palma
Kde si odporuji?
Já pouze tvrdím, že statisticky je extrémně nízká pravděpodobnost, aby byl prosinec nejchladnější měsíc zimy. Loni sice byl, ale asi po 10 letech. Kdo si vsadí, že tato nízká pravděpodobnost vyjde dvakrát po sobě? Já teda ne.
zimník1
Ten Atlantik zatím nemusí být na dlouho. Stačí jeden propad Arktického vzduchu a najednou bude o poznání větší zima než teď.
Leden a únor je cca 60 dní, dost času a potenciálu pro zimu.
Diskuse o počasí Vánoce 2022 - počasí
Aura1
Statistika ovšem není o tom, co uvádíte, čili, klidně může být prosinec nejstudenější..jinak by to bylo jak přes kopírák, o tom to je.
Vztáhneme-li si to ke Klementinu pak k roku 2018, odkud mám data, byl únor nejchladnějším měsícem za 238 let měření, nejchladnější 54x, a leden 121 x .. takže klidně může být i jiný měsíc ten nej..třeba prosinec..ten byl nejchladnější 61x a dokonce byl i v řádu přes jedno procento nejchladnější i listopad, či březen, i to se může stát..
palma
Asi Vás nechápu.
Statistika je statistika. Pokud je určitá pravděpodobnost, tak z toho něco vyplývá.
Vztáhneme-li si to ke Klementinu pak k roku 2018, odkud mám data, byl leden nejchladnějším měsícem za 238 let měření
Leden 2018 byl velmi teplý, tak jak mohl být nejchladnější za 238 let?
Jinak jsem si našel údaje ČHMÚ.
Naposledy kromě loňské zimy byl prosinec chladnější než leden a únor v roce 2010. Tzn. za posledních 12 let se to stalo 2x.
Aura1
Takže mám statistiku k roku 2018 za minulých 238 let měření a za tu dobu byl leden tolikrát nejchladnějším měsícem.. mají to v tom článku poněkud blbě uvedený, takže kopíruju jejich tabulku..
měsíc ......................počet......................procento
Listopad....................3 ...........................1,3%
Prosinec....................61..........................25,6%
Leden......................124..........................52,1%
Únor..........................54...........................22,1%
Březen........................4.............................1,7%
čili prosinec může být statisticky v 25% nejchladnějším měsícem, z toho plyne jednoduchá věc, že cca jednou za 4 roky je prosinec nejchladnější, jednou za necelých pět let je to únor a jednou za dva roky je to leden, toť vše, takže klidně už jsme mohli zažít minimum letošní zimy, a nebo taky ne, a kdo to ví? Vy? Já?
p.s. udělal jsem tam tečky, zdejší okno nebere větší mezery, deformátuje..
No a ještě sem šoupnu graf, který ukazuje, že vlastně ten únor a listopad začínají srovnávat krok a statistika se bude měnit, je to trisní pohled o kolik se zimní měsíce oteplily, pak se divíme, že není zima..
palma
Skvělá statistika. Ale zahrnuje to hodně dlouhé období a za tu dobu se klima trochu změnilo. Jinými slovy ta statistika opomíjí fakt, že prosinec se otepluje poslední desetiletí nejrychleji ze všech zimních měsíců a proto ta pravděpodobnost, že bude chladnější než leden a únor, je aktuálně v rámci současného klimatu mnohem nižší než 25%.
Průměr 1991-2020 ČR:
Prosinec -0,4°C
Leden -1,4°C
Únor -0,4°C
Tak to vypadá, že prosinec je na úrovni února, ale aby byl chladnější než leden a zároveň únor, to už ta pravděpodobnost značně klesá.
Aura1
To jo, ale možnost tady je, bohužel, navíc mne teda děsí že se to zvolna, v zimních měsících stále víc blíží k nulové hranici, což by více méně znamenalo, mráz akorát v noci..
No, čili bych fakt nic moc nevyvozoval, že po chladnější epizodě v prosinci bude ještě chladnější v měsících následujících..zdá se mi to letos nějaké rozes...é , tam kde už by měl třeba PV zvolna oslabovat, má posilovat, středozemní moře teplejší stále o +1 až +3 a Atlantik též o více jak +1 teplejší, QBO mělo být prý východní a je stále západní.. pak se nedivím, že to vše tápe.. a tím pádem i my..
p.s. jo a NAO má jít v lednu do plusu a AO se má taky zvedat směrem k plusu, nic moc pro leden, ale třeba vyjde statistika i to je možné.
