Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Teplotní rekordy na přelomu roků 2022/2023?

378
# 28.12.2022, 14:11

JohnBattler
Závětrná kotlina..
V noci při uklidnění větru a při inverzi funguje jako mrazovka, přes den se naopak (pokud není vyloženě větrno) v dolíku vzduch málo hýbe a může se tak více prohřívat..
Jsme tu v závětří kopců od J, JZ, Z i od SZ..
Pouze od SV a V, JV je to tu otevřenější..
Amplitudy přes 20°C jsou tu běžné, hlavně na jaře a na podzim.. ale vlastně i v létě..
Jakmile tu zapadne slunce hodně rychle se pak dole v kotlině ochlazuje.
Co se týče zahradničení, je to tu dost voser, no .:D
Rajčata a pod. ven na záhon nejdříve v půli května.., radši dýl.
Ale přízemní mrazík se tu povede někdy i v červnu..

# 28.12.2022, 14:50

TommyAst
chlape to byla doba než jsem to sroloval až sem. Přečetl jsem si pár řádků a začal rolovat a myslel si, že budu rolovat až do Silvestra.:D fakt jsem to nečetl celý. Ale tak hlavně zdraví no :D jen věcná. To kopirujes nějaký texty? Co znamená vždycky ta "CHYBA" vedle těch dat. To je kopírovaný taky, nebo to dopisujes ty.

378
# 28.12.2022, 15:54

Novorolak
Souhlas..
Pojďme se věnovat počasí a nejlepší recept bude asi ignorace jeho příspěvků..

40
# 28.12.2022, 17:32

Věc se má tak, že na fénování to ani nevypadá. V sobotu bude nejteplejší Polabí, takže to vypadá na typické dělení podle klimatických pásem. Nížina bude nejteplejší. Současné předpovědi nemají nikde více jak +15°C nebo +16°C. Těch +20°C určitě nepadne, ale bylo by to zajímavé v tuto dobu. Aby se tak stalo, musel by být ještě větší vítr a extrémnější teplejší vzduchové hmota. Současné nastavení má k +20°C daleko, ale úvaha to byla sice zajímavá, ale taky byla velice nereálná a nadsazená.

Na Ventusky mám o víkendu oba dva dny +14°C, potom mírné ochlazení, ale teploty pořád zůstanou poměrně výrazně nad průměrem. Letošní zima je potěš koště. Tohle je fakt přehnaný teplý mordor. Přirovnal bych to k lednu 2007, který je rekordně teplý.

Možná "nejděsivější" je předpověď minimálních teplot, které se budou držet v poměrně dlouhé sérii dní někde kolem +5°C. Je fakt, že Morava z celé této epizody vychází chladnější, ale Čechy jsou větší a to teplo je prostě drtivé.

Novorolak
swan1
Škoda, že se nedržíte tématu. V tomto extrémně teplém zimním období klesá aktivita diskuze a akorát tu zbydou tyhle Vaše blbosti. To už se nedokážete bavit jako lidi a neurazit se, když někdo vyjádří svůj názor?

Sobota 13:00, ALADIN ČHMÚ
272
# 28.12.2022, 18:44

Otestuju Aladina, dává mi na Silvestra odpo +13, tak se těším na důstojné rozloučení s celkem pěstitelsky povedeným rokem, ve kterém až na pár bouřek převládalo sucho a zachránila to částečně až půlka srpna, na podzim sucho pokračovalo, ale nebylo tak patrné, díky bouřkám budeme ale přibližně na průměru, takže celkem spokojenost, na sucho příští rok budu už lépe připraven.

Každý má právo psát jaké příspěvky chce, i rozporuplné nebo mylné, zavádějící či OT, je na správci, aby vyžadoval případné extrémní porušování pravidel, ruku na srdce, občas zhřešíme všichni.

273
# 28.12.2022, 19:09

Yurri, Ludvicek
Pri tech teplych advekci v casti roku s dnem kratsim nez noci je prave oblast mezi Brnem a Trebici dost nachylna na inverze, ne-ni nejhorsi. podobne je to v Usteckem kraji, od Doksan az k Decinu. V oblasti zapadne od Brna k Trebici jsou casto mlhy a nizka oblacnost a jedny z nejnizsch teplot pri jiznim a jiho-zapadnim proudeni. Bylo to dobre videt v rijnu 2022, i ted prez Vanoce. Oblast inverzi a nizkych maxim jde az ke Kucharovicim a Rakouskem Retz. Prave v Kucharovicich dokonce koncem rijna 2022 byly i nejnizsi maxima v CR. I ted prez Vanoce tam inverze zustala nejdele (vychod Vysociny vubec) a teploty tam byly o dost nizsi, nez treba v Cechach nebo v okoli Breclavi na Morave.

