Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Zimy: jaké byly, budou, jaké si přejete apod.

50
# 18.11.2020, 14:12

Napadlo mě založit toto téma o zimách, jelikož se často stává, že v jiném tématu se rozjede diskuze obecného charakteru, která s danou diskuzí přímo nesouvisí nebo jen částečně.
Zde byste se neměli bát napsat cokoliv o zimě i věcí kolem zimy a s tím související.
Myslím, že to bude lepší pro přehlednost diskuze, proto prosím tyto typy příspěvků směřujte sem a nezasílejte je do jiných témat, kam úplně nepatří.
Toto téma může sloužit dlouhodobě i pro příští roky. Děkuji.

# 18.11.2020, 14:36

Mily Jezisku, preju si, aby pristi tydne napadlo 2m snehu a bylo -20 abych nemusel chodit do skoly. Snih by mohl roztat kolem 20.3. kdy mam zase narozky, aby za mnou mohli prijit kamaradi. Jo a hlavne at funguje elektrika, chci bejt furt online a rozhodne musi fungovat netflix. Diky moc!

# 18.11.2020, 14:36

Nejkrásnější zimy jsou ty s minimem sněhu a mrazu. Hezky teploučky J, JZ a semtam trochu deštíček a jinak :slunce: 'K nezaplacení !

2660
# 18.11.2020, 14:48

Guztres
Ne ne to pak příroda nemá šanci si pořádně odpočinout nejkrásnější typ zim je ukázková zima 2005/06 tu si přeji ať někdy ještě vyjde jednou to bejt musí tak bude:!!::D:snih:

53
# 18.11.2020, 15:09

Hezké téma...
Zde sepíšu vlivy různých Faktorů na zimu.

NAO vliv tzv. Severo-atlantická je jeden z určujících faktorů pro počasí v zimě, jelikož pojednává o rozdílech tlaku mezi TV nad Azory a TN nad Islandem. Má 3 fáze.

Záporná tedy - je tehdy, když je rozdíl mezi těmito útvary dost nízký tak propadá chladný vzduch původem až z Arktidy do Evropy, tedy je zima a často sněží.

Kladná tedy + je tehdy když je rozdíl tlaku mezi těmito útvary veliký a tedy máme zde západní proudění, které je často i sušší než by se mohlo zdát
Neutrální je tehdy, když nelze specifikovat, které z proudění převažuje.

AO je Arktická oscilace, tedy pojednává o stavu PV a možnostem oslabení.AO index je počítán z tlaku v oblasti Akrtidy. Má 3 fáze.

Záporná tedy - je tehdy, když se očekává oslabení PV a jeho možný rozpad, lze taky čekat i narušení rossbyho vlny.

Kladná fáze tedy + je tehdy, když se čeká posilování vortexu, ale když je posilování vortexu silné, tak hrozí zhroucení vortexu a následný propad masy studeného vzduchu směrem k jihu.

La Niňa je jev, při kterém jsou vody u východního Pacifiku chladnější než na západě. La Niňa sice posiluje vortex, ale přináší více kladných faktorů pro jeho rozpad. La Niňa někdy přináší i dost chladné počasí a to hlavně do Evropy, jelikož v USA se často vytváří výše a níže tak aby se chladný vzduch nedostal moc k jihu.

El Niňo je jev při kterém je voda v západním Pacifiku chladnější než na východě Pacifiku a tedy přináší zde období povodní. Pro PV to znamená jev, při kterém, je dost výrazně zeslabován, ale zde se častěji dostaví Kanadský rozpad.

Uralská blokace je jev, který vytváří silný tlak na PV a pronikává do Rossbyho vlny. Jeho vliv je jasný. V Prosinci ničí vortex a oslabuje ho. V kombinaci s La Niňou může způsobit i celkem slušné povodně na Jaře v Evropě. V současnosti je jeho vliv pro letošní zimu prokázán.

QBO neboli kvazi-bienální oscilace Je střídání zonálních větrů v rovníkové stratosféře. Jedná se ostav zonálních větrů a jejich proudění ve výšce 10 a 100 Hpa. V případě západního je rossbyho vlna silná a přináší jak do USA tak do Evropy silné teplé JZ/Z proudění, většinou beze srážek. Je li východní, vortex se hned hroutí a nastává výraznější ochlazení. Letošní stav: Východní se každý den střádá se západním, nelze posoudit co nakonec vyhraje.

