Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020

384
# 22.11.2020, 09:54

walden
Jo, vzadu v diskusi to je..:cool: fůra lidí z toho tady měla srandu..napsal jsem tam, co říkal, .... na konci listopadu oteplení, po předchozím chladnu.

13
# 22.11.2020, 09:56

palma
Husty..:)

142
# 22.11.2020, 10:00

F4
Je poněkud zajímavé, že vy si stěžujete na nějaký vichr, a když kouknu na stanici v Tušimici, tak v podstatě vítr skoro žádný, že by na takovém kousku byly takový rozdíly? :O Jinak, s těmi prvenství bych byl opatrný, patříte k místu kde bylo nejméně srážek, jinak je to asi všechno - takže berte to pozitivně, mohlo by být i hůř :D Na druhou stranu, je listopad, tak se tak nezlobte na počasí, že zrovna u Vás nejsou kruté mrazy a s inverzí mrazy tedy nepřijdou (u nás byla inverze a bylo konstantně +6)

F4
Avatar
109
# 22.11.2020, 10:01

ROFA
Mě by to tedy taky zajímalo, protože třeba v Tušimicích se dle rychlostí větru skoro nehne větvička. Takhle je to ale vždycky od podzimu do jara, u nás vichr, v Kadani nic a to jsou rozdíl pouhé 4 km, kam se to najednou ztratí? Určitě to má na svědomí Doupov, protože při obráceném proudění je u nás klidno a za Bočí vichr. Tam se taky vždycky láme počasí - jasno/nízká oblačnost.

igor127
Je to tak s tím vichrem. Nečekám žádné třeskuté mrazy v listopadu, to už jsem tu psal. Co je ale špatně je rozložení teplot: celý východ a valná většina Čech s nočním mrazem (a je jedno, že to bylo třeba -2) a my se dostali min. na 0,9°C. Každý mrazový den se počítá. A docela by mě také zajímalo, proč při tomto proudění Morava ani Vysočina prakticky nikdy neprofouknou. Žádné návětří/závětří tam přeci není. Trochu to chápu na S a SV Čech, kde jsou v cestě Krkonoše a Orlické.

Tutugon
2,3°C. S uživatelem ROFA suverénně nejvíc z celého kraje.

384
# 22.11.2020, 10:11

F4
He, teď už jsme na +3,1..:)

73
# 22.11.2020, 10:14

Podle mě se tam o příštím víkendu otevírá okno na nějaké, možná i výraznější, ochlazení. Je to ještě dost daleko, ale bylo by dobré tu možnost sledovat.

U nás dnes byly -2°C.

13
# 22.11.2020, 10:17

F4
Vrchovina se nezda, plus Zdarske vrchy, zveda se to z te placky V za Prahou do nejakych 600-800mnm.. To je navetri,blok, jak prase..a za Vrchovinou dal na Brno zavetri..

96
# 22.11.2020, 10:17

walden
F4
Jo zajímavé to určitě je. Přikládám graf s průběhem teplot a rosného bodu ve srovnání se meteostanicí v Horní Blatné. Ta je přibližně proti směru větrá a mělo by se zde to teplejší proudění projevit dříve. Jinak další nepřímí důkaz, že vzduch pochází z mnohem vyšší hladiny je hodnota rosného bodu vzduchu. Ve vyšších hladinách by měl být vlhčí vzduch.

2646
# 22.11.2020, 10:19

Tak Pelhřimovsko už má rychle nad 0, my konkrétně 1.5 ale sníh drží protože nefouká a při zemi se drží lehký mráz:)

384
# 22.11.2020, 10:47

walden
Tak jsem to dohledal přeposílal jsem to dokonce 4.9. byla to podzimní předpověď pro Kladensko (plus střední čechy v obdobné nadmořské výšce..) tak to můžete porovnat s reálem.. jen předpovídal oteplení až někam k +10.. abych byl poctivý..

původní předpověď na podzim pro kontrolu
53
# 22.11.2020, 10:50

No já se kouknul na pár modelů a pár jejich výstupů a pokud tím oteplením myslíte maxima na +5/+6, tak to není oteplení, ale spíše se díky inverzi ochladí. Navíc podle většiny modelů se denní teploty budou držet i na některých místech pod nulou, takže již první ledový dny a na Morava a části Čech by z inverze mělo sněžit či mrholit. Dál za týden tam jsou teploty kolem +8, ale není středa 2.12. a to se zase změní.

