Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Budou v únoru silné mrazy?

50
# 02.02.2021, 19:02

Novorolak
Díky za odkaz, dobrý překlad, takže vítr bude v této situaci problém, pojem lake effect je trochu matoucí, protože se vyskytuje všude možně třeba i v Egejském moři, přidávám odkaz, kde všude se vyskytuje, výčet je opravdu velký, klidně i tam, kde by ho člověk nečekal např. Balearské ostrovy, Irsko a další.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lake-effect_snow

148
# 02.02.2021, 19:04

palma
jen sem tím chtěl naznačit že prostě je to nejistá situace a ještě je třeba počkat:D

# 02.02.2021, 19:19

aura33
Zajímavé ,děkuji . Já o něm zatím vždy slyšel a sledoval ho jen v USA (tedy pouze na internetu , bohužel :) ).Jinak za ten překlad se omlouvám , ale informace , které jsou potřeba z toho vyčíst jdou :) . Občas je tedy potřeba doplnit písmeno , nebo nahradit slůvko za vhodnější :) Lepší jsem bohužel nenašel :)

379
# 02.02.2021, 19:22

palma
Prectete si pane, jeste jednou posledni vetu v mem predchozim prispevku, pripadne i ty dalsi predchozi.. Je tam neco o tom, ze se vyjevila pravda, ze to tak bude..? Nesrandujte..
Zitra to muze byt zase jinak..
Nejsem z tech co tu 5-6 dni pred situaci hazou cifry jako 100 (%) ...
Ani 2-3 dny pred situaci..
Presne to pojmenoval podle me Kokos, je to jeste zkratka nejiste..logicky...a tim prave i zajimave..

50
# 02.02.2021, 19:32

Novorolak
Nemáte zač, ten překlad je úplně v poho, skoro bych ani nepoznal, že je to překlad. Jinak jsem si převedl jednotky, že by měl být vítr nižší než 30 mil, vychází to pod 50km/h. Pro Dánsko to vypadá v příštích dnech na vítr až 70-80km/h, on tam lake effect být ani nemusí, to teplotní rozhraní tam bude extrémně výrazné a bude hlavní zdroj sněžení.

Jinak pokud by Vás lake effect ještě zajímal, v roce 2017 tento effect přinesl na úpatí Apenin v Itálii největší příval sněhu, který myslím nebyl uznán jako rekord. Přes 200cm. https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/silne-mra...

# 02.02.2021, 19:44

Dva dny příští týden bude kolem nuly a pak hurá jaro. Tady se zase jančí jak kdyby mělo být plošne 30 čísel a minus dvacet.

25
# 02.02.2021, 19:45

Nový Ecák jde do tepla, trochu jsem to čekal:D

386
# 02.02.2021, 20:05

Koukám, že ani indexy dnes nejsou aktuální, dneska nic, nějak to všechno hapruje, ..A počasí zatočí ruletou..:cool:

# 02.02.2021, 20:09

Nejsou data kvuli slabé letecké dopravě. Minule roky data byly a byl v těch předpovědich stejnej bordel jako ted:D

379
# 02.02.2021, 20:16

Kokos342
Vy jste bojovnik, je to na vas..
V noci nasadte proti amíkům ctvrtou evropskou pětku, nas tajnej trumf..At tem amikum vsiti aspon tri goly..:cool:
Uvidime, jaky bude pak ranni vystup:D
Jinak, Norove se zblaznili, cely den drzi pro moje misto v po -8, ut -9, streda -12..(ranni teploty)
A maj to tam i ted, furt to samy..asi sem si to zapomnel aktualizovat:!!::D
No radsi pudu spat, nez to zmeni do deste, to bych pak blbe usinal:D
Prady
Jo, pekna masinka..paráda!;-)

238
# 02.02.2021, 20:24

swan1
Jestli myslíš předpověď na YR.no , tak ta je pořád ještě stará a stejná jako ráno :) To tam i u nás dává na pondělí noční teplou kolem -11. Mrkni se na windy.com , tam už je chvilku nová aktualizace ecáka, kterou pak dávaj v noci na svoje stránky Norové :) Bohužel i tento model se přiklonil k ostatním a dává tam teplo bez sněhu.

