Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Zimy: jaké byly, budou, jaké si přejete apod.

386
# 19.11.2020, 14:24

walden
Jste mne předběhl, až se teď doučím s menší ratolestí, dopíšeme úkoly, jdu nato, nebojte, myslím na vás, akorát mne to nepotěšilo, nebude to moc o zimě..

13
# 19.11.2020, 15:03

PatrikMO
Ano,16/17, tam byla druha pulka zimy dost zimni..
Tady na Sumave byla ale opravdu moc pekna ta 18/19.. a to od konce listopadu az do brezna..Od nejakych 700-800m vys byl celou zimu snih, stale jen pripadaval a pripadaval, v polohach kolem 1000m byl metr i vice, na hrebenech kolem 1,5 az 2m..
Slusne i mrzlo, nejakych -8-10 stC bylo dost casto, par dnu bylo i k tem -20, coz ale take uplne nemusim..
To je i zima ktera me vyhovuje, do vyssich poloh Sumavy to mam par minut autem..
Tady dolejc, v 600mnm jsem smireny s tim, ze za opravdu zimnim pocasim se musi holt o par stovek m vys..
Kdovi, jestli aspon takove zimy jeste budou..

53
# 19.11.2020, 15:11

walden
No ty to máš fajn, Šumava v zimě je nádherná.

V létě 2015, jsem byl v srpnu na Kubové huti, nádherná krajina a příroda. Boubínský prales taky nádherný, no prostě nádhera. Jsme pozorovali, jelikož to bylo od 7-12.8. i perseidy, takže další nádherný zážitek. Chci se tam v létě vrátit, tak snad si to projdu všechno.

No v zimě jsem tam možnost být neměl, ale snad se tam brzy dostanu, celkem vám to závidím. Kolik je to od tebe km? 10-20? Já maximálně sjedu do Olešnice, nebo na Vysočinu a to je všechno.

238
# 19.11.2020, 15:59

walden
Jo to máš fajn...relativně za chvilku seš v kopečkách 1000-1100m.n.m. ...do Železný Rudy na Špičák to taky máš celkem nedaleko. Je fakt, že našich 600m.n.m. je pro zimu většinou příznivější než stejná výška v pošumaví, ale zas u nás se můžeme za barákem dostat max. do 765m.n.m. , potažmo o 20km dál Javořice 836m.n.m., tím to hasne.

386
# 19.11.2020, 16:37

walden
tak na Vaše přání..waldene, slivovice zafungovala, tak jsme to nakonec spáchali..děj se vůle přírody..

Takže, ta zima podle strejdy.. Nejdřív jeden zábavný pokus, na zahradě večer jsme doprostřed postavili dvě židle, nic jim nesmí stínit, přes ne jsme dali vixlajvantový podložky co se vozí k moři (nebo něco podobnýho), takže vzniklo na každý židli takové áčko, jedno jsme zorientovali stranově sever jih, druhý východ západ..no za půl hodiny bylo jedno áčko orosený ze severu, z jihu nic, druhý, částečně ze západu, z východu nic.. odkud přijde zima? .. od východu ne!.:D, čili skoro sever s trochou západu. Ale zpět k zimě.
Takže, šli jsme na jmelí, to má lístky pěkně hlaďoučké, čili, ve stromech ještě dost živin, plus podle stavu bobulí zhruba tři až čtyři týdny docela teplo ( den do +4 až +5, noc okolo 0 až -3 ) , okolo 25.12. ochlazení na pár dní..v lese nalezena pěkně vyvíjející se dřevnatka, na plný vývoj potřebuje cca 1měsíc, pak by v rámci životního cyklu měla projít mrazem, samozřejmě to nejsou hodinky, plus pět dní je možných.. minus ne..:),takže jsme na začátku ledna,.... leden, pocitově teplý, klidně až o + 3 stupně, mlhy, okolo nuly obecně, v noci mírný mráz, ochlazení v závěru, v noci až k -10 (-8 až -10) ale jen cca týden.. čili jsme na začátku února..oteplení do třetího týdne, opět někam k 0 obecně, noci s mrazíkem, pak zase houpnutí k -5 max a je konec února, březen stálé oteplování k +10 až do toho prvního jarního dne.. konec hlášení.. indicií pro předpověď bylo pomálu, brouci na baráku se k tomu nehodili, v lese byl snad jeden dva, co jsme odhalili, ale to bylo málo..asi je sežrali ty špačci. co jsou tam na kraji lesa..:D.. takže část podle jeho pocitu, pokud nedojde k nějakému rupnutí ve stratosféře.. třeba to zas vyjde..:D
p.s. je to samozřejmě pro naši oblast a n.m. výšku.. jo, ještě doplním, srážkově to vidí spíše navypadávání vody v inverzích, námrazy, asi jedna nadílka, ale to už, jak řekl, špekuluje..