Tak tady mi přijde, že po dnešku šance na bílé Vánoce docela vzrostly. Protože ta obrovská hmota sněhu, která zde přibyla by měla výrazněji přibrzdit tu 1. vlnu oblevy, která by bez sněhu, přinesla hodně vysoké teploty. I když podoba Vánoc se zdá docela jasná a to, že to budou Vánoce v obrovské břečče, tak ale při večerním pohledu při hostování kapra bychom měli ještě vidět tenkou sněhovou vrstvu. A to co se zdálo do roku 2018 už v tomto období, jako nereálná věc se možná zopakuje tady na Ostravsku po 3. z 5 let a podruhé za sebou. Částečně bíle Vánoce byly v roce 2018, kdy sněžilo už v přeháňkách během Štědrého dne a potom 25. 12 sněžilo a sníh roztál až odpoledne na Štěpána. 2021 napadl sníh nad ránem na Štědrý den, okolo poledne dorazila prudká obleva, o pouhé 4 hodiny nám loni unikly celé bílé Vánoce, poté se hned v noci na 25. 12. silně ochladilo, mrznulo a sněžilo. 26. a 27. 12. 2021 potom byly tuhé mrazy a sníh. Letošní podoba Vánoc se zdá, jako bílá, ale jestli sníh vydrží do 26. 12, aby to byly po 20 letech konečně celé bílé Vánoce, to nevím. Jelikož ještě ve čtvrtek tu bude ležet tak 15 - 20 cm sněhu, ale ta obleva, co má dorazit 23. 12. má být velmi silná. Maxima až okolo 7, 8 C. Protože se definitivně uvolní jihozápadní proudění i v nižších polohách a rozruší se inverze. Ovšem to samé hrozilo okolo 20. 12. a nakonec to snad taková katastrofa nebude. Díky tomu, tam tu šanci vidím už 80 % na to, že ráno 24. 12. bude zde ležet SSP a tak 55 - 60 %, že vydrží do večera.
palma
Jako budeme mít o pár hodin více času, než tohle dorazí.. Jestli ale dorazí takhle výrazná obleva, tak za ty 2 dny těch 20 cm zmizne a budeme na NSP. Ale ten nový GFS třeba teď dává docela blízko studený vzduch. A tady ta masa sněhu by na chvíli tu oblevu zbzdila. Pokud by byl ten velmi teplý jihozápad stočený na SZ do 12 h proudění, tak padáme na sněhu k 2 - 4 C a MSK a inverzní lokality by zažily bíle Vánoce. To možná ještě není úplně ztracené. Jako nechci věřit na zázraky, ale tak když už se to takhle dobře rozjelo, škoda to pohřbít jednou teplou vlnou. V roce 2010 jste myslím vy podobně ustáli tu výraznou oblevu na Vánoce, která nám tu těch našich 15 cm vymazala. U vás bylo o dost více, a proto maxima nepřekročila 5 C. Ale je to 12 let a těžko to teď někde budu dohledávat, jestli to bylo tím sněhem.
Tomáš J.
Myslím, že šance na bílé Vánoce je úměrná tomu, kolik teď leží sněhu a nadmořské výšce. Vy jste sice nížina, ale s tou haldou sněhu máte pravděpodobnost asi dost vysokou.
palma
Ještě by bylo zajímavé udělat statistiku, kolikrát se stalo, že byl 2 zimy v řadě chladnější prosinec než leden a únor. Podle mě opravdu velmi extrémně málo často. Když už se to stane, tak většinou odděleně a ne 2 zimy po sobě. Proto si myslím, že to nemá šanci.
Myslím, že si někdo úplně neuvědomuje, jak by to bylo hrozně přes kopírák, že prostě jednu zimu byl prosinec nezvykle nejchladnější měsíc zimy a potom leden a únor velmi teplý a hned další zimu znova to samé.
Podle mě to nemá šanci. Jsem v klidu... Počasí nejede jako kopírka...
Tutugon
No včera jsi nevěřil... Trend jasně dán,ale vrchol zimy může tvrdit jen amatér...
Aura1
Jako mělo by to tak být, ale pořád nejsme Polabí, Poohří, jižní Morava, kde se dokážete povětšinou pěkně zadekovat a podržet si sníh. Pořád mi tam visí obavy na to, že obleva mezi 19 - 21. 12. přinese nějaký jižní profuk a sníh načne a od 22. do 24. 12. to stihne roztát. neříkám hromady kolem silnic, zbytky už zůstanou určitě. Ale zase letos několikrát jsme ustáli teplý vzduch třeba na podzim, když nebyl takový razantní proud. Třeba na přelomu října a listopadu jsme se tu také zadekovali a na horách měli 22 C, tu 12, 13 C. Teď by se to hodilo.
