Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

388
# 27.12.2020, 21:58

Bylo -2 a lezeme nahoru, je -1,4, lehce se zatahuje, koukal jsem, že někde u Aše to dává odrazy, ale reálně tam nic nepadá.. tak taky nic nečekám.. tak prý snad zítra okolo šesté večer..:)...2mm..

496
# 27.12.2020, 22:19

Vložil jsem nástřel teplot do konce roku a vychází mi, že tento prosinec by měl skončit s teplotní ochylkou cca +2,9 C oproti normálu. Což je dost :(

Ve výhledu zimní počasí stále v nedohlednu. Kdo sleduje modely na každodenní bázi, tak asi potvrdí následující - někdy od 20.12. to vypadalo na ochlazení (rozuměj zimní počasí) někdy po Novém roce. Den co den se to postupně posouvalo a aktuálně to vypadá nejdříve až 11.1. (TN by měla putovat ze Skandinávie do střední Evropy ...). Toto je samozřejmě daleko, takže vše může být / bude jinak. Tlakové níže propadávají jižně, bohužel pro nás ale západně od střední Evropy. Toto se má stále opakovat. My jsme a budeme stále na rozhraní (východ ČR bude nejspíš teplejší), kdy k nám bude proudit spíše teplejší vzduch z JZ (viz přiložený obrázek). Při takovém rozložení tlak. útvarů je větší pravděpodobnost, že to k nám pošle teplý (možná i velmi) vzduch. Tak abychom se nedočkali nějakých tepl. rekordů v lednu - bude záležet, zda nastane inverze = teplo na horách a nebo to bude X denní "profuk" ve všech polohách.

Ale jak říkám, vše je daleko. Snad alespoň na horách / vyšších polohách napadne pár desítek cm sněhu.

PS. bylo by super, kdyby někdo z meteorologů shrnul poslední týdny, prosinec v nějakém článku. Moc rád bych si pročetl/prostudoval více - hlavně proč ty TN jdou směrem kterým jdou - může za to obrovská TV na východ od nás? A nebo naopak je něco "jinak" západně od nás? A nebo má vliv naopak něco severně v oblasti Akrtidy?

Rozfoukalo se a již je +3,5 C :(

500 hPa - poslední výstup na 7.1. - jet stream
388
# 28.12.2020, 09:51

Tak jsem koukal po pár dnech na ten vortex, nějak se nám ta zima komplikuje, nekoná, a vír se nově ani nemá rozpadnout a ani rozdělit.. takže odtud zima zatím nepřijde, asi je fakt nadměrně silnej.. opět..tak si dám zase týden pauzu a pak se na něj zase kouknu, s odstupem..:cool:. dnešek naprd, šedivo, pokles tlaku jako prase, bolí mne hlava jako střep, jsem na to citlivej, jdu si dát silný kafe..teplota už leze na +1..vítr nula..:(

50
# 28.12.2020, 10:24

paja n
swan1
Já na ty indexy pohlížím čistě jednoduše, nehledám v tom složitosti, které bych stejně nepochopil.
AO zápor znamená vyšší šanci na ochlazení/zimu, než AO klad, protože PV je slabší a dochází k větším propadům studeného vzduchu od severu na jih. Ne vždy se to povede a trefí do ČR, to je jasné.
U NAO je to podobný princip.
Já jen poukazuji na to, že oba dva indexy se drží v záporu skoro celý prosinec a nepřináší to nic extra zimního, naopak spíše teplo. Takže je to buď smůla nebo výjimka, nevím.

Když byly tyto indexy hodně v kladu, byly z toho teplé zimy jako ta loňská nebo 2013/14, 2006/07 a další.

388
# 28.12.2020, 10:34

aura33
Ale ty indexy rozhodně nejsou nějak zvlášť v záporu, a ke dnešku už vůbec ne, docela to kolísá, NAO je v plusu +1, AO je v minusu -1, nic výrazného, nic výrazná zima..:cool:

381
# 28.12.2020, 10:42

aura33
Hezky a srozumitelne to tu osvetlil paja n.
Mate pravdu, kdyz ty indexy jsou delsi dobu OBA DVA ve vyraznejsim zaporu, zvysuje to pravdepodobnost chladnejsiho pocasi i pro str Evropu.. Ale ani tehdy to neni nic jisteho..
Ale jen pravdepodobnost, cca 50/50... (40/60, 60/40).
PV to prezije, jeho oslabeni probihalo prave v techto uplynulych dnech, ustoji to zda se bohuzel s prehledem...

50
# 28.12.2020, 11:01

palma
Teď je to možná v kladu, ale chystá se další propad do záporu.
Podle těch grafů je zřejmé, že AO za celý prosinec bude mít průměr zápor a NAO někde velmi blízko 0.

