Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

238
# 11.10.2020, 18:13

No podle Aladina se nám zatím na Vysočině rýsuje v noci z úterý na středu první sněžení, s možností krátkodobého utvoření sněhové pokrývky. Jsem zvědav co z toho nakonec bude, ale pocítit první závan letošní zimy by nebylo špatný.

69
# 12.10.2020, 07:53

V noci do naší oblasti dorazilo první letošní sněžení :snih::snih: U nás se zatím jedná o déšť a chvílemi i déšť se sněhem při teplotě kolem +2°C. Hranice sněžení se zatím pohybuje v cca 900 m a od těchto poloh se začala vytvářet souvislá sněhová pokrývka. Do středy by hranice sněžení měla poklesnout k nějakým 600-700 m tak se možná i my dole dočkáme ;-)

webkamera DM
webkamera DM
webkamera DM
109
# 12.10.2020, 07:54

Tak jsem si včera pustil chvíli v autě jedno regionální rádio a zazněla zrovna moje oblíbená píseň jinak neoblíbeného zpěváka, s textem se víceméně ztotožňuji:

...Jak v dálce vidim
zasněženy Říp
řikám si: Praotče Čechu
tys byl ale strašny cyp...

Fakt se těšíte na hromady toho mokrého bílého svinstva? Jako člověk, který se musí každé pracovní ráno zvednout a odjet do zaměstnání, mám raději jemný červnový vánek;-).

69
# 12.10.2020, 08:15

ludvicek
Červnový jemný vánek mám taky rád :), toho se ale v zimě stejně nedočkám. Takže lepší než šedou zimu s mlhami a inverzemi mám raději hromady sněhu :snih: a teploty pod nulou. To je bohužel v nižších polohách už vzácnost a proto jsme přesídlili poněkud výše ;-)

386
# 12.10.2020, 09:48

Petr75
Jo, tak za dvacet let kupte tu poštovnu na Sněžce..:)

69
# 12.10.2020, 10:56

palma
Já bych šel spíš do Pradědu, je více na východ a je kousek ;-) Zeptám se Prady jestli do toho půjdeme napůl :D

238
# 12.10.2020, 10:57

Petr75
Paráda! No pokud vyjde aladin z posledního výstupu, tak první (ač mokré) pokrývky bysme se mohli dočkat i u nás. Minimálně na Křemešníku v 765m.n.m. bych tomu věřil, ale i u nás hlásí od středeční noci až do dopoledne 1°C a silnější srážky.

96
# 12.10.2020, 11:50

Prady
[b]Petr75/b]
U nás se to pro dnešek trochu projasnílo. A celkem ten mozol i topí. Září vyšlo podle přání, ale říjen už se začíná překlápět do listopadového módu. Pokud počasí udrží nastartovaný trend tak by už v listopadu mohl přjít první sníh, který se pár dní udrží. Tak jak tomu kdysi bývalo.

238
# 12.10.2020, 12:19

Aidamko
No akorát mi to přijde zas trochu výhodnější pro USA a dejme tomu Skandinávii + západ Evropy. U nás se to má motat nějak kolem průměru..chápu to dobře?

ROFA
Osobně si taky myslim, že přijde v listopadu první pokrývka na pár dní, ale spíš tipuju druhou půlku listopadu. No nejvyšší čas si nechat dovézt uhlí :cool::led:

69
# 12.10.2020, 13:38

Prady
ROFA
Samozřejmě že mi to nedalo a přes poledne jsem na ty zasněžené hřebeny vyběhnul :D Do 950 mnm klasický podzim - žluté listí na stromech, vlhko, mlhavo, v lese plno muchomůrky červené. Od 950 mnm začínají první ostrůvky sněhu a nad 1100 mnm to je už je pěkná zimní atmosféra :snih::led: s teplotou kolem 0° a cca 5-10 cm mokrého sněhu. Do středy se má ještě trochu ochladit a ještě něco připadne, ale pak to půjde dolů, na trvalou pokrývku je ještě brzy. Ale jako připomenutí blížící se zimy pěkný :)