Má smysl sledovat Indexy AO a NAO, QBO a spol?
Jo a celkem dost, jelikož se dle nich dá odvodit průběh počasí v příštích dnech a týdnech.

Jak to vypadá se stavem AO a NAO vám dám do popisku, vypadá to však zajímavě, jelikož AO jde zase dolů a NAO se drží pod +1, tedy hlavně na Moravě bude chladněji.

Snad vám to něco přinese a pomůže vám to se lépe orientovat.

Tutugon
Pravděpodobnost výskytu takovéto zimy je zhruba 5-15% od roku 2006, tedy v příštích letech by mohlo něco v menším měřítku podobného nastat, ale zase kdo ví jak se to za tu dobu změnilo.

AO index
NAO index
50
# 18.11.2020, 15:09

Výraz Off topic jsem smazal, je to o zimách, což je téma.
Jinak můj pohled na toto téma: Mělo by se tu vzpomínat na ty pěkné zimy z dřívějších let, přidávat fotky grafy apod. a snažit se odhadnout a předpovědět jaké budou zimy za 10, 50 let apod. Taky by se tu mohly rozebírat různé indexy, oscilace apod. pokud to není spjaté s tím Jaká bude zima 2020/21 nebo jinou konkrétní situací.

Zkrátka téma Jaká bude zima 2020/21? by mělo být o té jedné jediné zimě a témata o ochlazení a sněžení by měla být o té jedné konkrétní situaci. Vše ostatní, historie, teorie, předpověďi, názory, mapy apod. by se mohlo dávat sem. :)

Aidamko
Díky moc.

385
# 18.11.2020, 15:24

Zima, na Mikuláše by mohl padat sníh, ten by zvolna přibýval až do Vánoc, kdy by spadlo, přes Štědrý den dalších 20 cm, teploty v tomto období přes den do -5 v noci do -10, občas slunce, čtrnáct dní po novém roce mírná obleva, na konci ledna velká obleva, mezi tím přes den do -8 v noci do -12, pak ta obleva, no a pak přes den občas zasněžit, za pár dní roztát, na konci února pozvolné oteplování někam k +5 v noci s mírným mrazíkem, no a pomalu oteplení a 21.3. už stejně začíná jaro..:D

# 18.11.2020, 15:45

Aidamko
Teď to vypadá, že NAO i AO jsou lehce v záporů, tím pádem šance na lepší zimu je?
Nebo můžou jít ještě více do kladu, jako to bylo na podzim?

53
# 18.11.2020, 15:50

V posledních dnech měsících a letech si pokládám otázku, jaká zima byla pro mě nejlepší, za těch pár lete co jsem na světě si na zimu 2005/06 fakt nepamatuji, ale na zimu 2009/10 již ano.

Pro mě byl takovým vrcholem právě 8.1.2010, kdy celý den sněžilo, ale odpoledne najednou začalo sněžit tak intenzivně, až jsem si říkal, e snad nastane konec světa nebo co, nemohl jsem tomu uvěřit Intenzivní sněžení co se udržovalo prakticky celý den nad JM a napadalo 35cm sněhu. Neskutečné.
A o co tehdy šlo? Tlaková níže a myslím, že se jmenovala Daisy se ze středomoří přesouvala dále směrem k S/SV a zasáhla plnou silou část Evropy. 8.1. se významněji podílela na kolapsu dopravy na Moravě, v části Rakouska a Slovenska. K večeru se však na JV republiky dostal vzduch ve vyšších hladinách atmosféry až ze Sicílie, takže místo sněhu přišla ledovka, která přetrvala až do neděle 10.1. V Čechách sněžilo až do úterka 12.1.
TN Daisy se dostala do Evropy z Atlantiku díky záporu v indexu NAO a právě díky tomu byla tato zima tak chladná a sněhová.

Dále pak zimu 2012/13

Zima 2012/13 začala překvapivým vpádem vzduchu až z Arktidy a na řadě míst tak poprvé již nasněžilo a to 27-30.10. Sníh napadl hlavně v Čechách, jelikož Morava opět v hladině T850 kolem +2. Zbytek roku se nic nedělo. Na začátku Vánočních svátků díky TF napadlo na Moravě 5-10cm sněhu a vánoce byly na sněhu. Leden 2013 však přinesl do Evropy další vpády od S/SV a 3 níže z Jihu. Opět díky indexu QBO a NAO. Únor 2013 to stejné a březen a duben také. Jinak 18.3.2013. napadlo v Brně nejvíce sněhu od roku 1969 a to 37cm.