496
# 02.02.2021, 20:30

Zdravím kamarádi, mám dotaz k modelu ECMWF - z kama berete nejnovější výstup? Já odtud - https://www.ecmwf.int/en/forecasts/charts/web/clas... (je to pro mou lokaci). Je pak tento výstup obratem překreslený do zmiňovaného windy nebo se zpožděním? Protože výstup pod daným odkazem moc nesedí s tím, co je aktuálně na windy. A EMCWF ještě drží jakš takš nějaké ochlazení (byť oproti ránu ubral), ale i přesto by to byly dny s denní teplotou kolem +1 až +3, v noci pak kolem -5, možná i více, záleží kam by pronikl chladnější vzduch. Jinak poslední výstupy GFS a ECMWF jsou si aktuálně hodně podobné ....
Díky za odpovědi.

PS. v Meteogramu je velký rozptyl, ale to by na překreslení do windy nemělo mít vliv ...

# 02.02.2021, 20:34

A je po srande. Teplo se nám hezky sjednotilo do všech modelů a nejspíš se tak i stane :D

238
# 02.02.2021, 20:36

andy206
Já koukám na windy.com , protože tam jsou od všech modelů překreslovaný výstupy se zpožděním do hodiny a půl od jejich vydání v originálním portálu :) Třeba teď je na windy hodinu a třičtvrtě starý výstup od ecáka.

496
# 02.02.2021, 20:42

Prady - a píše někde windy či ventusky také info, o jaký výstup daného modelu se jedná? Nebo do jaké doby se nejnovější výstupy přepisují na dané stránky? Já to nedohledal. Ono totiž na mou uvedeném odkaze se polední výstup ukazuje většinou až po 20.hod, tak si právě říkám, zda to berou některé stránky odjinud = rychleji ...

496
# 02.02.2021, 20:53

Jinak ansábl GFS ukazuje teplotu v 850 hPa na víkend až +4 C, což je o 8 C více jak normál (průměrná teplota je -4 C). No a pak i nadále by to měla být stále teplejší varianta: o 2-4 C tepleji. Zima, či např. týdenní zimní epizoda, je v nedohlednu. GFS ve výhledu maluje teplý JZ expres ... tak uvidíme, nejistota je stále velká a je to daleko.

# 02.02.2021, 21:16

andy206
Teď už je jistota teplo. Že by úplně všechny modely který jsou sjednocený do tepla najednou otočily, tomu snad tady nevěri nikdo. No možná někdo jo, někdo by se tu určitě našel...

VHK
Avatar
30
# 02.02.2021, 21:22

Nevim co tu resite cele dny,smirte se s tim ze pristi tyden vystreli teploty k plus 8-10stupnum,zima se zastavi u nasim severnich sousedu a tam jim da poradne zabrat,podle nejnovejsich vystupu tam plosne spadne okolo 20-30 cm v nizinach...takhle si predstavuju zimni vpad,tohle se nam tady stat asi nemuze,u nas vyhraje jizni expres a hodne vody k tomu:prsi:

238
# 02.02.2021, 22:00

Andy206
To netuším, ale mám vypozorováno, že když nový GFS vyjde na Wetterzentrale, tak většinou do hodiny je na windy, to samé icon a meteoblue. Ecák bude pravděpodobně stejně. Norové vycházejí z ecáka a je vidět, že to co vyjde na windy jako novinka od ecmwf, tak na webu yr.no se promítne až za několik hodin.

Ač to teď sice na nějaké mrazy a sníh nevypadá tak věřím, že v druhé půlce ještě nějaká epizoda dorazí. Sice nevěřím, že by ještě znovu napadlo 15-40cm , ale něco kolem 10cm bych věřil, že je reálné na nějaký týden max.:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.