Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Tlaková výše 11. - 16.1., oteplení a následné možné ochlazování od severu se srážkami, postupně sněhovými

168
# 14.01.2022, 20:29

Příjemný večer všem,

Jak se dalo čekat, tak modely ochlazení od 18. ledna poměrně výrazně zmírnily. Nakonec se zdá, že půjde jen o krátkou rychlovku a pak hned s nějakým oteplením, kdy se šance na opětovné ochlazení dějí až po 21. lednu, kdy to však bude spíše na styl aprílu, takže GFS si tam bude brzy střílet jak Arktidu, tak JZ Saharu.

Doufal jsem, že PV nám přeci jen pomůže v tom, aby se situace zlepšila, ale jeho stav je takový, že je nadprůměrně silný, což nesvědčí ku našemu prospěchu. Jsem zvědav co začne dělat koncem ledna, tam vidím náznaky velice pozvolné destrukce.

Ani Uralská blokace se nezdá být v nejlepší fázi. Její hlavní TV je moc na východ, takže studený vzduch do Evropy prakticky nesměřuje. Zatím se nezdá, že by se něco mohlo změnit na jejím stavu.

No musím se lehce polít vodou za fakt, že jsem možná až moc optimisticky viděl průběh zimy od druhé poloviny ledna. Ačkoliv jsem byl téměř stoprocentně přesvědčen, že nás čeká lepší část zimy, tak v současné době se zdá, že změna (pokud nastane tedy) dorazí spíše až koncem měsíce, či v únoru. To jest důvod mé výrazně snížené aktivity.

Hezký večer
:)

22
# 14.01.2022, 20:35

do neděle se toho může změnit...nebo klidně samotný postup fronty může být úplně jiný ,rychlý s velkou dynamikou a průnikem hlouběji na jz a takovým menším blizardem (třeba tady během hodiny by mohlo napadnout až 5 cm) nebo se roztáhne a srážky budou na místě déle a taky klidně vydatné (bude za sebou táhnout přeháňky třeba) ...ostatně už déle si to takhle prohazují modely jak horký brambor...gfs dává 9 cm večer za frontou ,v neděli k 50 cm ,ale na to pondělí dával asi v úterý ještě 30...no uvidíme jak to vůbec bude ten samotný postup ale něco mi říká že to bude divoké

2660
# 14.01.2022, 20:44

Aidamko1
Ale tak nezoufejme nakonec nás něco překvapí třeba ta arktida vyjde:love::led::snih:
Luka S
U vás toho bude asi hodně no, máte velkou šanci v Beskydech asi napadne nejvíce z hor budou mít blíž tej TN nad Pobaltím;-)

10
# 14.01.2022, 20:46

Aidamko1
Paradoxně to ochlazení na konci příštího týdne se jeví docela výrazně, protože plošně teplota na -10°C v 850hPa od začátku zimy ještě neklesla. Navíc mají být srážky, přeháňky a vítr, což způsobí větší teplotní výškový gradient. Takže třeba 200 m.n.m. teplota slabě nad 0, od 350 - 400 m.n.m. už jen na 0. Samozřejmě zatím to vypadá jen na 2-3 dny. Pátek, sobota, neděle, ale shoda v modelech je 100%.

376
# 14.01.2022, 21:05

Today
Ta TV se do toho ale nejen že i nadále bude motat, ona bude řídící tlakový útvar..
Po její přední straně, či spíše úplném předním okraji bude proudit chladnější SZ..A nikdo teď nedokáže spočítat + -200km , Z-V, kde bude její střed za týden, kolik teplejšího vzduchu vyveze ze svého vnitřku a kam až na V, SV..se dostane..
Už několikrát se letos stalo, že vše se při podobné situaci odehrávalo od Beskyd dál na V, SV a smrdí to tím zase..
Já bych počkal tak do úterý, středy, na čem se budou shodovat modely, dříve v tom jasno nebude...

10
# 14.01.2022, 21:39

swan1
Asi je tomu těžké uvěřit, ale už o tom mluví i meteorologové. Hory si polepší, sněhové přeháňky i v nížinách atd. atd. Nevypadá to na větší zimu, ale ani úplně nejhůř...

2660
# 14.01.2022, 21:50

Ale Ecáček se nám pěkně rozjíždí 16 čísel je velice dobrá pokrývka pro mě aspoň:D sem tušil že ochladí, dokonce dávají víc než Icon zřejmě bude velký rozdíl mezi nížinami a horami.. Žďárské vrchy a Pelhřimovsko bude mít nejvíc z kraje si myslím, vždy to tak bylo při SZ proudění

10
# 14.01.2022, 21:56

Tutugon
Při SZ proudění jsou ty rozdíly pověstné.