A takhle bych mohl pokračovat, ale upřímně si myslím, že tyto 2 zimy jsou pro mě takovou klasickou ukázkou toho, že i v této době může být zima slušná.

Jo a mimochodem taky se mě dost líbila situace ze zimy 2005/06, kdy se za 3 dny ochladilo snad o -10 stupňů. navíc i leden 2006 byl ve znamení tlaku nad Uralem a Sibiří, které přinášelo ty vpády mrazů. Něco takového jsem si myslel, že byla spíše vyjimka, ale v menší intenzitě se to ukázalo i v minulých letech. Zima 2005/06 byla prostě dokonalá, ale nezbývalo málo a mohla být pomalu nejteplejší.

Asi takhle, zimy bych si přál chladné, ale jelikož v současnosti nelze zimu vymodlit, tak se spokojím se všemi variantami zimy:cool:

Jan Diatka
Tady bychom mohli diskutovat, zda ano či ne. Proč?

To, že jsou aktuálně v tak dobré poloze neznamená, že zde vydrží i v zimě, tady bych počkal jak se zachovají ostatní faktory. Ale myslím, že na větší ochlazení to zatím nevypadá. Možná, že se pletu, ale to neví nikdo.

aura33
Není zač, tady budu dávat ty zajímavosti tak, abych o něco více obohatil tuhle diskusi. Snad bude aktivní toto téma stejně tak jako jiná;-).

50
# 18.11.2020, 16:31

Aidamko
Mě napadlo udělat takové přehledné a obsáhlé tabulky z jednotlivých zim, porovnat počty ledových dní, součet výšky sněhu apod. a mohli bychom tak jednou konečně rozlousknout otázku, která zima byla nejlepší třeba za posledních 20, 30 let apod. a porovnat Čechy, Moravu, hory, nížiny apod. Dalo by se to vypracovat na tisíce způsobů.

Zde na Inpočasí je opravdu bohatý archiv a dá se tam čerpat z obrovského množství informací. Samozřejmě vše bych zpracoval přehledně a nebylo by to tak extrémně dlouhé. Někdy se do toho pustím, ale bude to časově náročnější.

Jinak tohle téma myslím má svůj smysl, protože takové to vzpomínání na dobré zimy se tu objevuje každý rok a jsou to pomalu stovky příspěvků, bude lepší to dávat sem, než to míchat do ostatních témat. Pokud se tohle téma nerozjede, tak ho pak příští rok před zimou může někdo připomenout.
Taky se tu můžou shromažďovat různé poznatky, odkazy apod. tak jako to děláte Vy, takže téma má podle mě dlouhodobý význam.
O tom, co by si člověk přál za zimu nebo nějaké vzpomínání na pěkné zimy se dají psát slohovky :D.

PS: S těmi daty se dá pracovat nekonečnými způsoby. Například by bylo velice zajímavé spočítat množství sněhu na některé stanici za jednotlivá období a vypočítat trend úbytku, jak rychle ubývá a na základě toho, pak vytvořit předpověď kolik bude sněhu za 10, 20, 50 let apod. ;-) To samé s teplotami...

73
# 18.11.2020, 19:23

Já jsem si z archivu webu ČHMÚ postahoval udaje za stanici v Prostějově (roky 1979-1994 a 2014-2019) a postupně si z toho tvořím tabulky a grafy. Třeba se jednou dostanu k tomu, že sem vyplivnu nějaký výsledek. :D

53
# 18.11.2020, 19:31

Například když si vzpomeneme na teplejší zimy, například na roky 2014 a 2015, tak zde můžeme vidět různé odchylky, které do sebe zapadají.

Například když to vezmeme z té přírodní stránky, tak příroda čekala již zimu teplejší, hlavně z toho důvodu, že ptactvo a zvěř nekonalo a ni ze strany Flóry se nic nekonalo.
Průběh v roce 2014 byl vcelku prostý a jednoduchý. První výraznější zimní situace přišla 1.12. a to s ledovkou na většinu území ČR. Modely tehdy počítali s výraznějším ochlazení ve výšce a dávali i možnost až 10cm na JM.

Skutečnost byla nakonec jiná a sněhu napadlo maximálně do 3cm. Zbytek Prosince nepřinesl výraznější sněžení a ani další zimní projevy. Počátek ledna 2015 byl ve znamení sněžení na nový rok, ale postupně přišly teploty ve výšce T850 až na +4, takže nakonec došlo na ledovku.

