Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Ochlazení od 3.4.2021, silné sněžení v sobotu 3.4. a výraznější srážky od 5.4.2021

378
# 04.04.2021, 13:34

ROFA
Naprostá paráda👍
Já dnes nechal běžky doma a šel jsem po svých..Z Horské Kvildy přes Zhůří na Huťskou horu (1188mnm).
Jsou zde nádherné výhledy šumavské:)
Pokud se sem k nám nekdy kdokoli vypravite, vemte si ssebou kvalitni foťák (ne jako já mobil:zz::D) , a v léťe určitě koš na hřiby, kterých tu v okolí rostou kvanta..)

Malý (1399mnm) a Velký (1453mnm) Roklan. Foceno z vrcholu Huťské hory(1188mnm)
V pozadí Antýgl (1253mnm) Foceno od horského pramene s jezírkem v zaniklé šumavské obci Zhůří (1150mnm, cca 3,5km od Horské Kvildy)
Ještě jednou Antýgl, který ze Zhůří máte jako na dlani.
378
# 04.04.2021, 13:39

Ještě k snehovym podminkam zde..
V lesnich usecich je místy jeste cca 30-40cm snehu. Otevřené pláně jsou uz opet temer bez snehu...i v ve výškách 1100-1200mnm..
Ale už zítra na SF to tu dostane znovu bílou peřinku i na pláních..

171
# 04.04.2021, 13:51

swan1
Náhodou nádherné fotky. Kvalitu vem čert, jelikož je to stejně nádherné. Je se chci zeptat zda je možné srovnat stav sněhové pokrývky na začátku dubna letos a v minulých letech.
Šumava je nádherné místo. V létě se tam snad vrátím zase na Kubovu huť a projdu i zbytek Boubína a okolí.

Petr12
Já myslím, že kritizování má smysl pokud máme pádné argumenty a jsem rád, že je zde všichni mají. Pro srovnání si doporučuji přečíst diskusi na idnesu, kde je v polovině případů samá politika a plivání na vládu. Odborníci promlouvají. Chci se mi z nich zvracet jen to vidím. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pocasi-predpove...

50
# 04.04.2021, 14:52

Petr12
Aidamko1
Je to blbý kritizovat, ale člověku to nedá. Vím, co dokáže udělat ten silný vítr s tou frontou v nížinách a ještě při + teplotě. Spadne zanedbatelné množství, vítr to vysuší, rozfouká a bude prd. Tenhle silnější Z/SZ vítr dělá obrovské rozdíly mezi horami a nížinami.

V nížinách se daří sněhu, když je vítr slabší nebo východní, tohle je situace jen pro hory a vrchoviny a navíc je duben...

96
# 04.04.2021, 14:55

swan1
Jo Šumava je krásná. Já mám ze Šumavy spousty fotek. Až přejde Covid tak tam musím zase minimálně týden pobýt. Ještě zdaleka jsem neprošel všechno. ;-)

1262
# 04.04.2021, 15:02

Příští týden vypadá opravdu zajímavě.Hlavně že budou nějaké srážky.Pokud píjdou v noci,tak někde ráno může být v nížinách bílo.

378
# 04.04.2021, 16:16

Aidamko1
Tak kdyz pominu horni i spodni extremy pro zacatek dubna na Šumavě , tak je to letos podprumerne..Hlavne tedy co se tyce strednich horskych poloh, rekneme 900-1100mnm.. Zacatkem dubna tu vcelku bezne byva nejakych 10-25cm souvisle pokryvky..ale i vice..
Letos mame v techto polohach budto zadnou nebo jen nesouvislou snehovou pokryvku..
Unorova a breznova obleva tu krom uplnych hrebenu snehovou pokryvku opakovaně temer vymazaly..
Absolutní extrem pro zacatek dubna tu byl v roce 1988, kdy ve vyssich polohach Šumavy lezelo neuveritelnych 150-200cm snehu!
I ten zavetrny Churáňov mel tehdy dle archivu 160cm snehu.. , na konci brezna 2m..:D
Volary, 760mnm, kde jsem tehdy bydlel ho mely kolem 100cm, snih se nevesel do mesta, nedalo se obcas temer projet ani projit, nakladaky odvazely snih mimo mesto, aby se obnovila prujezdnost.. To byla nekonecna zima a nekonecne dlouhe jarni tani pak.. Ale to uz je davno..:)
ROFA
Nojo,no, projit si celou Šumavu, to je tak aspoň na dva životy, při té rozloze..;-)
Ja zas vubec nemam nachozene KH..
Coz bych take jeste v tomto zivote rad vylepšil..




