Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Mapa republiky 2022

162
# 28.05.2022, 17:07

Dost dlouho jsem váhal, zda toto téma založit a nakonec mi to nedalo a založil jsem ho. Snad vám to nebude vadit. Přijde mi zajímavé to sledovat
Mapa republiky je snad nejznámější sněhové pole v česku. Leží na jižním svahu Studniční hory v Krkonoších ve výšce kolem 1450 m.n.m. Jelikož leží na závětrném svahu, tak se zde vlivem větru sníh ukládá ve velkém množství i do výše přes 10 metrů. Množství sněhu napomáhá i fakt, že sněhové pole leží v mělké prohlubni. Právě na počátku léta má pole tvar meziválečného Československa a jak postupně sníh roztává, tak nakonec zůstanou pouze pomyslné Střední Čechy
Každý rok se sleduje stav Mapy republiky a mnohdy vydrží až do letních prázdnin. Tempo tání je závislé na mnoha faktorech, jako např. teploty, vítr atd. Loni roztála mapa republiky 14.července. Podle webkamer to vypadá , že je tam sněhu stále hodně. Zde můžeme průběžně pozorovat úbytek sněhu na sněhovém poli

Kdy přibližně roztaje Mapa republiky
V červnu
1 (6 %)
1.polovina července
13 (72 %)
2.polovina července
3 (17 %)
V srpnu
1 (6 %)
Celkem hlasů: 18 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
Stav k 28.5.2022
# 28.05.2022, 17:50

No, soudil bych hodně podle toho, jaká tam letos byla nejvyšší naměřená výška sněhu, to je ale zatím informace neznámá, takže si netroufám hlasovat.

33
# 28.05.2022, 23:06

Ja to vidim na druhou pulku cervence

# 16.07.2022, 10:00

Tak sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos roztálo kolem 9. července 2022. Tedy v první polovině měsíce.

V Krkonoších roztálo sněhové pole Mapa republiky
Zdroj: © ČTK, České noviny (www.ceskenoviny.cz)


Takže v anketě možnost č. 2, která měla, resp. má i nejvíce hlasů.

Ale divím se, že se dá stále ještě hlasovat. Anketa už měla být dávno uzavřena.
Hlasování už je samozřejmě neplatné, jelikož už je to skutečnost a ne tipování !!!

162
# 16.07.2022, 10:42

Jak už psal Ondráš* tak téma se uzavírá, mapa republiky roztála.
Jo nějak jsem to zapomněl v květnu nastavit tu anketu, za to se omlouvám. Takže tohoto tématu si už prosím nikdo nevšímejte

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.