Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Teplotní rekordy na přelomu roků 2022/2023?

376
# 27.12.2022, 10:00

Teplejší Vánoce i přelom roků, teploty kolem 10-12°C už se staly v Česku jakousi tradicí.
Co se ovšem chystá na letošní Silvestr a Nový rok nemá zřejmě za dobu pozorování počasí a uchovávání dat u nás obdoby..
Výrazně teplá jižní až JZ advekce k nám přinese mimořádně teplý vzduch, především do JZ a středních Čech.
Předpovídaná maxima 15-17 °C by výrazně překročila dosavadní teplotní rekordy pro tyto dny.
Především 1.1. 2023 má být v ČR i méně oblačnosti..
Tak mě napadá anketní otázka.. Přiblíží se v tento den teploty až k hranici 20°C?



Padne 31.12. 22 nebo 1.1. 23 hranice +20°C ?
Ano
1 (4 %)
Spíše ne
16 (64 %)
Určitě ne
8 (32 %)
Celkem hlasů: 25 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
predikce teplot 31.12. 22 model ICON
predikce teplot 1.1 2023 model ICON
385
# 27.12.2022, 10:07

Ač jsem příznivec spíše teplého počasí, maximum předpokládám někde okolo +17 +18..

# 27.12.2022, 10:26

20° je nesmysl to se určitě nestane. Nepadne asi ani 18°C pokud se bavíme o profesionálních stanicích, které měří opravdu přesně. Tipuji maximum někde mezi 16-17°C. Každopádně rekordy budou opět přepisovány a to po pouhém roce.
Praha Libuš má rekord pro 31.12. z loňska 13,6°C
pro 1.1. z letošního nového roku 13,0°C
Obě tato čísla letos hravě padnou a rekordy tak vydrží pouhý rok.

376
# 27.12.2022, 10:34

JohnBattler
Před jen 20ti, 30ti léty by za nesmysl zřejmě každý označil současné predikce 15-17°C pro tyto dny..
A vida, je to tu..
Já osobně si myslím, že se to spíše letos ještě nestane, a dal jsem možnost č.2, ale za nesmysl bych to nepovažoval, spíše za možnou hudbu poměrně blízké budoucnosti....
palma
Vidím to podobně..

# 27.12.2022, 10:42

swan1
Ano v tomhle máte pravdu. Klima se mění rychle a co nebylo dříve možné se stává realitou. Ale k té současné situace vycházím z modelových výstupů, které dávají maxima okolo 16°C takže nemyslím, že by to šlo o tolik výše.
Nicméně je to taky o způsobu měření co si budeme nalhávat my amatéři nemáme nikdy ideální podmínky pro měření jako má ČHMÚ. Takže možná někde bude dosaženo klidně i těch 18°C, ale pokud to nebude stanici ze sítě ČHMÚ tak to nebudu brát jako relevantní údaj. Tedy můj tip na maximum na profi stanici je v rozmezí 16-17°C. Lokalitu tipovat nebudu, protože mega teplo bude v celých Čechách a může to padnou kdekoliv.

376
# 27.12.2022, 10:49

JohnBattler
Pokud si dá amatér aspoň nějakou práci s odstíněním teplotního čidla své stanice (a nespokojí se pouze s malým, tepelným radiačním štítem čidla) , jakož i s vhodným umístěním stanice, údaje z jeho stanice mohou být zcela relevantní, stejně relevantní jako z profesionálních stanic..
Na druhou stranu 100% záruka, že nevhodné umístění stanice nemůžou mít na svědomí i profíci z ČHMÚ, neexistuje..
Všichni jsme jen lidé...

168
# 27.12.2022, 11:05

Tak na JZ může těch 20°C teoreticky padnout, ale osobně to vidím spíše na 17-18°C v maximu na profesionálních stanicích a někde na amatérských, které jsou třeba v dobré poloze při těchto advekcích se maximum těm 20°C přiblíží.

Tady osobně čekám inverzní muldu a max 10°C. Dneska je hezky sluníčkově, ale od zítřka inverzní mulda a budu rád, když to přeleze zítra v maximu 0.

