Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020

146
# 22.11.2020, 11:33

tak tohle je docela zima no:D

2558
# 22.11.2020, 11:46

Kokos342
Že by to klaplo konečně v listopadu se tady furt mluví o SV proudění tak čekám kdy to nastane:cool: jinak jsem se koukl do zahrádky a sníh je pryč, to málo co mi při pohledu z okna zvedalo náladu během hodiny slezlo:D

380
# 22.11.2020, 12:18

Tak jsme na +6.. ale začlo foukat, je to docela protivný, stavím kotec na zahradě, tak nic moc..:cool:

13
# 22.11.2020, 12:23

Prady
To je ale strasne nefer, operovat tu s 2hodiny starymi vystupy oproti predpovedi stryce uzivatele palma, stare pres tri mesice..nemyslite? Na tri mesice dopredu, chapete, to se zas tak moc nesekne, i kdyby to dopadlo tak, jak aktualne naznacuji modely..
A ze je to predpoved spise pro pobaveni..? Aha.. A k cemu asi tak byla nedavna predpoved podle vystupu a indexu na soucasne dny? No byla vyhradne pro pobaveni, az k smichu, v porovnani s tim, jak to dopadlo.. :D Nemyslite?
Jestli chcete neco porovnavat s predpovedi stryce uzivatele palma ze zari, tak v ramci ,,objektivity,, byste musel s tehdejsimi vyhledy a predpovedmi na listopad..
A to by me fakt zajimalo, komu to vychazi lip..;-)

53
# 22.11.2020, 12:27

walden
Proč by to mělo být nefer? Co na tom není férové, teď jako vážně?
Dalo by se říct, že moje vyhlídka na konec listopadu ze začátku října je čistě dle objektivity a dopadne nejlépe, inverze a sníh co dříve napadne na horách sleze. S tou teplotou to je složitější, ale jasné je, že jak kde to vyjde a pokud to bylo přímo a pouze pro kladno, tak to je celkem na uznání, jelikož pro jedno místo dělat předpověd je těžší než se zdá.. Tady má být kolem nuly takže celkem pohodička.

V dalším příspěvku jsem psal, že teploty klesnou až kolem 6/7.12. Tak uvidíme.

380
# 22.11.2020, 12:31

Aidamko
Jsem rád, že jste se nenechal ovlivnit modely, a předpověděl jste to tak pěkně sám o sobě, vyslovuji Vám tímto uznání.. 👍

53
# 22.11.2020, 12:36

walden
Ajo už jsem pochopil kontext, jo rozumím ti.
palma
Modely nejsou všemohoucí, takže někdy je fajn si jen tak nastřelit jak bude za 8 týdnů a třeba to vyjde. Dál raději věštit nechci a nebudu, tam je to už složitější, ale sníh u mě se objeví buď tenhle týden z inverze a nebo až toho 8.12.
Zítra koukám ráno kolem nuly a ledovka. Již druhá za podzim.

13
# 22.11.2020, 12:36

Aidamko
No ale behem listopadu si podle indexu predpovidal vyraznejsi ochlazeni od 15, pak od 20, atd.. Dost si to podle naznacovani indexu menil.. No a nakonec to mozna vyjde lip podle tvych drivejsich vesteb..:D
To jen vlastne potvrzuje , co tu pisu..at uz palmovo vestby pro Kladno nebo tvoje pro Brno..budou mozna trefnejsi, nez vsechen ten humbuk kolem predpovedi modelu a toho co ukazuji prubezne indexy..
Edit.
Prispevek byl na Pradyho, aby porovnaval objektivne porovnatelne..
Ne na tebe, jsi strasne chytlavej..:D

380
# 22.11.2020, 12:37

Aidamko
Beru, a o tom to je..ani strejda není 100%..:cool:

165
# 22.11.2020, 12:39

GFS mi přijde každým výstupem na od toho pátku ochlazuje ale beze srážek tak uvidíme ;-)

53
# 22.11.2020, 12:47

walden
Ok, to zní dobře takže jsem se rozhodl udělat věštbu dle základu, přírody kde jsem včera byl a trochu dle toho jak vypadají podmínky.

