Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Zima i v nížinách v 2. dekádě února - pokus č. 2?

378
# 05.02.2022, 12:18

-3, -4°C , to není výjimkou ve středních polohách v květnu..I na konci října se může podařit..
Ale máme únor..:D
Jestli bude v únoru v Brně -4°C..fajn, proč ne..
Bylo by to aspoň jedno teplotně normální ráno v tomto únoru, nic víc..
Já bych si moc přál ještě nějakou solidní, aspoň týdenní zimní epizodu...Ale nic takového prostě v dohledu naprosto není...
Zapomeň..
Měl by ses naučit rozlišovat reálné možnosti výhledů počasí od svých fantazií.. Je to vcelku u tebe častá a poněkud úsměvná záležitost...

15
# 05.02.2022, 12:24

swan1
Měl by ses naučit rozlišovat reálné možnosti výhledů počasí od svých fantazií.. Je to vcelku u tebe častá a poněkud úsměvná záležitost...

Tak dej konkrétní příklad. Tohle je jen obvinění bez ničeho.

378
# 05.02.2022, 12:49

Today2
To nemá smysl vyjmenovávat.. :)
Máš velký přehled v různých modelech, v čtení synoptiky, atd., meteorologické teorii obecně, ale v tom co může a nemůže počasí u nás přinést to však často tlačíš na hranice možného a nemožného, ať už v létě nebo v zimě..
Chápu tvůj hlad po zajímavých situacích v počasí v ČR.. ale počasí u nás je nepřináší příliš často..Jedna taková nastane zítra, tak mi přijde fakt úplně zbytečný, zabývat se tím, jestli za 10 dní bude někde v nížině -1 nebo -3, jedno, dvě rána..nebo nebude, v únoru.. To není nic, co by stálo za řeč a za téma...



15
# 05.02.2022, 12:56

swan1
Ale jo máš pravdu, ale k počasí to nějak patří, protože je tam vždy velká míra nejistoty, neznáma apod.

Já u sebe čekám hlavně ty mrazíky, ale jistý si nejsem ničím. Stačí třeba dva dny a modelech může být něco jiného. Škoda, že asi nevyjde to teplotní rozhraní, tam byla šance na plošné sněžení.

378
# 05.02.2022, 13:01

Today2
Severní Amerika to má prostě snazší, často tam dochází k přerušení pacifického jetstreamu..
Ten Atlantický nás v Evropě prostě válcuje a válcuje..
Nemáme tu takovou pomoc k jeho zablokování, jako jsou v USA Kordillery..
Bohužel..
Štve mě to, čím dál víc, protože pred30-40lety byl ten Atlantik celkové chladnější a zimy mnohem zajímavější...

15
# 05.02.2022, 13:04

swan1
Jsem přesvědčený, že je to letošní zimou. Ty příští budou určitě zajímavější. Letošní zima byla docela dobrá, dokud nepřišla brutální obleva na přelomu roku a potom nekonečný Atlantik...

Občas to nevyjde, v minulosti byly podobné zimy třeba 1988/89.

292
# 05.02.2022, 13:18

Nějaké ochlazení na začátku druhé dekády asi bude ale podle aktuálních výstupů to bude max. na 2 dny. Někdy od 16.2., což je taky stále druhá dekáda se zatím jeví jako výrazně nadprůměrné období. Nejnovější polední (06Z) GFS má teploty 18.2. i 14°C a výrazně teplý vzduch od JZ na zadní straně tlakové výše. Sice v tom bude do termínu dosti změn ale teplo v druhé polovině února se jeví jako velmi reálné. Na zimu si budeme muset počkat až do té příští :D.

18.2. 2022, GFS
109
# 05.02.2022, 13:27

Today2
No nevím, kolego, jestli bude nějaká změna. Do jiné diskuse jsem dával právě zimy v letech osmdesátých a to byla celkově jiná káva. Ber v potaz i fakt, jak brutálně se otepluje Sibiř (respektive obecně SV), což byl vždy zdroj chladu. My tady z toho docela profitujeme, vinohradnictví zažívá téměř zlaté časy (nebýt sucha). V takové zimě 1985 se udává, že až několik tisíc hektarů vinic zcela vymrzlo. To teď nehrozí.

15
# 05.02.2022, 13:40

ludvicek
Zimy byly, jsou a budou hodně proměnlivé. Ta letošní je docela odepsaná, ale něco ještě bude. K silným mrazům stačí AO NAO výrazně v záporu a to je jen otázka času, protože se to pořád střídá, nikdy nebude jenom +. Rozpad polárního víru taky přinese jednou za X let pořádnou zimu. Nevychází to tak často jako dříve, ale občas to vyjde.

86
# 05.02.2022, 14:05

Já bych dal tu otázku spíše, jestli přijde jaro :D Má být v několika dnech přes 10 °C. Pořádně studený vzduch v Evropě prostě není, tak se k nám nemá ani odkud dostat.

378
# 05.02.2022, 16:30

Je to sci-fi, ten název tématu, ach jo.:D
Vyhlidky jsou opravdu jarní..

