Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2021/2022

109
# 21.12.2021, 11:09

palma
Tak jsem si o tomto fenoménu něco našel a pro zimu asi nic moc:

Když je QBO západním směrem, zvyšuje se pravděpodobnost silného tryskání, mírné zimy, zimních bouří a vydatných srážek.

https://www.metoffice.gov.uk/weather/learn-about/w...

386
# 21.12.2021, 11:27

ludvicek
Jo to jsou ty pověstné vidle, co přiletí najednou odnikud, uvidíme, zda je to na trvalo, nebo se to bude ještě "vlnit".. ale je to pro zimu ne uplně dobrá zpráva.

10
# 21.12.2021, 13:41

Z průběhu zimy mám momentálně smíšené pocity. Na jednu stranu dosavadní průběh přinesl více sněhu i chladnější počasí než minulé roky. Na druhou stranu ten rozdíl není tak velký a co do teplot je to v kostce opět zatím jen mírná zima bez jediného výraznějšího mrazivého vpádu. Začátkem prosince byly teploty kolem 0, teď je situace téměř totožná. Frontální rozhraní vypadá zajímavě, ale z nejčerstvějších výstupů to vyloženě na zimu moc nevypadá. Přál bych si alespoň jednu výraznější epizodu podobnou té v únoru minulou zimu.

162
# 21.12.2021, 13:50

Today
To já taky, zatím můžeme jen doufat:)

171
# 21.12.2021, 14:17

ludvicek
palma
Ano první západní po čtvrt roce, ale zdá se dle modelace, že i poslední. Vortex je po tlakem, ten se rozpadne. Jet stream je pod tlakem z blokace Uralu a Grónska.

Navíc dle erudovaných výkladů AER by musela být několik dní až týdnů na západním proudění než by nastala změna. Takhle pokud to vydrží den dva, tak změna nenastane.

Navíc je západní proudění blokováno i jinými jevy. Pokud vydrží blokace nad Uralem (dle modelů až zase do jara), tak by stále mělo docházet k vylevani těch sibiřských hmot nad Skandinávii a Evropu.

76
# 21.12.2021, 14:25

co znamená ten QBO na západní? má to nějaký vliv na ČR?

168
# 21.12.2021, 16:11

Aidamko1
Stim vortexem bych to tak jasně neviděl ještě, ještě nedávno tam bylo velké stratosfericke oteplení na začátku ledna ale to už je vymazáno

10
# 21.12.2021, 16:22

kuba
Myslím, že podobné fenomény jako je polární vír nebo různé konstelace a indexy jsou přeceňované. O tom jestli bude větší zima nebo ne rozhodujou podle mě "detaily". Například, že ten Arktický vzduch se vylil tak trochu mimo Česko, stačilo pár set km západněji a byla by hned větší zima. Druhý podstatný "detail" vidím hned v tom rozhraní, které bude ležet někde u severní hranice. Stačilo by o kousíček více na jih 50-100km a taky by byla větší zima. Podobné detaily rozhodují o celé zimě. Je to kolikrát náhodné, počasí je chaos.

386
# 23.12.2021, 09:45

Při pauzičce na kafe jsem zkouknu své oblíbené stránky, to jsem tedy na ten zbytek zimy zvědavej.. https://www.severe-weather.eu/long-range-2/la-nina...
plus dávám print z výňatkem, že by dál převládlo západní proudění?:!!:

po novém roce..
2673
# 23.12.2021, 09:48

palma
Vypadá to že přijde jaro brzy ach jo nesnáším jaro v lednu to bylo 2007+vichřice no blé:zz: sněhu už čekám minimum vrchol myslím že tady už byl na přelomu listopadu a prosince..

171
# 23.12.2021, 09:56

palma
Naopak ve 2m to vypadá na normál. Ta předpověď může být samozřejmě úplně jiná od realita, takže uvidíme. Dle rozložení anomálii, tedy teplá evropská část Ruska by to tak zlé být nemuselo. Naopak by to dávalo větší šance na Jadranky.

Je to ale celkem stará předpověď ze začátku prosince. Jak ten screen palmy, tak moje teplota ve 2m.

Tady nejnovější výhled na leden. Dle ECMWF až na první týden bude teplotně leden průměrný.
https://apps.ecmwf.int/webapps/opencharts/products...

109
# 23.12.2021, 10:11

palma
Mně tady ve výhledu dlouhodobě ubývá modrých pruhů a přibývá zelených a teď už i žlutých. Nechci řešit kvalitu místní předpovědi, ale ten trend je zřejmý a vcelku dlouhodobě. Jako nestalo se mně ještě, že by modrá zfialověla.