Další srážky dorazily až 25 a 27.1. ve spojení s TN nad Východní Evropou, která přinesla vzduchovou hmotu T850 až na -10 a na východ i kolem 10cm. Na konci ledna napadl sníh z okluzní fronty, která přinesla i sníh do nížin Čech.

Další ochlazení se sněžením přišlo 8.2. a tehdy se dostavily i silné sněhové přeháňky, které za 1 hodin přinesly až kolem 7cm sněhu. Následující den přišla obleva z teplé fronty a sníh slezl a do konce zimy se již nic zajímavého nekonalo.

Proč se tak dělo? NAO nebylo sice nikterak moc v kladu, ale mohla za to špatně postavená výše nad Azory, která nám nepřinesla tolik TN z jihu jak se původně čekalo. Dále nám pak proudil celkem suchý vzduch od SV častěji než od SZ a tedy se nám nemohla uskutečnit ta srážková činnost. Takže toť vše...

385
# 18.11.2020, 19:59

Aidamko
Jo, a tohle, to je právě ono, poté, co zima proběhne, je už lehké ji popsat, eventuálně později dávat za vzor při zdánlivě obdobné situaci, je ovšem daleko těžší předpovědět zimu in real, takhle víme, že byla špatně postavená níže nad Azory, ejhle, nastane stejná situace v jiném čase a ta níže ustoupí, a vše je jinak, než před léty, nejsem vůbec proti rozebírání situací před léty, trénuje to mozek, poskytuje pohled na věc, ale neřeší to rébus s nastávající zimou, a nikdy nebude, možná, až to bude hodnotit elektronický mozek, bez emocí, bez zaujetí, se zahrnutím obřího množství dat, včetně tahu ptáků apod.. ... pak se to třeba povede..

53
# 18.11.2020, 20:03

palma
No, ale proč sem pletete letošní zimu? Vždyť tohle je téma, kde letošní zimu neřešíme a náhodou si myslím, že je dobré to zde srovnávat abychom měli nějaký všeobecný pohled na věc. To není snad nic zlého:!!:

Já tady v tomto tématu píšu pouze reporty z minulosti. Letošní rok sem nepatří. Chjo.

385
# 18.11.2020, 20:18

Aidamko
Ehm, mám dojem, že máte problém se čtením psaného textu, téma je i o tom, jakou zimu si přejete, čili, pokud si přeju takovou onakou zimu letos, jsem mimo téma? Tak to jo, to se jdu radši realizovat do jiného tématu.. jen na okraj, buďte méně nasírací, prospěje vám to..strejda vedle mne vám připíjí na zdraví 60% zdravotní vodou..

495
# 18.11.2020, 20:20

Aidamko

Ještě bych doplnil AO - AO index je počítán z tlaku v oblasti Akrtidy. Nižší tlak = plusový AO index = silnější jet stream = silnější PV a naopak. Toto pak má dopad na to, zda je/není nějaká šance, že se k nám dostane chladnější vzduch se severu (u plusového indexu je studený vzduch prostě "uzamknut" v oblasti Arktidy resp. daleko na severu od nás). Hodnoty AO pak mají dopad na PV, jak píšeš.

PS. pěkné shrnutí od Tebe :)

53
# 18.11.2020, 23:01

andy206
Děkuji ještě jednou, jsem rád, že to tady někteří uživatelé rádi ocení;-)
Aktuálně mám rozepsanou 20 stránkovou práci na téma indexu NAO, AO,QBO apod. Tak snad se dostanu k jejímu dokončení.

# 18.11.2020, 23:42

Pamatuju zimu 1996/97, tenkrát byly velké mrazy v prosinci, u nás bylo -27 stupňů, což je nejvíc, co pamatuju. Krásná byla zima 2005/6, na chatě na Vysočině bylo asi 130 cm sněhu, víc tam nepamatuju. Ještě bych připomněl leden 2010, kdy bylo v nížinách velké množství sněhu, kolem 30-40 cm i v Polabí.

