Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

0
# 07.12.2020, 22:26

andy206
Uvidíme, ale osobně si myslím, že kolem toho 15. 12. bude teplo, to určitě vyjde. Klidně jsou reálné teploty kolem 15 stupňů. Nejedná se ovšem o globální oteplování, ale o úplně běžné počasí pro Českou republiku, které bylo i před 200 lety. Stejně tak je běžné i opačné počasí tedy teploty okolo -10, a tak dále. Ale co se týče Vánoc, tak tam jsem v tuto chvíli optimista, klidně vidím reálně, že by na Vánoce, kolem 24. 12. mohlo přijít SV proudění, bylo by to krásné (hlavně bych byl rád, kdyby přišly silnější mrazy). Za týden budeme chytřejší a za další týden ještě víc

F4
Avatar
109
# 08.12.2020, 07:38

andy206
No právě, tou kosou jsem nemyslel teplotní odchylku do mínusu ale aktuální i předchozí vývoj teplot ve 2 m. Ale je to propojené, "teplo" v Grónsku = ZN s přílivem teplého oceánského vzduchu daleko z jihu přímo tam a zde naopak studené S až SV. Druhá věc je, že když už se to takto obrátí, tak aby bylo tu zimu kde brát - viz loňský rok. Každopádně Atlantik už pěkně dlouho nebyl, takže to nahrává těm vlnám od jihu nebo severu, spíše tedy od jihu...

109
# 08.12.2020, 11:41

Tak zatím ani po víkendu to na drama nevypadá a zima tak v prosinci bude zřejmě nanejvýš průměrná (vztaženo na období 91-10). Nelze ale vyloučit povánoční anomálii jako v roce 78/79, pak by mohl být prosinec mírně podprůměrný;-).

385
# 08.12.2020, 12:26

ludvicek
Jo, zima v prosinci průměrná,....jsem před měsícem tady četl, že listopad bude v průměru, no pokud je +1 stupeň nadprůměr, průměr, pak teda byl v průměru..;-)

109
# 08.12.2020, 12:54

palma
Jo, teď to čtu po sobě znova a chtěl jsem asi říct, že i když se všechno obrátí do mínusových teplot, tak i v tom případě to dopadne nanejvejš jako průměr, ale nikdy podprůměr, to by muselo opravdu přijít něco "out of expectation".;-)

167
# 08.12.2020, 16:38

Nevíte jestli z těch srážek na jihu a jihozápadě Čech něco padá?

67
# 08.12.2020, 16:57

kuba
Padá, slabě prší.

73
# 08.12.2020, 18:12

Aladin to kreslí na čtvrtek velmi zajímavě.. Dokonce bych věřil, že může nasněžit víc než při nedávné situaci.
Pokud to celé nesmaže. :D

50
# 08.12.2020, 18:13

Je to celé atrapa, tady aktuálně rozlišuji jarní a podzimní dny, podle toho jestli je :slunce: nebo :oblak:. Výhled srážky hrůza, počasí celkem nuda, zanedlouho dorazí teplá inverze jak hrom...

Ten týpek co tu psal, že GO je nesmysl si musel dát dobrý fet...

# 08.12.2020, 18:37

V nížinách ať si třeba prší...ale to, že ani na horách neni sníh a ani do konce prosince nebude, to je opravdu smutné :( :snih:

# 08.12.2020, 18:43

Není se čemu divit, když se planeta otepluje.;-)
Hold zima bude čím dál více teplejší.

# 08.12.2020, 18:56

Blíží se nám rovnodennost. Konečně ta hnusná zima bude taky na ústupu

167
# 08.12.2020, 19:04

Tak podle aladina by nám že středy na čtvrtek a ve čtvrtek dopoledne mělo hezky sněžit s teplotou na nule tak jsem na to zvedavej :) ale aladin je v tom celkem sám, ostatní modely tolik srážek beukazujou

50
# 08.12.2020, 19:05

Třeba v lednu zima udeří :D:D ale to je právě ono... Člověk může čekat týden, dva, měsíc, dva měsíce a ono nic... jako před rokem...

Já bych si vsadil, že to bude spíše o srážkách. Až přijdou výraznější srážky hory zasype sníh a možná i Vysočinu, ale moc mrazivo asi nebude.
Tady je prostě velký problém se srážkama, suché počasí=nuda a když je ještě docela teplo, je to ještě horší...

kuba
Pro info, ICON dává pro centrální Šumavu max. 7cm, to není hodně. Aladin se poslední dobou ukázal jako celkem neschopný model, ikdyž jindy je naopak výborný.

109
# 08.12.2020, 19:10

kuba
No jo, ale půda (povrch zemský nikoliv podkroví;-)) má u nás aktuálně +6 stupňů a předpověď teploty vzduchu je jen kolem nuly, to v součtu vystačí tak na 3 hodinky poprašku a pak šmytec.

Jinak po víkendu to zase trochu oteplilo, v Brně +7.

0
# 08.12.2020, 19:14

aura33
Já se s Vámi nebudu hádat. Uvědomte si, že jsme ve Střední Evropě a takové počasí je úplně normální. Záleží, jaké k nám proudí proudění. To, že máme západní proudění, tak to je pouhá náhoda. Díval jste se na archiv teplot a srážek od roku 1775? Nedíval, protože byste tohle nepsal. Já bych věřil i tomu, že se to proudění otočí a leden, únor i březen, tak mohou být velmi zimní, a dokonce i podprůměrné. Věřte tomu, že bude např. příští rok v prosinci – 10 přes den. Pouze záleží, jak se to otočí a nemá to nic společného s fiktivním globálním oteplováním. Teplota je teplejší o 0,4 stupně. To je nic. To je příroda, která se mění. Za dalších 10 let může být teplota – 0,4 od průměru. Opravdu něco si o tom zjistěte a pak se zamyslete. Ale myslím si, že je potřeba, abychom o tom diskutovali, důležité jsou argumenty a diskuze, ale né opakovat, co slyšíme z médií. Před 200 lety byly daleko teplejší zimy.

50
# 08.12.2020, 19:21

ludvicek
Dobu ledovou sem nemyslel, ale malá doba ledová mi přijde ideál. Zimy přinášely tuhé mrazy pravidelně skoro každý rok a v létě bylo stabilně kolem 25°C, přes 30°C bylo jen několik málo dní za celý rok...

sunset
Na ten archiv jsem se díval asi 100x a je to úplně jiný level ty teploty dříve, pokud nevidíte žádné souvislé oteplování, tak koukáte špatně.

53
# 08.12.2020, 19:24

sunset
Proboha.
Vážený pane
Vy jste vědec, vystudovaný klimatolog nebo meteorolog či co? Dle vás není GO pravdou. OK, názory druhých beru, chápu, ale proč například slabne jev La Niňa, či zonály? Proč je čím dále větší počet TN nad Středomořím? Proč tají ledovce v Gronsku? Proč se teplota zvyšuje po celém světě?

Prosím tohoto uživatele nějak nebanovat apod. Myslím, že názory tohoto člověka mohou být zajímavé. Aspoň zjistíme proč se nebojuje proti GO. Zjistíme co si myslí druzí. To snad pochopíme.

To s chladnou zimou vám snad vyjde.

Jo a na Helocen se neodkazujte. 2500 let máme být v pozvolnem ochlazování.

50
# 08.12.2020, 19:26

sunset
Přidal jsem Vám pár grafů, to je prosinec, leden a srpen z 18. stol.
Samozřejmě tenkrát nebyl takový vliv městského tepelného ostrova, ale to v tomto případě nehraje zásadní roli...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.