388
# 28.12.2020, 11:13

aura33
Chápu, že si to přejete, ale mluvím o současné situaci, před měsícem byly oba indexy v kladu s předpovědí do záporu a tady se mluvilo o tom, že jsou v záporu, stejně tak teď, předevčírem oba v kladu.. mají jít do záporu, nicméně, když na to jeden kouká... prostě to houpe, a klidně může jít zas do kladu, či neutrálu.. průměr nemá moc cenu řešit, až to bude nějakou dobu -3 a -2 a tak, tak je to u mne opravdu pěkný zápor.. ale, věc názoru no..:cool:

50
# 28.12.2020, 11:21

palma
Ale nějaký výrazný zápor o kterém mluvíte -2 -3 po delší dobu je možná jednou za 10 let. Na nějakou pořádnou zimu by měl stačit zápor jako takový, pokud se to sejde s dalšími faktory.

388
# 28.12.2020, 11:29

aura33
No, tak to ale musíte brát objektivně z obou stran, nahoře píšete že když byly indexy v roce 2007 a tak, hodně v kladu, bylo hodně teplo, a teď by jste chtěl od mírného záporu, velkou, či slušnou zimu, já vím, je to i o tom přání..;-), navíc se tu píše, že to zimu ovlivňuje tak z 50%.. čili, když se to snažím zhodnotit, bohužel, podle mne, to není na něco velkého, tedy zatím, v současné situaci.

50
# 28.12.2020, 11:37

palma
Ale co to tu furt píšete... nejde o to, že si něco přeji nebo nepřeji, jaká objektivita? Já jen vidím prosinec, který pravděpodobně skončí jeden z nejteplejších v historii měření (u mě bez ledového dne, mrazových dnů málo s maximem sněhu 0,5cm) a s indexy je to hodně v nesouladu, což se může stát, ale takový prosinec by měl odpovídat spíše trvale kladnému AO i NAO.

238
# 28.12.2020, 11:41

aura33
Je pravda, že když projedu historii statistik, tak pokud se třeba v prosinci AO/NAO motalo kolem neutrální fáze, nebo lehounce pod (což je třeba tento případ), tak to většinou přineslo alespoň průměrnou nebo lehce slušnou zimu s nějakým sněhem a to se teď neděje. Většinou v minulosti stačilo, aby NAO průměrně za celý měsíc bylo do +0,5 a nějaké zimní vpády se sněhem byly.

50
# 28.12.2020, 11:44

Pro příklad přidávám graf teplot a sněhu z Doksan, což je vzdušnou čarou odemne asi nejbližší stanice.

Prady
Ano je to tak, jak píšete.

Prosinec 2020 teploty
Prosinec 2020 sníh
388
# 28.12.2020, 11:55

aura33
Tak jsem to zkopíroval..čili NAO nikdy nebyl v prosinci ve výrazném záporu a je v kladu, zda tam chvíli setrvá uvidíme, zda poklesne, uvidíme, nicméně většinu měsíce se pohyboval okolo neutrálu, a AO byl ve výrazném záporu nějakých 10 - 12 dní ( v minusu více jak -1) souhlasíte, či ne? Když to porovnám s reálným průběhem prosince, říkám si, že je to odpovídající, navíc AO lezl do minusu na začátku prosince, tak je třeba počítat s určitou setrvačností..stejně, jako ji má teď, je v plusu a ochlazuje se.. možná proto, že před pár dny byl dost v minusu.. A dobrá, co si přejete to nevím, takže to beru zpět.

NAO
AO
9
# 28.12.2020, 11:55

Možná ty vaše víry nemají se zimou vůbec nic společného. Hledat objektivní důvody proč má přijít zima ve vortexu je naivní. Otevřete oči a uvědomte si že zima jako roční období postupně mizí. Zaprvé předpovědi vortexu jsou zatížené velkou chybou a za druhé korelace zima - vortex nebude moc vysoká.

50
# 28.12.2020, 12:02

palma
Od těch hodnot by člověk čekal třeba 3, 4, 5 ledových dní v nížinách nebo více a nějaký ten sníh. Vemte si, že pokud by takovéto hodnoty pokaždé přinášely takové teplo, tak při výrazně plusových hodnotách by pak muselo být +20°C. Prostě to nesedí...

celyl
Ty indexy jsou pouze orientační ukazatel...

388
# 28.12.2020, 12:07

Prady
No, dovolím si úvahu, postupuje GO, tedy, pokud indexy mají vliv, možná budou muset padat hlouběji, než dříve, což nedělají, což může být opět nějaká zpětná vazba, že ty rozdíly, které způsobují propady, jsou menší..no tak nějak nad tím uvažuju..:!!:

388
# 28.12.2020, 12:09

celyl
Jo, když se rozpadne, či alespoň rozdělí vortex, většinou se něco chladu uvolní, ale je pravda, že kam se to vyleje, záleží na mnoha faktorech, proto je to "poslední naděje" tedy naděje, ne jistota..a letos tomu nahrávaly právě ty indexy.

50
# 28.12.2020, 12:45

Tak ačkoliv prosinec u mě skončil jako jeden z nejméně zimních měsíců ve všech parametrech, intuice mi říká, že zbytek zimy bude o poznání lepší a i v nížinách nakonec na týden dva sníh uvidíme spolu s ledovými dny.

V něčem je letošní zima zatím velmi podobná té loňské, ale jinak odlišná. Mnohem nižší indexy a slabší polární vír a jinak uspořádané tlakové útvary.
Další vývoj bude odlišný a šance na zimu jsou určitě vyšší, než loni.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.