# 27.12.2022, 11:29

swan1
Samozřejmě práci si dát můžete a měření by mohlo být poměrně dost kvalitní. Nicméně za ty roky co tu sleduji hodnoty ze soukromých stanic tady na in-počasí tak musím říct, že jsem nespočetněkrát viděl hodnoty, které byly ustřelené a příliš vysoké a nedalo se jim věřit. Dám příklad pokud 31.12. jedna stanice uletí a ukáže 19°C a všechny ostatní stanice budou mít do 17°C tak bych rovnou takové měření vyloučil, že tam prostě není něco v pořádku. Teprve pokud bude konzistentně několik stanic v určité širší oblasti ukazovat nějaké podobně vysoké hodnoty, případně to ukáže stanice ze sítě ČHMÚ bych taková data bral jako relevantní.

Ono se to nezdá, ale změřit teplotu opravdu správně aby to nic neovlivňovalo je těžké. Málokdo z nás má obří pozemek, kde uprostřed rovné a zcela prostředím neovlivněné části zahrady může umístit stanici.

376
# 27.12.2022, 11:47

JohnBattler
Ano, změřit teplotu správně je jistě těžké..
Čidlo nesmí být vystaveno přímému slunečnímu záření, byť je chráněno radiačním štítem..Ten není všemocný a pokud se do něj slunce opravdu opře ...
Na druhou stranu stín nesmí být ani příliš velký.., pak dojde k opačnému zkreslení směrem dolů.., například teploměry umístěné v celodenním stínu v blízkosti větších budov..
Musí to být odstíněno tak akorát, aby čidlo měřilo teplotu sluncem prohřátého vzduchu, nebylo však zahříváno přímo slunečními paprsky..
Nesmí také být poblíž jakýchkoli zdrojů tepla či zimy, atd, atd..l
Ovšem s tím, že pokud stanice v danné oblasti měří nějakou teplotu a jedna z toho vyčuhuje, ať už dolů nebo nahoru, že to hned nutně musí být chyba, s tím nesouhlasím..
Protože orografická mikroklimata různých závětří, kotlin, nebo naopak návětrných svahů, vyvýšenin reálně existují, a rozdíly na pár km mohou být pak celkem výrazné...

162
# 27.12.2022, 14:19

Tak v sobotu to vypadá na Silvestrovskou grilovačku:cool::D

# 27.12.2022, 15:59

Jako to počasí vypadá jako solidní extrém. A hlavně i tím rázem to počasí bude docela neobvyklé. Nebude to ani o nějaké velké oblačnosti, ale opravdu netypicky při teplotě ve výšce okolo 5, 6 C v zimě dostaneme teploty v nížinách až o 10 C vyšší, jakoby už byl konec února, nebo březen. Místo typického inverzního počasí nás na většině území Čech a ve Slezsku čeká opravdu až jarní ráz počasí se Sluncem. To co bylo o Vánocích ještě by se dalo povětšinou nazvat předjaří, ale předpověď od ČHMÚ v intervalu 11 - 15 C uprostřed zimy to je tedy něco nevídaného a opravdu počasí bude téměř připomínat jaro. Jak rok 2022 začal tak i skončí. Naprosto mimořádně teplým počasím. Už loni to bylo na pováženou, ale letos to vypadá ještě o kus výše. Čeká náš stejně jako loni opět extrémně teplá novoroční noc s minimy v intervalu 11 - 7 C, což už je taková typická květnová noc. Možná někde v Praze bude i 12, 13 C. Odpolední maxima 31.12.2022 a 01.01.2023 pak předběžně vidím okolo 16, 17 C v běžných lokalitách a v nějakém fénovém závětří by mohlo být možná dosaženo i 18 - 19 C. GFS je pak horký i ve střednědobém výhledu. Ecák naopak dává naději v podobě návratu zimy podobně jako v letošním roce hned od 05.01.