Proto prave i ted to vypada, ze opet v dane oblasti zustane inverze a nizka oblacnost, maxima ani nedosahnou +10 °C. Muze to tak byt i ve vetsi oblasti Vysociny a Moravy.

V lete je take tato oblast chladnejsi, nez Jizni Morava, ale zase je tam vice srazek a bourek.

273
# 28.12.2022, 19:20

zimník1
K ruznym predeslym udalostem v minulych letech jsem psal do dizkuze, kdyz byla nejake extremejsi situace a odtud pak uryvky svych textu pouzivam, a muzu dat dohromady text o tom, jake byly extreme teple situace v zime v minulych letech. Zber extremu uz mam delsi dobu a prubezne aktualizuji. A pak taky vim, kde si nejaka data najit v archivu na in-pocasi.cz, na infometu, na chmi.cz, na Ogimetu a pod. A odtud to dam dohromady. Texty primo nekopiruji, ale samozrejme neprepisuji primo, to bych to psal dlouho. Cast textu (treba list extremnich teplot) zkopiruji a pak to s pokrocilejsima nastrojema na upravu textu upravim. V Linuxu je takovych mostosti dost. Lze celkem dobre upravovat text o extremnich teplotach prave z in-pocasi.cz, z Ogimetu, z infometu uz jak kdy. Samotne mapy na chmi.cz jsou nejhorsi na to, nebot se musi extremy rucne prespsat. Dalsi zdroj pro aerologicke vystupy je web z university of Wyoming. Tam zase se hodi pouzit tabulkovy kalkulator, stejne tak jako nastroje na parsing html. Text CHYBA jsem tam dopsal, kdyz jasne vidim, ze udaj ze stanice je chybny. Text Asi CHYBA jsem tam dopsal, kdyz je velmi pravdepodobne udaj chybny. To se pozna podle situace, okolnich stanic, hodinovych dat.

A tak tento prispevek se da napsat za 45 minut, bez znalosti predchozich vstupu a prace s textem by to trvalo radove dele:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-11-6616-Teplotni...

Denni prehled se da zvladnout za 15 minut, zalezu kolik tam dopisuji komentaru rucne (bez automatizace upravy textu a dat).

273
# 28.12.2022, 19:24

Novorolak a swan1

Proc se strefujete do uzivatele Aura1 ? Nic urazliveho-hrozneho nenapsal(a). Jen rekl svuj nazor o tom, ze +20 je prehnane a utrzene ze retezu, coz docela vypada, ze tomu tak je. Dosazeni +20 v teto dobe (prosinec-leden) je velmi obtizne, byt ne nemozne. Za se zmenou klimatu se postupne pravdepodobnost zvysuje. Aura1 pise k veci a jeho prispevky smysl maji, byt forma nemusi byt nejlepsi.

273
# 28.12.2022, 20:12

swan1

Zavetrna oblast, kde se rozrusi inverze, tam jsou naopak amplitudy spis male a denni maxima i minima jsou vysoka. Je to na severni zavetrne strane hor obvykle. Dojde tam orografickym efektem k rozfoukani inverzni vrstvy. Je to hlavne ve Frydlantskem vybezku (Hejnice, Frydlant, Nove Mesto pod Smrkem a Jindrichovice pod Smrkem), v Beskydech Frydlant nad Ostravici, Frenstat a Roznov pod Radhostem, Ropice a celkove ta oblast, v Jesenikach Studeny Zejf a pak take nedaleko Javornik. Na Sumave tam patri samozrejme Nicov 925 m nad morem, utocici koncem rijna 2022 na tropickou noc.

Kotliny s nizkymi minimy, to jsou spise mrazove kotliny. Za jasnych bezvetrnych noci tam teplota klesa podstatne nize nez v okoli, prez den tam tokik nefouka a teploty jdou rychle nahoru. Denni amplituda je casto prez 20 °C, ve vyssich polohach se vsak vyskytuji i denni amplitudy nad 30 °C (Na Kvilda Perla mrazovy a soucasne tropicky den). Na Kvilda Perla mela byt denni amplituda 26.02.2003 37.7 °C a Jeleni (neznamy datum i presne misto) dokonce s denni amplitudou 38.5 °C. I se pri inverznich situacich napr. v listopadu 2011 stalo, ze na Kvilda Perla bylo v jeden den soucasne z cele CR nejvyssi teplota Txx i nejnizsi teplota Tnn.