53
# 19.11.2020, 17:03

palma
A víte, že to tak nějak souhlasí s předpovědí co čeká CFS? Ale zajímavý styl, veselý, ale pravdou, je že v současné době není nic nemožné. Třeba to i vyjde.

13
# 19.11.2020, 17:08

Aidamko
Prady
Ja se narodil a 38 let zil v jine casti Sumavy, necelych 800mnm, pobliz Vltavy, okolo Bobik(1263mnm) Boubin(1362mnm), z okna vyhled na Plechy, Trojmeznou, Tristolicnik, Stozec, Zlebske vrchy.. Do lesa a na kopce okolo par desitek minut pesky..
Sotva jsem zacal chodit, uz me tam tata tahal na sve oblibene okruzni vyslapy po kopcich kolem vltavske kotliny..
8 let jsem i v sumavskych lesich pracoval, v zime- v lete, kazdy den..kdyz pocasi dovolilo..
Tak asi proto si narokuju do pocasi a predpovedi montovat i veci za ta leta vypozorovane v lese, v prirode..
Na stredne stara kolena jsem vlastne slezl niz, do cca 600mnm , ze Sumavy do Posumavi, Vltavu vymenil za horni Otavu..
Ano, je to odsud nejakych 10-20,25 km na spoustu zajimavych mist v centralni i SZ casti Sumavy, Kvilda, Modrava, Polednik, Spicak. Prasilske, Cerne, Certovo,Laka..jezera..
A ze Spicaku uz je to jen kousicek na Velky Javor, kde je paradni lyzovacka..
Jasne ze ve stejne nadm vysce jsme tady na JZ o neco teplejsi, nez treba na Vrchovine nebo v Krkonosich, Jizerkach..

50
# 19.11.2020, 17:09

Prady
walden
Jo je to hezké bydlet někde u hor a mít to kousek na nějaký vyšší kopec. Tady v nejbližším okolí je Říp, který měří 459m.n.m. možná to zní jako vtip, ale když jsou lepší zimy, tak na tom vrcholku je fakt znát rozdíl klidně 5-10cm nebo i více sněhu, než pod ním. Výškový rozdíl je zhruba 200m.
Bohužel loňskou zimu nic takového nebylo, jelikož byla jaká byla.
Loni jsem byl 2x v Českém Středohoří v okolí Milešovky, kde je velký vliv srážkového stínu, ale paradoxně tam bylo jen 5cm, ale i tak to opticky vypadalo moc pěkně. Mluvím o nadmořské výšce 600-700 m.n.m. takže sem jel za sněhem, abych viděl to, co dříve bylo v nížinách běžný sníh a ještě nic extra, což je docela paradox. No ale v zimě 2018/19 už tam bylo slušných cca 20cm, více to nedalo, jelikož SZ proudění zasypávalo Krušné hory a pro okolí Milešovky moc nezbylo. V prosinci 2010 tam naopak mohlo být možná až 50cm, jelikož vítr byl východní a vzniklo tak návětří.

Na úpatí Řípu byly v lednu 2017 i půlmetrové návěje, jelikož kolem jsou všude pole a hodně to tam profukuje.

Jinak už sem to tu několikrát psal a nechci se opakovat, ale mám v plánu se přestěhovat na hory, jelikož se nedokážu smířit s představou, že už neuvidím téměř žádný sníh a v létě mě bude žhnout slunce při +35°C. To cestování a ježdění mě nebaví, taková ta představa, že člověk vyjde ven a hned má kopce za barákem mi přijde prostě ideální. No uvidím, ono se přestěhovat nějakých 100km není jen tak, člověk musí vše pečlivě zvážit, co to obnáší atd. Je mi 25, když se přestěhuji do 30, bude to úspěch, ale lepší by bylo asi dříve. Hlavní je vědět, co člověk chce...

53
# 19.11.2020, 17:22

walden
Prady
aura33
Tak já mám ve své blízkosti taky pár větších kopců, jelikož jsem celkem blízko Drahanské vrchoviny. Tady u nás se nachází kousíček Ořešínská, též někdy známá jako Vranovská vrchovina s nadmořskou výškou zhruba 540-590 m.n.m, asi 20km mám Drahanskou a 25 km na sever leží Olešnice. Já se nacházím v oblasti s výškou kolem 400-450 m.n.m, tedy již celkem vysoko. Rozdíl je znát, jelikož teplotní rozdíl mezi Brnem a mnou je asi -1,5, tedy již celkem dost. V zimě zde leží také více sněhu.

No, ale říkám za těch 10 let se to zde změnilo celkem dost. Na Ořešínské vrchovině sníh ležel pomalu od prosince do března v kuse a teď to nejsou ani 2 měsíce. Zima 18/19 byla poslední co přinesla 3 měsíce sníh v kuse. Roztál pouze jednou a to na začátku února, ale hned 4.2. napadlo snad 15cm a vydrželo až do 20.2.

