swan1
Velice pěknou práci odvádí ta TN mezi Islandem a Skandinávií.. Tlačí oceánský jetstream hezky k jihu..
Ten teplý vzduch určitě už nevyleze nad střední Evropou tak severně, jak to měl třeba GEM..
Přesně tak. Pod touto pasáží bych se i klidně podepsal. Pěkně popsána aktuální situace.
Lehce mě zarazilo, že se zde využil i model GEM, který v případě JZ proudění dokáže dost často výrazně nadcenit potencionál TV a upozadit tu TN, která by přinesla chladnější SZ proudění.
Nejlepší je na tyto situace model GFS. I můj oblíbený Ecák zde často podceňuje potencionál TN.
když se tak koukám na modely, tak tam mám ve výhledu nějaké dny i kolem 0°C v maximu a nějaký ten sníh, tak uvidíme co bude.
Diskuse o počasí Frontální systém a ochlazení 4.1. - 5.1.2022
swan1
Ten teplý vzduch se už moc neposune ani na sever ani na jih. Jde o to, že z teplé fronty bude na hřebenech ještě sněžit, než se tam oteplení výrazně projeví, ale záleží na nadmořské výšce. Krkonoše jsou jinde, než Šumava.
Aidamko1
A co Uralská blokace, přijde ještě někdy větší zima? Máš vysvětlení toho tepla? Indexy jsou někde na průměru, jak si to vysvětlit?
Today
Pokud jsem pochopil to, co psal Cohen na twitter, tak nás teď čeká teplejší období, protože všechen chladnější vzduch stáhl PV nad oblast Kanady a USA. Pokud se vyplní současný stav vývoje, tak někdy v půlce ledna se PV přesune nad Evropskou část stratosféry a navíc dojde k vytvoření té zmiňované malé, ale pro Evropu nezbytné TV nad Uralem (při její aktivní fázi dochází k nahromadění arktické hmoty nad Skandinávií, která pak proudí do Evropy), která nás bude snad zásobit opět dostatkem chladnější hmoty.
Vortex tam bude hrát rozhodující roli, ale již nějakou dobu sleduji jeho vývoj a posun nad Evropu je pouhou otázkou času. Zákonitost je tam jasná.
Zdrojem tepla je absence TV nad Uralem a hlavně odsun veškeré arktické hmoty nad USA a silná blokace Atlantikem pro Evropu. Nemyslím si, že je zima odepsaná, ale naopak, že vrchol zimy teprve nastane.
kuba
Zatím to velký problém není, většina z těch srážek (20-30mm) spadla už za včerejší den, na hřebenech částečně i ve sněhu.. Aktuálně se však už otepluje a intenzita deště narůstá..
Nejvíce by měly toky stoupat právě u nás, na Sušicku. Křemelná, Vydra a pochopitelně horní Otava....
Zebas
Dle kamer v noci sněžilo cca od 1000m výš, ale nyní to vypadá, že je hranice sněžení tak 1250-1300m a stále se otepluje
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.