Oteplení nikde. A čím blíže jsme těmto dnům tak tím více modely ubírají na teplotách, takže bude chladněji než po Pátečním ochlazení.

384
# 22.11.2020, 10:53

Aidamko
Co říkaly tou dobou indexy a modely? Až bude konec měsíce, dám sem screen teplot, pro porovnání..

53
# 22.11.2020, 11:00

palma
Indexy netřeba, i já si v říjnu zavěštil, jelikož jsme s Pradym vzpomínali na začátek minulé zimy. Dle mého mě to vyjde taky dobře. A indexy nic, ale můj selský rozum mě v tom pomohl.

13
# 22.11.2020, 11:00

Ale sorry jako, v 850hPA to z patecnich -7 pujde v tydnu na +7.. To vazne vypada jako otepleni, o ,,pouhych,, 14 st..
V nizsich hladinach ty skoky nejsou tak vyrazne, nicmene i +5, 6 je oproti posl dvoum dnum znatelne otepleni..Nikoli ochlazeni..
Na uplny konec listopadu to vypada opet na mirbe ochlazeni..ale to je daleko zatim..
palma
Super s temi mravenci, kryta mraveniste od Z, predpovidala prevladajici Atlantik, to vyslo perfektne;-):D

2646
# 22.11.2020, 11:18

Hmm tohle ochlazení? Může být klidně i 10 stupňů pouze na Moravě kolem 2;-)

Model GFS teplota 26.11 12z
53
# 22.11.2020, 11:22

Tutugon
Tady je spíše problém v tom jaký model nakonec vyhraje. Ecák, ICON a GEM jsou chladnější a GFS je teplejší. No je v tom nejasno, to je jasné.

238
# 22.11.2020, 11:25

palma
Promiň, ale kde vidíš to oteplení na konci listopadu? Myslím, že výhled tvýho strejdy je taky dost mimo a spíš tak pro pobavení, asi jako předpovědi na 3-4 týdny dopředu. Tohle jsou teď nejnovější předpovědi cca 1-2 hodiny staré. Norové + meteoblue, které vychází z více modelů. Tady ještě odkaz na předpověď pro Kladno...kde je to oteplení a 10 stupňů na závěr listopadu? :D Zatím tam je jeden den přechodně 7 stupňů, jinak spíš podprůměrné teploty. https://www.yr.no/place/Czech_Republic/Central_Boh...

384
# 22.11.2020, 11:28

Prady
Uvidíme jak to bude...:cool:, navíc pořád uvádím, že jde o předpověď pro Kladensko a střední Čechy ve stejné v.n.m.

238
# 22.11.2020, 11:29

palma
Kladensko: https://www.yr.no/place/Czech_Republic/Central_Boh...

Kde vidíš oteplení? Kde je těch 10 stupňů v závěru listopadu? Jeden den 7 stupňů neberu jako nějaký velký oteplení.. To se stává touhle dobou běžně skoro každý týden, takže takovou předpověď si můžu vycucat z prstu každý rok.

53
# 22.11.2020, 11:32

No sláva, tak konečně přichází lepší zprávy.
Zonální větry ve výšce 10hpa jdou do mínusu a směr vanutí bude od SV, QBO je také koukám ustálené již týden na východním, ale moukám, že uralská blokace zatím nic zásadního. Ustálený vyšší tlak nad Grónskem a Islandská TN a nižší tlak v této oblasti začíná díky ní slábnout. Rozdíly max 15hPa.

A také i Rossbyho vlna začíná silněji meandrovat, tedy na vortex něco začíná tlačit.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.