2660
# 14.01.2022, 22:03

Tady začalo mrholit a to tady nemělo:!!: teplota 1°C a tak třeba se sníží a bude slabě sněžit a sníh teď ani netaje spíš u země lehce přimrzá:cool:

376
# 14.01.2022, 22:17

Today
Týden dopředu může mluvit kdo chce o čem chce..;-)
Je to daleko..a krajně nejisté..jak hranice sněžení tak obzvlášť množství srážek.
Jakoby jsme to nezažili už tisíckrát, na týden dopředu se nedá v predikcich věřit ničemu...
Jsem ten poslední, kdo by si nepřál sníh i do nižších poloh, když to tak dopadne, budu fakt rád..
Ale...
Kdyby si aspoň ty hory polepšily, bylo by to fakt potřeba...


# 14.01.2022, 22:22

Odpolední pohled na Krušný od jezera Most, jinak v Mostě tajou poslední zbytky sněhu, na stinných místech se drží i 2-3cm souvislá vrstva, spíše mimo baráky, v Litvínově je o poznání sněhu více jako vždy, na fotce u jezera sníh prakticky zmizel

258
# 14.01.2022, 22:32

Jako fakt bych nedělal závěry z jednoho výstupu, zítra akorát budete naštvaný, až vám to smažou:D.
Pro mojí oblast SZ proudění znamená srážkový stín a nadnulové teploty, takže nemá cenu to počasí ani sledovat..

10
# 14.01.2022, 22:36

swan1
Negan
Já sleduji několik modelů najednou a od čtvrtka do cca soboty se opravdu všechny modely shodují na poměrně výrazném ochlazení od SZ. Tím, že se modely shodují, tím je to více pravděpodobné. Nejde rozhodně o jeden výstup...

Pro nížiny je to blbé, ale já mám cca 10km za bydlištěm Říp :D, kde se zima a sníh více chytají. Jinak bych byl marný...

2660
# 14.01.2022, 22:37

Negan
Tak tu čtvrteční vlnu můžou smazat ale pondělí zůstává srážky 5-10 mm teď jde o to od jakých poloh to bude sníh ale těch 500 m je reálných a je to 3 dny to už musí vyjít
Zajímavé že podle meteoradaru tu má už teď sněžit a mrholí tak nevím:D ale je možný že asi začne

22
# 14.01.2022, 22:50

Tutugon
Jsem taky zvědavý jaká bude teplota hlavně, čekám zezacatku sníh s deštěm a na frontě chumelenici ,modely nám dávají od 0 do 1 stupně před frontou odpoledne...jinak sněžit tu má už z neděle na pondělí ...momentálně začal foukat silný nárazový...no trochu mám i strach co se bude dít v to pondělí:D modely od 60 až do 80 km/h v narazech

10
# 14.01.2022, 22:59

K mému překvapení místní předpověď běží i pro Říp a opravdu to vypadá slušně...
https://www.in-pocasi.cz/predpoved-pocasi/cz/stred...

Tady jsou všichni asi zvyklý, že se ten graf hodně mění, ale vzhledem ke shodě modelů s výraznější změnou nepočítám. Ale myslím jen do soboty. Ten další týden, to už je fakt moc daleko...

Takže vidím hlavně dva dny se sněžením/přeháňkami a teplotou pod 0 od středních poloh - pátek a sobota. V neděli už to půjde nejspíše nahoru.

Místní předpověď pro Říp
Místní předpověď pro Říp
Místní předpověď pro Říp
VHK
Avatar
30
# 15.01.2022, 07:11

Today
Prosimvas vzdyt se vam to jeste 5krat zmeni,jako by jste neznal modely🙏🤣🤣vzdyt je to jeste skoro tyden, ja uz fakt nevim, ze se nekteri jeste neponaucily...

22
# 15.01.2022, 07:37

VHK
tak zase někdy jim to vychází i na týden dopředu ,zvlášť teď když je shoda u vícero modelů.
Jinak tady oblačno -1 a po nočním dešti semtam ledovka ,aspoň se vyměnil vzduch...tady ve Slezsku už nás to docela šáhlo od sv :) po té rozpadající se vlnce (Ostrava skoro jasno -2,6,asi o 2 stupně rozdíl dolů co předpovídal aladin)

# 15.01.2022, 08:13

Stejně je to sranda , v lednu se modlit ať to není déšť se sněhem a za pár cm .. je to bída . Výhledy jako vždy 10krát změní . A jako vždy k horšímu 🤣

10
# 15.01.2022, 08:14

Do konce měsíce asi nastane ještě šance na pár cm do hor, pak už ale bude únor, dny delší, TV mohutnější a tam bych větší příděl sněhu neočekával, bývá totiž v posledních letech zpravidla sušší než leden. Nedivil bych se, kdyby nás problém s polohou TV nad střední Evropou decimoval i po většinu února!

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.