Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Vánoce 2022 - počasí

168
# 18.12.2022, 17:25

Teď je tam to ochlazení zase dřív, aby se ještě neochladilo hned toho 24.12. Přece jenom je ještě čas,gfs tam má sněžení od středních poloh už na 25.12.

379
# 18.12.2022, 17:36

Tomáš J.
Děkuji za výčet, ano, tak to prostě je, těch lokalit i ve středních polohách je v té oblasti více, Kozlovice měly i k 60cm (400mnm), teď už to jistě trochu sedlo, ale půl metru tam bude..
Bude to zajímavé sledovat..:)
Jinak dnešní pokles teploty tady je ještě mnohem rychlejší než včera, až brutální..
Už v 17.30 h je -15,1°C:!!:
To včera bylo až později večer, po 21. hodině..
Naštěstí se zatahuje a věřím v zastavení toho sešupu a během večera a noci v postupné oteplování...
Aktuálně je tu teplota opět o 8°C nižší, než jsou predikce...

# 18.12.2022, 17:45

kuba
Nový GFS je hodně dobrý. Hned 26. 12. a 27. 12. už tam máme další sněžení. 25. 12 sníh nad 700 m.n.m. a v potom další ochlazování. To by pro ty střední polohy a hory nakonec nemuselo dopadnout tak špatně. A v nějakou obnovu SSP, když mi tam na sobotu svítí 11 C ještě během Vánoc jsem vůbec nedoufal. Tohle je dobrý trend. To by možná i některé zakryté nížiny přežily na sněhu. Ale zatím to budu sledovat jako naději a budu se zatím držet Vánoc na břečce. Uvidíme, co ansámbly a večerní Ecák. Loni to začalo podobně a jaká z toho byla vánoční zima a mrazy až do 30. 12. Co přišlo potom každý ví. Doslova jarní vpád od západu. PS: Jinak aktuálně -12 C a jasno.

496
# 18.12.2022, 21:10

Ano, nejnovější GFS to nemaluje vůbec špatně. Nástup tepla 23.12., to hlavní 24. a 25. a v noci na 26. už ochlazení. Maxima 23.tého kolem +3C, poté dva dny k +5 až +6C. Škoda, že tam není ochlazení v noci. Ve hře jsou ale dvě hodně proměnné/neznámé - bude po dané 3 dny (více) pršet? A jaké teplo nakonec dorazí? Ono ta teplejší vlnka může vyskočit až na +8, +9 C a to je opravdu dost teplo.

Pokud nastane první, relativně "chladnější" scénář, mohlo by sněhu relativně dost zůstat. Sice někde by mohla být vidět země, ale v kopcích sněhu určitě dost zůstane. Dále různá údolí či podobně příhodné oblasti s dostatkem sněhu (i v nižších/středních polohách) to přežijí prakticky bez větších ztrát. Například i relativně nižší polohy v Beskydech a okolí mají dost sněhu (sednutý, ne prašan), takže by sněhu mělo zůstat. Jsem zvědavý a budu sledovat, zda bude oteplení plošné (dojde k rychlému promíchání / výměně teplého vzduchu) či budou některé oblasti např. o 24 hod později apod. Uvidíme, co další výstupy a další dny.

PS. aktuálně je nejteplejší ICON s ECMWF, poslední GFS relativně chladnější. Rozdíly na vánoční svátky kolem 4 C.

# 18.12.2022, 21:26

Po skončení Vánoc má přijít sněžení a ochlazení má to přijít 26.12. večer i do nížin

258
# 19.12.2022, 07:18

Jako tohle je až podezřele přesně načasované, ta příroda má za ty léta vánoční oblevu zmáklou perfektně:D

:D
110
# 19.12.2022, 07:37

No, ono zase pro nás řidiče-rozvažeče po příbuzných, to počasí se vysloveně hodí. Dnes ráno jsem viděl jednoho nešťastníka, co v pátek odpoledne odstavil auto a dnes se s tím stejným autem chtěl dostat do práce. Úplně chápu, že se najde řada lidí, co milují teplé zimy.

# 19.12.2022, 07:47

Negan
Až hodně podezřelé jako 10 let po sobě. Myslím si že tohle příroda nedělá. Statisticky to není možné.