Minulá zima přinesla nejvíce sněhu 6cm na Ořešínskou a to 18 a 19.1. u nás sněhu napadly 3cm. Ale i tak v těch horších zimách je tady sněhu stále celkem dost a co pamatuje moje rodina, tak dříve zde sníh nebyl vůbec a tím dříve je myšleno tak před 40 lety, teď je zde za posledních 20 let sněhu více.

386
# 19.11.2020, 17:26

Aidamko
Hmm, koukám na to CFS k 17.2. kdy jim to končí..dál to nemají.. tam je -17 při zadání nejvyšší teplota 2m o půl noci.. too strejc nepředpovídá..ten tam má oteplení.. od 7.12, tam má CFS koukám skoro na týden někam k -12 v noci a přes den okolo -7 apod..to tam strejda taky nemá..atd, nu což, bude soutěž z modelem...

53
# 19.11.2020, 17:33

palma
Já si naopak myslím, že je to velice podobné. Prosinec sedí, Leden mají o +3 a únor mají o +1. Takže celkem dost podobné a tedy je zde šance, že to vyjde.

Prosinec odchylka dle CFS
leden odchylka dle CFS
únor odchylka dle CFS
13
# 19.11.2020, 17:34

Aidamko
:D
Sumavske jednotky snehu byvaly 0,5m, 1m, a 1,5m - 2m zaveje..
V 700-800mnm..
Jo...byvavalo..

238
# 19.11.2020, 17:34

aura33
Já jsem první myšlenku stěhování do přírody zahájil v nějakých 26 letech, ve 27 letech začal pomalu realizovat prodejem bytu a ve 28 stěhování 120km za Prahu k Havl.Brodu, po roce a čtvrt nakonec stěhování na Pelhřimovsko do vyšších poloh (nebylo úplně plánované). Pořád jsme nějakých 110km od Prahy a je to v pohodě. Krajské i okresní město kousek. Samozřejmě občas lituju, že nevyšly ty hory. Zprvu jsem hodně pokukoval po Vrchlabí, Tanvaldu a obecně pak Jizerských horách, kde jsem měl vyhlídnutý jeden domek ve Smržovce....sen byl trochu Vysoké nad Jizerou, kde bývá v zimě opravdu hodně sněhu, zároveň je tam ski areál, občanská vybavenost a žena by tam mohla pracovat na tamní klinice plastické chirurgie. Tak třeba jednou a doufejme, že do té doby aspoň zažijeme na Vysočině pár slušných zim a né jako ta poslední "pražská zima".:)

13
# 19.11.2020, 17:44

palma
Tak to je bóží..nádhera.. Uplne paradni metody.. :D
Diky.
Preji at to vyjde!
I kdyz, vlastne bych si pral jinou zimu..a at vam to se strejdou nevyjde..
Ale jste fakt super kumpáni.. :)

386
# 19.11.2020, 17:46

Aidamko
Ach, jo, tady vám to dávám pro ilustraci, my se tu ze srandy bavíme, a vy na to s modelama, tak vám to zasílám, aby jste viděl, co tam to CFS na ty termíny dává.. víc už se v tom nemíním hrabat,..

prosinec za tři týdny..
17.2.
53
# 19.11.2020, 17:48

walden
Jo no, tehdy jste to museli mít super. No škoda, že takové zimy jsou dávno tabu. Tady ani nevím kdy naposledy leželo tolik sněhu, možná tak v roce 69, ale to nechci tipovat. Například v zimě 05/06 zde leželo kolem 40-50cm furt, ale to je taky už pryč.

palma
No jéje tak se stalo.

386
# 19.11.2020, 18:14

walden
Jo, a když se sejdeme z bratrancem z Valtic, co tam jako jeden z mála pálí koňak, to je teprve sranda...ale to pak už nepředpovíme ani to, jestli ráno vstanem...:D, to přání beru a připojuju se, ať ta předpověď nevyjde... ovšem, co když to dopadne potom ještě hůř..:!!::!!::!!:
(přeju si už konečně střechu zapadanou sněhem..):)

13
# 20.11.2020, 06:14

palma
Verim, ze to s konakem muze nabyt jeste dalsi predpovedni rozmery:D
Jinak, to nepochopite, no..
Je super, umet prolozit sve konicky i humorem, prirodou a tajemnou mystikou..:D
Podle me je ta vase slivovicova predpoved dost realisticka..

