Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2021/2022

109
# 04.02.2022, 12:40

ota
Loňský únor měl +0.1 °C a to jen díky mimořádně teplé druhé polovině, kdy maxima byly kolem +12.

272
# 04.02.2022, 13:02

swan1
Přísada do půdy, která mi váže vodu způsobuje, že nikde neleží sníh až na moje záhony, takže i tohle můžete ovlivnit, o co pozdější bude nástup růstu zeleniny, tak o to vyrovnanější bude zásobování vodou v hloubce a menší stresování rostliny suchem, až na tu cenu a práci při zapracování do hloubky super.

Jinak letos mi opravdu nevadí teplejší průběh zimy, dobře se ta vláha vsakuje, kdyby bylo zamrzlo, tak budu stejně navážet organiku (hnůj, listí), takže já mám práci kdykoliv.

Celodenní mrazy v dohledu ach jo
385
# 05.02.2022, 15:36

Tak ECMF vydal novou dlouhodobou prognózu, a zimochtivé moc nepotěší.. opravdu "přitopeno".

období do března 2022
období do dubna 2022
období do května 2022
385
# 05.02.2022, 15:44

Ondráš*
Podle zdejší diskuse mám dojem, že leckdo predikuje, že zima teprve začne, že přijít musí, třeba v dubnu....:D, tak jsem to sem dal, ale téma, "jaké bude jaro 2022" bude za tři týdny už aktuální, to jo..:cool:

22
# 05.02.2022, 15:53

palma
tak minulý rok tu během noci v půlce dubna napadlo až 40 cm :)

385
# 05.02.2022, 16:06

Luka S
Tady u nás ne. A u vás to znamenalo, že časně zjara napadl sníh..

15
# 05.02.2022, 16:26

palma
Ty barvy označují procenta a ne teploty, takže to tak horké nebude :D

385
# 05.02.2022, 16:46

Today2
Tak před měsícem tam bylo daleko žlutěji občas bílo..čili tendence je do tepla, bohužel, ono mne to netěší, ale je to tak.

22
# 05.02.2022, 17:18

palma
No vždyť to už bude jaro a léto za dveřmi tak proč by nemělo přitopit:D , nějak nechápu váš příspěvek.
Zima se pomalu chýlí ke svému konci a nemohu říct že by byla zase až tak hrozná.Řekl bych na to jak se mění podnebí docela průměr,ale minulá byla na sníh určitě bohatší,v naší lokalitě.Prosinec byl nad me očekávání jen období Vánoc to lehce pokazilo.Leden průměr a únor zatím také průměr ale má se oteplit.Myslím že zima už toho asi do jara moc nepředvede.

385
# 05.02.2022, 17:23

Zachar
Tak k chápání to je, reagoval jsem na to, jak tu leckdo predikuje, že když nebyla pořádná zima dosud, bude, či musí být ještě na konci února, a když ne, tak v březnu.. i když už bude jaro, čili, jak správně říkáte, už je to takřka o ničem, do 22.2. to nějaké zázraky zimy neukazuje, a pak už je 6 dní do konce zimního období..to máte recht..

15
# 05.02.2022, 17:32

palma
Tak pokud by byly nadprůměrné teploty, tak by to bylo dobré ne? V tomhle ročním období může potěšit zima se vším všudy nebo jaro se vším všudy. Když je to mezi, tak není zima, ale nepříjemné chladno. Proto lidi z nižších poloh na tuhle pseudozimu nadávají a volají po jaru. V březnu/dubnu stabilní teplé počasí se sluncem a teplotami mezi +15°C až +25°C by byla idylka. Sice moc teplo na jaro, ale prostě dobré.

496
# 05.02.2022, 18:48

Today2
Začít jaro resp. březen - duben s teplotami +15 až +25C? To by pro přírodu byl hodně brzký nástup. Do toho může být toto období zrovna takové, kdy srážek může být po skrovnu. Začít rok takto srážkovým deficitem (pravda jak kde) a naopak nadprůměrnými teplotami ... já bych raději bral úplně obyčejný = normální březen i duben.

Jinak pár aktuálních tweetů, snad nebudou vadit:

Výhled na další 4 týdny, nadprůměrné teploty budou nejspíš pokračovat (nejsem si jistý, zda to jsou odchylky ve 2m či v 850 hPa) - https://twitter.com/mikarantane/status/14895018143...

Potvrzení mých řádků z před pár dnů, že další týdny budou hlavně pod vlivem TV - https://twitter.com/mikarantane/status/14895018193... na druhou stranu je pravda, že střední Evropa by mohla být občas na rozhraní TV vs. TN (ze SZ, S). To by mohlo přinést nějaké srážky, opět větrnější počasí ...

A nakonec vortex, jehož síla je letos resp. nyní jedna z rekordních - v hladině 10 hPa je aktuálně rychlost větru až 60 m/s, průměr bývá v tuto dobu kolem 20 m/s ... https://twitter.com/mikarantane/status/14895018245... výhled na dalších 30 dnů prakticky beze změny resp. pozvolné klesání rychlosti.