109
# 19.11.2020, 08:25

Highlander79
Nádherný byl leden 2007. Stěhovali jsme se s manželkou do nového a bylo potřeba vymalovat. Větrali jsme celý den a bylo tak na svetr a kraťasy. Dělat to o rok dříve, tak budeme jak sobolí trus. :D

Ovšem k tématu; zimu nemám rád když jsou inverze a velké holomrazy, ostatní ujde.
Jinak s tím, jak člověk chodí do práce, startuje ráno auto nebo vodí děti do školy, tak velké mrazy jsou pro mě prostě komplikace, nepraktická věc. Oč snazší je vše v máji... Ovšem za 20 let v důchodu, ať je třeba mínus 20, to už se tím budu kochat z okna.

50
# 19.11.2020, 09:25

Tak jen takový menší přesun příspěvků, které nepatří do tématu Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020, ale sem...

Prady
Díky moc, asi nejlepší odkaz, co sem kdo vložil za poslední měsíc. Ovšem chtělo by to i to samé s AO, protože je možné, že dobré zimní měsíce s NAO+ měly AO-
Každopádně i tak se to celé staví trochu naruby, zřejmě je počasí moc složitý a laik to nikdy všechno nepochopí v souvislosti. Nakonec s těmi indexy je to stejně asi jedno a nemá to takovou váhu, zima se dá čekat nyní už každý rok teplá. Co se dá reálně čekat je jeden teplotně podprůměrný měsíc, jako např. únor 2018 a leden 2017, ale i tak si myslím, že je to málo pravděpodobné a takových měsíců bude v příštích 10-ti zimách méně než 10, tedy méně než 10/30, protože v průměru 1 takový měsíc každou zimu lze čekat těžko, takže jich může být cca 3-5/30 v příštích 10-ti zimách. Minimálně každý takový měsíc bude v budoucnu velká rarita, ale dříve by to nikoho nepřekvapilo, že je jeden zimní měsíc hodně mrazivý.

Druhá věc je samozřejmě sníh, kterého může být hodně, ikdyž je daná zima nebo zimní měsíc teplotně nadprůměrná/ý, ovšem já za hlavní parametr považuji teplotu, srážky jsou vždy až na druhém místě.
Většinou totiž teplé zimy mají málo sněhu a chladné více sněhu, platí to spíše pro nižší polohy, ale často i pro celou ČR nebo většinu ČR.

Určitě ta změna není tak prudká a nelze čekat, že každá zima bude jako 2019/2020. Za příklad bych dal zimu 2015/16, která byla původně druhá nejteplejší (aktuálně třetí) v historii měření. Prosinec byl extrémně teplý, ale leden přinesl pěknou zimu na asi dva týdny i do nížin se souvislou sněhovou pokrývkou a tuhými mrazy. Takové zimy nebo i o něco lepší se dají určitě čekat. Takže změna není tak dramatická, ale průměrné teploty rostou poměrně výrazně rychle (cca +0,3°C až +0,4°C za 10 let)

Velký háček je v tom, že ty "lepší" a "horší" zimy se můžou různě nakombinovat po sobě, že to člověka i zmate.

Např. můžou být 4 velmi teplé zimy po sobě a následovat 4 po sobě relativně chladnější a na sníh bohatší zimy a nebo totéž v opačném pořadí...

palma
Vzhledem k tomu, že se oteplování podle všeho zrychluje, tak se dají logicky čekat teplotně podprůměrné měsíce čím dál méně často.

Stačí si uvědomit, kolik bylo mrazivých zim/zimních měsíců např. mezi lety 2001-2010 a 2011-2020.

Ten nový průměr bude 1991-2020, aktuálně je 1981-2010. Ve výsledku to bude asi hodně podobné, ale do toho nového průměru se budou započítávat i 90-tá léta, kdy některé zimy a zimní měsíce byly z dnešního pohledu opravdu hodně mrazivé např. prosinec 1996 a leden 1997.

Jinými slovy křivka nárůstu se musí zploštit :D:D:D

Ty devadesátá léta už byla taky docela teplá, v archivu jsem už více podobně mrazivých měsíců nenašel, přelom roku 1996 a 1997 byla asi poslední takováto série arktických dní...

Jde o to, že nárůst průměrné teploty mezi lety:

1981-2010 a 1991-2020 bude asi vyšší, než mezi lety:
1971-2000 a 1981-2010

Což by potvrzovalo, že se oteplování zrychluje. A takto stejným způsobem dále a dokud nenastane menší nárůst než ten předchozí, bude oteplování stále zrychlovat.

Prosinec 1996, Praha Kbely (285m.n.m.)
Leden 1997, Praha Kbely (285m.n.m.)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.