32
# 04.04.2021, 17:14

To je fakt kentus ten výhled na příští týden. Výrazně podprůměrné teploty kam oko dohlédne. Nepamatuju, kdy bylo v dubnu takhle hnusně. To je asi abysme moc nezlobili a fakt zůstávali doma :( :D

50
# 04.04.2021, 18:15

Na.Guru
Vždy je na co nadávat, buď na teplo a sucho nebo na zimu...

swan1
Šumava je určitě hezká, přemýšlel jsem, že se tam přestěhuji někam k Boubínu, ale pak jsem to přehodnotil, je to moc daleko a mě cestování absolutně nebaví. Krušné hory jsou od Mělnicka mnohem blíž a už jsem tam několikrát byl a je to tam taky moc pěkné.

171
# 04.04.2021, 18:17

Kouknul jsem se na modely a celkem výrazně nám ubraly. No, tak trochu začínám být skeptikem. Hlavní část srážek bude zůstávat v Čechách, takže se to na Moravu dostane rozpadlé a navíc v omezeném množství.
swan1
Jj, díkec ;-)

50
# 04.04.2021, 18:31

Aidamko1
Dělá to ten Z/SZ (S) vítr, který se furt opakuje, vše si "vyžerou" pohraniční hory a pro nížiny nezbyde skoro nic, pro Moravu, která má dvojtý stín přes ČM Vysočinu ještě méně. Dokud nepřijde situace s pomalejším postupem srážek, tak v nížinách pořádně nezaprší. Na horách napadne třeba 20cm a tady za stejnou dobu spadne jen pár mm.

378
# 04.04.2021, 20:09

aura33
No, treba takova Horni Vltavice nebo Zátoň v podhůří Boubína nad pstruhovou Vltavou, to jsou pohádkové lokality..
No ale pokud potrebujete castej jezdit ns Mělnicko, tak jasné, do KH to mate kolik..30-40 min autem?

65
# 04.04.2021, 20:53

Tak včera večer spadl ještě 1 mm, takže to bylo celkem 2,2 mm, aspoň něco.. Zítra to srážkové pásmo dle modelů rozbije Vysočina a téměř nic nespadne, ale myslím že jinde to nebude o moc lepší... Úhrny budou zítra minimální, vyjma horských oblastí.

171
# 04.04.2021, 23:25

Tak jsem se mrkl na počasí v 18:55 a jsem v klidu. Na Moravě sněžit ani nemá, takže pohoda. Šance na srážky je největší v Čechách a to až do konce týdne.

Jinak nové výstupy ještě zhoršily stav srážek, takže nám malují kolem 1mm za celý týden. No, tak tedy "nic moc".

Spád sněhu do úterního rána zdroj: ČT24/ČHMÚ
182
# 05.04.2021, 01:32

Ty 3 zimní dny snad přežijem, ne? :D Já věřím že ano. :)

182
# 05.04.2021, 01:34

Aidamko1

A vy budete mít zase koukám totál hovno ... :D :D :D Snad vás to nebude mrzet.

171
# 05.04.2021, 01:53

Stranik
Srážky mě budou mrzet ostatně jako vždy, jelikož tenhle rok solidně prohráváme. Sníh je mi už asi celkem jedno.

Blouzním tady z těch modelů a již jsem zmaten co to tam malují. Venku smrdí odpad, takže asi bude pršet, ale mohli by ho ti popeláři vyvést no.

Jinak ESTOFEX nic moc dneska nečeká. Pouze v Německu, ale i zde v ČR se něco málo objeví.

Možná udělám mapku, ale pouze pokud neusnu.

96
# 05.04.2021, 06:35

Stranik
S tím přežitím na letních gumách to u mně už taková jistota není :D. Ale uvidíme, nebylo by to poprvé a vždy to dopadlo dobře.

50
# 05.04.2021, 08:06

Zkouknul jsem předpovědi srážek, GFS do 14.4. plošně v celých Čechách 30mm, ECMWF tam má asi 3x až 10x méně (jak kde).

Dle mého soudu GFS fakt hodně přehání, má tam dost srážek i v příštích několika dnech cca 5-20mm, ale např. Aladin a ICON-EU mají taky mnohem méně.

Ta fronta nebude srážkově nic moc, přeletí to Česko jak pták a pak jen lokální přeháňky a nevýrazná brázda, mimo hory spadne kulový, tak snad dorazí to teplotní rozhraní a TN od jihu, co tam má později GFS. Vysychání půdy pokračuje a bude nadále. 1 nebo 2mm srážek/24h se vypaří, když fouká vítr a svítí chvíli slunce, je to jako by nepršelo a už to padá většinou na suchou zem.

Ty mapky dole mluví za vše, srážkové hody doslova...

"Mega výrazná fronta", která zasluhuje řadu výstrah?!?!?, zdroj: chmi.cz
přeháňky, zdroj: chmi.cz
brázda, zdroj: chmi.cz
378
# 05.04.2021, 08:43

Stranik
V nasledujicim obdobi to ale minimalne pro Z polovinu ČR vypada na více, než 3 zimní dny...
Ve vyhledu je uz od soboty dalsi davka zimy s vyraznymi srazkami ve snehu.:!!:
Je to daleko a mnozstvi srazek na tu dalku nejiste, samozrejme, ale jestli to vyjde, tak mazec..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.