23-29.11. V Brně převažující inverze a mlhy, které jsou mrznoucí, teplota se pohybuje v noci kolem -2 a přes den kolem 0. Z inverze občas sněží, či mrholí a tvoří se ledovka.
30.11.-6.12 V Brně se rozrušila přechodně inverze, ale teplota je stále pod +6, kolem 6.12. se teplota začne snižovat díky přechodnému ochlazení.
7-13.12. V Brně se teplota pohybuje kolem +3, pokud je inverze tak až kolem -2. V závěru týdne přijde větší ochlazení i se sněhem do nížin. V Brně napadne kolem 6cm sněhu a dokonce se objeví i ledovka.
14-20.12. V Brně pokračuje zimní počasí, teploty jsou kolem 0 a občas sněží, nicméně přichází už 17.12. teplá fronta a i mrznoucí déšť, který značně zkomplikuje život. Ke konci období přichází SV proudění, avšak bez sněhu a navíc hned dorazí od Z oteplení až na +9.
21-31.12.V Brně máme nakonec vánoce na blátě jelikož TN ze středomoří přinese sněžení do celé ČR, ale až 25.12. Sníh slehne až na konci prosince, kdy teploty vyšplhají až na +8. na silvestra se však výrazněji ochladí a teploty zůstanou kolem -2 a bude občas sněžit z inverze.

Tohle je tvořeno z části dle přírody, modelů a osobních předpokladů, které najdeme v té inverzi. A to Brno, tím je myšleno moje část Brna, která je ve výšce Vysočiny, tedy kolem 400 m.n.m.

13
# 22.11.2020, 13:00

Aidamko
Jj, vsak mi tu cestu nejak postupne najdeme, proste modely a indexy nejsou 100%, no pochopitelne ani vestby z prirody ne..
Me prijde zabavny to kombinovat.. Uzije se pri tom i sranda nekdy;-)

F4
Avatar
109
# 22.11.2020, 13:03

palma
+- to Vašemu strýci vyšlo. Není ani divu, teplá předpověď vyjde s daleko větší pravděpodobností. Stejně tak mohu už teď předpovědět, že na Silvestra rozhodně nebudou padat žádné srážky, protože už 10 let nic v tento den nepadalo, mráz v tento den taky nebude a na Vánoce bude 10°C. Co mu ale absolutně nevyšlo, jsou srážky. Je to přesný opak.

73
# 22.11.2020, 13:04

kuba
Nejen GFS ukazuje změnu v proudění vzduchu nad Evropou. I ECMWF naznačoval, že by se k nám mohl koncem příštího týdne propadnout chladný vzduch ze severu/severovýchodu.

50
# 22.11.2020, 13:08

Tak tady přineslo ochlazení dvě mrazivá rána -4°C včera, -2°C dnes a k tomu mrznoucí mlha a jinovatka. Vše krátce. Sníh jsem neviděl ani vločku a závidím.

165
# 22.11.2020, 13:33

spurdo
Od ty příští neděle tam má sice že má bejt jasno a někde inverze ale ranní mrazy až kolem - 7 stupňů :snih:
Radši bych Teda snih než jasno a mráz

380
# 22.11.2020, 14:06

F4
Jo, jen tam nesmí naběhnou ta bájná zima roku 1978.. to jsem večer házel prskavky do počínajícího sněžení a předchozí teploty +4 a druhý den jsem vylezl do -21..:D. to by bylo dobrý ne? A řekněte, je to nemožný? Není..! A pozor, srážky, musíte brát, že ty jsou tam vztažené na celé to období od 4.9... nicméně v listopadu srážky nebyly, to ano, takže, v listopadu mu srážky nesedí, nicméně jsem se měl zeptat, zda deštivo bude po celé období. To jo..Předpověď den po dni nedá asi nikdo..:)

# 22.11.2020, 14:37

Kuba,tvůj problém je ,že vsázíš vše na jednu kartu.V tomto případě prostoduchý "GFS".Používej taky jiné modely než tento paskvil .Jsi v Evropě,tak dávej šanci Evropským modelům,je jich hafo.Zbytečně tu pak šíříš ty Tvoje plky.Nic ve zlém,nejsi jediný.

165
# 22.11.2020, 14:58

AO jde taky koncem listopadu dost do záporu a sním i NAO tak to by mohlo oslabit vortex alespoň pokud to tak vydrží

238
# 22.11.2020, 15:17

kuba
Tak jedna věc je celkem jistá, že dřív nebo později do záporu musí jít. Vzhledem k tomu, že teď přes měsíc je ao i nao v pozitivní fázi, dá se očekávat, že v prosinci se na nějakou dobu dostane i do negativní fáze, případně aspoň na hranici neutrální fáze. Ideální by samozřejmě bylo, aby se to pohybovalo aspoň v blízkosti té neutrální fáze. Můj odhad je narušení a případný rozpad vortexu na konci prosince (optimistický pohled) :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.