Tereza z českého ráje Já bych si být vámi nebyl takový jistý. O 300 - 500 km severněji bude ležet TN nad Skandinávií a teplotní rozhraní. A asi každý ví, jak to dopadlo loni. Dokud není 3 dny před situací, tak bych tady nedělal závěry. Co bych řekl s jistotou je teplý vzduch ve výšce 19 - 21. 12. Od 22. do toho bude promlouvat i TN nad Skandinávií a ta s tím, ještě může docela zamíchat. Vím, že jsem tu taky psal, že podoba ve velké břečce je docela jasná, ale tak u mě je to spíše o kalkulaci s tím nejhorším scénářem a s tím, že se to dobře nevyvíjí.
Tomáš J.
No já si spíš myslím, že nakonec rozhodne stejně nadmořská výška. Inverze nebude každý den. Když bychom vypočetli průměrnou teplotu 17.12. až 24.12., tak nakonec zjistíme, že klesá s nadmořskou výškou. Teď hraje už jenom roli, kde kolik leží sněhu. Nížina musí mít víc, aby to přežilo a Vy máte opravdu hodně.
PS: Jinými slovy tvrdím, že pravděpodobnost chladnějšího ledna a/nebo února, než prosince je aktuálně 99%
Stojím si za tím.
S manželkou jsme se shodli, že je mnohem lepší mít na Štědrý den než -12 a -6, tak +6 a +12 podle zdejší předpovědi, ono tolik nebude, ale to je jedno, obleva bude dle předpokladu, spíš mám tušení, aby to nebylo jako loni, zima se vyšťaví hned na začátku kolem půlky prosince a po zbytek zimy budu vzpomínat na pitomejch 10 cm i tady ve střední poloze na Vysočině, což je jistě uznáte docela ubohost.
palma
předpověď NAO - neutrální
předpověď AO - zápor
zonální vítr - průměrný
U AO a NAO probíhá pulsování, takže po současném zvýšení lze čekat zase pokles. To znamená více zimní leden?
Nechci být pesimista. Věřím v solidní zimu. Letos je to jiné.
palma
Ještě by byla zajímavá statistika: V kolika procentech případů když byl prosinec teplotně podprůměrný, skončila teplotně průměrná nebo podprůměrná celá zima.
Myslím, že to bude většina případů. Loňského prosince se to netýká, ten měl odchylku +0,8°C, ale pokud ten letošní bude podprůměrný, tak vzniká silný precedens, že zima jako celek teplá nebude.
To se tak stalo v roce 2010 i 2012, kdy byl naposledy prosinec teplotně podprůměrný. (mám ověřeno v datech ČHMÚ)
https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/uzemni-...
Aura1
No nevím tak silný Vortex nebyl snad ani loni, a to nebyla v lednu žádná zima, kdybych se měl spolehnout na sílu víru tak vidím že leden bude tak o 2.5°C teplejší než normál, není čeho se chytnout, všechny ukazatelé se shodují se bude leden silně nadnormální i Cfsv2
Aura1
No teda pár obrázků, NAO půjde do mírného plusu a BL má být okolo neutrálu, ani ryba ani rak.,, většinou se tam NAO po přechodu z minusu pohybuje cca 1 měsíc v plusu, než zas spadne dolů, pak Vortex, patrně s jedním zpomalením do průměru a následným přechodem do nadprůměru, ty ansámbly, co tam jsou, nějaké zvláštní výkyvy nevěští, no a QBO ( to, když je východní, způsobuje právě ono oslabení víru) je vzorně západní navzdory původnímu tvrzení o východním..strukturu víru jsem sem dával, ta je taky vzorná, čili střízlivě řečeno, tohle mluví proti nějaké velké zimě, a co tedy mluví pro zimu? Sem s tím, ať to porovnáme.. Jinak jsem zvědav, jak to bude do konce roku a na začátku roku 2023, teď tedy dva dny zima, pak pět nebo šest dní tepleji, pak by to mělo na dva tři dny zase houpnout s podobným teplým přechodem, co se teď blíží, hned po, nebo na nový rok.. jak říkám, furt se to houpe, pěkně naprd to je.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.