Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Přechod studené fronty a ochlazení 27.11.2020

50
# 26.11.2020, 08:59

Tuším jak to dopadne, ochladí se, budou ledové dny, nasněží, inverze, mlhy námrazy, ovšem vše nad 500m.n.m.
V nížinách stěží bude ledový den, stěží se udrží sníh i kdyby zde měl padat a inverze přinese jen ošklivou šedou deku při trvalé teplotě +0,5°C.
Poslední roky když už se chystá něco slušného, v nížinách se to skoro neprojeví a od středních poloh výše mají zimní pohádky.
Fakt říkám, dříve byly zimy v nížinách úplně o něčem jiným...

148
# 26.11.2020, 09:08

hlavně mě štve to že mělo být pod bodem mrazu a už přes 24h se teplota nezměnila....
stále +0,8C a nehejbe se..

2699
# 26.11.2020, 09:12

Kokos342
My taky máme jen na 0 přitom kousek dál cca 5 km hustá mlha, parádní námraza a -3:(

148
# 26.11.2020, 09:16

Tutugon
je to na *****:D

238
# 26.11.2020, 10:33

Tutugon
To máš pravdu, u nás je teď pořád -2,5°C a námraza přes noc pěkně zesílila. Dopoledne jedu do "Pejru" tak udělám fotky ještě kolem Sázavy a Křemešníku, tam to bude větší maso, protože dneska je to u nás v Rychnově tak jako včera nahoře. :)

50
# 26.11.2020, 10:59

Prady
Moc pěkné, tady dole něco takového vzniknout ani nemůže, protože ikdyž je mlha a mrzne, tak nefouká téměř žádný vítr. A námraza se vytváří hodně pomalu.

walden měl pravdu, člověka to fakt nakopne. Zatím jsem jen hodně uvažoval co a jak, ale je čas to dát do pohybu, plánuji, že objedu nějaká místa po ČR a doufám, že do příští zimy něco seženu, prozatím třeba jen nájem.
Takovouhle zimní pohádku bych si fakt přál mít kousek za bydlištěm a nemuset za tím jezdit nějakých 50km nebo více.

13
# 26.11.2020, 11:12

Ve stredu by mohla byt vetsi ance na nejaky snih i pro Cechy.. Uvidime..

238
# 26.11.2020, 11:16

aura33
Jak říkám, na začátek bych ti doporučil nějaký byt na Jablonecku. Cenově dostupná lokalita, v okolí spousta možností najít práci a věř, že drtivá většina lidí tady, by ti tam ty zimy záviděla :D
https://www.sreality.cz/hledani/pronajem/byty/jabl...
I samotnej Jablonec má podle téhle mapy větší zatížení než třeba Výsluní, kde bydlí ROFA :) Třeba taková Smržovka a Lučany už maj podobný zatížení jako Pec pod Sněžkou atp.
https://clima-maps.info/snehovamapa/

50
# 26.11.2020, 11:27

Prady
Díky za doporučení...

53
# 26.11.2020, 11:56

Koukám, že GFS má zase prázdnou mapu. GEM tam něco maluje a jediný ecák tam má něco výrazného. Zatím to vypadá tedy nijak. Uvidíme co dál.
Starej dobrej boj mezi GFS a ECMWF.

168
# 26.11.2020, 12:12

Aidamko
Ecák bývá na tyhle situace lepší než GFS takže bych víc věřil Ecaku ;-)

53
# 26.11.2020, 12:19

kuba
Ecák to změní a co pak? Najednou to bude mít GFS a budeme mu provolávat slávu a oslavovat ho a pak zase změní, tak hanba pro něj a sláva Ecáku!
Asi takhle to nějak vypadá, však uvidíme. Jo a s tím bych docela nesouhlasil, že je ecák lepší než GFS. Ten poměr je 3:2 pro GFS, tedy není to ani 65%.

Uvidíme, třeba to fakt dopadne dobře, ale počkejme vážně na víkend.

386
# 26.11.2020, 12:32

Aidamko
Přesně, tohle už je jak ten tonoucí se stéblem trávy, navíc, srážky jsou vždycky o pár hodinách dopředu, tenhle rok jsme to mohli sledovat, těšili jsme se, a jaké byly rozdíly jen v rámci ČR..Teď mne tu baví, jak se tu objevují i modely, o kterých jinak ni vidu, ni slechu.. třeba se tu začíná často objevovat GEM.. moje zkušenost.. v zimě není špatný na ty čtyři dny dopředu, ale jednu věc dělá, nasadí na týden dopředu teploty o tak 3-4 stupně níž, než ostatní, a pak ubírá, ale různé zákonitosti by se daly vypozorovat i u dalších, beru, že se nad tím teď víc zamýšlíte, a ejhle, už jsem zaznamenal ironické poznámky typu, jak to, že přesně nevíte co se stane, za mne to berete teď ve větším rozsahu informací, a to je dobře.

50
# 26.11.2020, 12:35

Aidamko
Já bych řekl, že vyhraje varianta: s ochlazením sněžení spíše jen na SV a pak hned TV a zpět do inverze. To pak raději ani nechci vidět ty fotky tady... v těch polohách cca 600-900m.n.m. kde jsou ty mlhy hodně husté v okolí kopců a více to tam profukuje budou mít zimní království...

PS: Prady
Ta mapka zatížení sněhem, co jste poslal je zajímavá. Víceméně se to řídí podle nadmořské výšky, což je logické, podobně jako na mapě rizika námrazy, kterou zde vložil ROFA ve vedlejším tématu.

182
# 26.11.2020, 19:23

A už ty srážky ruší ... takže sněhu se jen tak nedočkáme, no jak jsem říkal. :)

386
# 26.11.2020, 19:29

Stranik
Jo, taky na to koukam, jsem si říkal, že tolik sněhu si ani nezasloužíme, a vida, asi mne slyšeli. :(
P.s. právě v TV meteorologové věští teplé Vánoce a Nový rok..:!!:

53
# 26.11.2020, 19:34

Stranik
palma
Citace z webu čhmú Je-li v předpovědi zmíněna možnost tzv. Výškové tlakové níže, jedná se o stav, kdy se ve vyšších výškách (hladinách či též vrstvách) vyskytuje nízký tlak vzduchu (snížený vůči okolnímu tlaku). Předpovědi Výškových tlakových níží jsou nicméně nesmírně obtížné, takže i 24 hodin předem se ve velké části případů situace výrazněji mění.
Trochu optimismu dodám s dovolením.

Jé koukám, že to brala z modelu CFS, no boha a navíc dle statistik z Prahy.

386
# 26.11.2020, 19:36

Aidamko
Tak, na Kladensku by se jednalo o malý zázrak, ale na horách by to bodlo..
p.s. koukám teď, že za týden na víkend, mi dávají 2mm deště..:D

182
# 27.11.2020, 15:55

Nasněží ale zřejmě v Úterý 1. Prosince :) To už vypadá nadějněji.

182
# 27.11.2020, 15:57

palma

Doufám že to oteplení příjde ... potřebuju ještě venku vyměnit gumy na zimní. Stále mám auto v servise a je samozřejmě na letních. :D :D :D Nerad bych u toho moc mrznul.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.