2673
# 12.10.2020, 13:50

Petr75
Pěkné, ty se máš že máš nad vesnicí hřebeny hor:) ale je fakt že se letos nějak ta zima ozvala brzy, myslím že pokud to nevyjde v noci na středu tak se první sněžení u nás objeví někdy koncem října či začátkem listopadu:):snih:

69
# 12.10.2020, 14:10

Tutugon
S tou středou to vidím podobně i u nás, asi se nic neudrží ale padat by to mohlo ;-) Jo mít horské hřebeny nad vesnicí je paráda, ale dostat se tam po svých je pěkná fuška ;-)

15
# 12.10.2020, 14:40

Petr75
Pěkné. To panorama je někam k Chlumu? Taky mi to připomíná horní partie Prudkého potoka... Ech, tam je všude pěkně. Hergot a já letos tak chtěl na Kraličák. No, třeba ještě něco spáchám. Teď už tam nebude ani moc lidí. Úplně mě to navnadilo.

238
# 12.10.2020, 15:04

Tutugon
No Aladin trošku přitvrdil a teploty kolem 1°C nám drží až do středečního odpoledne.
Myslim, že pokud by vyšla intenzita srážek, tak nějaká slabší sněhová pokrývka do 5cm by se utvořit mohla ve vyšších partiích Vysočiny. Osobně bych ale tipoval, že sněhové vločky uvidíme od 500m.n.m.
Petr75
Je to výhoda, ale na tyhle hřebeny bych se asi každý den šplhat nechtěl...na to bych si pořídil nějakej E-bike MTB nebo e-fat bike :D

69
# 12.10.2020, 15:16

Ursus
Přesně tak, je vidět že to tu dobře znáte ;-) Je to pohled z jižní strany Souše SZ směrem na Chlum a Slamník, dole v údolí protéká Malá Morava. Partie Prudkého potoka vypadají dost podobně, ale tam to je přeci jen o trochu dále ;-)

96
# 12.10.2020, 18:58

Prady
Tak z toho jsem se už naštěstí vymanil. Topil jsem dřevem, které jsem musel zpracovávat už včetně kácení v lese. :zz:

Petr75
Tak po Šumavě a Krušných další snímky nadcházející sezóny připomínající zimní atmosféru. :):snih: V Krušných se bohužel udržel jen krátce v nejvyšších partiích.
A takovému pohybu dávám už pár let přednost před tím dřevo zpravováním :)
Vypadá to, že největší příděl dostanou v následujících hodinách Beskydy a ve středu by podle Aladina mohl přijít do Krušných druhý sníh. V mé nadmořské výšce už by se mohl také chvíli udržet. :snih::snih::snih:

# 12.10.2020, 19:40

Petr75
Co vlastne delas v tyhle dire na horach? Mas uz vydelano a uzivas si nebo makas nak z domova? Pokud to neni tajny. Jinak bezva fotky!;-)

2285
# 12.10.2020, 20:52

Petr75

Furt na tu první fotku musim koukat ;-) to je prostě paráda :snih:

69
# 12.10.2020, 22:06

godlike
Tajný to není, dělám tu z domova. Zdrhli jsme sem s ženou loni na jaře z berounska. Měli jsme v Jeseníku dědu a vždycky se nám tenhle kraj líbil, takže když se to naskytlo neváhali jsme ani chvíli :D Na berounsku jsme měli jednoho koně po různých ustájeních, teď už máme koně tři a pastvina je hned za domem ;-)

496
# 12.10.2020, 22:11

Petr75 - parádní fotky! Zítra vzít s sebou i běžky a nasadit je tam nahoře. Člověk by měl rekordně brzký začátek běžkařské sezóny uprostřed října :) (byť by to bylo samo sebou "nic moc"). Uvidíme, kolik na horách různě po ČR ještě napadne.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.