13
# 23.11.2020, 07:23

Prendam tenhle prispevek z jiz mrtveho vlakna sem, kam podle me i patri, stejne tak jako ten, na ktery reaguji..
Procetl jsem ten clanek o ,,mytu,, drivejsich zim, studenejsich a bohatejsich na snih.., nasich detskych zim.. Ale prdlajs..
Nesouhlasim absolutne s tim, ze je to mytus..
V tom clanku jsou pravdy jen castecne..Mytus to neni v polohach nad 600mnm..
1. Autor se v nem zabyva vyhradne stanicemi polozenymi v nizsich, spise nizkych polohach..Dokonce Doksany, nejnize polozena stanice s dlouhodobym merenim..
Probuh, jsme v mirnem pasu, kde do nizin nepatri a nikdy nepatrila kazdorocni ci casta zima s dlouhymi mrazy a s dlouhymi tydny a mesici bohate snehove pokryvky..
Tam byla vzdy vzacnejsi, i v minulem stoleti..
2. Odmitam zavadejici tvrzeni ze jenom tri nebo petilete decko si vryje do pameti ze melo snih po kolena, coz bylo ve skutecnosti tedy jen par desitek centimetru.. Snih po kolena nebo po pas v zaveji si fakt pamatuji i z dospivani a z dospelosti, nejen ze Sumavy ale i treba z Brd, kde jsem byl na vojne kousek od Jincu..
Pamatuji si i zimy z dospelosti, kdyz uz jsem mel deti a snih se nam nevesel do mestecka..
Ze silnice jste z auta pres vanty nahrnuteho snehu netusili, kdo jde par metru vedle vas po chodniku, nebyl totiz videt..
Snih se nakladal na tatry a odvazel pryc mimo mesto.., protoze mesto se stavalo neprujezdnym, nepruchodnym..
Bezne se bruslilo 1/2, 2/3 zimy na prirodnich kluzistich..
3. Tyhle vzpominky na drivejsi pekne zimy patri totiz hlavne do vyssich poloh..tam maji sve opodstatneni, tam byly opravdu o dost castejsi, nez poslednich 15-20 let.. Do nadm vysek 600-800m..
4. Ta hranice na snih bohate zimy byla nekde cca kolem 600mnm. Byl obrovsky rozdil, kazdou zimu, mezi mym bydlistem a mym okresnim mestem.., mezi 760mnm a 500mnm..obrovsky..
Protoze hranice snezeni a deste byla velmi casto nekde kolem tech 600mnm, u nas napadlo treba pres noc 20cm noveho snehu, v tom okr meste ale padal celou noc snih s destem nebo prselo..
Do rana bylo vysledkem to, ze u nas se napriklad pres noc zvysila snehova pokryvka z 30cm na 50 cm, kdezto par km vedle o 260 m niz tech 20 cm co tam meli roztalo.. diky vydatnemu desti..
Atd, atd..
5. Abych to tedy shrnul..
Ve vyssich polohach je jednoznacne pravdou, ze tam ty zimy drive byvaly snehovejsi i studenejsi..mnohem castej nez je tomu dnes..
V nizsich polohach nestacil SZ Atlantik za SF, aby tam byla delsi snehova a studena epizoda.. K tomu bylo vzdy potreba vpadu arktickeho a pokud mozno vlhciho vzduchu.. A tech vpadu ani v minulosti nebylo tolik, aby to bylo nejak pravidelne..
Do tech vyssich poloh a na hory pribyval snih i na TF systemu a prave z TF byvaly nejdelsi a nejvydatnejsi srazky.. Tam ten Atlantik nebo stredomorske TN vydatne snezeni casto prinasely..
V poslednich 20 letech jsou ale stale castejsi zimy, kdy to i v tech strednich a vyssich polohach za moc nestoji..
Vpadu arktickeho vzduchu je mozna stejne malo, jako drive.. nebo jen o malo min..
Ale Atlantik, Atlantik je stale teplejsi a teplejsi a take sussi a tak uz poradne zimy neprinasi..ani do nadm vysek 600mnm + .
V tom vidim hlavni problem..
Jsou to jen me zkusenosti, pamet, nazor..jenom me.. Nicmene za tim, co jsem tu v tom ,,romanu,, napsal, si stojim:cool:;-)
Tem zimam beznym ve vyssich polohach v minulem stoleti se velmi podobala zima 2018/19..

F4
Avatar
109
# 23.11.2020, 08:10

walden
Ano, největším problémem je ten Atlantik, který je suchý jak Sahara. Ty tam jsou doby, kdy přinášel jednu frontu za druhou a z každé napršelo znatelné množství srážek, třeba jako v únoru (výjimka). Celkově rozložení tlakových útvarů nenahrává vpádům studeného vzduchu od S až SV. Většinou za to může postavení TV. A i když se říká, že si pamatujeme jen to dobré, tak stejně trvám na tom, že i za mého dětství (90. léta) byly lepší zimy, než teď, a to co do počtu mrazových a ledových dní, tak i množství a frekvence sněhu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.