

Pro zajímavost posílám srovnání současné sněhové pokrývky nad 10 cm s predikovanou v r. 2050 a v r. 2090, data jsou zdrcující, bez vody ze sněhu jsme v kelu.

Podrobný koment zde:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/k...

Současný průměr 1981-2010
r. 2050
2090 Vymalováno
167
# 28.12.2022, 20:59

Prady
Jooo, tak to si dokáži do slova a do písmene představit. No muselo to být tehdy parádní a nádherné. No mám v plánu jet další zimu s partou jak bude čas někam na sever směr Skandinávie v zimě, tak snad tam bude taky něco takového. To by chtělo ale spíše někam do Kanady.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.