# 19.12.2022, 09:00

ICON a Ecák drží teplo na všechny 3 sváteční dny a nemám moc důvod jim nevěřit. Už mnohokrát se ukázaly jako lepší modely než GFS. Takže na Vánoce je zdá se rozhodnuto a bude velmi nadprůměrně teplo jak už to bývá zvykem. Toho 27.12. dost pravděpodobně nějaké to ochlazení dorazí, ale bude to dle mého tipu jenom tak sotva na normál takže do intervalu 0/5°C přes den a lehký mráz v noci. Nic zásadního už do konce roku nečekám. Tedy prožijme svátky v klidu a míru a buďme rádi že moc neprotopíme. Když to vezmu dejme tomu EU jako celek (protože se nyní otepluje skoro v celé Evropě kromě S) tak jsou to obrovské částky (stovky milionů Eur), které uspoříme díky tomuto oteplení. To by mělo převážit nějakou povrchní radost ze sněhu, kterého si beztak jeho milovníci mohli užít dosyta v těchto dnech a o svátcích to bez něj jistě zvládnou. :cool:

273
# 19.12.2022, 10:59

Vánoce jsou o atmošce, s tím sněhem a námrazou je to prostě hezčí a děcka se vyblbnou, ale nesmíte nikam jezdit, včera se sluncem to bylo zejména v Čechách super, se zdejší mlhou a větrem vás to nadšení za pár dní přejde a při špinavé brečce si přejete, ať to už proboha konečně sleze, výlet při +7 a teplém dynamickém atlantiku je vítaným zpestřením a i když pak nic moc nenapadne, tak to po zamrznutí bude taky fajn, hlavně ať to není na měsíc.

2338
# 19.12.2022, 12:34

Tak teď dokonce na Vánoce jen 2°C! To je super! :DAle je to ještě daleko...:(

Celkem dobre, ne? ;-)
VHK
Avatar
30
# 19.12.2022, 12:51

JohnBattler
Radsi budu topit celou zimu nez aby bylo na svatky 10 nad nulou,to proste neni ono,kdyz se ted podivam z okna tak je to nadhera,stejne si myslim ze SV si nejakej ten snih udrzi i v nizinach a vanoce tady budou bile, precejenom je dnes uz 19.12.,venku mame 30cm snehu a teplota se drzi uz 5dnem pod nulou, aktualne - 2,na zitra mi to dava celodenni mraz taky a ve stredu max 0.... rikam a taky doufam ze tady vanoce bile proste budou:). PS: Dřevo mam zadarmo, jen at mrzne:snih::led::D

# 19.12.2022, 13:07

VHK
Přesně tak. V zimě má být zima a mrznout. Kdo chce v zimě sbírat jahody, tak musí jít ke dvanácti mesickum, nebo si počkat na červen:D. Teď je prosinec.

VHK
Avatar
30
# 19.12.2022, 13:20

zimník1
Pod to bych se podepsal:)

110
# 19.12.2022, 13:23

VHK
zimník1
Já bych řekl, že je hodně dalších možností mezi "sbírat jahody" a "mrznout". Úplně normální je jakákoliv teplota mezi +5 a -5. Já bych se osobně těm + 5 nebránil, ostatně na západ od Rýna to tak běžně mají a jak si tam žijou!

379
# 19.12.2022, 13:23

Aktuálně všechny hlavní modely ty Vánoce už ochlazují..
Mě to sem na JZ místo 11-12°C dává na 25.12. už jen +6°C, Icon, Gfs i Ecák..,
To je vcelku velkej skok o 5-6st dolů..
Rozhraní by mělo ležet nad severním Německem a Polskem..Kdo ví, jak se to vyvrbí..

386
# 19.12.2022, 13:35

ludvicek
No, máte pravdu v tom, že -20 může chtít pouze nějaký masochista, jinak to není možný..:)
Jo, výstupy pro změnu ochlazují ale teda třeba v Jet streamu je na konci měsíce takovej bordel, že z toho nemůže vyčíst nic směrodatnýho ani jeden model..

33
# 19.12.2022, 13:35

skupsw24 No, rekl bych ze ta minimalni teplota vyssi nez maximalni co tam je nakreslena v grafu mezi 23.-24 asi nevyjde :D

VHK naprostej souhlas, vcera to bylo idealni zimni pocasi a doufam ze se jeste tuhle zimu bude opakovat

# 19.12.2022, 13:40

Zima už není zima co bývala. Aby bylo dlouhé období ledových dní v nížinách prostě ve 21. století běžné nebude je na čase se s tím smířit a za mě je to dobře. Dnes dáme asi další ledový den už 10. tuto zimu a to je na mě už příliš. Jsem rád, že se bude oteplovat a ten bílý sajrajt konečně roztaje. Minimálně tady v Čecháh je o tom naprosto jasno. Poslední ECMWF dává maxima 10-12°C na pátek - pondělí takže není o čem. To bude paráda a kotel si pěkně odpočine a budeme šetřit plynové zásobníky. Kdo má dřevo zadarmo tak super, ale prostě to je menšina populace a ta většina teplé počasí ocení. Celkově pro česko jako celek je každá teplá epizoda tuto zimu velkým bonusem před nastávající recesí a doufejme, že podobná série mrazů jako nyní končí už nedorazí. Ale samozřejmě zima je ještě dlouhá.

168
# 19.12.2022, 13:57

Hezky to po těch Vánocích modely ochlazuji, ale je ti bohužel skoro běh srážek takže holomrazy

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.