496
# 05.02.2022, 18:52

palma
Můžu poprosit link na ty obrázky / prognózy EMCWF? A souhlasím, červených barviček až moc. A je celkem možné, že se "protáhnou" i do střední Evropy ...

258
# 05.02.2022, 19:27

Já už teda fakt těším na jaro po tomhle hnusným podzimu:) Nejsem odborník na rostliny ale už u nás všechno raší, příroda už se připravuje, bude teplo;-)

272
# 05.02.2022, 22:10

Negan
Určitě do tepla, teď to vypadá na pořádné oteplení s maximy od ST. dokonce kolem +10 aspoň 3 dny po sobě, ani pak nakonec ty ledové dny nebudou a bude mrznout jen v noci, za mě perfektní, dnes jsem poprvé plevelil a na záhonu tály poslední zbytky sněhu a občas byla zamrzlá krusta. Ptáci řvou jako o život a klidně ať je jaro konečně teplé a slunečné, když pak v dubnu přijdou pěkné bouřky, tak to bude rozhodně lepší než nějaké nudné zatažené dny a sucha jako loni.

# 05.02.2022, 22:25

Jdu odpálit ohňostroj, po delší době se teplota dostala po nulu, aktuálně -0,6st.

168
# 05.02.2022, 23:39

Pěkný večer přátelé,

Ano, konečně jsem se dostal k sepsání nějakého kloudného rozboru, přeci jen si myslím, že by to bylo vcelku fajn se tady rozepsat a lehce oživit mé staré chlouby v předpovědích na zimu.

V současné době panuje jak já říkám psí synoptika. Počasí v nížinách je spíše jako na začátku března, vše se začíná probouzet, ale na horách nás naopak čekají poměrně slušné přívaly sněhu, které zdá se mohou být i vcelku rekordního rázu.

K výhledu:
Počasí v následujících dnech bude poměrně divoké, troufám si tvrdit, že možná spíše aprílové. protože nás čeká poměrně dost teplotních skoků. Zatímco v půlce týdne by na nejteplejších místech mohlo být až k +12°C, tak o příštím víkendu by pod vlivem S/SZ advekce mohla teplota v maximech spadnout až o 7-10°C, ale v nížinách to na mrazy stačit s vysokou jasností nebude.
Ochlazení přístí víkend

Co nás čeká dále?

Pro milovníky zimy mám spíše špatné zprávy. Rozhodně se nedá očekávat nějaké souvislé období se sněhem a mrazy ve střední Evropě. Důvodů je několik. Silný jetstream, chcíplá TV nad Uralem a hlavně uzpůsobení tlakových útvarů v typické NAO+ fázi, takže spíše jarní JZ proudění.
Výhled v anomáliích tlakové pole

Ani s polárním vortexem to nevypadá dobře. Dle předpovědi se dostane na hodnoty až k 62m/s, ale normál je v současné době 24m/s, takže ani na vortex se zatím spoléhat nijak moc nemůžeme, ale i on neřekl své poslední slovo. Letos dle mého bádání by mohla nastat pozdní jarní část SSW, která by mohla do Evropy přinést v dubnu chladnější a vlhčí období, které by sice jako celek mělo být rozhodně teplejší jako v letech minulých, tak přesto by v případě silné podpory Tlakových útvarů mohla alespoň párkrát zasněžit i v nižších polohách.
Zonální větry

MJO se bude dle ansamblu držet spíše ve fázích 2-5, což je pro Evropu naopak ještě přihoršujícím faktem, který spíše upevňuje moc a sílu Atlantického jet streamu.
MJO fáze

Co říct závěrem?
No asi není moc říct, protože zimní počasí se v nejbližších dnech jen tak nevrátí. Kdo ví? Možná zase v průběhu jara, ale dávám šanci spíše prosinci 2022.

Hezký večer všem
:)

15
# 06.02.2022, 10:48

Aidamko1
Tvoje rozbory nikdy nezklamou. Ono by se to celé dalo shrnout do jedné věty, že normální zima prostě nebude. To ochlazení příští týden bude docela výrazné, ale krom mrazů v chladnější části dne to nepřinese nic víc.

Letošní zima přinesla jeden velký paradox a to ten, že prosinec skončil jako nejchladnější měsíc zimy, přesto, že byl nadprůměrný, ale ne tak výrazně jako leden a únor. Únor je předběžný, ale vzhledem k teplotám přes 10°C a zimě, která je dle příspěvku nahoře téměř vyloučená už se rýsuje další kladná odchylka.

Jsem zvědavý na další zimy, zatím se to vyvíjí krutě do tepla. Poslední roky je už každá zima nadprůměrná a často i výrazně, tak jsem zvědavý, jak to bude dál.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.