V mrazovych kotlinach v Alpach jsou dosahovany jeste vyssi amplitudy. Evropsky rekord pro denni amplitudu teploty padl 05.02.2019 Busa Manna 2 (2544 m, Italie) Tmax -0.4 °C Tmin -48.3 °C amplituda 47.9 °C a 05.02.2019 Dolina Campoluzzo (1768 m, Italie) Tmax +8.0 °C Tmin -37.9 °C Amplituda 45.9 °C. Puvodni Evropsky rekord denni Amplitudy je opet z Italie Busa Nord di Fradusta (2607 m, Italie) 08.03.2011 amplituda 45.8 °C, Tmax a Tmin neznamo. Paradoxne absolitni rekord minima pro Evropu mimo russko a po roce 2000 je z Italie - 10.02.2013 Doline de Busa di Fradusta (2607 m) Tmin -49.6 °C. Hodnota ze severu Norska 17.02.2011 Garggoluoppal -49.9 °C je podivna a beze zdroje.

Zdroj:
http://www.geoclimat.org/2019/03/records-nationaux...

Mokrosuky jsou mrazovou kotlinou s velkou denni amplitudou a soucasne take zavetrnym mistem, kde za inverznich situaci a teple advekce se teplota dostane vyse nez jinde, proto zatim ze vsech soukromych stanic v CR zatim vedou s nejvyssi teplotou v prosinci 2022 Mokrosuky 26.12.2022 12:00 SEC +14.5 °C. Koncem roku budou v CR teploty nejspis jeste vyssi. Podobne zavetrne misto na Sumave je i Vimperk, kde bylo prave 30.10.2022 dosazeno nejvyssi teplota za cely rijen 2022 v CR a to +26.2 °C. Dalsi zavetrnou stanici na Sumave jsou Kasperske hory. Vubec nejpozdejsi letni den v CR je Ropice 31.10.2001 Tmax +26.5 °C, ale podivne nebot na zadne jine stanici v CR letni den nebyl.

378
# 28.12.2022, 20:12

TommyAst
Tommy, chtěl bych se v tomto ale i v jiných vláknech bavit o počasí..
Ale když se ptáš..
Uvědomuješ si, jak si krásně převzal jeho slovník i falešnou, úplně převrácenou argumentaci..i zcela naruby otočenou skutkovou podstatu toho, co se tu, nejen teď tady, ale i v jiných vláknech už dlouho děje..?

Asi ti nelze vyčítat a ani nikomu jinému, kdo to vidí podobně jako ty.., že prostě nevidíte, co je zjevné, ono není jednoduché to rozluštit..
Nicméně já jsem proti takovémuto splétání psychologických pavučin nějakým jedincem kolem jiných velmi ostražitý, je to silně toxické a podrobněji to tu rozebírat nebudu..
Ale věř nebo ne, je to v tomto případě tak typické a zjevné.. že víc už to asi ani nejde..

K tématu..
20°C je v tomto tématu jen hypotetických , teoretických, je to spíše cifra pro budoucí časy .a sám zcela jasně v úvodu píšu, že podle mě to nyní dosaženo nebude ..
Není to nic utrženého ze řetězu, je to velmi pravděpodobná hudba blízké budoucnosti..

Jinak díky moc za ty informace ohledně kotlin a dalších míst z vysokou denní amplitudou..Velmi pěkně popsáno..

273
# 28.12.2022, 20:15

JohnBattler
Na zapadni Sibiri silici tlakovou vysi a silne mrazy v zapado-sibirske rovine i na severo-vychode Evropy dava i GFS, Mohutna vyse take by byla pricinou jizniho proudeni po zadni strane az do Arktidy. Na ostrove Taymir by mohly maxima byt jen slabe pod nulou. Slunce vyjde na ostrove Taymir az v unoru.

1226
# 28.12.2022, 20:18

Já se do toho motat nebudu, ale už to tu prosím Vás neřešme a buďme rádi, že se máme kde bavit počasí.

U nás by v sobotu mohlo být až 16°C, tak to jsem teda zvědavý.

273
# 28.12.2022, 20:31

swan1
O pocasi a klimatologii tu samozrejme rec je a ma byt. Ten humbuk, co se v tomto vlakne rozjel vubec nechapu. Utocne prispevky tady samozrejme nemaji co delat.

Ale vim o jinych uzivatelich, kteri se tu na kratko vynorili a prisli trollit. Par takovych uzivatelu uz administrator poresil.

Je tu pomerne dlouhe obdobi, kdy +20 °C nikdy nikde v CR zatim zaznamenano nebylo, a to od 23. listopadu do 17. unora. Je otazkou, jak dlouho to vydrzi. Na Slovensku uz +20 °C v lednu a unoru meli, v prosinci zatim ne.