386
# 23.12.2021, 12:53

ludvicek
Jo, Ty pruhy, ono se pořád diskutuje o tom jak to bude, co je slabé, co silné a jak kdo předpověděl, že to dopadne, já rád koukám na vortex plus do výše 500Hpa, no vždycky se kouknu na konec výhledu a pak se proklikávám k současnosti. Mluvilo se o tom jak v listopadu se vortex oslabí, eventuálně rozpadne, pak to odborníci posunuli do prosince, teď to patrně posunou někam za polovinu ledna.. připomíná mi to zimu 2019 - 20.. to posouvání. Osobně zatím z tohoto směru nepředpokládám nějakou výraznou "pomoc" pro zimní projevy..rychlost větru má být velká, prochlazení taktéž, narušení má mizet, čili to bude držet studený vzduch tam, kde je. když se proklikáte směrem dozadu, vidíte, že to v celém výhledu nějak zimně nevypadá..Ovšem pokud se to, jak to tak chodí, příliš nezmění, nicméně trend tam je, sledoval jsem to teď v průběhu celého týdne, nic to neposunuje, pouze to tu teplejší variantu prodlužuje.. zdroj: http://www.weatheriscool.com/prod/ztemp_multilevel...
No nic. polední pauza končí..

vortex 8.1.
dění v 500Hpa 8.1.
386
# 23.12.2021, 19:02

No jo, ani ty indexy už nejsou co bejvaly..:(

Dnešní výhled AO
dnešní výhled NAO
496
# 23.12.2021, 23:07

Vypadá to vypadá, že období po 27.12. dále bude teplejší než normál. Sice hned 25.12. k nám vpadne zpátky studený vzduch, pak ale návrat k JZ proudění s postupem front a srážkami. Teploty jsou zatím otázkou, jednou až lehce nad +10, jindy kolem +5. Dále to vypadá, že na přelomu roku by se z JZ někde pod Pyrenejským poloostrovem měla do střední Evropy nasouvat rozsáhlá TV. Z Atlantiku pak TN (a že jich tam bude požehnaně, jednu z nich dokonce modely malují s tlakem pouhých 946 hPa) pak budou podél Britských ostrovů směřovat k SV. Jet stream bude toto rozložení kopírovat, takže teplejší ráz počasí, zima (zatím) v nedohlednu :(:( Indexy by se měly přehoupnout do plusu.

Aktuální výhled na další zimní měsíce (článek na Severe Weather) byl zmíněn v příspěvcích výše.

Teplotní odchylky pro 27.12.-3.1., JZ více do tepla - https://twitter.com/Francois_Jobard/status/1474114...

Dále pak vortex - prakticky po celý leden by měl být stále silný až silnější než normál ("major" SSW v nedohlednu) - https://twitter.com/SimonLeeWx/status/147411380999...

A stronger stratospheric vortex is on average associated with a positive surface Northern Annular Mode, poleward-shifted jet streams & fewer, less extreme cold air outbreaks for N Hem mid-latitudes.

PS. v USA další "horká" vlna. Ve střední části (cca od Oklamohy na SV k Indianapolis) pak teplotní ochylky v dalších dnech budou opět atakovat +20 C.

162
# 24.12.2021, 06:59

Tak CFS dost zchladil leden ale asi je to jen výstřel do prázdna :(:zz:

47
# 24.12.2021, 07:49

Je zajímavý jak je v Americe a tady v Evropě teplo a jak vortex je silný. A to se předpovídal rozpad nebo oslabeni a chladnou Evropu. Jen ta Skandinávie je velmi chladná….

76
# 24.12.2021, 07:57

DeggyCZ
možná počítá s tím, že se ta studená ,,masa" přesune ze severu sem..ale to jdou jen hrubý odhady..když tak koukám jak má být ke konci roku tak jaro je tady :D:D

49
# 24.12.2021, 09:48

palma
dyť to máš průměr januar, februar, march...

49
# 24.12.2021, 09:51

leden naopak se jeví chladně, počkám si co vyplivne ecmwf na leden, ale to bude až 5.1...

Tady s prosincem velká spokojenost. Zatím nebyly sice nějaké mrazy, ale to je v prosinci málokdy, naopak v porovnání s těmi posledními bájo, holkám děda postavil i iglů.. to je v prosinci rarita. Dnes jsme se probudili do bílého rána a sníh zatím drží, i když teplota pomalu stoupá. Zítra další zajímavý den, bude to dost zajímavé... A co je dál v modelech? Jsem v klidu.. chce si to užívat přítomnost.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.