Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Teplotní rozhraní, déšť, sněžení a ochlazení 28.1. až 31.1.2021

147
# 28.01.2021, 10:43

kuba
no u mě to leze slimejším tempem za půl hodiny o 0,2C to jde

# 28.01.2021, 10:44

swan1
Dovolím si citovat článek zde z in- počasí o určování kdy bude sněžit a kdy pršet.
“ Při silném sněžení se pak může vytvořit situace, kdy se teplota s výškou ve spodním kilometru až dvou kilometrech nad zemí prakticky nemění (tzv. izotermie). Sněžit pak v nížinách může, i když teplota v hladině 850 hPa (cca 1,5 km nad zemí, často používaný údaj pro určení teploty u země) je jen stupeň či dva pod nulou, zatímco při čerstvém větru je nutný pokles teploty v této hladině alespoň na -7 až -8 °C, aby i v nížinách sněžilo.”
Čili opravdu to není proti fyzikálním zákonům.
Hlavně to či bude sněžit ovlivňuje ne klasická teplota ale teplota vlhká. A ta je zpravidla nižší. Zajímavej članek, kterej doporučuji přečíst :-)

53
# 28.01.2021, 10:48

Tady stále lehce pod 0, teplota -0,9. Slabě sněžilo, ale aktuálně nic nepadá. Oteplovaní moc nefunguje zatím. Tady se to vyhoupne dle předpovědi maximálně slabě nad 0.

RichardReynolds
Tak tak, žádný fyzikální zákon takhle by ani fungovat nemohl. Při teplotě na -2 v T850 sněžívá celkem často a běžně. Navíc dneska bude teplota nejníže ve výšce 1km a to je také velice důležitá výška! Sněhové vločky budou ale obrovské a částečně budou tát.

76
# 28.01.2021, 10:51

Já si myslim že to přjde cca o 2 hodiny než udávají modely..je to už za hranicema ..

167
# 28.01.2021, 10:56

Zajímavá situace bude v sobotu odpoledne, ICon tam má prudké ochlazení a sněžení na většině území že by z toho bylo 5-10cm po celém Česku tak uvidíme :snih:

27
# 28.01.2021, 10:56

Čelákovice už +4°C, to ani při srážkách (jestli nějaké přilezou) na nulu jen tak neklesne... A Držovice zatím cca nula, tam to ale půjde nahoru a taky asi ze sněhu nebude nic moc...

Jak už bylo psáno Xkrát, pro nížiny bídná zima.

76
# 28.01.2021, 10:57

kuba
kéž by aspoň v tu sobotu něco napadlo kdyby to teď nevyšlo :/

142
# 28.01.2021, 11:03

Ráno zataženo, trochu přimrzlé a lehce nasněžilo. Samozřejmě sníh je už fuč, venku +2 a krásně svítí sluníčko (to proto, aby zem co nejvíce povolila před sněžením) - no stejně bude pršet...

376
# 28.01.2021, 11:07

RichardReynolds
Clanek jsem cetl hned po zverejneni a je zajimavy, na vlhkou teplotu v prispevku vedle v tomto tematu i odkazuji..kde i pisu, ze snezit po nejakou dobu i pri techto podminkach muze.. Nez prijde teplejsi vzduch i do nizsich hladin.pochopitelne,.jsem myslel..
Tam pak staci aby v 500 mnm bylo par desetinek nad 0 a dole v nizine uz bude snih s destem nebo dest.

238
# 28.01.2021, 11:18

No aladin na dnešek těch srážek teda ubral. Možná budem rádi i za 5cm, ale aspoň zas trochu ochladil na zítřek a tam taky ubral srážek v dešti.

F4
Avatar
109
# 28.01.2021, 11:31

Prady
Ano, zrovna jsem to chtěl napsat, že se vrací ke své tradiční redukci těsně před situací. Z původních 7 mm máme sotva 4 mm a kdo ví, jestli to vůbec spadne. Přitom ještě přede včírem to vypadalo dobře. Zase prostě špatné proudění. No mám hranici 5 mm, od které budu za dnešek spokojen. Zítra od 10, tak schválně.

167
# 28.01.2021, 11:42

Myslím že by se na západě mohlo při těch silnějších srážkách ochladit na nulu a alespoň něco napadnout než to přejde do deště, ty srážky vypadají docela silně :snih:

73
# 28.01.2021, 11:42

No teploty budou létat tedy pěkně nahoru a dolů :!!: U nás čekám spíš déšť.

Jinak pořád máme ve stínu a mimo stromy souvislou sněhovou pokrývku. Na přímém slunci je ale sníh už dávno fuč.

2660
# 28.01.2021, 11:45

Hmm už máme 1°C:( no na to jaká byla zima o půlnoci solidní produk, minimum jsme měl skoro -10 stupňů! Jinak Aladin hrůza teplo, liják a povodně jsem zvědav kam stoupnou řeky na Vysočině, tak bych to popsal co nás čeká v nejbližších hodinách;-) jo a Kokos bude mít smůlu taky, nový Aladin už mu taky dává na chvíli déšť a nad 0, sněhu si užijí jen nejsevernější části ČR podle mě.... no nic naštěstí koukám ven ještě do bílý zahrádky, ale krátí se to krátí:D

ota
Avatar
2126
# 28.01.2021, 11:46

I Aladin už se přidává k ICONu a počítá se sněžením v sobotu večer a v neděli. Kdyby to vyšlo, byla by o delší době sněhová pokrývka prakticky v celé republice. Předtím v sobotu to ale vypadá na velmi vysoké teploty všude kromě krajního severu. Je to ale skutečně divočina, konečně se v počasí děje něco zajímavého. Modely navíc stále častěji počítají s vpádem arktického vzduchu zhruba za 10 dní. Rozhodně to vypadá, že počasí v dalších dnech nebude nudné.:)

9
# 28.01.2021, 11:46

F4
To mě povídejte modely vs. západní Čechy, to nechcete ani náhodou. Ke klasickému ubírání srážek došlo. Nejvíc mě děsí kouzelník Aladin s jeho "dírami" za Šumavou... pak se divte že tady neřeším sněžení, když vůbec není jisté že budou nějaké srážky.

73
# 28.01.2021, 11:48

ota
Ten vpád studeného vzduchu je podle mě už neodvratný, GFS tam cpe nějakou blokující tlakovou níži, ale ta se beztak smaže a cesta pro arktidu bude volná.

# 28.01.2021, 11:50

ČHMÚ už vydal výstrahu na zítra před sněžením na severozapad, sever a severovýchod 5 až 10cm těžkého sněhu tak uvidime:D

167
# 28.01.2021, 11:53

Jo aladin to ukazuje Tedko krásně na noc ze soboty na neděli, plošně sněžení po celé ČR kromě asi úplného jihu Čech a mrazivé teploty :snih: akorát ta těm by byla většinou všude podmacena ale i tak by to krásně drželo, byla by to náhrada za ten déšť zítra :snih:

69
# 28.01.2021, 11:54

My držíme-2,5 st a z toho drobného sněžení z okluze to přešlo do celkem silného sněžení,které už se objevilo i na radaru. Jo kdyby takhle sypalo z těch front co mají dorazit do neděle tak bych se fakt nezlobil :D Co západ, jak to tam při těch teplotách nad nulou na frontě vypadá?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.