V tabulce jsou teplotni rekordy Txx a Tnn pro jednotlive mesice na Slovensku. V druhe tabulce jsou mesicni rekordy nejvyssioho minima Tnx na Slovensku. Zdrojem je Twitterovy uzivatel ZdenekNejedly. Pro cerven vsak uz na Slovensku padl novy rekord Txx, jez v tabulce neni - Txx Somotor 30.06.2022 +38.8 °C, Lenartovce 30.06.2022 +38.6 °C.

Mesicni rekordy Txx a Tnn na Slovensku platne v roce 2021
Nejvyssi minima Tnx na Slovensku v jednotlivych mesicich, platne v roce 2022
168
# 28.12.2022, 20:40

Venku ta teplota valí rychle dolů. Už -2°C a jde to strašně rychle dolů, tak uvidíme kam se dostaneme v minimu. Tedy musím uznat, že dnešní odpolední maximum +2,7°C taky nebylo na žádné terno.

378
# 28.12.2022, 21:01

TommyAst
To se těžko chápe, to je v pořádku..
Jsou to nenápadné, jemné nitky, kterými se omotává a mění druhým úhel pohledu na věci, okolnosti..podstatu věcí.. přesně určeným,vždy stejným směrem k jedinému cíli..;-)
Ale časem člověk zjistí, že je to furt podle stejného musteru a vlastně hodně průhledné..

HaMeLeOn14
Ke mě na JZ to dává na sobotu +16/+17°C..
To celkem smrdí ..
Když u mě bylo teď v prosinci těch 14,5°C, predikce byla tuším+10 nebo +11..

273
# 28.12.2022, 21:44

Predpoved dennich maxim a minim podle GFS Wetterzentrale z 28.12.2022 12 UTC s casem dopredu +78 hod, +90 hod a +102 hod. V Nemecku hlavne se ocekava oblast minimalnich teplot o slvestrovske noci 10-13 °C na severu pri pobrezi a take pri hranicich s Polskem. Stejne tak i v Nizozemi. 31. prosince i 1.ledna se ocekavaji maxima v Cechach 10-14 °C, na Jizni Morave a na vychode CR 7-11 °C. V Nemecku budou maxima nad +15 °C casto.

Maximalni teplota 31.12.2022 06-18 UTC (+78 hod)
Minimalni teplota 31.12.2022-01.01.2023 18-06 UTC (+90 hod)
Maximalni teplota 01.01.2023 06-18 UTC (+102 hod)
273
# 28.12.2022, 21:53

GFS Wetterzentrale z 28.12.2022 12 UTC teplota v 850 hPa, odchylka T850 od normalu v Evrope a ve stredni Evrope 01.01.2023 12 UTC (+96 hod). V CR a dal v Polsku a pomerne daleko na severo-vychod odchylka T850 vice nez +12 °C, v oblasti Jizni Moravy i nad +15 °C, nad Vidni jeste vice. Na Jizni Morave ma teplota v 850 hPa dosahnout +13 °C, v Cechach +11 °C. Ale z duvodu inverze na Jizni Morave budou maxima ale nizsi.

Stredni Evropa teplota a geopotencial v 850 hPa
Evropa teplota a geopotencial v 850 hPa
Evropa odchylka teploty v 850 hPa od normalu
378
# 28.12.2022, 22:01

TommyAst
Mě sem dává ICON opakovaně na 1.1. 23 v neděli 16/17°C..
Kam až to vyleze bude hodně o slunečním svitu.. Pokud bude svítit :slunce: hodku, dvě přes poledne, může to být opravdu zajímavé..a můj tip je, že by to dalo ještě o 2-3°C vyšší teplotu, než je predikce..
Podotýkám, že tato predikce ICONU je pochopitelně bez zohlednění místních specifických podmínek závětrné kotliny..

I těch ,,jen,, +16 by bylo o 4°C více, než je dosavadní rekord pro 31.12. nebo 1.1. na okolních stanicích ČHMÚ..(Sušice, Vlkonice)

168
# 29.12.2022, 11:14

No tady +0,5°C a pěkně vymrzlo po noci. Asi dvě hodiny dozadu se zatáhlo inverzní dekou a ta vydrží ještě dlouho. Jinak v lesích ještě včera večer souvislá vrstva zmrzlého sněhu, ale to už jsou oblasti daleko nad 400m.n.m.

Jinak dle ICON DE se zítra ráno na Moravě nějaké mrznoucí mrholení ukázat může, tak bacha na to.

258
# 29.12.2022, 12:20

My už máme přes 12 stupňů teď(přitom graf tady na in počasí nám dával na dnešek max 10 °C), ten víkend bude opravdu zajímavý, jsem zvědavý kolik a kde nakonec bude nejvíc, těch 17-18 °C mi přijde reálných:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.