Přesnější regionální předpověď s naprosto nevídanými 15 C v předpovědi na Silvestra 2022 / ČHMÚ
Předpověď počasí pro Prahu v období od 27. 12. do 7. 1. 2023, vlastní editace, takhle to vypadá uvěřitelněji /graf: in-počasí
40
# 27.12.2022, 17:39

Těch +20°C mi přijde jako solidní nesmysl. Autor tématu se trochu utrhnul ze řetězu. Něco takového žádný model nepředpovídá, natož aby to bylo možný v nadcházející situaci.

V létě dával GFS pro Česko/Slovensko i +45°C, tak se to ještě dalo brát trochu vážně, ale +20°C teď žádný model nedává, je to úplně mimo.

V anketě jasná 3. možnost...

Teď bych se bavil o tom, zda bude dosaženo +16°C, popřípadě +17°C. +15°C bude téměř jistě dosaženo.

168
# 27.12.2022, 17:43

Aura1
Autor tématu se ale ze řetězu neutrhnul.
Předpovídaná maxima 15-17 °C by výrazně překročila dosavadní teplotní rekordy pro tyto dny.

Autor tedy počítá s maximy, která jsou v předpovědích a to jsou maxima někde k 15 až 17°C. Se 20°C nepočítá a pouze je využil jako hypotetickou hranici maximální teploty. On sám v dalším příspěvky píše, že se 20°C nepočítá, takže se neutrhnul ze řetězu.

Citace z dalšího příspěvku od swana1...
Já osobně si myslím, že se to spíše letos ještě nestane, a dal jsem možnost č.2, ale za nesmysl bych to nepovažoval, spíše za možnou hudbu poměrně blízké budoucnosti... ;-)

385
# 27.12.2022, 17:58

Aura1
Pozor, autor napsal, že ho v souvislosti s předpovědí napadá anketní otázka, zda bude dosaženo teploty +20..zda si to tedy někdo z nás tady myslí..nic víc, nic míň. čili, on sám to nemusí předpokládat, ale svým způsobem ho zajímá, kdo, či případně kolik lidí to připouští, či předpokládá.. toť vše.

40
# 27.12.2022, 18:19

Aidamko1
palma
Právě že už to samotné zmínění nebo úvaha mi přijde úplně zbytečná mimo kontext reality. To je jako kdyby byla předpověď, že má být v létě až +35°C ve shodě modelů a někdo by napsal: V té souvislosti mě napadá anketní otázka, zda by mohlo být +40°C.

Těch +20°C v nadcházející situaci je extrémně nadsazené. Něco takového na 100% nebude, není třeba to ani zmiňovat jako anketní otázku.

385
# 27.12.2022, 18:55

Aura1
No, přidal bych tam doušku, že ten, kdo to eventuálně trefí, těch +20, tak vyhraje jeden milion.. a to by bylo věřících!:D

# 27.12.2022, 18:59

Aura1
Jako asi by byla lepší spíše anketa tipu, jaké maximální teploty očekáváte na profesionálních stanicích, nebo na všech stanicích. A dát tam intervaly méně než 16, 16 - 16,9, 17 - 17,9, 18 - 18,9. 19 - 19,9 a klidně 20 C +, aby to bylo vyrovnanější to hlasování. Ale zase říkat o někom, že je utržený ze řetězu, protože nahodil anketu o teplotě 20 C +, kdy vlivem nějakého fénového efektu tam je nějaká možnost v podhůří Šumavy na výrazně vyšší teploty než ukazují modely, to jste si mohl odpustit.
A podle mě autor 20 C použil, protože je to taková meta, která se nikdy v prosinci a lednu na území ČR nevyskytla a byla by to vskutku výjimečná událost, kdyby padla.
palma :D to by za to stálo

40
# 27.12.2022, 19:03

Tak jenom pro porovnání. V závěru února 2021 bylo v ČR max. +20,7°C v závětří Jeseníků, ale to už mělo slunko nějakou sílu vzhledem k datumu. Teď je to prostě absolutně unreal. I ta vzduchová hmota v 850 hPa to teď neumožňuje. Muselo by to jít víc nad +10°C.

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/teploty-2...

385
# 27.12.2022, 19:06

Aura1
Já už bych se v tom nenimral, o tom to není, sám jsem zvědav na jaká maxima se to dostane..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.