Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Přechod tlakové níže a sněžení od 10.12.

ota
Avatar
2144
# 07.12.2022, 11:14

Kokos342
Jojo GFS teď zase hodně přidal, ono se to prostě bude ještě měnit. Tyhle situace často nejsou jasné ani pár hodin předtím, než k tomu dojde. Tady u nás to vypadá pořád hodně solidně, navíc tu bude tradičně silný severovýchodní vítr, takže hrozí i závěje. No uvidíme, těch skoro -20 co tam modely dávají příští týden by ale ani být nemuselo, to už je za mě zbytečně moc.

9
# 07.12.2022, 11:19

panebože- Olomoucký a Moravskoslezský kraj

Předpověď na neděli (00-24):

Zataženo, od jihu postupně se sněžením, místy i trvalejším a vydatnějším. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C. Mírný, postupně čerstvý severovýchodní až severní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, v závěru se bude měnit na severozápadní.

Komentář: Na celém území se bude vytvářet sněhová pokrývka do 15 cm, místy až kolem 30 cm, v kombinaci s čerstvým větrem se budou tvořit sněhové jazyky a závěje.

168
# 07.12.2022, 11:25

Gfs je parádní jak by se pak ta níže měla pretacet ale severozápad by z toho zas tolik neměl protože by se pak projevil srazkovy stín Krušnych hor když by foukalo os severozápadu a níže se pretacela ale to je ještě moc daleko:):snih:

ota
Avatar
2144
# 07.12.2022, 11:37

Jinak Aladin počítá ve východní části území se sněžením už v pátek, byl by to těžký a mokrý sníh, protože teploty by byly kolem 0. S výjimkou krajního jihu by ale nemělo pršet, tahle hranice se ale ještě může hodně posouvat.

40
# 07.12.2022, 11:41

Něco mi říká, že to vyjde. Já teda mám s modelem GFS dobrý zkušenosti, i když se mnou nebude hodně zkušenějších lidí souhlasit. Když jde o situace, které jsou celkem pravděpodobné, potom je GFS umí hezky držet, ostatní některé jiné modely potom neberu vážně.

Takže ano, přikláním se k slušné zimě se sněhem.
Vyhlídky vypadají dobře... Nějaké oteplení ve výšce v průběhu příštího týdne se dole pravděpodobně moc neprojeví (sníh, těžký studený vzduch, inverze). Naopak to může přinést další pokles teplot a silnější mrazy. Vypadá to, že zima se blíží...

850hPa, meteociel
2m, meteociel
9
# 07.12.2022, 11:49

Zlínský kraj

Předpověď na neděli (00-24):

Zataženo se sněžením, trvalým a vydatným. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, nejvyšší denní -4 až 0 °C. Mírný, přechodně čerstvý severní až severovýchodní vítr 4 až 8 m/s, místy nárazy kolem 15 m/s.

Komentář meteorologa: nová sněhová pokrývka 10 až 30 cm.

9
# 07.12.2022, 11:50

s těmi nárazy to bude kalamitní situace jak vyšitá

40
# 07.12.2022, 11:58

Přidám se s předpovědí ČHMÚ pro kraje. :D

Středočeský:

Předpověď na neděli (00-24):

Zataženo, od jihovýchodu se sněžením. Nejnižší noční teploty -1 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až 0 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: nová sněhová pokrývka do 4 cm, na jihovýchodě regiónu až 8 cm a místy tvorba sněhových jazyků.

Jenže má sněžit hlavně v pondělí, takže 4-8cm bude tak 1/3 toho, co napadne. :snih::snih::snih:

9
# 07.12.2022, 12:15

Předpověď na neděli (00-24):

Převážně zataženo, od jihovýchodu na většině území se sněžením, na Moravě a ve Slezsku i trvalejším a vydatnějším. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, na západě až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s, na Moravě a ve Slezsku čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.


KOMENTÁŘ METEOROLOGA:

nová sněhová pokrývka do 15 cm, na východě území až 30 cm a tvorba sněhových jazyků a závějí.