Sněhová pokrývka 240h, výhled GFS
360h
258
# 05.02.2022, 16:47

swan1
Slušný, to bude v nížinách alespoň 15°C ne? Když roztajou dokonce i ty haldy sněhu na hřebenech :D

378
# 05.02.2022, 17:14

Negan
Přijde mi to trochu přepálený, i v Alpách má zůstat celkem prd.. Divný...

386
# 05.02.2022, 17:19

swan1
Aby tak vyšlo to, co sem Aidamko1, dával jako zajímavost, či úlet modelu, že ke konci měsíce bude až +20:D, to by byl docela gól..

15
# 05.02.2022, 17:44

swan1
Modely tohle neumí moc počítat a ty méně přesné jako GFS už vůbec ne, takže bych to vůbec nebral vážně.

Slovo jaro by se mělo zakázat. Podobné teploty byly i v prosinci nebo dokonce vyšší. Nevím co máte všichni s tím jarem...

Předpověď pro mojí oblast
7
# 05.02.2022, 17:46

Tak letošní únor už tuto zimu asi nezachrání. Letošní zima bude zde u nás patřit ( pokud se nestane zázrak) k tomu nejhoršímu co tu za posledních min. 20 let bylo. Co se týká sněhu, tak dnů se sněh. pokrývkou bylo relativně dost, ale bylo to většinou o 1-3cm. Nad 10cm jsme zde nedostali a to se stává vyjímečně ( zima 2013/14). Jediné plus byly bílé vánoce.S mrazy je to stejná bída. Jen 5 ledových dnů je fakt málo. A to jen jeden za něco stál. Zbylé 4 byly jen tak tak, v rámci desetinek. Ani minim. teploty nebyly nějak zimní. V lednu jen jeden den pod -10°C. Jinak mezi +2 až -8°C. Takový konec března s dubnem. Tam ovšem hrála roli oblačnost, které je po celou zimu stále hodně. Ty 4 slunečné dny za celý měsíc, je hodně málo. Nebylo jak dřív. Třeba i více jak týden slunečno, mrazivo a bílo. To by musel příjít skutečně mrazivý SV, aby to kleslo pod deset i při oblačnosti. Ovšem je tu ještě duben, a to je v posledních letech téměř jistota mrazů a krásných zimních situací. Pro nás zahrádkáře noční můra. A co nezničí mráz, zničí silné bouřky v létě. Já jako příznivec, jak tu někdo píše, nudného počasí doufám, že letošní rok bude počasově klidnější bez silných bouřek a velkých deštů.

15
# 05.02.2022, 17:52

Samozřejmě jak jsem předpokládal, předpověď jde do mrazu, ráno kolem -5°C ;-) To tady nebylo už dlouho. Pro mě je to zima. V určité podobě.

Týdenní předpověď ČHMÚ
378
# 05.02.2022, 20:00

Na dva dny se pravděpodobně dostanou ranní teploty v polovině února lehce pod nulu.. Ale i to je třeba brát s rezervou, předpověď na týden dopředu na poměrně malou pravděpodobnost, že vyjde..
Díky dvoudenimu oslabení jetstreamu nad stř Evropou.. denní zůstanou nad nulou..
Pak další tepla vlna od JZ..
Na stávajícím počasí se v podstatě už nic během následujících dvou týdnů měnit nebude..
Snad jen to, že se bude postupně, v druhé polovině února oteplovat..a to i na horách..
Žádný příchod zimy do nížin se konat nebude..Ale to je jasné už delší dobu...

Jet stream za týden...jeho krátké přerušení,či zpomalení..
A za další dva dny pak.. opět teplý JZ.. Stále to samé dokola..
stále stejná houpačka, ve stř polohách tu a tam nějaký cm sněhu, aby následně opět roztál.O nížinách zbytečné psát...
80
# 05.02.2022, 20:32

Tohle zatím vypadá, jako jedna z nejteplejších zim, co pamatuji - krom pár dnů s ranními mrazy 1-2 stupně pod nulou vlastně vůbec nemrzlo, snad jenom 26. 12. byl ledový den, jinak nic. Skoro až neuvěřitelné, jak konstantně teplo letos je, žádný propad studeného vzduchu, prostě nic. A předpověď nic neslibuje, to je už výhled za půlku února a pravděpodobnost, že ještě vůbec nějaká opravdová zima přijde, rychle klesá.
A nepříjemný pocit z ne-zimy ještě umocňuje neustále zataženo, žádná TV, pořád drobně něco popadává, ale v sumě to je 1 mm, takže ani srážky nejsou, přitom je všechno furt zasviněné a hnusné.

Fakt špatný letos.

386
# 09.02.2022, 13:47

Tak jsem se vrátil k tomuto tématu po pár dnech, kouknul jsem na poslední aktualizaci,.. a autor tématu bude mít nejspíše pravdu v tom, že bude jistá malá zima i v nížinách a to v noci, ovšem pravdivý by byl nejspíše i název tématu kde by stálo "v 2 dekádě února teplo v nížinách" což jsem zvědav, zda v závěru dekády nastane..:)

2.dekáda únor

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.