Diskuse o počasí Arktické mrazy a sněžení v Severní Americe - leden 2022
GFS Wetterzentrale 03.02.2021 06 UTC +3 hod na 09 UTC vypada jeste desiveji. A podobne to je i ve 12 UTC, kdy je v USA rano. Na severu USA ThetaE v 850 hPa pod -10 a teplota v 850 hPa az -24. Podobne jako u nas v CR 12.01.1987. Avsak teplota v 850 hPa pod nulu se dostava az do Mexika na sever. Na sever Texasu, o dost jizneji, nez Sicilie, se dostava ThetaE v 850 hPa pod nulou. Oblast s odchylkou T850 pod -12 je skutecne obrovska. V CR se tato barva vyskytuje zridka.
Velky kontrast teplot a ThetaE - to znamena na fronte srazky a intenzivni fronta. Budou se tvorit silne bourky a mozna i tornada. S ThetaE pod nulou velmi jizne i snezeni bude zasahovat velmi jizne. A na rozhranni, kde je ve vyssich hladinach nad nulou a pri zemi stale mraz, se bude tvorit ledovka.
Tutugon
Jo ze stareho sněhu zbyly pouze odhrnuté hromady, škoda.
Teď všechny nové aktualizace modelů dávají sněžení až na odpoledne a noc. Do rána všechny dávají 22-30cm, tak uvidíme. Kdyby bylo těch 25 čísel, tak super. Teď už je tak 2-3cm základ z těch zmrzlých krystalů. Sypou se o stošest
Negan
Taková situace by potencionálně nastat mohla i u nás ve střední Evropě. Sice zde rozvádím hypotézu, ale zatím mi to nikdy odborně znalý nerozvrátil.
Pokud by došlo k výraznému prohloubení Jadranské tlakové níže, která by směřovala nad ČR, kde se vždy setká s teplejším vzduchem, tak by se ve zvláště specifické synoptice mohlo stát, že by vzniklo velice rozsáhle teplotní rozhraní, kdy by v Čechách bylo velmi hluboko pod bodem mrazu (-4°C/-9°C) a naopak na Moravě by bylo jen lehce pod nulou, ve výšce naopak nad nulou což by způsobilo jednak intenzivní srážky na obou stranách rozhraní (pravděpodobně ještě větší pokud by vznikl Jadranský tunel, kdy vznikají TN v těsném sledu za sebou), na Moravě většinově mrznoucí, v Čechách naopak sněhové.
Pokud by tato situace nastala, tak by to paralyzovalo život na většině území Moravy a Slezska. Aby tato situace nastala musí dojít k dost těžko nahodile vznikajícím podmínkám nad Evropou, takže je to jev vyskytující se tak jednou za desítky let.
Možná více by věděl kolega Tommy?
Radar nad Severní Amerikou - https://www.wunderground.com/radar/us hezky jde vidět rozhraní déšť - mrznoucí srážky - sněžení (byť ty mrznoucí srážky jsou nejspíš odhad na základě teplot či pozorovacích stanic), klinutím lze přiblížit danou oblast. A řada článků či videí pak zde - https://weather.com/storms/winter
Tak -10 °C v 850 hPa uz i pri hranicich s Mexikem. ThetaE pod -10 °C a T850 az -24 °C na severu USA. V Kanade pak v 500 hPa i pod -50, v 850 hPa pod -35 °C a i ThetaE v 850 hPa pod -20 °C na vetsich oblastech. Prakticky v cele Kanade a USA odchylka teplotni velmi zaporna na velkych oblastech. Alespon ale souvistla oblast ThetaE v 850 hPa pod nulou nesaha daleko na jih.
Na jiho-vychode USA teplotni rozhranni a ruzne typy srazek. Na jiho-zapade USA v nasledujicich 10 dni (GFS +240 hod) zadne srazky. Hodne srazek na jiho-vychode USA a jiho-zapade Kanady.
GFS Wetterzentrale 04.02.2021 06 UTC +3 hod na 09 UTC
Velmi chladny vzduch nad jizni Kanadou saha velmi vysoko do vysky (T500 az pod -50 °C). A i v 200 hPa a v 300 hPa je nad Kanadou vir - tlakova nize ve vysce. Nad USA je jet-stream preruseno a vzduch se do Ameriky dostava z Arktidy prakticky v cele troposfere. Naopak nad Pacifikem je v 200-300 hPa Jet-Stream velmi silny.
Dneska jsem měl dost práce , tak nebyl čas fotit , ale sněhu napadlo slušně. Náš severní okraj Columbusu dostal dle ofiko údajů 8-10inches sněhu , SV od Columbusu až 12 inches , tedy napadlo plošné 20-30cm. U nás konkrétně těch 23-25 čísel. Díky větru jsou na otevřených místech (a ze jich tu je dost) opravdu obří bariéry sněhu, který jsem teda ani na Vysočině léta neviděl Aktuálně teplota -12 ve 22:40h a klesá … čekají nás opět silné mrazivé dny
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.