Předpověď na pondělí (00-24):

Převážně zataženo, na většině území s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami, místy sněžení trvalejší a vydatnější. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C. Nejvyšší denní teploty -4 až 0 °C. Na východě mírný, jinde čerstvý severozápadní až severní vítr 5 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s.


KOMENTÁŘ METEOROLOGA:

Nová sněhová pokrývka 0 až 15 cm, na návětří hor až 30 cm. Budou se i nadále tvořit četné sněhové jazyky a místy i závěje.


Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka:

Zataženo, na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Postupně až oblačno a sněhové přeháňky místy. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, postupně -6 až -10 °C, při zmenšené oblačnosti kolem -15 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až 0 °C.

69
# 07.12.2022, 12:15

No jsem zvědavý co spustí média ;-) Nejde jen o vysokou novou sněhovou pokrývku navíc ve spojení s větrným počasím, ale i výrazný pokles teplot....tedy pokud se ten výhled do pátku nějak významněji nezmění. Ale už jen to, že chmi vydává předběžnou výstrahu dnes lecos naznačuje.

9
# 07.12.2022, 12:17

pokud se to nezmění, pro mou oblast to bude největší nadílka za 25 let!!!

19
# 07.12.2022, 12:21

Jak jsem psal už na začátku, u nás z toho bude prd. Bude foukat a drobně sněžit, ale nebude to ani 5 cm. ;-) no nic, přeju to ostatním, až na ten vítr.

ČHMÚ vydává výstrahy jak o život, takže to ještě nic neznamená. Ono je pro ně asi lepší vydat výstrahu s rizikem, že "z toho nic nebude", než aby to bylo naopak. :)

40
# 07.12.2022, 12:31

Petr75
Celorepubliková kalamitní situace jak vyšitá. Nechtějte to ani vidět, vypadá to na největší kalamitu za desítky let. Média už to určitě vědí a předem píšou články...

Jinak bych vůbec nepodceňoval Čechy, možná to vypadá že to chytne hlavně východ ČR, ale troufám si tvrdit, že Čechy na tom budou cca podobně.

Tohle je úplně brutální:

Předpověď na pondělí (ČHMÚ) (00-24):

Převážně zataženo, na většině území s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami, místy sněžení trvalejší a vydatnější. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C. Nejvyšší denní teploty -4 až 0 °C. Na východě mírný, jinde čerstvý severozápadní až severní vítr 5 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s.

S takovým větrem budou sněhové jazyky i v nížinách... Prostě brutus...

1003
# 07.12.2022, 12:47

Aura1
Pro náš kraj je předpověď velmi stručná: Předpověď na neděli (00-24): Zataženo, sněžení.:D.

379
# 07.12.2022, 12:52

Petr75
Ono tohle v podstatě ani jinak dopadnout nemůže, než front. rozhraním spojeným s TN i s tím vichrem...
Už jde jen o polohu rozhraní a tím pádem o rozložení a množství srážek..

# 07.12.2022, 12:52

jsem zvědavej, co vyleze, ale pořád jsem tady v množství sněhu silný pesimista.

# 07.12.2022, 13:01

Hlavně ecák i GFS jdou už od středy do velké oblevy...takže krom dvou dnů z toho taky být nic nemusí...

258
# 07.12.2022, 13:08

No tak my máme v předpovědi pro kraje do 4cm, takže jak jsem si myslel,tady žádné terno nebude:D

13
# 07.12.2022, 13:24

Mě by stačilo i to co bude v pátek :) jinak jsem to počítal a od neděle do úterý 60 mm což v prachovem sněhu může být i metr?

40
# 07.12.2022, 13:32

Negan
Ta předpověď ČHMÚ se mi úplně nezdá. Spíš bych tipoval, že při té poloze a pohybu TN se výrazné pásy se silným sněžením přesunou nad Čechy. Aby ještě nakonec nebylo větší sněžení v Čechách. Něco většího se dít bude, ale ta lokalizace je těžká. ČHMÚ je jako jeden názor, zítra to můžou úplně přepsat...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.